469) ASELSAN’IN BAŞARISI

Yayin Tarihi 24 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Teröriste göz açtırmayacak sistem

image00154.jpg

ASELSAN Mehmetçiği baştan yarattı.

Yeni donanımlarıyla artık Türk askeri düşmanını başını siperden çıkarmadan avlayabilecek ve gırtlak telsizi sayesindetim üyeleri operasyon alanında haberleşebilecek. Savunma sanayi müsteşarlığı, yeni donanımları Tejk Er’in Modernizasyonu konferansında tanıttı: İşte Mehmetçik 2010:

KORSAN: Silahın üzerindeki termeal dürbünün görüntüsü, Korsan adı verilen harici görüntüleme birimi ile Mehmetçiğin gözüne aktarılıyor. Böylece Mehmetçik siperden hiç çıkmadan hedifini vurabiliyor. Hatta hayatını hiç riske atmadan, 180 derece arkasındaki hedefe sırtı dönük atış bile yapabiliyor.

PİTON: Piyade tüfeğinin üstüne takılan PİTON isimli dürbün, 3 kata kadar yakınlaştırma özelllikli termal görüntü sağlıyor. Böylece Mehmetçik düşmanını vücut ısısından tespit ederek, karanlıkta avlayabiliyor.

GIRTLAK MİKROFONU: Mehmetçiğin göğsünde takılı manga telsiziyle birlikte görev yapıyor. Askerin boğazı üzerinde bulunan mikrofon sesi ağızdan değil ses tellerindeki titreşimden algılıyor. Fısıltı halinde konuşulanlar operasyon timinin tün üyelerince duyulabiliyor. Mehmetçiğin sırtındaki 9615 yazılımlı büyük telsiz ize operasyon alanı dışındaki birimlerle haberleşmeyi sağlıyor. Aslerin göğsü üzerindeki dublex iki telsiz arasında seçim yapmayı sağlıyor.

EL BİLGİSAYARI: Mehmetçiğin koluna takılı olan PDA tipi bilgisayar operasyon sahasında harita ve strateji unsuru veriler aktarılmasını harekat sahasında da karargaha görüntü verilmesini sağlıyor. Bu sistem operasyon bilgilerini karargah ile operasyon timi arasında anında paylaşılabilmesi ve değerlendirilmesine olanak veriyor.

SİLAHLI KAMUFLAJ: ASELSAN’ın modernize ettiği askerin elinde M-16 tipi silah görülüyor ancak korsan ve piton sistemleri G-3, HK-33 gibi tüm piyade tüfeklerine de entegre edilebilir. 2010’lu yılların Türk askeri bu görüntüleme sistemlerini MKE’nin geliştirmekte olduğu Mehmetçik-1 tüfeğiyle kullanacak. Model askerin üzerindeki kamuflaj ise YDS(Yakupoğlu) ürünü. Yaz başından bu yana Mehmetçiğe dağıtımına başlanan yeni kamuflajlar yazın terlemeyi kışın üşümeyi engelliyor. Çok hafif ve dikişlerinin rahat olması nedeniyle operasyon sahasında hareketi kolaylaştırıyor.

VATAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“469) ASELSAN’IN BAŞARISI” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 24 Aralık, 2008 19:48

  İş işten geçildikten sonra gerçekleştirilen bu tip buluşların değeri tartışılır…
  4 ve 5 inci dünya ulkelerine satılarak ihracat geliri hedefleniyorsa diyecek birşey yok.,
  Ama artık bitmesine ramak kalmış PKK ya karşı kullanılacaksa nafile.
  Neden nafile?Bu donanımın birliklere dağıtılması en az 5 sene sürer,PKK nın bir 5 sene daha gündemde olacağını düşünmek pek mantıklı değildir.
  PKK nın yerini alacak terör yapılanmasına karşı etkili olacağı düşünüldüyse o da nafile.Zira artık bu tür bölücü metodlar işlevlerini Sivil Toplum Örgütleri vasıtasıyla yerine getirecektir…

 2. ahmet yorum tarihi 24 Aralık, 2008 23:04

  Allahinizi severseniz biraz gercekci olun artik,boyle hikayelerle masallarla kendizi kandirmayin,
  PKK her gun Turk evlatlarini, gupe gunduz sehit ediyor,DTP li hainler TBMM de gozumuzun icine baka baka,Turk devletini bolmek parcalamak icin ozerklik istiyor.
  Turk milettini yillarca, UYUTTUGUNUZ yeter artik…..Bu oyuncak silahlarla insanlari kandirmayin

 3. adsız point yorum tarihi 24 Haziran, 2014 14:37

  daha ucuza mal oluyor biz üretmeyelim demek Türkiye ye kötülüktür daha pahalıya mal olsun ama bu ülkede üretilsin Türkiye de tehdit bitmez pkk bitti ne yapacaksın demek Türkiyedeki ideolojilerin bittiği herkesin aynı şekilde yaşayıp aynı şekilde düşündüğünü iddia etmektir . teknik cihazlar savaş çıkarmak için değil barışı korumak için caydırıcı güç olması için çok gereklidir.

Yorum yap