473) ABD’NİN GÖZÜ KIRIM’DA

Yayin Tarihi 26 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD’NİN GÖZÜ KIRIM’DA

image0017.gif

Kırım‘da büyük güçlerin mücadelesi artıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna Tatarlarının merkezi Kırım yarımadasında temsilcilik açmayı planlıyor. Amerika’nın Kiev Büyükelçisi William Taylor Den gazetesine verdiği demeçte, Kırım’da kültür merkezi ve Kırım ile Amerika arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla temsilcilik açmayı planladıklarını söyledi.

Büyükelçi Taylor, “Kırım’da bulunmamızı gerektiren bir dönem. Bu konuyu Ukrayna ve Kırım yönetim organlarına danışacağız. Temsilciliği 2009’da açmayı planlıyoruz.” dedi.

Kırım Meclis Başkan Yardımcısı Mihail Baharev ise yaptığı açıklamada, Kırım parlamentosunun, buna izin vermeyeceğini belirtti.

Kırım Tatar Haber Ajansı (QHA) da Ukrayna’da aşırı milliyetçilerin, Kırım için olası bir Rusya-Ukrayna savaşına hazırlandığı yönünde haber geçmişti.

Habere göre, Kiev’de faaliyet gösteren üç sivil toplum örgütünden oluşan Milli Kurtuluş Komitesi tarafından, “Rusya’nın saldırısından sonra Kırım’da başlayacak savaş sırasında gönüllü birliklerin hareketleri” konulu kurmay eğitimi yapıldı.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“473) ABD’NİN GÖZÜ KIRIM’DA” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Aralık, 2008 00:04

    Arasat.
    Celladın birinden kurtulmak için diğerine sığınmak.
    Milli siyaset.
    Gerekli olan bu.

Yorum yap