466) TÜRK DÜNYASI BÜYÜK GELİŞMELERE GEBE

Yayin Tarihi 23 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

TÜRK DÜNYASI BÜYÜK GELİŞMELERE GEBE

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Bagdad Amreyev, Türk dünyasının birleşme hususunda çok büyük gelişmelere gebe olduğunu söyledi. Kazakistan Büyükelçiliği, ülkenin bağımsızlığının 17. Yıldönümü vesilesiyle ‘Avrupa Yolu Programı’ başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Büyükelçi Bagdad Amreyev, Kazakistan’ın Avrupa yolunun Türkiye üzerinden geçeceğini söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin devam ettiğini belirten Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türk dili konuşan devletler arasındaki ilişkilere ivme kazandırmayı hedeflediğini aktardı. “Birbirimize yakın halklarız. Bizi birleştiren bir kurum yok” diyen Bagdad Amreyev, Nazarbayev’in Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nin daimi sekretaryasının kurulması istediğini belirtti. Bunun Türk dünyasının ilk siyasi birliği olacağını ifade eden Amreyev, yine Nazarbayev’in inisiyatifiyle Türk dili konuşan ülkeler arasında parlamenterler asamblesinin kurulmasın yönelik anlaşmanın imzalandığını hatırlattı. Amreyev, Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilişki yumağını geliştirmek için Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi’nin görevlerinin genişletilmesi gerektiğini söyledi. Kazakistan Büyükelçisi, “Önümüzdeki aylar, yıllar Türk dünyasının birleşme hususunda çok büyük gelişmelere gebedir” şeklinde konuştu.

KAZAKİSTAN YÜZÜNÜ AVRUPA’YA DÖNÜYOR

Bagdad Amreyev, genç cumhuriyetin kuruluş aşamasındaki zor yılları atlatarak kısa sürede uluslararası dengelerin önemli bir aktörü haline geldiğini söyledi. “Avrupa Yolu” programıyla stratejik bir adım attıklarını belirten Amreyev, “Avrupa’yla ilişkilerin en üst düzeye çıkarılması; ekonomik, siyasi, kültürel konularda ve demokraside bir parçası olabilmek için yüzümüzü Avrupa’ya döndük” dedi. Amreyev, Avrupa’yla daha derin bir entegrasyonu amaçladıklarını kaydederek, bununla birlikte Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ya da İslam ülkelerinden yüz çevirmelerinin de söz konusu olmadığını dile getirdi.

Kazakistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanlığı’nı 2010 yılında devralacak. Böylece hem çoğunluğu Müslüman ya da eski Sovyet cumhuriyetleri arasında yer alan bir ülke ilk kez AGİT Başkanlığı’nı üstlenmiş olacak. Astana, 2011 yılında ise İslam Konferansı Örgütü’nün dönem başkanlığını devralmaya hazırlanıyor.

NAMIK KEMAL ZEYBEK: “NAZARBAYEV İNSANOĞLUNUN REHBERİDİR”

Toplantıda bir konuşma yapan Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek ise Hoca Ahmed Yesevi’nin iklimine yakışır şekilde bütün medeniyetlere insani bakış getiren Nazarbayev’i övdü. Zeybek, “Nazarbayev, bugünün dünyasında sadece Kazakistan ve Türk Dünyası’nın değil, insanoğlunun rehberidir. İnsanlığın böyle bir rehbere ihtiyacı var. Meselelere bu yükseklikten, bu derinlikten bakabilen bir rehbere ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“466) TÜRK DÜNYASI BÜYÜK GELİŞMELERE GEBE” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 24 Aralık, 2008 00:52

  Umutsuzluğun islam inancında yeri yoktur.
  Bu yaşlı dünya neler görmedi ki.
  Ve yaşlı dünyanın gidişatı, köhne AB zihniyetini çatır çatır yerinden sarsıyor.
  Kulakları sağır olmayanlar bu sesi çoktan duydu.
  Kulağı kesiklerin duymaya zaten niyeti yok.
  Hey koca Tanrım!
  Görmeyen gözleri kör, duymayan kulakları sağır et.
  Tarihin değerlendirmesi şöyle.

  Gelecekte var olacak milletler, geçmişte var olan milletlerdir.

  O halde?

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 24 Aralık, 2008 00:58

  BU MÜTHİS BİR HABER,DEGERLİ Y.BEY.
  *DİLERİZ GERCEKLESİR.
  *SANIRIM BU DÜNYADAKİ EN BÜYÜK HEDİYE OLUCAK TÜRKLERE.
  ALPARSLAN TÜRKES NASILDA GELECEGİ GÖRMÜS!
  *KESKE O GÖREBİLSEYDİ..
  *BAZEN TAKDİR-İ İLAHİ’Yİ ANLAMAK ZOR;(
  –İNÖNÜ COOK UZUN YILLAR YASADI!
  GALİBA SONUNDA DUALAR KABUL GÖRDÜ:)
  UZUN SÜREDİR..İLK DEFA GERCEKTEN GÜLDÜ YÜZÜM.
  BUNA BİLE SÜKÜR DİYORUM.
  *BAKALIM NASIL GÜNLER GELİYOR…
  KERKÜKDE TÜRKCE *RESMİ DİL*.COK MESUT UYUYACAGIZ.
  **AMA İNG.LER VEDE DİGERLERİ!!NİN UYUYACAGINI HİİC SANMIYORUM!!!!!İSTE BURADA HEP GARDINI HAZIRLAMALI!TÜRKİYE VEDE DİGER TÜRKLER.
  **ASLA BİR DAHA UYUMAMALI!VEDE TÜRK DÜNYASINDAN BASKA KİMSENİN İYİLİGİNİ DÜSÜNMEMELİ.NİYEMİ?
  *BİZLERDEN BASKA TÜM DÜNYA!BÖYLE YAPIYORDA!;(
  ONDAN.COK ACINACAK HALLERİ VAR DEGİLMİ?BU TİP ÜLKELERİN..TEKNOLOJİ VEDE KLİMA ONLARDAN BIKTI:)TERKEDİLDİLER:)
  TESKKÜRLER SN.Y.BEY.

 3. aytekin ekiz yorum tarihi 26 Aralık, 2008 01:11

  biz bunları büyüklerimden duyduk aslında geç kalınmış bir dava. birleşme sadece güç değil aynı zamanda huzuru getireçek. bu sürecin hızlanması için sizin gibi aydınlarımızın bizi daha fazla bilgilendirmesi gerek.
  bilgiye gerçekten aç bir gençliğimiz var. yılmaz bey ALLAH yardımcınız ve yardımcımız olsun

Yorum yap