453) AB-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE TARİHİ KARAR

Yayin Tarihi 13 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AB-İsrail ilişkilerinde

tarihi dönemeç

image00133.jpg

AB, İsrail ile olan ilişkilerini güçlendirmeyi ve İsrail’i stratejik ortak olarak gördüğünü ilan eden bir anlaşmayı kabul etti.

AB Dışişleri Bakanları 9 Aralık günü , “Council Conclusions Strengthening of the EU bilateral relations with its Mediterranean partners – upgrade with Israel” başlıklı bir metni kabul ettiler. Belge, Akdeniz ülkeleriyle olan karşılıklı ilşkilere gönderme yapmakla birlikte aslında İsrail ile olan ilişkilerini iyileştirmenin ötesinde güçlendirmeyi ve İsrail’i stratejik ortak olarak gördüklerinin ilanı idi.

Metinde sırasıyla Fas, Tunus, Ürdün, Cezair, Libya, Mısır ve Suriye’ye birer paragraf ayrılsa da asıl 9. paragraf ve ekte yer alan ek belge AB’nin İsrail ile olan ilişkilerinde yeni bir dönemin arafesinde olduğumuzu gösteriyor. İsmini zikrettiğimiz diğer devletlerin belgede yer alması sadece göz boyamaya yönelik olduğu hemen anlaşılıyor.

Kabul edilen kararla, AB Devlet ve Hükümet Başkanları ile İsrail arasında düzenli olarak zirvelerin yapılması kararlaştırılıyor. Bu düne kadar sadece Çin, Hindistan ve Rusya gibi devletler için geçerliydi.

Yine bu kararla, birliğin siyaset ve güvenlik komitesine düzenli olarak İsrail dışişlerinden yetkililerin davet edilmesi, sürekli olarak barış süreci, insan hakları, terörizme karşı mücadele konularında İsrailli uzmanların çağırılması ve gayri resmi olarak stratejik sorunlar üzerine görüşmelerin yapılması da kararlaştırılıyor.

AB’nin içinde Parlamento ile Dışişleri Bakanları arasında bir siyaset farklılığı olduğu gözleniyor. Parlamentonun tutumu daha idealist iken bakanların tutumu daha realist bir çizgide. AB’nin bu kararı, ABD’yi kendine daha sıkı bağlama arzusundan kaynaklanabilir. Önümüzdeki yılın daha başında NATO’nun 60. yılı kutlamaları çerçevesinde ortaya konacak yeni belgede, AB daha önemli bir konumda olmak istiyor. ABD’nin Avrupa’nın kurmak istediği ordu noktasında çekinceleri olduğunu da biliyoruz.

Değişen dünya için de AB’nin bu kararı önemli. AB’nin her şeye rağmen dış politikasında realizm’e doğru bir kaymanın gerçekleştiğini artık rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kabul edilen karara göre: 

1- AB Devlet ve Hükümet Başkanları ile İsrail arasında düzenli olarak zirvelerin yapılması.

İlki Çek Cumhuriyeti’nin 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren başlayacak dönem başkanlığı içinde yapılacak. Bu durum düne kadar sadece bir kaç büyük devlet için geçerliydi (Çin, Hindistan, Rusya…). 

2- Düzenli olarak en az yılda üç defa  Dışişleri bakanı düzeyinde toplantıların organize edilmesi.  

3- Birliğin siyaset ve güvenlik komitesine düzenli olarak İsrail dışişlerinden yetkililerin davet edilmesi. Sürekli olarak barış süreci, insan hakları, terörizm’e karşı mücadele konularında İsrailli uzmanların çağırılması. 

4-Gayri resmi olarak stratejik sorunlar üzerine görüşmelerin yapılması. 

5- Birliğin  dış politika ve güvenlik siyasetlerine  İsrail’in de dahil edilmesinin desteklenmesi. 

6-AB’nin ortak savunma ve güvenlik politikası çerçevesinde İsrail ile işbirliğine gidilmesi.  

Buna maddeye göre İsrail AB’nın barış gücü çerçevesi içinde veya doğrudan BM adına güvenliği sağlamakla sorumlu olduğu bölgelere (ör. Afrika-Balkanlar) İsrailli uzamanlar da çağrılacak.  

7-Önemli konularda bilgi alış verişinde bulunulması – İnsan hakları ve antisemitizm (yahudi karşıtlığı) konularında-

Bu noktada  İslamofobi de zikrediliyor. 

8-BM’de Asya grubuna katılamayan İsrail’in Western European and other groups (WEOG)’a dahil edilmesi için AB’nin çaba sarf edeceği.

Böylece İsrail’in Güvenlik Konseyi ve BM’nin diğer önemli organlarına seçilmesinin önü açılmış olacak. 

9-Avrupa Parlamentosu ile İsrail Parlamentosu arasında ilişkilerin yoğunlaştırılması. 

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“453) AB-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE TARİHİ KARAR” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. sevgi ödlek yorum tarihi 14 Aralık, 2008 01:58

  Demekki sonunda aleni karar verdiler.
  *MÜSLÜMANLIK TEK BASINA KALICAK;(
  —İSTE BURASI COK ENDİSE VERİCİ..hersey giderek kötüye gidiyor!
  ONLAR VATAN,MİLLET,BAYRAKLARINI GÜVENCE ALTINDA TUTUYORLAR!!!!!!HEPSİ!
  **TEK SORUNLARI DİN KONUSU.idi…
  –BEKLEYELEİM DAHA..ne bekliyorsak?
  *gelecek hiic PARLAK DEGİL;(
  –cünkü bizde herkes ayrı bir TARAF.
  YAZIK.ATATÜRK,PEYGAMBERİMİZ DERKEN…
  onlar bu konularıda destiler..
  -ARTIK GERİYE PEK BİRSEY BIRAKMADILAR!

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 15 Aralık, 2008 11:21

  Çok iyi değerlendirilmesi gereken bir karar.
  Aslında; malumu ilan.

Yorum yap