539) DİRENİŞ BAŞLIYOR

Yayin Tarihi 19 Şubat, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

DİRENİŞ BAŞLIYOR

image00124.jpg

Hukukun bittiği yerde sözün anlamı olmaz. Cumhuriyetimizin yetiştirdiği en büyük hukukçulardan biri olan Vural Savaş bile, “Yazarak hiçbir şeyin düzelmeyeceğini anladım” sözleriyle yazı hayatına veda etti. Üstelik son dileği olarak “Allah Türk milletini korusun” temennisiyle sessizce köşesine çekildi. Bu faşizan baskı karşısında direnebilmek zor zanaattır ama direniş sona ermeyecek. Üstelik bu defa direnişin meşalesi mahkeme kapısında yakıldı, cezaevinde devam edecek. Üç günlük açlık grevini sürdüren Kurmay Albay Mustafa Önsel üçüncü kez tutuklandığında “Sakarya savaşında ordunun yüzde 40’ı kaçmış, ilginçtir ki yüzde 60’ı savaşmıştır. Biz savaşan dedelerin torunuyuz. O savaşta kaybedenlerin torunlarıyla savaş şimdi başlıyor”  diye anlam yüklü bir mesaj verdi. Peki, Kurmay Albay Mustafa Önsel Kim? Oğuzhan, Aybike, Cengizhan ve İstemihan’ın babasıdır. 15 yıl önce vefat eden babasının cenazesine dağlarda hain kovalamakta olduğu için katılamayan Türk subayıdır. Emriye annenin oğlu Mustafa’nın ailesine Trabzon Beşikdüzü’nde “Yetim Mehmet’in Çocukları” denir. Dede Hasan Kalay, kardeşleri Ömer ve Kâmil ile Sarıkamış’ta şehit olmuştur. Büyük babaanne Fatma da 1915 Rus harbinde Harşit çayı kenarında vefat edince yanındaki üç yetim çocuğu bir hayırsever tarafından bir buçuk yıl boyunca korunmuştur. Lakin şehit Ömer’in hanımı Reyhan Tirebolu’ya kadar gidip üç yetimi alarak Beşikdüzü’ne gidip onları alır, Beşikdüzü’ne getirir ve büyütür. O günden bu yana Yetim Mehmet’in çocukları olarak bilinen ailenin şehitleri de, geride kalanları da hafızdır. Diğer dede ikinci ihtiyat askerliğine gidip geri dönemez. Devlet halen mezarının nerede olduğunu bile açıklayamaz. İşte böyle bir ailenin çocuğu Mustafa, Balyoz masalında cami bombalamaya kalkışmakla suçlanıyor. Lafı uzatmayalım Mustafa Önsel’i tanıyorum; hem de Kalubela’dan beri. Ömrünün yarısı terörle mücadeleyle geçti. İlk tutuklanmasında olduğu gibi ikinci ve üçüncüde de “Yıllarca dağlarda yattık, hapiste yatmak bizim için lüks” demişti. Mustafa Albay bir Bozkurt’tur; Türk milliyetçisidir, asla teslim olmaz. Nitekim mücadeleyi sürdüreceğini, savaşın yeniden başlayacağını ilan etti. El yazısıyla bıraktığı mektupta bakın neler söylüyor: “… Fırsat verilsin 10 dakika içerisinde bu Balyoz denen olayın safsata olduğunu ortaya koyayım. Ama görüyoruz ki, bunu bilen sözde yargı mensupları savunmamızı bile yapmamıza müsaade etmeden bizleri tutukladı.
Yüce Türk Milletine ifade etmek istiyorum ki;
Biz bu milletin öncü mangasıyız. Hukuku silah olarak kullanıp, bizi pusuya düşürdüler. ‘Yaralıyız ama ölmedik.’ Çatışma yoğundur. Üzerimize tüm silahları ile ateş ediyorlar.
Herkesi ikaz ediyorum. Asıl amaç Türk milletinin kendisidir. Asıl pusu onadır. Tedbirinizi alınız. Eğer bu topraklarda değerlerimizle beraber özgürce yaşayacaksak direnmek zorundayız. Biz bu süreçte yüce Türk milleti adına her şeyi göze alarak direnişi başlatıyoruz. Elie Wiesel isimli bir düşünür: ‘Adaletsizliği engelleyecek gücünüz olmayabilir. Ama adaletsizliğe itiraz etmeyi, direnmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı’ diyor.
İşte adaletsizliğe karşı direnmek, bu kararı verenlere ‘hukuksuzsunuz, öyle ise bizim için artık hükümsüzsünüz’ diye haykırmak maksadıyla cezaevinde üç günlük sembolik açlık grevi ile direnişimi başlatıyorum. Bu tamamen bireysel kararımdır.  Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. 3. kez hukuk katledilerek tutuklanıyorum. Yeter artık!.. 14 Mart günü Silivri’deki duruşma, düğünümüzdür. Bütün dostları düğünümüze davet ediyorum. Mustafa Önsel ”

