476) AVRUPA’DA KÖLELER GAZETE İLANI İLE SATILIRMIŞ

Yayin Tarihi 19 Haziran, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

 

 

Avrupa’da köleler gazete ilanı ile satılırmış

Avrupa’da insanlık dışı kölelik uygulamaları gazete ilanları üzerinden de afişe ediliyormuş.

Başta Bernard Lewis olmak üzere oryantalist tarihçilerinin en fazla sevdiği konulardan biri İslam ülkelerindeki kölelerdir. Fransız tarihçi Victor Schelcher’in Fransa’da Kölelik adlı kitabını okusalar, İslam dünyasındaki kölelik kavramının batıya nazaran çok naif olduğunu fark edeceklerdir.

image0031.jpg

Fransız tarihçi, Fransız devriminden 75 yıl sonra da köleliğin devam ettiğini söylüyor. Fransız hükümetinin izniyle köle tacirleri köleleri Fransız sömürgelerinden getirerek Paris’te her Pazar yapılan köle pazarında insanları para karşılığı satarlarmış.

image0041.jpg

Bazı savaşa gidemeyen Fransız asilleri öldürme duygularını tatmin etmek için köle satın alırlarmış. Elisabeth adında bir kontes 650 hizmetçisini işkence ile öldürmesine rağmen herhangi bir ceza almamış. Kölelere hakaret, dayak atmak, işkence etmek 18. yüzyıl Avrupa’sının gündelik hayatının bir parçası sayılırmış. Efendisinden önce uyuyan bir kölenin cezası 100 değnek, 10 kırbaçmış. Eğer efendisinden sonra uyanırsa cezası iki katına çıkarmış.

image0051.jpg
1820 tarihli bir gazetede köle ilanları oldukça dikkat çekici. Kölelerin yaş, cinsiyet, ağırlıkları belirtildikten sonra kaç kırbaç vurmaya dayanacakları belirtiliyor. Hititlilerde köleler yarım insan sayıldıkları için cezalar yarı yarıya uygulanırdı. Fransızlar ise köleleri insan kabul etmedikleri için cezalar katlanarak artardı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap