477) TOPRAKLARIMIZI, YABANCI EMLAKÇILAR PAZARLIYOR!

Yayin Tarihi 30 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Toprak Satışında

Yabancı Emlakçılar Devrede

image00170.jpg

Tapu ve Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, toprak satışında gelinen noktaya dikkat çekti: Güney illerinin ardından yabancılar Samsun ve Trabzon’a ağırlık verdi.

Türkiye’yi Yahudi Solarz pazarlıyor
Güneyden sonra Samsun ve Trabzon’da da yabancı sayısının hızla arttığına dikkat çeken Orhan Özkaya, toprak satışlarına, Yahudi asıllı Stephan J. Solarz’ın öncülük ettiğini söyledi

Yabancılara gayrimenkul ve arazi satışlarında etkin rol oynayan emlak şirketleri, yerini yabancı emlak devlerine terk etti. Artık Türkiye’nin toprakları ve taşınmazları yabancılara “Yabancı emlakçılar” tarafından pazarlanıyor. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde yabancıların edindiği taşınmazlarla ilgili yoğun araştırmalar yapan Tapu ve Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, kuzeyde Samsun ve Trabzon, güneyde ise Kaş ve Kalkan bölgelerinde yabancı sayısının hızla arttığına dikkat çekerek, bir Amerikan Yahudisi olan Stephan J. Solarz’ın bu gelişmede önemli rol oynadığını söyledi.

Samsun’a yoğun ilgi
Avusturyalı Mel Gayrimenkul Şirketi’nin, Karadeniz Bölgesi’nde arsa alımlarına başladığı öğrenildi. Samsun’da bir gökdelen inşası için başvuruda bulunan emlak devinin ardından, yine Avusturyalı Meinl Bankası da Samsun Belediyesi’nden 34 bin metrekarelik bir arsayı satın aldı. Meinl Bankası, daha önce İstanbul Göztepe’deki Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait 90 bin metrekarelik arsayı TOKİ’den 32 katlı Dubai sırıklarından birisini inşa etme talebiyle gündeme gelmişti. Orhan Özkaya, yabancı şirketlerin özellikle Karadeniz Bölgesi’ne yoğun ilgi gösterdiğini belirterek şu örnekleri verdi: “Trabzon da Morgan Stanley isimli şirketlerinin gözdesi konumunda. Bunun için içeride Multi Türkmall isimli şirketle ortaklık kurdu. ABD emlâk devlerinden Trump yetkilisi tarafından İstanbul’daki yağmalamanın ardından şimdi de Anadolu’ya el atıyorlar. Yine aynı yetkililer tarafından Antalya, İzmir ve Muğla’da bugüne kadar yabancılara 41.362 konut satıldığını, bunun 14.124 adedinin Antalya’da Rus, Alman, Hollanda, İrlanda, Norveç ve İskandinav ülke vatandaşlarına satıldığı açıklamaları yapıldı. Bayrampaşa’daki hapishane alanına Morgan Stanley’le ortaklık kuran Multi Türkmall şirketi tarafından Form İstanbul adında 500 bin metrekarelik bir tesis kuruldu.

Köyler yağmalanıyor
Orhan Özkaya, Antalya’nın Kaş ve Kalkan bölgelerinde İngilizler ve Amerikalılar tarafından toprak ve konut alımının hız kazandığını belirterek, Amerikalıların Stephan J. Solarz vasıtasıyla bölgeye akın ettiğine dikkat çekti. Solarz’ın, Kalkan’da yap-sat işi sürdürdüğünü kaydeden Özkaya, Kalkan’da arazi yağmasının köylere kadar yayıldığını dile getirdi. Özkaya’nın araştırması, Antalya’nın bu bölgesindeki İslamlar, Üzümlü, Akbel, Yeşilköy ve Patara turistik beldelerinde binlerce dönümlük  zeytinlikler ve bağların yabancıların ele geçirdiğini gösterdi.

‘Çılgın İhtiyarlar’ eylem yapmıştı
Kendilerine “Çılgın İhtiyarlar” ismini veren TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca ile Sümerolog Dr. Muazzez İlmiye Çığ, geçtiğimiz perşembe günü Meclis önünde vatan toprağının satılmaması için sessiz eylem yapmıştı. TBMM Çankaya Kapısı önüne gelen ve soğuktan korunmak için battaniyelere sarılan Karaca ve Çığ,Tarım alanları satılamaz”, “Şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağını satamazsınız” yazılı ve “Çılgın İhtiyarlar” imzalı pankartların arasında oturmuştu.