Şimdi merak ediyorum: “İki Darbe Arasında”yı en son yazması gereken kişi olan İskender Pala, meslektaşı Yarbay Ali Satır’ın ardından hüzünlü bir aşk hikâyesi yazamamıştı. Bakalım bundan sonra iki yanlışın bir doğru etmeyeceğini ifade edebilecek mi?
14 Mart’ı düğün ilen eden Mustafa Önsel direnir de dışarıda ki yakınları boş durur mu? Tutuklu asker aileleri bugün (Cumartesi) Anıtkabir’de olacak. Yarın öbür gün Kızılay’da, Taksim’de polis coplarına maruz kalıp, biber gazı yutturulur mu bilmem? Ama bu defa gerekirse çadır kurup TEKEL işçileri gibi aylarca sürecek bir direniş için kararlı olduklarını gözlemledim. Mustafa Önsel ve Teğmen Çelebi’nin şahsında Hasdal’dakileri Engin Alan Paşamın nezdinde Silivri’dekileri candan selamlıyorum. Diyarbakır’dan Cemal Temizöz’ün selamlarını iletiyorum.

Yavuz Selim DEMİRAĞ / YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“539) DİRENİŞ BAŞLIYOR” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. Salih Cengiz yorum tarihi 19 Şubat, 2011 20:58

  selam:

  9 yıldır, TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE TÜRK MİLLETİNE çektirilen çileler,yapılan zulümler,sarfedilen çirkin sözlerin tek muhatabı GENEL KURMAYDIR! Hukukun bittiği yerde orman kanunları devreye girer.biz siyasete girmeyiz veya karışmayız demek o makamın beceriksizliğini öne çıkarır…

