442) VAHDETTİN’İN, AMERİKAN BAŞKANI’NA MEKTUBU

Yayin Tarihi 30 Aralık, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Vahdettin’in Amerikan Başkanına Mektubu

(Vahdettin’s Letter to the President of U.S.A)

Mektup, San-Remo’da Padişah Vahdettin tarafından yazılmış ve Halis Reşat Bey tarafından Paris’te bulunan Amerikan elçiliğine teslim edilmiştir.

Elçilik de bu mektubun orijinalini ve İngilizce çevirisini I5 Nisan 1924 tarihli yazısıyla Washington’a göndermiştir. Mektup Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Arşivi’nde 86700/1788 numarada kayıtlıdır.

image00135.jpg

Amerika Cemahir-i Müttefikiye Reisi Mösyo Coolidge Cenablarına

Siyasi olayların ve gelişmelerin tüm iç yüzünü, hangi nedenlerden dolayı Saltanat merkezimi geçici bir süre için terk etmek zorunda kaldığımı biliyorsunuz. Bu konuda ayrıntılı bilgi sunmayı gereksiz görüyorum.

Bu süresiz uzaklaşmanın, babadan kalma sahip olduğum Saltanat ve Hilafet makamından vazgeçtiğim anlamına gelmeyeceği açıktır. Ankara meclisi gibi bir isyancı fitnenin bu konuda alacağı tüm kararların geçersiz olacağını bildiririm. Şöyle ki; İslam Hilafetinin Osmanlı Saltanıtından soyutlanması ve ayrılması ve Hilafetin tümüyle kaldırılması dini, kavmiyeti, vatanı belirsiz ve karışık askerlerden ve öteki sınıflardan oluşan küçük bir şer zümresinin kısmen zorla ve kısmen bilgisizlik ve gafletle yönlendirdiği beş-altı milyonluk Türk kavminin yetki alanı içinde değildir. Bu ancak tüm İslam dünyasınca atanan uzman kişilerden oluşan bir meclisin toplanması ve tüm din bilginlerinin ortak kararı ile çözümlenecek büyük bir evrensel sorundur.

İslam bilginlerinin bildiği üzere şeriata aykırı kararlar herhangi makamdan olursa olsun sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Bundan başka bu durumun, içinde bulunulan koşullarda İslam dünyasında sonuçları pek vahim olabilecek büyük bir heyecana yol açacaktır. Ayrıca gelişmiş ülkelerin iç güvenliklerine de büyük bir etki yapacaktır.

Hanedanımın ileri gelenleri aleyhinde Ankara meclisi tarafindan kabul edilen sürgün ve kovma, emlakine ve bireysel mallarına el koyma gibi haksız kararları hanedanım  bireylerini, insan ve kişilik haklarından soyutlar mahiyettedir. Bu konuda yüce kişiliğiniz ve cumhuriyet hükümetiniz tarafindan olanaklar ölçüsünde yapılabilecek yardımları pek değerli sayacağımı açıklamaya gerek yoktur.

Bu vesile ile sağlıklı olmanızı yüce haktan niyaz eylerim.

13 Mart 1924

Mehmed Vahideddin

Prof.Dr. İhsan GÜNEŞ ,

(Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü)

Kaynak: http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/33/254.pdf

image00215.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“442) VAHDETTİN’İN, AMERİKAN BAŞKANI’NA MEKTUBU” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. Acaroğlu yorum tarihi 30 Aralık, 2009 13:38

  Sayın Karahan,Türk milleti olarak cumhuriyet döneminde Osmanlı’nın problemleriyle uğraşmaktayız.Bir türlü Osmanlı’nın sorunları bitmiyor ki,Cumhuriyetin sorunlarını ele alalım ve anlamlı demokrasiyi yerleştirelim.İşte bilgi,Son Padihşah’ın zavallı kıvranışlarına bakınız,elindeki mülkünü kaybetmiş ABD’ yardımı istemekte!Hele Türkler’inde çok az miktarda olduğundan bahisle adeta Osmanlı’nın içinde Türk yokturcasına bir marazda bulunuyor.Düşüncesine göre Osmanlı nezaman kendini Türk kabuletmiştirki,Türklere söz hakkıbile yoktur.Osmanlı’nın son dönemlerinde,marif nazırı Rumbeyoğlu İsmail’in önüne bir genelge koyuverilir.Gözden geçirilen genelgenin bir yerihnde “Türk” söcüğü geçmektedir.Hemen üzerini çizerek Türk diğe bir millet yok,değiştiriniz emrini verir.Acaroğlu

 2. Haydar Okur yorum tarihi 30 Aralık, 2009 14:18

  Kusura bakmayınız Osmanlı tarihini okurken sanki kan uyuşmazlığım var gibi ( Belki de öyle) OSMNALI DÖNEMİNİ ASLA SEVEMEDİM, SEVDİREMEDİLER…
  Ben şahsen Osmanlı dönemini Türklerin dönemi gibi kabullenmekte zorlanıyorum. Çünkü Türk- Türkmen sulh zamanlarında bir takım dini uyduruk menkibelerle uyuşturulmuş, soy erozyonuna uğrayan osmanlı hanedenlığının savaş zamanlarında verrilecek şehit, akacak kanların bankası gibi görülmüştür. Edrak-ı bi idrak deyimi de uyduruk dini menkibelerle uyşturulmuş Türkmenle söylene gelmiştir.
  Kendi soylarını oğuzun kayı boyuna bağlama girişimlerinin başlangıcxında gerçekte osmanlı sülalesinin hangi, soydan geldiğinin ise başarılı bir biçimde üstü kapatılmıştır.
  Taraihin bu karanlık dönemlerini anımsadıkça, osmanlı sülalesinin Türk olabileceği şüphesi ben de daha bir artmıştır.
  Son Osmanlı mebusan meclisindeki millet vekili sayısına ve çeşitliliğine baktığımız da sayı ve çeşit bakımından meclisin 240 milletvekilinin, arap, kürt, arnavut ve Ermeni ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Peki Türk milletvekilleri sayısı nedir? yanılmıyorsam 60 kadar.. Bunların da Türklüğü tartışılacak nitelikte olan milletvekili. Çünkü aralarında diğerleri gibi birlik ve dayanışma yoktu.
  Vahidettin… ABD başkanına gönderdiği yardım isme mektubunun yanında Kahirede iken Türkler hakkında söylediği ağır sözler i hiç bir Türkün asla unutmaması gereken sözlerdir. ” Bir avuç çapulcu Türkmen ” dediği Türkler bütün saldırılara karşı dimdik durarak Kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletiişte meydanda… Biz hala soyunu sopunu yitirmiş Osmnalı sülalesinin kalıntıları ile uğraşmayı sürdürüyorsak, cumhuriyet dönemi kadrolarının sonradan sonraya oslıcılığa sarılmasının yaşattığı skıntılardır. Ademi merkexiyet denilen kapitalizm, bize Atatürk devrimlerinin bir hediyesi değil ne yazık ki Osmanlı döneminden günümüze uzayan bir soysuz hediyedir.

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 21 Ocak, 2010 12:11

  Şaşırmadım.
  Tarih yargılanmaz, ders alınır.

 4. şahan kılıç yorum tarihi 9 Mart, 2010 21:15

  ben türküm özüm sözüm uludur.

 5. bahri koca yorum tarihi 18 Nisan, 2010 14:42

  okuduklarımın doğru yada yanlışlığını bilmiyorum ama damarlarında türk kanı akan bir bedenin gerçekten ağarına gidecek kabullenemeyeceği yazılar.tarihi araştırdıkça gözümüzde gönlümüzde çok büyük yerlere sahip lider atalarımızın bazıları gönlümüzde yıkımlar yapıyorlar…

 6. Necmiye Güneş yorum tarihi 2 Ekim, 2010 18:23

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !…KANI BOZUKLAR İSTEDİKLERİ KADAR RAHATSIZ OLSUN.BU DEĞİŞMEZ BİR KİTABE GİBİDİR.

 7. Necmiye Güneş yorum tarihi 2 Ekim, 2010 18:28

  PADİŞAH ANALARI, RUM,YAHUDİ,ERMENİ VE NE İDUĞU BELLİSİZ KADINLARDAN OLMUŞTUR.BİR ÇOCUĞU ANNE YETİŞTİRİR.ONLARIN YETİŞTİRDİĞİ EVLAT DA NE KADAR TÜRK OLABİLİRKİ, BEN ÇOCUĞUMU NASIL YETİŞTİRİRSEM, BEYNİNE HANGİ MİLLET’DEN OLDUĞUNU KAZIRSAM ÇOCUK O MİLLET’DEN OLUR.NE YAZIK Kİ PADİŞAHLARIMIZ NE OLDUĞU BELLİSİZ PADİŞAHLARDI.ONLARLA GURUR DUYAMIYORUM.

 8. AtakanCan yorum tarihi 2 Temmuz, 2011 20:52

  OSMANLI melezdi , OSMANLIDAKI Türkler SAFKANDI , Vahdettin Haindi ingilizlerle bir olup osmanliya pusu kurdu. Osmanli gidip elizabetlerle cocuk yapardi cocuklarin anasi rum, macar, bulgar, yugoslar, hiristiyandi .. noldu Hani nerde AZGIN OSMANLI ? TÜRKLERE 1 TOPRAK biraktimiki ? birakmadi . isleri gücleri orayi burayi isgal etmek ve kayip etdigi askerlerin karsiliginda elizabetlerle yataga girdi ve bir gecelik ask icin Topraklari geri verdi enayi. TÜRK OGLU GERI vermedi TÜRKLERE TÜRKIYEYI VERDI. ATATÜRK olmasaydi bugün türkiye olmazdi…

 9. sevgi türksu yorum tarihi 11 Ocak, 2013 02:38

  hainin önde gideni.

Yorum yap