444) KIZILDERİLİLER, TOPRAKLARINA KAVUŞUYOR

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2010 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Kızılderililer 500 bin dönüm araziyi geri aldı.

AMERİKA Birleşik Devletleri’nin Orta ve Güneybatı eyaletlerinde yaşayan Kızılderili kabileler, atalarının elinden zorla alınan yüzbinlerce dönüm araziyi geri aldı.

ABD kurulduğunda yönetim ile yaptıkları toprak anlaşmalarının aksine arazileri ellerinden alınarak Avrupalı göçmenlere verilen Kızılderililer, kendi topraklarını  karşılığı satın aldı.

Kızılderili kabileleri uzun yıllardır ABD hükümetlerinin konuya bir çözüm bulmasını bekliyordu. Amerikan Kızılderili İlişkileri Bürosu’ndan elde edilen verilere göre, 1998 ile 2007 yılları arasında Kızılderili kabileleri ABD genelinde yaklaşık 500 bin dönüm arazi satın aldı.

Atalarına ait bu arazilerin tarım ve hayvancılığa tekrar dönüş yapmalarına yardımcı olacağını belirten Kızılderililer, kendileri için bu topraklarda yaşamanın kutsallığına dikkat çekiyor.

Öte yandan Obama yönetimi Kızılderililerin atalarına ait toprakları satın alabilmeleri için 2 milyar dolar yardım önerisinde bulunuyor. Oylama tarihi konusunda netlik bulunmayan öneri, Kızılderililerin sadece kendi aralarında toprak alışverişi yapmalarına imkan tanıyor ancak Kızılderili olmayanlardan toprak satın almaya izin vermiyor. Kızılderililer kendi topraklarına para vermenin doğru olmadığını ancak geleneklerini, kültürlerini, yaşam tarzlarını ve atalarının onurunu korumanın yolunun bu toprakları sahip olmaktan geçtiğini söylüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13332443.asp

image0012.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“444) KIZILDERİLİLER, TOPRAKLARINA KAVUŞUYOR” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Yusuf Kağan Atalay yorum tarihi 2 Ocak, 2010 03:18

  Kalbim kardeşlerimizle. Onlara biz de gereken desteği vermeliyiz. Akrabayız çoğuyla çünkü.

 2. Buğra CERAN yorum tarihi 2 Ocak, 2010 13:25

  Akraba olduğumuz muhakkak ama sadece akrabalıktan değil, insaniyet namına da destekliyoruz. 1492’den beri yaşadıkları, uğradıkları haksızlıklar kabul edilir türden değil. Her ne kadar ABD’ye genel anlamda güvenmiyor olsam da, yardım teklifleri doğru ise tebrik ediyorum.

 3. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 2 Ocak, 2010 14:28

     Kızıl Derili deyince,VAHŞİ BATI tarafından hakları çiğnenmiş, hastalıklı battaniyelerle, kalleşliklerle soy kırımı yapılmış,yok edilmiş kültür mensubu yiğit,masum insanlar aklımıza geliyor.   Kızıl Derili deyince;Asya’da,Avrupa’da asimileedilen Türkler’in Amerika’da da aynı akibete uğradıklarını hatırlıyoruz.   Kızıl Derililerin 500 000 dönüm arazi almaları iyi bir haber.Ancak; yeterli değil.Yok edilen birDünya kültür mirascılarının hakkını karşılamaz.   Kahrolsun sömürücüler ve işbirlikçileri!    Yaşasın Kızılderili kardeşlerimizin haklı mücadelesi.   Yaşasın Dünya Türklüğünün şahlanışı!
  Saygılarımla.        

 4. Hatice ŞAHİN yorum tarihi 4 Ocak, 2010 16:52

  Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.
  (Kızılderili Atasözü)

  Sanırım bu atasözü herşeyi anlatıyor.

 5. EFE yorum tarihi 18 Kasım, 2010 20:57

  kızılderelılerın az bı topragları vardı topraglarını buyuttecekler tabı amarıka kızılderelınlerındır beyez adam sonradan geldı amarıkaya arkamda yurume önumdede yürüme yanımda yürü böylece esıt oluruz

Yorum yap