478) ÖZELLEŞTİRME DE SON PERDE; “MKE” ÖZELLEŞİYOR!

Yayin Tarihi 31 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Devlet ‘silah bırakıyor’

image00176.jpg

Atatürk’ün kurduğu, ordunun mühimmat ihtiyacını karşılayan MKE için özelleştirme teklifi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Makine ve Kimya Endüstrisi’nin özelleştirilmesi için hükümete öneri götürdü. Bakanlık konuyu inceliyor

Cumhuriyet’in sanayi yapılanmasının temel taşlarından olan en eski KİT’i Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) özelleştirilmesi gündemde. Bu konuda bir çalışma başlatan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, kurumun özelleştirilmesi için hükümete öneri götürdü. Milli Savunma Bakanlığı’nın da bu teklifi incelediği belirtiliyor.

FATİH’TEN KURTULUŞ’A

MKEK’nın temelleri, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in “Top Döküm Tesisleri” kurdurmasıyla atıldı. İmparatorluğun çöküşünün ardından, Atatürk’ün direktifiyle İstanbul’dan kaçırılan bir kısım tezgah, teçhizat ve malzeme ustalarıyla yeniden yapılanıp Kurtuluş Savaşı’nda etkin rol oynadı. İlk adı ‘Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü’ olan ve merkezi Ankara’da bulunan kurum NATO üyeliği ile birlikte “Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu” adı ile yeniden teşkilatlandırıldı.

10 FABRİKA 6 BİN PERSONEL

Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren MKEK’nın 10 fabrika ve 2 işletme müdürlüğünde toplam 6 bini aşkın personel çalışıyor.

72 MİLYON YTL KÂR ETTİ

350-400 milyon YTL arasında ciroya sahip olan MKEK, 2007 yılında 72 milyon YTL kâr etti. Fabrikaları AQAP 120 ve ISO 9000 Kalite Güvence sistemlerine sahip olan kuruma ait işletme ve fabrikalar şöyle:

MEHMETÇİĞİN CAN DAMARI

MKEK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah, mühimmat ve patlacı ihtiyacını karşılıyor. Askerin ana muharebe silahı olan G-3 Piyade Tüfeği başta olmak üzere uçaksavar, makineli tüfekler, havan, obüs ve toplar gibi çok sayıda ürün MKEK’den temin ediliyor. Kurum 2007 yılında 28 ülkeye toplam 24 milyon 810 YTL’lik silah ihracatı da yaptı.

MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası (KIRIKKALE)

MKE Barut Fabrikası Müdürlüğü (KIRIKKALE)

MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü (ÇANKIRI)

MKE Destek Tesisleri İşletmesi (KIRIKKALE)

MKE Gazi Fişek Fabrikası (ANKARA)

MKE Hurda İşletmesi (ANKARA)

MKE Kapsül Fabrikası (ANKARA)

MKE Maksam Makine ve Maske Fabrikası (ANK)

MKE Mühimmat Fabrikası (KIRIKKALE)

MKE Pirinç Fabrikası (KIRIKKALE)

MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası (ANKARA)

MKE Silah Fabrikası (KIRIKKALE)

Barkın ŞIK / Akşam

Paylaş:

Yorumlar

“478) ÖZELLEŞTİRME DE SON PERDE; “MKE” ÖZELLEŞİYOR!” yazisina 15 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 31 Aralık, 2008 10:05

  Ulkemizde dileyen silah fabrikasi kurabilmekte ancak bu fabrikalarda imal edilen silahlar ancak MKE tarafindan satilabilmektedir.

  Bu zorunluluk bu siah fabrikalarinin pek hosuna gitmesede dagitim kanallarinin denetlenmesinde devlet elinin bulunmasi sebebiyle bir olumlulugun otesinde bir gerekliliktir.

  Ehliyetlerin devlet eliyle verildigi eski sistemle su andaki, ozel sektor tarafindan verildigi sistemi karsilastirabilen arkadaslar konuyu daha net anlayabileceklerdir.

 2. CcC yorum tarihi 2 Ocak, 2009 12:48

  mkeyi özelleştiremezler!!!

 3. ali kızgın yorum tarihi 3 Ocak, 2009 20:40

  mke özelleşsin diyenler haindirler.yarın tsk da özelleşsin sdiyecekler.devlet mke elindeyken kontrol edemiyor.haberlerden işitiyoruzki mke yapımı silah bomba patlayıcılar teröristlerin eline bir şekilde geçiyor.özelleşirse hep teröristlere çalışabilir.mke özelleştirilemez.silah teröriste verilemez.kim teklif ediyorsa yavşaklık ediyor.vatana millete ihanet ediyor.Yarın diyeceklerki savunmada özelleşssin.Hükümette özelleşsin.Çağırsınlar bir gavuru o yönetsin.Bu millet bu kadar ihaneti kaldıramaz.Hudson üniversitesinden sonra bide bu çok büyük bir ihanet.Millete ihanet vatana ihanet.

 4. şahin aydın yorum tarihi 4 Ocak, 2009 14:46

  arkadaşlar ben mkek nin genel md.lüğünde şirket personeli olarak çalışıyorum düşüncemse şu eğer özelleşirse çok daha fazla kar edecek ama karı devlete değil gavurun birinin cebine girecek azda olsa kar kardır demek lazım ordan alacakları hazır parayı yerler ya sonrası…

 5. y.s. yorum tarihi 5 Ocak, 2009 15:19

  devlet az kar edebılır maddı anlamda ama burada asıl kar 6000 kişinin vatandaşının ıstıhdamı önemlı olanda bu.