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 20 Şubat, 2011 10:41

  UNUTMAYINIZ!
  *BEKLEDİKLERİ BU!–İYİ DÜSÜN TASIN!DENİRDİ YA!
  *SAVASDA NE ÖGRETİLİR?
  ABDE FİLMLERİNDE VS..DE ENCOK NE DUYARIZ?
  *DÜSMANA KARSI!ONA ONUN OYUNUYLA KARSILIK VER.
  BEN SAVASMADIM AMA,BODOSLAMA DALMAYANA ENAYİ GİBİ
  DALDIGINDA!TELEF OLURSUN*
  -KİMBİLİR BELKİ ARTIK SAVAS BALTALARI TÜM DÜNYADA CIKACAKTIR..
  AMA TEPEDEN BİRKAC UCAKLA BİR ANDA!YOK!!EDERLER!AKILLARI/VATİKANIN AKLIYLA BİR İSE!
  –GÜNDÜZLERİ 500 KİSİYKEN—AKSAMLARI NÜFÜSÜ BİRDEN!!1000 KÜSURA CIKTIGINI OKUDUGUMUZ! HATTA.BAZEN 200O! LERDE OLDUGU YAZILAN!
  BU DEVLET!DE DEVLET İCİNDE DEVLETLE/CURİA DENEN!
  YÖNETİLİYORMUS!
  *ALLAH AKIL VERMİSMİ?SN.KHAN!
  KULLANMASINI BİLMEYİNCE!
  NE OLUR?
  SİNSİ EU,VE ONLAR GİBİ *MÜSLÜMANLIK***HARİCİNDEKİ!
  *TÜRKLER HARİCİNDEKİ***TÜM DÜNYA SİNSİMİDİR?
  O HALDE?
  GENERALLER HAYATLARINI VERİRKEN,AİLELERİ ÖZEL YASIYORLARSA,BUNLARADA KATLANACAKLARDIR!BU BİR SAVAS İSE?
  *AMA HALK/–NE YAZIKKİ MİLLET OLAMAMISIZ!;(
  —ZAVALLI HALKIN KUSUR NEDİR?
  LÜTFEN CELALLENMEYİNİZ!BUNLARI TEK*TEK YAZIYOR KİTABINDA A.BEY,,VE YÜRÜRLÜKTE BİR PLAN VARMIS!VATİKANIN!!!!!!
  EE!!O VAKİT*NİCİN *DİYANETİMİZ!!!! KARSILIK VERMİYOR?????–isteyelim bunu!***********DİNİMİZE SAŞDIRI VARSA!BU CUMHURİYETİMİZE GİBİ GÖSTERTİLİYORSA???!!–COOK İYİ DÜSÜNÜLMELİ*ONLARA NİYE ORDU KARSILIK VERİYOR?–DİN ADAMLARIMIZ NE GÜNE DURUYOR?–NİCİN GÖREVDEN ALINDILAR!DAHA ÇNCEKİ MEDENİ DÜSÜNEN*DİNİMİZİ KORUYAN**DİYANET BASKANLARI!
  NİCİN GERCEK İNSANLAR TELEF OLUCAK?-HEP BÖYLE YAPILMIS;(
  –TÜRKLER VE MÜSLÜMANLAR!HEP BÖYLE YOK EDİLMİS!
  LTFN*SAKİN DÜSÜNÜNÜZ.derim..nacizane(*

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 20 Şubat, 2011 13:32

  MISIRDA KÖLELİKTEN DOGAN TÜRK DEVLETLERİNİ ANLATIRKEN*SİZİN YAZINIZDA***
  –NE YAZMISSINIZ BANA CEVABNE?
  –TÜRKLER DİNİ PROPAGANDAYA TUTULMUSLARDIR!—-
  *YUKARIDA ANLATABILDIMMI?
  –YİNE AYNI!OYUN!!!!!!!
  **VE GÖZÜPEK/YİGİT TÜRKLER(* GENE ORTALIKDA SAVASACAK VE YOK EDİLECEKLER!
  –BU OYUNU BOZMAK İCİNDİRKİ;
  TÜRKİYE ELELE VERMELİDİR!
  AMA ÖNCE DİYANETE GİDİP ANLATMALILARDIR!
  *SORMALIDIR!
  DİNİ KORUMA ALTINDAMI **TÜRKLER(*****
  ——————
  CELALLENMEYİNİZ HEMEN:(
  TÜRK MİLLİYETCİLERİNE DİR BU SÖZÜM(*nacizane!
  ———-
  DÜNYA DİNLE YÖNETİLİYOR!
  -VATİKANDAN!
  ORADADA DEVLET İCİNDE DEVLET VARMIS!ADI:CURIA-
  ———
  L Ü T F E N(*
  COOOK AKILLI OLALIM!

 4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 20 Şubat, 2011 15:12

  ZEYNEP HANIM,
  YAZI BANA AİT DEĞİLDİR. NE, NASIL DİRENİŞ OLACAKSA ZATEN YAZININ İÇERİĞİNDE TUTUKLU SUBAYLARIN YAPACAĞI DURUŞTAN BAHSEDİLİYOR. BU YAZI, HALKI EYLEME DAVET EDEN BİR ÇAĞRI DEĞİLDİR. BİZ SADECE YAZININ İÇERİĞİNİ ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN YAYINLADIK…
  ALLAH HAYIRLISINI NASİP ETSİN.

 5. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 20 Şubat, 2011 16:25

  SN.ONURLUESSİZ TÜRK M.ÖNSELE SAYGIYLA…İCİMİZİN ERİDİGİNİ BELİRTMEK İSTERİM;(
  -AMA DAHA FAZLA TUTUKLAMA VE ÖLÜM HABERİ İSİTMEMEK İCİN(*
  TEKRAR;NE OLUR!COK AKILLICA OLALIM DİYORUM..NACİZANE..

 6. A. Hüsnü Sezgin yorum tarihi 20 Şubat, 2011 21:45

  Zeynep İnci ne demek istemiş, doğrusu tam anlayamadım?!.. Vatana saygı, önce anadile saygı ile başlar. Onu; doğru okuyup, doğru yazmak, her Türk evladının önde gelen “mecburiyet”lerindendir. Önce bunu hatırlatmak isterim. Yukardaki; içimizi yakan makaleye gelince:

  Büyük Türk evladı Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:

  “Efendiler!

  Bir millet mevcudiyeti ve hakları için bütün kuvvetiyle, bütün fikri ve maddi kuvvetleriyle âlâkadar olmazsa, bir millet kendi kuvvetine dayanarak mevcudiyet ve bağımsızlığını temin etmezse, şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz……”

  Türk milletinin ezelden beri “olmazsa olmazı” ve yegâne dayanağı olan ordusuna karşı artık alenen yürütülen bu yıpratıcı saldırı, bizi doğrusu çok fazla şaşırtmıyor. Bir vatandaş olarak, bizi asıl şaşırtan ve endişelendiren şey, ordumuzun en üst kademesinde yer alabilmiş kimi komutanların bu saldırılar karşısındaki tutum ve davranışları… Bu konuda, kendi bloğumda yazdığım makalenin en sonunda şöyle demiştim:

  “Hukukî sürece saygılı olmak ve sabırla(!) sonucunu beklemek”, her ne kadar kulağa hoş gelse de, deve misali, doğru bir tarafı olmayan ve yeryüzünde mevcut hiç bir demokratik hukuk düzenine uymayan bir hukuk(!) anlayışı ile ve “sehven” dosyalara konmuş dellilerle, yıllardır “tutuklu olarak” yargılanan, bu arada kimisi intihar eden, kimisi hasta düşen, kimisi göz göre göre ölmeye terkedilen, asker-sivil bir çok Türk vatandaşının, adeta bir torbaya doldurulur gibi cezaevlerine doldurulması, binlerce sayfalık iddianamelerle yıllar boyu sürecek mahkemelere “mahkûm” edilmeleri ve esasen, bu yolla zaten cezalandırılıyor olmaları, bu malûm zevat vicdanında, hakikaten hâlâ “saygı” uyandırmaya devam edebiliyorsa, bize de; “herkes saygı duyduğu şeyler kadar saygıya lâyıktır” deyip, (bütün bu olup bitenlerin cevabını duymak hakkımız saklı kalmak kaydıyla), bu meseleye noktayı koymak düşüyor!”

  (Tamamı için: http://siyasetimilliye.blogspot.com/2011/02/kagttan-kaplanlara-trmk-atan-kediler.html)

  Evet, teşhisi doğru koymadan, derde derman aramak; boşa kürek çekmektir. Mukaddes Türk ordusunun şerefini başları üzerinde taşımaya, şanlı bayrağımızı yere düşürmemeye and içmiş, “ya istiklâl, ya ölüm!” emrinin ebediyete kadar baki bir emir olduğunu bir an olsun aklından çıkarmamış, hiç bir menfaatin, vatanının ve bayrağının şerefi ile ölçülemeyeceğine ahdetmiş, erinden en üst rütbedeki emekli ya da muvazzaf komutanına kadar, bütün o vatan evlatlarını tenzih eder, hepsine en içten saygı ve hürmetlerimi sunar, hayatta olmayanlarına da rahmet dilerim. Selam ve saygılarımla…

