434) ÇETKODER YERLİ MALI HAFTASI ETKİNLİĞİNE BAŞLADI…

Yayin Tarihi 15 Aralık, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

ÇETKODER YERLİ MALI HAFTASI ETKİNLİĞİNE BAŞLADI….

image00119.jpg

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş Toplumsal kalkınma, bilinçlenme ve mutabakat adına gönüllü ve ücretsiz olarak sundukları hizmetlere devam etiklerini açıkladı.

12- 18 Aralık tarihleri arasında kutlanacak ola Yerli malı Haftası nedeniyle yerli malı kullanılmasını arttırmak amacıyla Afişli ve dövizli çalışma başlattılar.

MİLLİ GELİR MİLLİ EKONOMİ

Kısa adı ÇETKODER olan Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Merkezi’nin yerli malı kullanılmasını arttırmak amacıyla çalışma yaptıkları her yerde kendileri tarafından hazırlanmış olan “sende yerli malı al üretime katkın olsun, ülken kazansın” sloganlı afişleri ve dövizler asıyorlar. 

Halkı, yerli malı kullanmaya davet eden dernek yetkilileri 81 ilde de bu uygulamayı başlattıklarını belirtiyorlar. 12 – 18 Aralık tarihleri arısında kutlanacak olan yerli malı haftasında bu etkinliklerinin sürdürüleceğinin altını çizip ‘Milli gelir, milli ekonomi’ diyerek söze başlayan ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Yurt genelinde üretim yapan iş yerlerini, halka direk satış yapan dükkân ve işyerlerini, esnafı gezeceğiz.  Buralarda yerli malı satılması için bilgi aktarıp bu işin ülke ekonomisi için gerekliliğini aktaracağız” dedi.

YERLİ MALI TÜKETİMİ İÇİN SEMİNERLER VERECEĞİZ

Öte yandan Göktaş, “Gittiğimiz her ilde önceden hazırlanmış olan ‘Yerli malı üretimi ve tüketimi, milli gelir ve ekonomi konulu’ seminerler vereceğiz. Bu seminerler ile vatandaşı aydınlatıp konu hakkında daha duyarlı davranmaya çağıracağız. Görüyoruz ki, son zamanlarda özellikle 1980 den sonra hızla yabancılaşma kültürü ve yabancı mal tüketimi çılgınca bir şekilde artmış. Uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle ve piyasanın serbest rekabet koşullarının değişmesi sebebiyle yabancılaşma hayranlığı giderek artmış. Bu bizi derinden üzüyor.” Dedi.

AFİŞLİ VE DÖVİZLİ ÇALIŞMA BAŞLATIYORUZ

Göktaş, “Bu bir milli davadır. Her biri birer tüketici olan vatandaşlarımızın bu işe seyirci kalmaması gerekir. Olayın önemini halka anlatmak ve yerli malı kullanımına katılımın büyümesini sağlamak için 12- 18 Aralık tarihleri arasında 81 ili kapsayacak şekilde bu Afişli ve dövizli çalışma yapacağız. Yabancı marka çılgınlığı, yabancı mal hayranlığı almış başını gidiyor. Yerli üretici giderek yok oluyor. Eriyor tükeniyor. Yerli üretim demek milli gelir ve milli ekonomi demektir. Bu yabancılaşma ve yabancı mal tüketimi önüne imkânlarımız el verdiğince geçmemiz lazım. El birliği yürek birliği yapacağız ve aklımız ile yüreğimizin harcını işin içine katarak milli ekonomimize ve üretici ve esnafımıza ülkemiz öz kaynaklarına sahip çıkacağız” dedi.

ŞİMDİ YERLİ MALI ÜRETME VE TÜKETME ZAMANI

Göktaş, “Artık yeter Bu yabancılaşma ve yabancı mal tüketimi çılgınlığı son bulmalı. 12 – 18 Aralık arasında ‘Şimdi yerli malı kullanma ve tüketme zamanı’ diyoruz ve bunun için biz afiş yaptırdık. Bu afişleri ücretsiz olarak iş yerleri ve mekânlara asıyoruz. Yerli malına, yerli üretime ve yerli malı satan esnafa sahip çıksınlar. Her biri aynı zamanda birer tüketici olan yerli üreticiye, esnafa, sanayiciye, iş adamına destek olsunlar. Büyük önder Atatürk’ün yerli malı, milli ekonomi ile ilgili fikirleri, icraatları ve bu konudaki çalışmaları zaten ortada. Aynı şekilde yerli malı kullanılmasından tarafız. Üreten Türk işadamının, çiftçisinin, esnafının, sanayicisinin yanındayız” dedi.

ÜRETEN SANAYİCİ, İŞ ADAMI ESNAFDA KENDİNİ AYARLASIN

Göktaş, ”Yabancı mallara karşı duyarlılığımız ortada. Ancak, tüketicinin çağın gereklerine uygun, çağdaş, dinamik, alt yapısı olan, dayanıklı malları ve hizmetleri isteme hakkı var. Bu yüzden bizim yerli sanayicimizi, üreticimizi, esnafımız, tüccarımızda bu duruma ayak uydursun. Gerekli alt yapıyı ve gelişimi sağlasın. Tüketicilerimiz her şeyin en iyisine layıklar. Ama bu mantık çerçevesinde yerli malı en iyi seviyeye, en güzel noktaya taşımalıyız. Burada da üretici firmalara büyük görev düşüyor” dedi.

ÇETKODER GENEL MERKEZİ İRTİBAT: [email protected]

ÇETKODER YAZIŞMA BİLGİ VERME BASIN DUYURUSU GURUBU:

http://groups.google.com.tr/group/cetkoder

ÇETKODER ACİL BİLGİ İŞLEM İRTİBAT TEL: 0. 535.475 70 06

yerli-mali-afis-goruntusu.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“434) ÇETKODER YERLİ MALI HAFTASI ETKİNLİĞİNE BAŞLADI…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. mustafa kenanoğlu yorum tarihi 15 Aralık, 2009 18:22

    sn.büyüklerim vallahi kusura bakmayın.ben piyasada hangisi türk seçemiyorum.ad-soyadı türk fakat kendisi başka?türk ve gerçek kürt ne yapıyor doğuda birbirini kırıyor.sanayi,tekstil,kuyumculuk,ticaret,bankacılık kimlerin elinde?

Yorum yap