471) MAKEDONYA’YA TÜRK CUMHURBAŞKANI SEÇİLEBİLİR…

Yayin Tarihi 25 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

MAKEDONYA’YA TÜRK CUMHURBAŞKANI SEÇİLEBİLİR…

image00157.jpg

Barack Obama’nın Afrika kökenli ilk ABD başkanı olduğu gibi Makedonya’da önümüzdeki Mart ayında yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı görevine ilk kez bir Türk seçilecek mi?.

Makedonya’da yayınlanan Forum Dergisi’nin son kamu yoklamasına bakılırsa bunun gerçekleşmesi için büyük bir olasılık var. Forum dergisinin kamu yoklamasına göre Dışişleri eski Bakanı ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu eski Başkanı Sırcan Kerim’i vatandaşların yüzde 35’i destekliyor. Babası Türk, annesi ise Sırp olan Sırcan Kerim’in tüm olası cumhurbaşkanı adayları arasında en büyük destek aldığı ortaya çıktı. Yüzde 31 destekle Eski İçişleri Bakanı ve savaş suçundan yargılanan ve Lahey mahkemesinin kararıyla serbest bırakılan Lyube Boşkovski ikinci surada bulunuyor. Önümüzdeki seçimlerde aday olmayacağını söylemesine rağmen vatandaşların yüzde 25’i Cumhurbaşkanı Branko Tsrvenkovski’ye destek veriyor.

Siyasi partilerin desteğine gelince vatandaşın yüzde 29’u hükümet koalisyonun en büyük partisi VMRO DPMNE’ye destek veriyor.Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Birliği ve iktidarın ikinci büyük ortağı Demokratik Bütünleşme Birliği yüzde 11’lik destekle ikinci sırayı paylaşıyorlar. Arnavut Demokratik Partisi ise sadece yüzde 3’lük destekle dördüncü sırada yer alıyor. Siyasi partilerin reytinglere bakılırsa o zaman önümüzdeki seçimlerde hangi siyasi partinin hangi adayı destekleyeceği de çok önemli olacak.

Şimdilik siyasi partiler cumhurbaşkanı adaylarını açıklamıyor. Forum dergisi baş editörü Slobodan Çaşule ”Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna Sırcan Kerim ve Lyube Boşkovski kalırsa o zaman Arnavut ve Türkler’in başta olmak üzere etnik toplulukların desteğini alacağı için seçimleri Kerim kazanmış olacak ” dedi. Makedonya’da ilk kez azınlığa ait bir aday cumhurbaşkanlığı koltuğuna seçilmiyor. Makedonya’da ortodoks hristiyanların çoğunlukta olmasına rağmen vatandaşlar bir protestan mezhebi olan Metodist kilisesinin mensubu olan Boris Traykovski’yi seçmişti. Traykovski 26 Şubat 2004 tarihinde uçak kazasında hayatını kaybetmişti.

Erdem Ahmet

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap