520) WIKILEAKS, PSİKOLOJİK HARP

Yayin Tarihi 2 Aralık, 2010 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

WIKILEAKS, MALUMUN İLANI, PSKOLOJİK HARP

image00147.jpg

Wikileaks aracılığıyla Amerikalı diplomatların pek çok ülkenin yanı sıra Türkiye’yle ilgili görüşlerinin ortaya saçılması bir enformasyon kargaşası çıkarmıştır.

251 bin 287 belge ve açıklanan 294 diplomatik belge. Dünya’da kaosa yelken açmıştır.

Wikileaks belgeleri; ABD, İngiltere ve İsrail’in bulaştığı bir ‘komplo mu, yoksa ABD’nın kendisi için de utanç kaynağı olan mani olamadığı bir şey mi?

Wikileaks skandalı ABD-İsrail ve İngiltere şer üçlüsünün psikolojik harp projesidir.

Wikileaks ABD’nin menfaatlerine olumsuz bir etkisinin olmadığı, hatta Ortadoğu coğrafyasında İran’a karşı oluşturulacak cephenin daha da güçlendirildiği ortaya çıkıyor.

Belgeler, Beyaz Saray tarafından bilinçli şekilde kamuoyuna sızdırılmıştır. ABD derin yapılanması, küresel ekonomik krizin etkilerinden kurtulamayan ve Ortadoğu’daki ülkeleri yeniden tanzim etme amacını güden Büyük Ortadoğu Projesi ile de başarısız olan ABD için dünya kamuoyuna bir gösteri sergiledi. Bunun adı küresel güç gösterisidir.

Tüm dünya ülkelerini ve Türkiye’yi ilgilendiren 251 bin adet belgenin birileri tarafından ele geçirilerek yayınlandığı iddiası, mantık dışı ve saçmadır. ABD Dışişleri Bakanı Clinton’ın ve Beyaz Saray’ın üzüntülerini açıklayarak, sözde özür dilemesi timsah gözyaşlarıdır.

ABD, küresel egemenliğine karşı olan tüm ülkelere Dünyadaki bütün elektronik ağ bendedir. İstihbarat kulağım her yeri kontrol etmektedir mesajını vermiştir.

ABD, kaostan yeni düzene stratejisini uygulamaktadır. ABD’nin yeni dünya düzeni projesinin gerçekleşebilmesi için komşu ülkelerin birbirlerine güvensizliğini artırmak, birleşmelerini önlemek, çatışma yaratmak, ülke içinde de liderler hakkında kuşku meydana getirmek gerekmekteydi. Liderler için yapılan tanımlamaların temelinde de bu proje var.

Belgelerde Türkiye’deki iktidar yetkililerinin durumu tanımlanıyor, gerek Türkiye’de, gerekse İslam dünyasındaki yeri sorgulatılıyor.

Belgeler; ABD’nin Türk siyasi yaşamına yaklaşımını gösteriyor.

Wikileaks skandalı neticesinde, küresel ekonomik krizin ABD’de ve dünyada meydana getirdiği olumsuzluklarla ilgili gündem bir anda değiştirilmiştir.

Belgelerin yayınlandığı andan itibaren, Doların piyasalardaki düşüşü önlenmiştir. Nükleer kalkan projesinin Ortadoğu’da meydana getirdiği sarsıntı, bir anda gündem dışına itilmiştir. Özellikle ülkelerin dayanışmasının önüne geçilmiş, husumet sağlanmıştır.

Belgelerin kamuoyuna farklı yollarla sunulması, dünyaya yansıtılan asimetrik psikolojik savaş ürünüdür. Dezenformasyon faaliyetidir. Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasında, algılamaların ters yüz edilme projesidir. Kafa karıştırma, güvensizlik aşılama ve ABD’ye karşı çıkma olgusunu, temelinden sarsma girişimidir. ABD benzer bir olayı 1929 ekonomik krizinden sonra da gerçekleştirmiştir. Tarih tekerrür ediyor.

Dünya ekonomik krizi sonrası, İkinci dünya savaşını ortamını sağlayan ABD, İngiltere, İsrail üçlüsü, Birleşmiş Milletler, IMF, Dünya Bankası, ILO, Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşları hayata geçirerek küresel yönetimi eline geçirmiş, doları dünya para birimi yapmıştır.

