475) BELUCİSTAN’I KARIŞTIRANLAR!

Yayin Tarihi 27 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Belucistan`ı Batı ve Hindistan karıştırıyor

Pakistan, Belucistan eyaletinde son zamanlarda yeniden başlayan karışıklıktan Batı ve Hindistan’ı sorumlu tuttu.

Pakistan`ın Pencab Valisi Şahbaz Şerif, Belucistan`da yaşanan karışıklıkta, Batı’nın dolaylı, Hindistan hükümetinin ise doğrudan bağlantısı olduğunu söyledi. 

Şerif`in bu açıklaması, sorunlu bölgede yaşanan son bombalama eyleminden hemen önceye rastlıyor. Pakistan`ın güneybatısındaki Belucistan’da bugün bir köyde düzenlenen bombalı saldırıda, 6 ve 8 yaşlarındaki iki çocuk hayatını kaybetmişti.

Afganistan, Pakistan ve İran arasında bulunan ve bir uzantısı İran’da bulunan Belucistan, Pakistan’ın en büyük eyaleti. Belucistan bölgesinde bağımsızlık talep eden yerel kabileler, 1970`li yıllardan beri hükümete karşı silahlı mücadele veriyor. 18 Aralık 2006 yılında sürgünde bir Belucistan hükümeti kuran bağımsızlık yanlıları, uluslararası arenada özellikle Pakistan aleyhine kampanyalar da yürütüyor.

Sol bir anlayışa sahip olan ve Pakistan`ı bölgeyi “Talibanlaştırmakla” suçlayan sürgün hükümetinin internet üzerinden yayınladığı bildirilerde, belirtilen iletişim adresi ise İsrail.

Pakistan hükümeti uzun zamandır Belucistan`da yaşanan olaylardan, batılı ülkeleri ve İsrail`i sorumlu tutuyordu. Doğal kaynaklar yönünden zengin bir bölge olan Belucistan, stratejik açıdan da büyük önem taşıyor.

Belucistan jeo-stratejik yapı olarak özel bir önem arzediyor. İran ve okyanus ile sınırları bulunan Belucistan, soğuk savaş zamanında da Ruslar’ın sıcak denizlere inebileceği en önemli adres olarak gösteriliyordu.

Pakistan, 2003 yılına kadar dört kez isyan teşebbüsünde bulunan Belucileri başta Hindistan olmak üzere Batı dünyasının kışkırttığını söylüyor. Pakistan, Hint hükümetinin, Belucistan’da patlayan her bombaya yaklaşık 12 bin ABD doları verdiğini de iddia ediyor.

Pakistan’ın bölünmesini tartışan bazı Amerikan think tankları da, yayımladıkları haritalarda, Pakistan’ı Belucistan ve Pakistan diye ikiye ayırıyorlar.

Bölgeyi yakından tanıyan Mahmud Osmanoğlu, Müşerref zamanında, Pakistan’a yapılan ‘Ya işbirliği yaparsınız veya bombalanmaya, taş devrine dönmeye hazırlanırsınız’ tehdidi sonrası, ABD’nin Usame bin Ladin ve Eymen Zevahiri’nin orada saklandığı iddiasıyla, Belucistan’a asker sokmaya çalışmasının da bu gözle okunması gerektiğini belirtiyor.

Osmanoğlu, ABD bağlantılı bazı bölge ülkelerinin, Pakistan’ı şok edebilecek kadar yakından Belucistan konusuyla yakından ilgilendiğini de belirterek, ‘Batı, Belucistan’ın ikinci bir Darfur haline getirmeye çalışıyor’ şeklinde konuşuyor.

DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

image00162.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“475) BELUCİSTAN’I KARIŞTIRANLAR!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 27 Aralık, 2008 03:07

  *ALLAH ALLAH..HEM KENDİLERİ FİNANSE EDİYORLAR..HEMDE SONRA GİDİP,ORALARI KARISTIRIYORLAR!HEP AYNI MASAL..
  *BATILI AJANLAR HER TARAFDA CİRİT ATICAK,MÜSLÜMANLARA GELİNCE, TERÖRİST DİYE YOK EDİLECEKLER;( NASILDA HAKSIZLIK!!
  *BU AFGANİSTAN NEDEN BUNCA ZAMANDIR..TOPARLANMIYOR?
  -SANIRIM İSTEMİYORLAR..CIKARLARINA AYKIRI DÜSÜYORDUR…BU BATI*TERANESİNDEN FENALIK/NEFRET GELDİ ARTIK;(

 2. ahmed eken yorum tarihi 25 Ocak, 2014 11:45

  zeynep inci afganıstanın toparlanamama sebebı aşırı dıncılerden dolayıdır aşırı dıncılerın çoğu cahıldırler.

 3. veli gün yorum tarihi 20 Temmuz, 2014 02:45

  bölgede hem petrol var hemde krom madeni var birde stratejik konumu eklenince dil lal kalem kırık oluyor ben metaklurji mühendisiyim mesleğimle ilgili olarak o bölgeyle ilgili konuşulacak çok şey var amma fuzulinin dediği gibi KONUŞSAM TESİRİ YOK SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL

Yorum yap