 7. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Şubat, 2011 11:14

  sn.khan(*
  YUKARIDA,BODODSLAMA DALAN*demek isyemisim:)
  -CEVABIM SİZE DEGİL!
  **BİRAZ YUKARIDAKİ YORUMA DOGRU..VE GENEL HİSLERİMİ..YAZMISTIM..BU ARADA SİZ BURANIN BAS*Isınız diye TABİİKİ,BAZEN SİZİNLEDE KONUSACAGIZ.

 8. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Şubat, 2011 11:24

  EN YUKARIDAKİ CÜMLELERİMİ SN.KHAN ANLAMIS VE CEVAP OLARAKDA;HALKI DİRENİSE CAGIRAN BİR YAZI DEGİL DEMİS.BEN DİRENİSE DAİR YAZMISIM!GENEL(*VEDE YASATILAN VE YASATILMAK İSTENENLER ADINA…
  -YILMAZ BEG(*İN LİDER NASIL OLUR YAZISINDA YER ALAN MADDELERİ TÜM İNSANLARIN OKUMASI VE ONA GÖRE POLİTİKADAKİ PARTİ BASKANLARINA TAPMAMASI***AKSİNE!-ÜLKENİN CIKARLARINI ÖNDE TUTACAK SEKİLDE COOK SAG DUYULU DAVRANMASI GEREKİR!
  ——-NİTEKİM;AYNI GÜN?YADA ERTESİ GÜN.BAHCELİ BEG(*İN CÜMLELERİDE***
  ANKARADAKİ YÜRÜYÜSE YÖNELİK!
  *YUKARIDAKİ HİSSİ UYARILARIMA YAKIN.
  —ÖFKEYLE KALKIP,SAVASMAK YERİNE/BİZE OYNANAN OYUNLARA AYNI SEKİLDE!
  KARSILIK VERİCEK POLİTİKA GÜDEREK!
  YANİ TÜRKLERE,MÜSLÜMANLARA KARSI UYGULAMAYA KONULAN PLANLARA KARSI*SÜREKLİ!KORUNMA POLİTİKASI YERİNE*
  ÖNCEDEN ÖNLEMLE,GELECEGİ HEP BİLİNEN!HRİSTİYAN DÜNYASININ PLANLARINI ÖNCEDEN SAVUSTURABILIRZ!TÜRK İNSANINI KAYBETMEMEMİZ!!!İCİN HER TÜRLÜ OYUNU YAPAN DÜNYAYA KARSI!
  -BİRBİRİMİZİ DAHA!DOSTCA*ANLIYABILIRZ.
  VE POLİTİKACILARIN GÖREVİ;ÖNCEDEN!20 SENE ÖNCEDEN ÖNLEM*ALMAK..VE HİC UYUMAMAKTIR!
  **İNSANLAR NEDENSE?!=ANLAMAK İSTEDİGİ SEKİLDE ANLIYOR:(–O SEBEPTEN BUGÜN BU HALLERDEYİZ!

