55) TÜRK BOYLARI KÜLTÜR ŞÖLENİ

Yayin Tarihi 12 Temmuz, 2008 
Kategori KÜLTÜREL

 

Türk Boyları Kültür Şöleni

18-25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 11. Türk Boyları Kültür Şöleni’nin ana teması, “Dilde, fikirde, işte birlik”dir. Dünyada ve Türk kültür coğrafyasında yaşayan, Türk dilini konuşan insanların ve akraba topluluklara mensup kardeşlerimizin, bölgemiz insanları ile sosyal, kültürel ve ekonomik alanda tanışmışlıklarını, dostluklarını sağlamak ve geliştirmektir. Çok büyük bir coğrafyaya yayılmış olan geleneksel Türk kültürünün farklı Türk Boyları arasındaki günümüz yansımasını bölgemiz insanlarına aktarmak, ülkemiz kültürünü diğer Türk Boylarına tanıtmak ve bu vesile ile Türk dilinin ortak kullanıma olan katkısını arttırmak esas amaçlarımızdandır

 

image00110.jpg

Şölene Katılacak Ülkeler:

Balkarya

Güney Osetya

Yakutistan

Karaim Türkleri

Kuzey Osetya

Sancak Türkleri

Kızılderililer

Çuvaşistan

Kırım

Irak Türkleri

Suriye Türkleri

Başkurdistan

KKTC

Tataristan

Makedonya Türkleri

Kazakistan

Kosova Türkleri

Bosna-Hersek Türkleri

Romanya Türkleri

Bulgaristan Türkleri

Karaçay-Çerkes

Tuva

Çeçenistan

Azerbaycan

Babardin

YAFEM Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği 1988 yılında Türk Folklor’una ve Türk Halk Oyunlarına gönül vermiş bir grup genç tarafından kuruldu. Kısa bir süre içerisinde yapılan disiplinli çalışmalar ile yüksek seviyede bir verime ulaştı. Artvin, Adıyaman, Akçaabat, Bolu, Ordu, Kuzey Kafkas, Kılıç Kalkan, Tekirdağ, Aydın, İzmir, Antalya, Bursa yöresi Türk Halk Oyunlarını uzman yöre eğitmenleri ile çalıştı. İTÜ bünyesinde yer alan Türk Musikisi Devlet Konservatuarına öğrenciler gönderdi. 1989–1990 yıllarında yaptığı organizasyonlar ile Yalova’da kültür-sanat alanındaki varlığını ispat etti.

1990 yılında Romanya ve Yugoslavya’da uluslararası festivallerde Yalova’mızı ve Ülkemizi başarıyla temsil etti. 1998 yılında K.K.T.C.’de uluslararası festivale katıldı. 2001 ve 2005 Yıllarında Romanya ve Bulgaristan da ki festivallere katıldı.2006 yılında Makedonya, Bulgaristan ve Romanya’daki festivallere katıldı.2007’de Romanya Köstence, Crqiova.2008 Ocak’ta Bulgaristan Pernik’te, Mayıs’ta Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya ve Romanya’da yapılan festival ve karnavallara katıldı.

Bu yıl onbirincisini yapmayı amaçladığımız Türk Boyları Kültür Şöleni’nin temelleri de, 1990–1991 yıllarında Doğu bloğu ülkelerinin dağılması ile birlikte atıldı. İlki 1992 yılı Haziran ayında yapılması planlanan Türk Boyları Kültür Şöleni aynı yıl meydana gelen Ermeniler’in Karabağ ve Azerbaycan’ı işgali sebebiyle ertelendi. 1998 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz

1.Türk Boyları Kültür Şöleni,  5 ülke ve topluluk, iki bilgi şöleni, bir fotoğraf sergisi ile organizasyon gerçekleşti. Yine aynı yıl ulusal boyutta dernekler ve kurumlar arası 1. Altın Çiçek Türk Halk Oyunları Yarışması düzenlendi.

2.Türk Boyları Kültür Şöleni’ne 1999 yılında 6 Türk ülke ve topluluğu katıldı. İki ayrı bilgi şöleni düzenlendi. 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşadığımız felaket esnasında ve sonrasında, YAFEM; yaraların sarılması çalışmalarında aktif bir şekilde yer aldı. Yalova halkının moral değerlerinin yükselmesi gayesi ile her türlü imkânsızlıklara rağmen yaptığı çalışmalarla

3.Türk Boyları Kültür Şöleni’ni düzenledi. 11 ülke ve 450 kişi katıldı. Bir bilgi şöleni ve bir resim sergisi düzenlendi.

4. Türk Boyları Kültür Şöleni’ne 10 ülke ve 470 kişi katıldı.

5.Türk Boyları Kültür Şöleni’ne 13 ülke ve 580 kişi katıldı. Sempozyumlar yapıldı. Türk Dünyası Folklor Federasyonu kuruluş deklarasyonu yayınlandı

6. Türk Boyları Kültür Şöleni’ne,16 Ülke ve topluluk ve 620 kişi katıldı. Türk Dünyasından Devlet adamları, gazeteciler ve sanatçıların katıldığı bilgi şölenleri yapıldı. Sergiler açıldı.