Yeni bir Sevr’e doğru
AB ilerleme raporlarına istinaden çıkarılan yeni kanunların, yabancı  gerçek ve tüzel kişilere hukuki açıdan Türk şirketleri ile aynı hakları teslim ettiğini belirten Özkaya, yabancıya gayrimenkul satışlarının AB tarafından hala yeterli görülmediğine dikkat çekerek şöyle dedi: ” AB, bize topraklarımızın satışının yeterli olmadığını ve özelleştirmelerin devam etmesini dayatıyor. Ancak, AB ülkeleri, hem topraklarını, hem de fabrikalarını, bankalarını, kamu varlıklarını kurtarmakta, millileştirmekte, devletleştirmekte hiçbir sakınca görmüyor. Türkiye küreselleşme gerekçeleri adı altında emperyalizme sunulup, satışa çıkartılmakta ve yeni Sevr’in konusu haline getirilmektedir.

Solarz kimdir?
Stephan J. Solarz, New York eski senatörü ve Amerikan Yahudi lobisinin en önde gelen isimlerinden. 6 yıl önce eşiyle birlikte Antalya’nın Kalkan bölgesine yerleşti. Arsalar alıp villalar satıyor. Stephan J. Solarz, İsrail destekçisi ABD başkan adayı Joe Libermann’a da para bağışında bulunmuştu

Haber: Selda Öztürk KAY
YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“477) TOPRAKLARIMIZI, YABANCI EMLAKÇILAR PAZARLIYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 30 Aralık, 2008 19:38

  EFENDİM,
  BİLGİ VERDİGİNİZ İCİN SAGOLUNUZ.
  *BU ENDİSEYİ UZUN SÜREDİR TASIMAKTAYIZ;(
  *YUKARIDAKİ TÜRKİYE HARİTASININ ALTINDAKİ YAZI FEVKALADE.AMA!!!
  *SATILAMAZ…DENİYOR..DA SATILMIYORMU?
  —KİM NE YAPABILIYOR BU KONUDA?
  **HADİ DİYELİMKİ..S A T I L M A Z!
  –PEKİ KİM GERCEK ANLAMINI KAVRIYOR DA SATMIYOR?
  YADA ENGEL OLANMI VAR?
  **KESKE CÜMLELER..SİİRLER..ANLASILABİLSEYDİ..

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 8 Ocak, 2009 09:38

  Birtakım beylere hatırlatmak lazımdır…
  Canlı canlı Gazze gözlerimizin önünde.
  Bugün ölen Gazzelilerin dedeleri, yahut babaları, yahudulere tarlalarını satmışlardı.
  Arsalarını satmışlardı.
  Yahudi, bir liralık arsaya yüz lira verince, oynaya oynaya satmışlardı.
  Bir gün bakıldı ki, bir köyde, bir kasabada hiç Arap kalmamış.
  Bütün tarlalar, bağlar, bostanlar, portakal bahçeleri Yahudilerin eline geçmiş.
  Bu bağların bostanları sahipleri, bu bağlarda bahçelerde işçi olarak çalışmaya başlamış.
  Bir gün de gelmiş, Yahudi onları hastir etmiş.

  Hayrettin Karacaya Allah çook uzun ömür versin.
  “Bizim de İngilterede, Avrupanın herhangi bir yerinde ev arsa alma hakkamız var, sen de git al” şeklindeki bir savunma, sadece abesle iştikal değil, aptalcadır.
  Kasıtlı olarak yapılıyorsa, hainanedir.
  Bu toprak satışını başlata hükümet, çoktan tarihin tozlu çöplüğüne atıldı gitti.
  Bugünkü sayın hükümet ve başbakanın yapacağı ilk hareket, (hele hele şu Gazze işi için çırpınmalarını gördükçe inanmak istiyorum.) toprak satış kanununu derhal iptal etmek ve satılan toprakları derhal geri almaktır.

  Adam; “Baba cennetliksin” demiş.
  Oğlu; “Umamıyom oğlum” demiş.

  Gazze kafalara dank etmeli.
  Toprak satışı derhal durdurulmalı.

Yorum yap