 9. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Şubat, 2011 11:35

  BEN YUKARIDA KONUSUR GİBİ YAZDIGIM İCİN ANLASILMAMISSA?
  -OKUMAZ VEDE YORUM YAPMAZSINIZ.
  KİMSENİN KİMSEYE TÜRKLÜK DERSİ VERMEMESİ GEREKİR!
  -TÜRKCEYİ: BİZLERDE, SORGULAMAK! YERİNE BUNCA YILDIR KORUSAYDIK.DÜNYADAKİ TEK DİL OLURDU!
  SN.SİNANOGLU abede-den NİYE ÖFKEYLE,KÜSKÜNLÜKLE DÖNDÜ?-
  BURADAKİ TV PROGRAMLARINDA;ORADA YAPILANLARI,YASADIGI ZORLUKLARI ANLATIRKEN,SİNİRDEN,TV.DEKİ 3 PROGRAMI,KONUSTU VE TERKETTİ!
  –HERSEY GÜDÜLEN POLİTİKAYLA ALAKALI!
  TÜRKCENİN BENDE NASIL DURDUGU TEHLİKE YARATMAZ.
  *AMA YANLIS,ZAYIF,UYUYAN,DOGRUYU YAPTIGINI ZANNEDEN!POLİTİKALARDAN SEBEP!VE ÜLKEYİ TÜRKLERİN YÖNETMEMESİ YÜZÜNDEN:(-TÜRKCEMİZDE DÜNYADA KACINSI SIRAYA OTURMUS?-BU ÖNEMLİ!
  SEBEPLERİDE!

 10. Yavuzhan TÜRKOĞLU yorum tarihi 23 Şubat, 2011 15:01

  Arkadaşlar şimdi herkes bişey diyor.Diyor çünki herkes görmek istediğini görüyor,onu söylüyor.Haklıda kişi görmek istediği şeyi görürür.Ama bir gerçek var bu komutanlar bu askerler bu terörle mücadele eden insanlar olmasa acaba devletimiz şimdi bu halde olurmuydu.1987-1996 yıllarını hatırlayalım.Hergün şehit olan gencecik delikanlılarımızı bu hakmıydı adaletmiydi.Biz kürt düşmanı insanlar değiliz.Devlet bu kadar asker kaybederken bişey keşfetti kalleşleri onların silahıyla vurmayı ne oluşturuldu.Özel harekat bordo bere itifafçı timleri ne oldu da terör azaldı bitme noktasına geldiydi.Şimdi tekrar cesaretlendirildi.tekrar oyuna devam ediliyor ama bu sefer siyasi olarak bu bir oyun bunu sokaktaki insan bile görüyor.Terör yasalaşıyor kendine maske arıyor.Bunuda bulmasına yardımcı oluyorlar.Oldularda.Tutuklanan insanlara bakınız nekadar terörle mücadelede görev almış insan varsa hepsi içeride teröristler şimdi melek olmuş çapulcuların yapmış olduğu katliamlar çatışmalardan sonra kaçırdığı ve gerçek zaayiatın belli olmaması için götürdüğü cesetler şimdi toplu mezar olarak orada görev yapmış insanların üzerine yıkılmaya çalışılıyor.Bu ihanettir.Bu 30 şehite ihanettir.Vatan hainliğidir.Bunu yapanlar elbette bunun bedelini ergeç ödeyecektir.Orta doğu kaynıyor.Uyanık olalım .Bu ülkede ayrımcılık var diyenlere soruyorum.Bir bakım Allah aşkına nerede ayrımcılık iş adamlarına sproculara millet vekillerine bakanlara kadar bakın kürt asıllı kaç tane insan var ayrımcılık olsa baskı olsa bu kişiler burada olurlaymıydı.Şimdi soruyorum bir Hakkarili bir insan gece batıda kalkıp istediği saatte istediği yere gidiyormu gidiyor.Bunu doğuda neden yapamıyoruz.Bunu yapan onlara göre Türk Kürt ayrımcılığımı yoksa dış güçlerin maşası oradaki insanların iyi bir hayata sahip olmsını istemeyen dış mihrakın oyuncaklarımı.Arkadaşlar biz etle tırnağız sök söke bilirseniz.Ama askerimize dokunmayalım.Polis milletimizi korur ama asker hem milletimizi hem devletimizi orduyu sin düşmanı sanmayın bunu yıllarca aşılayanlar bunu benliklerinize kazıyanların meyvelerini şimdi topluyorlar.Yazık ya vallahi yazık unutmayalın Ayşe,Ömer.ismail …vs sen ben biz onlar geçiciyiz daim olan vatandır.TANRI TÜRKÜ KORUSUN.(JÖH)

Yorum yap