456) ABD HEM CAHİL, HEM KAVGACI!

Yayin Tarihi 16 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD hem Cahil, hem Kavgacı

 

usrael.jpg

 ABD’de Maryland Üniversitesi’ne bağlı bir kuruluş tarafından 20’yi aşkın ülkede yapılan ankette ABD’nin, kasten veya bilgisizlik ve duyarsızlıktan dolayı İslam dünyasına karşı saygısızca davrandığı görüşünün dünya ülkelerinde egemen olduğu ortaya çıktı.

Maryland Üniversitesi’ndeki Uluslararası Siyasi Tutumlar Programı (Pipa) adlı kuruluşun hazırladığı ”dünya kamuoyu” anketinde, içinde Türkiye’nin de yer aldığı 23 ülkeden ankete katılan kişilere, ABD’nin İslam dünyasına karşı saygısızca davranıp davranmadığı soruldu.

Türkiye’den cevap verenlerin yüzde 43’ü, ABD’nin kasten ”İslam dünyasını aşağıladığı” görüşünü savunurken, yüzde 40’lık bir grup, ABD’nin bilgisizlik ve duyarsızlıktan dolayı İslam dünyasına saygısızca davrandığını dile getirdi.

Ankette görüşlerine yer verilen Azerbaycan, Mısır, İran, Ürdün ve Filistin’den katılımcılar da benzer yönde görüş belirttiler. İran’dan ankete katılanların yüzde 64’ünün, ABD’nin kasten İslam dünyasını aşağıladığı görüşünü savundukları görüldü.

Aynı soruyu cevaplayan İngiltere, Almanya ve Fransa’dan katılımcıların önemli çoğunluğu, ABD’nin, bilgisizlik ve duyarsızlıktan dolayı İslam dünyasına saygısızca davrandığını dile getirdi.

ABD’den katılımcıların yüzde 58’i ise, ABD’nin İslam dünyasına saygı gösterdiği görüşünü savunurken, yüzde 31’lik bir grup, bilgisizlik ve duyarsızlıktan dolayı saygısızlık yapıldığını belirtti.

ABD’nin, İslam ülkelerinde demokrasi isteyip istemediği sorusunu Türkiye’den cevaplayanların yüzde 49’u, Washington’un, ancak kendisiyle işbirliği yapmaları durumunda Müslüman ülkelerde demokrasiyi desteklediğini, yüzde 30’u ise, ABD’nin Müslüman ülkelerde demokrasi istemediğini savundu. Yüzde 7’lık bir grup ise, ABD’nin, her durumda İslam ülkelerinde demokrasiyi desteklediğini kaydetti.

Diğer Müslüman ülkelerden katılanlar da bu soruya genellikle Türkiye’dekiler gibi cevap verdi.

Fransa, İngiltere ve Almanya’dan ankete katılanların önemli çoğunluğu, ABD’nin, ancak kendisiyle işbirliği yapılması koşuluyla İslam ülkelerinde demokrasiyi desteklediği görüşünü dile getirdi.

Amerikalı katılımcıların yüzde 44’ü ise, ABD’nin her durumda Müslüman ülkelerde demokrasiyi desteklediğini kaydetti.

ABD’nin Basra Körfezi devletlerinde üslerinin olmasının desteklenip desteklenmediğinin sorulması üzerine, ABD’nin de dahil olduğu ankete katılan ülkelerin hemen tamamındaki katılımcıların çoğunluğu, buna karşı olduklarını dile getirdiler.

Kaynak: AA

 

Paylaş:

Yorumlar

“456) ABD HEM CAHİL, HEM KAVGACI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 17 Aralık, 2008 10:53

  Ol çingene kabadayısı Türk’ü aşağılayamaz.
  Ol Türk ki, tarihi insanlık tarihiyle eştir.
  Ol cahil çingene, ne haddine ki Türk’ü aşağılayabilecektir.
  Yaptıkları; aşağılık kompleksinden başka bir şey değildir.
  Sadece Amerikanın değil, Avrupalının hepsinin.
  Cani ruhlarını ört bas için büyük bir basın yayın propagandası.
  Dünyada akan kanın -tarihte ve bugün- bütün sorumlusu, öncelikle İngilizlerdir, sonra pay pay bütün Avrupalılar.
  İspanyollar, Hollandılılar, Portekizliler, Almanlar vs.
  Bunu anlamak için, beyinleri baskıdan kurtararak, azıcık tarih okumak yeterlidir.
  Hadi hadi, ne ırkçlığı muhterem.
  Ne havadan atması…
  Cehaletini bununla gizleme de oku.
  Türk tarihinde tek bir katliam yoktur.
  Amirakalı, Avrupalı, Türk karşısında aşağılık kompleksine kapıldığı için, benim zavallı vatandaşımı aşağı görme numarası yapmaktadır.
  Sen cahilsen bu numarayı yutarsın.
  Haydi yutma, oku.
  Ne mi okuyacaksın?
  Zakkumun pekini.
  Azıcık çevrene baksan, okuyacak bir sürü şey var.
  Hiç değilse gel, Yeniden Ergenekon’da yazılanları oku o bile yetr.

Yorum yap