461) İRAN’A SAVAŞ HAZIRLIĞI

Yayin Tarihi 17 Nisan, 2010 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

İRAN’A SAVAŞ HAZIRLIĞI

ortadogu.jpg

Türkiye; asker, yargı, siyaset kaosunu yaşarken, bilinen film tekrar gösterimde!. İran, Basra Körfezi ülkelerindeki füze savunma sistemlerini genişleten ABD’yi, bölgede İran korkusunu körüklemeye çalışmakla suçluyor.

İşgali meşrulaştırma çabası

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bu girişimleri, yabancı güçlerin İran korkusu duygusu yaratmak için yaptıkları bir komplo ve plan olarak görüyoruz” dedi. Mehmanperest, “İran içindeki varlıklarını kaybettikleri için burada dayanak noktaları olmadığını hissediyorlar ve (bölgedeki) varlıklarını meşrulaştırmak için böyle bir imaya girişiyorlar” diye konuştu. Sözcü, kendilerinin Körfez bölgesi ülkelerinin hepsiyle dostça ilişkilere sahip olduklarını ileri sürerek, “Bölgenin güvenliğinin bu ülkelerin ortak işbirliği ile sağlanacağını düşünüyoruz” ifadesini kullanıyor.

Körfez’i kuşattı

İran’ın nükleer çalışmalarını bahane ederek Körfez ülkelerini kuşatan ABD ise; çalışmalarını karadan ve denizden aralıksız devam ediyor. Kara ve deniz füze savunma sistemleriyle İran’ı ablukaya almakta kararlı olan ABD, bu bağlamda Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’de kara konuşlanması yaparken füze savunmalı deniz kuvvetlerini de Akdeniz çevresinde konuşlandırmaya başladı.

Pentagon da hedef gösterdi

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Pentagon’un 2010 strateji belgesinde İran’ı yeni tehdit olarak hedef gösterdi. Pentagon’un taslak strateji belgesinde başta İran olmak üzere Çin ve Kuzey Kore’nin hava savunma ve saldırı sistemleri geliştirdikleri belirtilerek, bu ülkelerden yönelebilecek tehditlere karşı donanma ve hava kuvvetlerinin ortak savaş planlarının ana hatlarıyla belirlendiği açıklandı. Belgede ordunun önceliğinin ‘Afganistan ile Irak’taki terör örgütlerini dağıtmak’ olduğu ifade ediliyor.

ABD, İran’ı uyararak, ABD’nin sabrının sonuna geldiğini açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, “İran’dan ard arda gelen duyuru ve açıklamalar, bu ülkenin nükleer programının kesinlikle barışçı amaçlı olduğunu göstermek için uluslararası toplumun güvenini kazanmak gibi bir arzusu olmadığını ortaya koymaktadır” ifadesini kullandı. Sözcü, “Tıpkı müttefiklerimiz gibi ABD Başkanı Barack Obama da bu böyle devam ederse bunun olumsuz sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu süreç işlemektedir. Zaman ve sabrın sonuna gelinmiştir” diyor.

ABD, İran için Türkiye’yi uyardı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, Başbakan Recep Erdoğan’ın İran için “dost” demesini değerlendirirken, “İran’a bir etiket yapıştırmalarına ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olanı, İran’ın nükleer silah kabiliyetini elde etmemesini garantilemek için bizimle birlikte çalışmalarıdır” dedi. Steinberg’in konuştuğu Financial Times ise, “ABD, İran’a yaptırımlar konusunda Türkiye’yi sıkıştırıyor” yorumunu yapıyor.

James Steinberg, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada “Türkiye’nin, nükleer bir İran olasılığı konusunda kaygılı olmak için herkes kadar nedenleri var” şeklinde konuşuyor.

Başbakan Recep Erdoğan’ın İran için “dost” kelimesini kullandığına dikkat çekilmesi üzerine Steinberg “İran’a bir etiket yapıştırmalarına ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olanı, İran’ın nükleer silah kabiliyetini elde etmemesini garantilemek için bizimle birlikte çalışmalarıdır” diyor.

Financial Times de, ABD’li Dışişleri Bakan Yardımcısını açıklamalarını yansıttığı haberinde “ABD, İran’a yaptırımlar konusunda Türkiye’yi sıkıştırıyor” başlığını kullanıyor.

Gazeteye göre; “ABD, İran’a karşı yeni yaptırımlara destek vermesi konusunda Türkiye’ye baskıya hız veriyor, bu da Washington’un, Tahran’ın nükleer programı konusunda bir konsensüs oluşturmadaki zorluklara vurgu yapıyor.”

Uluslar arası Atom Enerji Ajansınca yayımlanan raporda Tahran’ın nükleer savaş başlığı konusunda halen çalışmalar yapabileceği belirtilmesine rağmen Türkiye’nin ek yaptırım empoze edilmesi konusunda ikna edilmediğini kaydederken de “Ve ABD ile ilişkiler gergin” görüşünü de dile getiriyor.

Bu arada, Financial Times, “ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler, başka cephelerde de sınanıyor” diyerek iki ülke arasındaki gerginlik yaratan gelişmelere de dikkat çekiyor.

Türkiye’de neler yaşanıyor acaba! Onu da zaten TV’ler gazeteler yalan yanlış size aktarıyor.

GüNüN SöZü; Dogmalara inanan insanın, gerçeğin ışığını görmesi mümkün değildir.
NURULLAH AYDIN

Paylaş:

Yorumlar

“461) İRAN’A SAVAŞ HAZIRLIĞI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. kemal topcu yorum tarihi 5 Mayıs, 2010 23:00

    İkinci bir ırak senaryosuna girişimnden cekinen Amerika korkarımki İranı azerbaycanın üzerine kışkırtarak İranı Türkiyeile bir acmaza hatta savaşa götürmeyi amaclayabilirler zira bizi idare eden aciz ve emperyalist işbirlikcileri olursa buna istemesede alet olurlar, Böyle bir durumdada çok güçlü bir Türkiye istemiyeceklerinden askeri gücü kısıtlanmış ayarlanmış politikalara bizi zorlarlar hedeflerinin dışına çıkmayalım diye.

Yorum yap