440) ABD’YE GÖRE, TÜRKİYE’NİN ADI: “FAILED STATE” (DAĞILAN ÜLKE)

Yayin Tarihi 14 Ocak, 2010 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

AMERİKALILARA GÖRE TÜRKİYE’NİN ADI NE?

“FAILED STATE”

88802-mp.jpg

Türkçe’de tökezlemiş/başarısız devlet anlamına gelen bu kavram, Mustafa Kemal’in deyimiyle kapitalizm ve onun yavrusu emperyalizmin, gözüne kestirdiği avına taktığı bir isim.

Rogue State (Haydut Devlet) türünden İran, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkelere taktığı isimden farklı olarak, failed state, batık, güçsüz ve dağılma noktasına gelen ülkeler için Amerikan stratejistleri tarafından kullanılıyor. Yırtıcı hayvanın peşine düşüp kolayca avladığı sürünün zayıf bireylerini de çağrıştıran bir kavram.

Afganistan, Yugoslavya, Somali ve ilk körfez savaşı sonrasındaki Irak bunlara örnek gösterilebilir.
Son olarak Pakistan ve Yemen de bu gruba katılmak istenen ülkeler. Bu sayılan ülkelerin hepsi aslında terörü desteklediği için değil, küresel sisteme dahil olmadığı için hedefte.

Ya, İran, Kuzey Kore ya da Rusya gibi bilinçli olarak dahil olmuyorlar, ya da gelişmişlik düzeyleri çok geride ve parçalanmaya yüz tuttukları için.

Türkiye’nin bugünkü tablosuna bakıldığında iki yönden bu kervana katılmak istendiği görülebilir.

Birincisi önce Osmanlı’yı sonra da Cumhuriyet’i bitirmek için yüzyıllardan beri desteklenen gerici unsurların iktidarını perçinleme noktasına gelmeleri.

İkincisi ise aynı süreçte Balkan halkları, Ermeni ve Rumlar gibi kopartılmak istenen Kürtlerin bugün çeşitli terminolojilerle topyekün ayrılıkçı konuma getirilmek istenmesi.

Bu iki olumsuz ve gerici süreç de ekonomik çöküntüye paralel olarak yürüyor.

Ancak bu iki gerici ve bölücü dinamik de “kesin bir başarı” vaat etmiyor. Kısa vadede yapılacak tüm yapısal değişiklikler ülkenin köklü tarihi şifreleriyle çelişecek gibi gözüküyor.

Bu demek değildir ki tehlike yok.

Tehlike açık ve yakındır.

Hüseyin Vodinalı
Odatv.com

Paylaş:

Yorumlar

“440) ABD’YE GÖRE, TÜRKİYE’NİN ADI: “FAILED STATE” (DAĞILAN ÜLKE)” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. AvniSinanoglu yorum tarihi 15 Mayıs, 2011 13:59

    Tehlike kürtlerdir. Bu insan yiginindan kurtulmadan huzur ve düzenden bahsetmek ahmakliktir. Tüm baris ve anlasma calismalari sonuca ulasmiyacak. Kürt yine Türke düsman kesilecek ve yok etmek icin elinden geleni yapacak. Ne komik bir durum, size saldiriyorlar ve siz halen saldiranin insan haklarindan bahsediyorsunuz…

Yorum yap