7. Türk Boyları Kültür Şöleni 17 Ülke ve Türk Boyundan 22 topluluğun, müzik ve halk oyunları ekiplerinden toplam 650 konuk katılımıyla gerçekleşti. Türk Dünyasından Devlet adamları, sanatçılar, Belediye Başkanları ve gazetecilerin katıldığı bilgi şölenleri düzenlendi.

8.Türk Boyları Kültür Şöleni, 21 ülke ve Türk boyundan 24 topluluğun müzik ve halk oyunları ekiplerinden ve toplam 850 konuk katılımıyla gerçekleşti. Türk Dünyasından Devlet adamları, sanatçılar, gazeteciler, Belediye başkanlarının katıldığı bilgi şölenleri düzenlendi.

9.Türk Boyları Kültür Şöleni,29 ülke ve Türk Boyundan 34 topluluğun müzik ve halk oyunları ekiplerinden ve toplam 850 konuk katılımıyla gerçekleşti. Türk Dünyasından Devlet Adamları, Belediye Başkanları, gazeteciler, sanatçıların katıldığı bilgi şölenleri düzenlendi..

10.Türk Boyları Kültür Şöleninde 24 ülke 29 topluluğun müzik ve halk oyunları ekiplerinden de toplam 800 konuk katılımıyla gerçekleşmiştir. Türk Dünyasından Devlet adamları, Belediye Başkanları, sanatçıların katıldığı bilgi şölenleri düzenlenmiştir. 1.Türk Dünyası Gazeteciler buluşması gerçekleşmiştir.

DERNEĞİN AMACI (tüzük gereğince); Folklor araştırmaları, eğitimleri ve seminerleri yapmak, aynı amaçla kurulmuş dernek ve kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak sanat-kültür ve folklor alış verişinde bulunmak, folkloru Türk gençliğine benimsetip sevdirmek, Türk Halk Oyunları, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk El Sanatları araştırmaları ve çalışmaları yapmak. Üyeleri ve folkloru seven kişiler arasında dayanışmayı sağlamak için çalışmalar yapmaktır.

DERNEĞİN ORGANLARI

ONUR KURULU

Ahmet Erkan BAYKENT (YAFEM Derneği Onursal Başkanı)

YÖNETİM KURULU

1. Özer KOYUNCU (YAFEM Derneği Başkanı)

2.Bülent  SÖNMEZLER (YAFEM Derneği Başkan Yardımcısı)

3.Mustafa KURTULUŞ (YAFEM Derneği Başkan Yardımcısı)

4.İbrahim AYDIN (YAFEM Derneği Muhasip)

5.Halil ÜLKER (YAFEM Derneği Sekreter)

6.Talat BAYBURTLU (YAFEM Derneği  Yön.Kur.Üyesi)

7. Nazım KÜÇÜKBAYRAKTAR (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

8. Süleyman YILMAZ (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

9.Hakan KEREY (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

10.Kerem ÜSTÜN (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

11.Erkan KURT (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

12.Mehmet ÇAM (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

13.Mehmet Ali AKIN (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

14.Murat  ŞÖLEN (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

15.Mecit TURAN (YAFEM Derneği Yön.Kur.Üyesi)

YAFEM DERNEĞİ’NE TEŞEKKÜR EDERİZ

YENİDEN ERGENEKON

Paylaş:

Yorumlar

“55) TÜRK BOYLARI KÜLTÜR ŞÖLENİ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat YILMAZ yorum tarihi 18 Temmuz, 2008 13:50

  HAYILRLI UĞURLU OLSUN.DÜZENLEYİCİLER,EMEĞİ GEÇENLER SAĞOLSUNLAR.
  “TÜRK,BİR MİLLET,BİR ORDU,
  KATILMAYAN KAÇAKTIR,
  YASAMIZDA YAZILI,
  İNANMAYAN ALÇAKTIR!”
  NE MUTLU, TÜRKÇE DÜŞÜNDÜM,
  TÜRKÇE DAVRANDIM DİYENE!

  SAYGILARIMLA. M.Nihat YILMAZ

 2. merve can yorum tarihi 15 Ocak, 2009 20:16

  boylar hakkındabilgi lazım

 3. ali güler yorum tarihi 22 Şubat, 2009 20:20

  güzel olmuş çok tşk

 4. Adem YAKINCI yorum tarihi 13 Eylül, 2009 15:42

  Emeği geçenleri gönülden kutluyorum.Geçtiğimiz yıllarda başka bir vesile ile Yalovada idik Nihat Yılmaz ve Nazım Küçükbayraktar dostlarımızın bilgi ve desteğiyle festivali yakından izleme fırsatı buldum.Fakat beni alıp götürdüler ordan oraya köklerimize Türk Milletini nasıl param parça sağa sola atmışlar….Gelecek asır TÜRK ASRI olacaktır.Dünya sadece bu güçten barışarak kurtulacaktır.Yoksa savaşarak asla…sevgi ve saygıyla kalın…

Yorum yap