54) OLUMLU YAPILANMA

Yayin Tarihi 2 Eylül, 2008 
Kategori SOSYAL

OLUMLU YAPILANMAK İÇİN…

dogal-yapilanma.jpg

Pozitif Düşüncenizi Sözlerinize de Yansıtın

Konuşulan söz sessizce beslenen her düşünceden daha güçlüdür. Ancak konuşurken içeriğin ve kullandığınız sözcüklerin mümkün olduğunca pozitif olmasına ve pozitif düşüncenizin böylece konuşma tarzınıza da yansımasına ve güçlenmesine özellikle dikkat etmelisiniz. Bu nedenle korku, nefret, yoksulluk, hastalık, anlamsızlık vs. gibi sözcükleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tip negatif sözcükler hayat gücünüzü ve hayat şartlarınızı olumsuz etkileyen enerjiler oluşturmaktadırlar.

  Pozitif olmak yolunda başarılı olabilmek için her negatif düşünceyi sabırla pozitif bir düşünceyle değiştirmeniz ve gelecekte benzer hatalar yapmamak için her hatalı davranışı zihninizde düzeltmeniz yararlı olacaktır. Aynı şekilde noksanlık ifade eden veya olumsuz olan her sözcüğü güven ve başarı ifade eden sözcüklerle değiştirmelisiniz.

  Çevreniz Pozitif Düşünen İnsanlardan Oluşsun
  Arkadaşını söyle bana, kim olduğunu söyleyeyim sana! Her gün ilişkide bulunduğunuz insanlar davranışlarınızı ve hayat şeklinizi büyük ölçüde etkilemektedir. Oldukça pozitif veya buna karşıt olarak tamamen negatif düşünen bir insanla birlikteyken ne kadar farklı davrandığınızı ve birlikte olduğunuz kişiye göre içinizde gerçekleşen değişiklikleri gözlemleyin bir kez.

  Depresyonda olan bir insanın sürekli olarak kendisiyle aynı durumda olan kişilerle temas halinde bulunması ona pek yardımcı olmayacaktır, çünkü böyle bir durumda engelleyici negatif enerji çoğalmaktadır. Buna karşın umutsuz bir insanın pozitif düşünen insanlarla ve zamanlarını kendi gelişimleri için harcayan ve dinamik bir şekilde kendi kaderlerine kendileri yön veren insanlarla aynı ortamda bulunması onun açısından yararlıdır. Ürkek bir insan, mümkün olduğunca nadir olarak ürkek insanlarla bir araya gelmelidir, çünkü bu ortam onu ürkekliğini gidermek için teşvik etmemektedir.

  Zihninizden bütün tanıdıklarınızı geçirin bir kez ve kendinize bu tanıdıkların hangilerinin sizin ilerlemenize yardımcı olduğunu ve hangilerinin enerjinizi bloke ettiğini sorun. Hangi birliktelik sizi yüreklendiriyor ve hangileri sizi yıpratıp tüketiyor? Gelişiminiz açısından zararlı olan arkadaşlıkları bitirme cesaretini bulun kendinizde ve yeteneklerinizin en iyi şekilde gelişebileceği bir çevre edinmeye özen gösterin.
  Bir kişinin karakteri toplumsal ilişkilerinde ortaya çıkar, ancak arkadaşlarını nitelikleri de onun kişiliğini etkilemektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca iyimser bir zihinsel ve duygusal tutum içerisinde olan insanlarla bir arada bulunun!

  Hayır Demek de Öğrenilmelidir
  Hayatında bir yere ulaşmak isteyen kişi kendi konumunu belirgin bir şekilde ifade etmesini öğrenmelidir. Hayır demeye gücü yetmeyen kişi kolayca başkaları tarafından sömürülme veya kendi içtepilerinin kurbanı olma tehlikesiyle karşı karşıya gelebilir.
  Hayır demek aynı zamanda kendi kişiliğine veya kimliğine evet demek anlamına gelmektedir. Belirgin ve gerekçeli bir hayır, belli bir anlamda daha yüksek bir değerde eveti de içermektedir.

  Ne istediğinizi bir kere saptadıktan sonra çabalarınızı tam bir güvence altına alma ve şaşmaz bir şekilde hedefine yönelme cesaretini ve gücünü kendinizde bulmalısınız. Bu yolda kaybetme riskini de taşıyan kesin kararlar almak zorundasınız. Çünkü “zarardan korkan kâr edemez!”
  Fakat cesarete dayanıklılık ve sabır da katılmalıdır. Eğer hedefinizden şaşmaz ve sabırla bu yönde çabalarken hayalperestliğe kapılmazsanız pozitif ilgili meyveleri taşıyacaktır. Bugüne kadar sabırlı ve dayanıklı olamadıysanız mantal çalışma yardımıyla bu özellikleri kazanabilirsiniz.

  Yapıcı düşünür ve cesaretle hedeften gözünüzü ayırmadan harekete geçerseniz istediğiniz her şeye erişebilirsiniz. Ancak bir kereye mahsus cesaret göstermek yeterli değildir, çünkü bir problem çözülür çözülmez yeni bir problem ortaya çıkmaktadır. Pozitif olmak demek hayatınızda en iyisini yapmanız demektir ve bu da dayanıklılığı şart koşmaktadır. Gerçek pozitif düşünce hiçbir şeyden sarsılmaz. İyi niyet yeterli değildir, ancak sabırlı olursanız düşünceniz, zihinsel etkilerini ödüllendirilecektir. Bu çaba içerisinde önemli kararlar vermek zorundasınız ve bu bağlamda sizi hedefe ulaştıracak güçleri ortaya çıkarabilmek için bazı davranış şekillerini ve olasılıklarını reddetmeniz de önemlidir.

Kaynak:

Mantal Çalışma Uygulamaları; Kurt Tepperwein; RM Yay.; Kasım 1995

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap