437) VARLIKLI MÜSLÜMANLAR KÜFRE GİRİYOR

Yayin Tarihi 29 Aralık, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

VARLIKLI MÜSLÜMANLAR KÜFRE GİRİYOR

image00133.jpg

İslamcıların lüks yaşantısını son dönemde çok sık eleştiren Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, bugün eleştirilerine devam etti.
Eygi şunları söyledi:

“(…)Bir kısım zengin, varlıklı, bol gelirli Müslümanlar, İslâm’ın yeme içme, giyim kuşam, ev döşemesi, binit konusundaki kurallarına çok aykırı bir hayat sürüyorlar.Peygamber sağ olsaymış, çok lüks yaşarmış… Ne korkunç bir hezeyan ve iftiradır bu… Böyle bir sözün kişiyi küfre götüreceğinden korkmuyorlar mı?

Dünyada bir buçuk milyar insan açlıkla, sefaletle pençeleşiyor. Ülkemizde 10 milyonun üzerinde işsiz var. Şu kışta kıyamette doğru dürüst ısıtılmayan nice haneler var. Böyle bir dünyada Nemrut ve Firavun gibi yaşanır mı?(…)”

Odatv.com

SAYIN MEHMET ŞEVKET EYGİ’NİN, MİLLİ GAZETE’DE  29.12.2009 TARİHLİ YAYINLANAN YAZISININ TAMAMI AŞAĞIDADIR:

Bir Sene Parasız Yaşamış

Haberin başlığı şuydu: “Bir yıl boyunca para harcamadan yaşadı…” İnternetten bir ay önce indirip saklamışım. Bu konuda mutlaka bir şeyler yazmam gerekir. Eskimez bir haberdi bu. 30 yaşındaki İngiliz işadamı Mark Boyle; işini, kariyerini, kazancını, her şeyini bırakmış, bir yıl boyunca hiç para kazanmadan, evet bir kuruş bile kazanmadan yaşayabilmiş. Boyle’ın macerasının özeti şuydu:

1. İngiltere’deki Bath şehrindeki bahçesinin içindeki karavana çekilmiş.

2. Kendi yetiştirdiği yiyeceklerle karnını doyurmuş.

3. Güneş enerjisiyle ısınan duşta yıkanmış.

4. Giyim kuşamını çöpten veya freecycle internet sitesi vasıtasıyla elde etmiş.

5. Vasıta olarak, yakıt istemeyen bisiklet kullanmış.

6. Cep telefonu ile kimseyi aramamış, gelen aramaları kabul etmiş.

7. Dişlerini sahilde bulduğu balık kılçıkları ile temizlemiş.

8.Bu hayatı kabul etmeyen sevgilisi kendisiyle alâkasını kesmiş.

9. Banka hesabı olmamış.

10. Kazancı olmadığı için kazanç vergisi vermemiş.

11. Birçok ihtiyacını çöpten temin etmiş.

12. Çamaşırını soğuk suda yıkamış.

13. Hiç sıkılmamış, kendisini çok nâdir zamanlarda yalnız hissetmiş.

14. Bu bir yıllık parasız yaşama tecrübesini kitaplaştırmış. Bu kitaptan epey para kazanacakmış ama “Parayla ne yapacağım ki…” diyormuş.

Bizim, bu İngiliz’in bir yıllık parasız yaşama tecrübesinden alacağımız dersler ve ibretler yok mudur? Olmaz olur mu? Onları da sayayım:

1. Toplum içinde insan parasız yaşayamaz ama az parayla, dar gelirle yaşayabilir.

2. Bunun için, ihtiyaçlarımızı azaltmamız gerekir.

3. Küçük bir örnek vereyim: Akşam yemeği mönümüz garnitürlü biftek, zeytinyağlı baklalı enginar, kaymaklı tatlı olursa çok para harcamamız gerekir. Bunların yerine yeşil mercimek yemeği, bulgur pilavı, kuru erik hoşafı yersek masrafımızı birkaç misli çok azaltmış oluruz. Mercimekle iyi beslenmez miyiz? Biftek yemekten daha iyi beslenebiliriz.

4. Giyim kuşam, ayakkabı vs. masraflarımızı da hayli azaltabiliriz.

5. Toplu taşıma vasıtalarıyla gidip gelerek, dolaşarak az paraya yolculuk yapabiliriz.

6. Kanaatli ve tutumlu olmak bizi para esaretinden (köleliğinden)kurtarır.

7. Kanaatli ve tasarruflu yaşayarak, arttırabileceğimiz para ile muhtaçlara az çok yardım edebilir, hayır yapabiliriz.

8. Yeme içmede ölçülü hareket edersek sağlığımızı koruyabiliriz.

9. Bir hastalık ve kötü alışkanlık olan lüks, aşırı tüketim, saçıp savurma belâsından kurtuluruz.

10. Kanaatli yaşayan kişiler, aileler, toplumlar “bereket” denilen esrarlı feyze sahip olurlar ve sıkıntı çekmezler.

Toplumumuzda sıkıntı çeken fakirler olduğunu bilmez değilim. Onlara mukabil, israf yapan, sefahat sergileyen, saçıp savuran beyinsizler de az değildir. Bu ikinciler daha ölçülü yaşasalar, ahlâk ve karakterleri de paylaşmaya yönelik olsa, toplumdaki sosyal adaletsizlik ve sınıflar arasındaki uçurum giderilebilir.

Lüks ve pahalı yemek yemek, lüks lokantalara gitmek insana bir pâye kazandırmaz.

Lüks giyim kuşam da böyledir.

Lüks bir otomobil, saray yavrusu lüks bir kâşâne, lüks yazlık da…

Adam veya kadın cebinden bir telefon çıkartıyor. Çok pahalı, çok harika bir alet bu. Konuşurken karşısındakini gösteriyor, bilgisayar işini de görüyor. Telefon sahibi gurur ve kibir içinde. Lisan-ı hâliyle bir ben diyor, bir telefon diyor. Bilgeliğe ne kadar uzak bir haldir bu.

Ciğeri beş para etmez biri, 250 bin dolarlık lüks bir otomobile binerse sanki ciğeri on para eder mi?

Vahşi kapitalizm, tüketim ve israf toplumu denilen bir gayya kuyusunda yaşıyoruz.

Müslümanlar için söylüyorum: İsraf haramdır.

Karnın doydu, sen hâlâ yiyorsun. Doyduktan sonra yediğin haramdır. (Ziyafetlerde, Ramazan iftarlarında -o da nâdiren olmak şartıyla- belki biraz fazla yiyebilirsin.)

Elbiselerimizdeki, gömlek ve ayakkabılarımızdaki markalara niçin bu kadar önem veriyoruz?

Dikkatli, birikimli, bilgili, tecrübeli bir insan ucuza da iyi giyinebilir, iyi yiyebilir, iyi yaşayabilir. İyi yaşamanın birinci şartı para değildir; akıldır, hikmettir, ahlâk ve fazilettir.

Ayda on bin liralık bir bütçesi var. Bu bütçenin “kitap, kültür, sanat” harcamaları bölümü yok. Ne fakir, ne sefil adamdır böylesi…

Parası ve geliri çok ama kendisinde paylaşma, yardımlaşma ahlâkı yok. Ne fakir kimsedir bu…

Şu mağrur, kibirli, ne oldum delisi solucana bakınız. Bay marka, bayan marka, matmazel marka…

Adamın parası çok ama aklı ve beyni yok. Günde üç dört saat tek başına otomobille gidip geliyor işine. Aklı ve beyni olsaydı böyle yapar mıydı?

Şu küçük ve sefil Firavuna bakınız. “Ben ucuz yemek yiyecek, ucuz giyinecek, mütevâzı bir hayat sürecek kadar düşmedim…” diyor. Ne düşük bir lâf ettiğinin farkında mı?

Peygamberimiz “kanaat tükenmez bir hazinedir” buyurmuşlardır.

Beslenmemize yetiyorsa tarhana çorbası, sebzeli bulgur pilavı, tatlı olarak portakal veya üzüm hoşafı bilge ve akıllı kimsenin neyine yetmez ki.

Çocukluk günlerimi hatırlıyorum: Bazen akşam yemeklerinde sadece papara (pide parçalarının üzerine kavrulmuş soğanlı, yağlı, biraz kıymalı, biberli sıcak su dökülerek yapılan basit bir yemek) yerdik ve ne kadar mutlu ve memnun olurduk.

Ucuz ve basit yemekleri hor görenlerde şehir köpekleri ahlâkı vardır, her yemeği beğenmezler.

Bir kısım zengin, varlıklı, bol gelirli Müslümanlar, İslâm’ın yeme içme, giyim kuşam, ev döşemesi, binit konusundaki kurallarına çok aykırı bir hayat sürüyorlar.

Peygamber sağ olsaymış, çok lüks yaşarmış… Ne korkunç bir hezeyan ve iftiradır bu… Böyle bir sözün kişiyi küfre götüreceğinden korkmuyorlar mı?

Dünyada bir buçuk milyar insan açlıkla, sefaletle pençeleşiyor. Ülkemizde 10 milyonun üzerinde işsiz var. Şu kışta kıyamette doğru dürüst ısıtılmayan nice hâneler var. Böyle bir dünyada Nemrud ve Firavun gibi yaşanır mı?

Bir sene boyunca parasız yaşamış İngiliz’den alacağımız çok dersler var.

http://www.milligazete.com.tr/makale/bir-sene-parasiz-yasamis-147901.htm

Paylaş:

Yorumlar

“437) VARLIKLI MÜSLÜMANLAR KÜFRE GİRİYOR” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. mehmet PEHLİVAN yorum tarihi 29 Aralık, 2009 13:54

  köşe yazısına bildiği doğrular nispetinde yaşamaya çalışan bir müslüman olarak katılıyorum. aslında niyetim yazara destek vermek değil bir gerçeği haykırmak TÜRK MİLLETİNİN GERÇEKLERİYLE UYUŞMAYAN BİR PARTİNİN YETİŞTİRDİĞİ EVLATLAR YANİ SİZİN EVLATLARINIZ DEĞİL Mİ ?

 2. NURHAN BAY yorum tarihi 29 Aralık, 2009 14:14

  BENCE BUNLARIN MÜSLÜMANLIKLA ALAKALARI BİLE YOK .ÖNCELİKLE DİNİMİZDE MÜSRÜFLÜK HARAMDIR LÜKS YAŞAM HARAMDIR ÜLKEDE ONCA FAKİR FUKARA VARKEN BUNLARIN İNSANLARIN GÖZÜNÜN İÇİNE İÇİNE SOKARAK GÖSTERİŞ YAPMASI MÜSLÜMANLIKLA ALAKASI OLAMAZ

 3. zeliha yorum tarihi 29 Aralık, 2009 21:43

  telefonlara cevap veren bir adam buradan tutarsak nasıl para harcamaz cep ise jarzı için elektrik gerek değilse zaten paralı ki karavandan cep telefonudur kullandığı neyse bu değil neden müslümanlar böyle diye lanse edilir sanki bu islamiyetin gerektirdiği bişeymiş gibi. islamiyeti yanlış yaşayanların hataları islamiyete yüklenmemeli

 4. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 1 Ocak, 2010 20:25

  Muhammet İkbal’in;”Kaçtım müslümanlardan, sığındım müslümanlığa!” deyişini hatırlıyorum.Sayın Yazarın doğruları söylediği her haliyle bellidir.
  Böyle bir görüşü bildirilmesinin, günümüz Türkiye’si için büyük önemi vardır.
  İmkan sahip olan,parayı bulan bir de fetva bulup,kendini aklamaya,haklı çıkarmaya çalışıyor.
  Az gelişmiş,borçlu bir ülke insanları olarak,tasarrufa,ihtiyacımızın yanısıra,lükse ve israfa da karşı olmak zorundayız.
  Tartışma konusu bile değildir.Saygılarımla..

 5. Canan :etinkayalar yorum tarihi 5 Ocak, 2010 21:09

  Bu haberi meclistekilerin okuması gerek,millet aç ve işsizken, lüks otolara binmeye hakkı olmayan,ayda 9 ya 15 milyar alıp,yetmiyor diyen utanmazların okuması lazım.

Yorum yap