 6. güvenlik yorum tarihi 8 Ocak, 2009 01:18

  makina kimya nın özelleşmesi sadece birilerinin karı olurken binlerin hatta milyonların zararı demektir.mke özelleştirilemez…

 7. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 8 Ocak, 2009 10:15

  Gem azıya alınınca, kol geride kalır.
  Bu da beni uydurduğum bir deyim olsun.
  Milli Piyongo ne oldu?
  Maliyeti, üç kuruş olan bir bilet İkibinbeşyüz kuruşa, beşbin kuruşa, on bin kuruşa satılan ve hiç personel gideri olmayan Milli Piyango da satışa çıkarılmıştı, takip edemedim sahi ne oldu…..
  Ben bu satışa, namuslu diyemem.
  MKE de öyle.

 8. dursun ali rıfkı yorum tarihi 11 Ocak, 2009 16:39

  YAZIKLAR OLSUN BÖYLE HÜKÜMETE SİLAHSIZ BİR MİLLET HALİNE GETİR TÜRKİYEYİ
  KURDA KUŞA TESLİM ET BU MILLETİ.AYIP AYIP.MILLET UZAYA GIDER BİZSE ELİMİZDEKİ SİLAH FAB.KAPATIYORUZ.KUŞ LASTIKLERNEN FILISTIN GIBI SAVAŞIRIZ.YETERKI SEN SAT MAYA DEVAM EK AYIP AYIP YAZIKLAR OLSUN SİZE.

 9. salih yıkılmaz yorum tarihi 4 Mayıs, 2010 12:46

  yaa siz ne kof kafalı insanlarsınız üç ülke hariç tüm dünya silahını özel sektör yapıyor illa dışardan gelenlermi alacak ülkemizde bircok büyük firma var koç sabancı calık holdinğ bunun gibi nice holdinler ayriyetten %49 hissesi özeleştirilecek ve 49 yıllıgına amerikada 100 mermi 8 dolar ülkemizde 100 mermi 116 tl aradaki farka bak avrupada glok marka silah 645 dolar ülkemizde mkk 3425 dolar polislerde 5500dolar bize gelince mkk da silah yok 6 aydı 45 cal mermi yok yani bence özelleştirme sart ama yerli firmalara verilmek sartıyla yine mkk ürettikleri askerin envanterinden calınıyor yada veriliyor artık orasını bilemem

 10. Tokat yorum tarihi 10 Ocak, 2011 00:48

  Kim dur diyecek bu gidişe yanlış işler bunlar

 11. kemal akyel yorum tarihi 6 Şubat, 2011 01:19

  salih yıkılmaz kesin sen bu hükümetten odun kömür erzak yardımı alıyorsun veya üç kuruşluk ihale peşindesin

 12. SALİM AVCI yorum tarihi 18 Mart, 2011 10:29

  biz müslümanız ,müslümanın müslümandan başka dostu yoktur.müslüman her yönden güçlü olmalıdır.savunma olarak çok güçlü olmalıyız.devlet olarak sahip çıkmalıyız,müslüman çalışkan olur,uyanık olur,ALLAH ‘tan başka hiç birşeyden korkmaz,cesur olur , yürekli olur,ALLAH’a sığınır ecnebilere sığınmaz,bizler müslümanız,din birliği. YÜCE KITABIMIZ KURAN’INI KERİM ETRAFINDA OLALIM.TEK HAK DİN İSLAM’DIR. MATLUBUMUZ DİN’İ HÜDADIR.

 13. SALİM AVCI yorum tarihi 18 Mart, 2011 10:36

  SAVUNMADA KAR GÖZETİLMEZ ,MÜSLÜMAN GÜÇLÜ OLMALIDIR.

 14. mkek özelleştirilmeli yorum tarihi 15 Eylül, 2011 15:32

  vatan elden gidiyor nidaları bu memlekete en çok zarar veren insanlar korkamayın öcü özelleştirilme yapılmalı yada aselsan gibi havelsan gibi statüleri değiştirilmeli verimin artırılması için yoksa bundan 40 yıl sonra hala obüs ve g3 üretiminde dünyada ilk sıralarda yer alacağız …

 15. dişsiz aslan yorum tarihi 21 Eylül, 2011 21:46

  Gururla söylüyorumki MKE kurumunun bir üyesiyim.Yapılan yorumlara baktığımda gerçekten üzülüyorum.keşke Kurumumuz bünyesinde yapılan ve yapılmakta olan işleri ürünleri takip ederek yorum yapsanız.Bir konunun özellikle altı çizilmeli evet kurumumuzun statüsü değiştirilerek diğer savunma sanayi kuruluşları ile aynı statüye getirilmeli (hareket serbestliği olarak-işin maddiyatında değiliz).Bunun akabinde halen olduğu gibi silah üreticileri için kontrol noktası olarak kalmasınında uygun olacağını söyleyebilirim (belki sivil ürün çeşitliliği artırılarak).MKE tamamen yerli üretim bir keskin nişancı tüfeği ile Pakistan da dünyayı dize getirdi ve bu başlangıç,lütfen silah ve mühimmat üretimini leğen sahan üretimi gibi basite almayın,MKE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin kale kapısıdır.MKE’yi yıkan kapıyı yıkar….

Yorum yap