Değişen konjonktürde, şimdiki girişim ABD’nin sarsılan kapitalizmi yerine yeni dünya düzeni oluşturma projesinin önemli bir ayağıdır.

Belge kaosu ortamında ABD; karşılıksız piyasaya sürdüğü 600 milyar dolar dan sonra önümüzdeki günlerde 400 milyar dolar daha sürecek. Yani 1 trilyon dolar. Dünya bu gibi olaylarla meşgul edilirken küresel sömürü mekanizması yeni bir boyut kazanıyor.

WikiLeaks unutturulmaya ve de etkisizleştirilmeye çalışılacak.

Belgeleri önemsiz diye nitelendirenler veya magazin konusuna dönüştürmeye çalışanlar olsa bile, belgelerde yer alan tespitler nihayet dünyanın süper gücünün çok iyi yetişmiş diplomatlarınca yazılan raporlardır.

Dedikodu, yalan, gerçek dışı diye ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, nihayet ilgili ABD yetkililerinin birer tespitidir.

Ama yarası olan gocunur sözünü de unutmamak gerekir.

Günün Sözü: Suçlunun pişkinliğine aldanma.

Nurullah AYDIN

2 Aralık 2010

Paylaş:

Yorumlar

“520) WIKILEAKS, PSİKOLOJİK HARP” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenc yorum tarihi 2 Aralık, 2010 22:21

  Malumun ilanı çok güzel bir başlık.
  Pekala İsrail nerede bu wikileaks denen ucubude?
  Tamamı bilinen masallar, hamam dedikoduları!
  Yazarın tespiti çok isabetli…
  Siber savaş ve psikolojik harekatın son noktası bu olmalı,
  Sadece dünyadaki dolar likiditesinin karşılıksız ve orantısız artışının örtülmesi ve İran manevrası değil, bir çok karışıklığın başlangıcı da olabilir.
  ABD.li diplomat ve yetkililerle düzenli görüşen gazeteci bozuntuları ve bürokrat müsvettelerinin CASUSLUKTAN YARGILANMASI sürecini başlatılması bizim için oyunları az da olsa bozan bir karşı manevra olabir…

 2. sedat ergenc yorum tarihi 2 Aralık, 2010 22:24

  Bir siyasi parti genel başkanının daha ilk günden yaptığı “bu belgeleri iç siyaset malzemesi yapmayacağız” yorumu, kabul etmek gerekir ki hem bilginin, hem de basiretin ürünü, bu yaklaşım herkese örnek olmalı…

 3. nuray can yorum tarihi 3 Aralık, 2010 01:22

  Yazinizin kendi icinde celisdigini bilmem farkettinizmi.Biryandan bu belgelerin abd projesi oldugunu vurgularken diger yandan belgelerin gercekligine ve yine ayni odaklarca pasifize edilecegini vurgulamisiniz.Kacirdigim bir mantik oyunumu var yoksa bu yazida.Saygilar

 4. zühal asma yorum tarihi 5 Aralık, 2010 01:29

  SUCLUNUN PİSKİNLİGİ İLE KENDİNİZİ YORMAYINIZ SN.KÇHAN.
  *DEDİKODU..
  —İHTİMAL SU ANDA İRANI HAMMM***YAPMAKLA MESGULLER:(
  *YANİ;K.KOR İLE TATBIKATDALAR YA!ABEDE..İSE..BU DA DEDİKODUYLA DÜNYAYI OYALAMA..

  VEDE AFGANISTANLA ALAKALI SIKINTILARI::))NDAN SEBEP..BULDUKLARI GEREKCELER!

 5. Ali Ünver yorum tarihi 5 Aralık, 2010 09:05

  Cok degerli zamaninizi Wikileaks ile gecirmeyiniz. Türkiye’deki siyasetcilerin ülkelerini yillardir yagmalayip da baska ülkelere paralar yatirdiklarini bizler bilmiyor muyuz! Kendi ülkelerini hizmetinde calistiklari ülkelere sikayet ettiklerini bilmiyor muyuz! Bunun karsiliginda da baska ülkeerden hizmet ödülleri aldiklarini bilmiyor muyuz! Baska ülkeler ile isbirligi yaparak Türkiye’yi yikma planlari yaptiklarin bilmiyor muyuz! Siyasetcilerin ülkemiz icinde birbirlerini yediklerini de biliyoruz! Wikileaks’i okumadan da herseyi biliyoruz!
  saygilrimi sunarim

Yorum yap