433) Analitik Düşünme Nedir? Analitik Düşünme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Yayin Tarihi 22 Haziran, 2022 
Kategori KÜLTÜREL

Analitik Düşünme Nedir?

Analitik Düşünme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Analitik düşünme nedir?

Çoğumuz kötü kararlar verebiliyoruz. Ancak bazı insanlar, onları başarıya yaklaştıran daha iyi kararlar verme konusunda daha yeteneklidir.

Bu bireyler duygular, arzular veya önseziler tarafından yönetilmez. Bunun yerine, aciliyet veya karmaşıklık ne olursa olsun zorlukların üstesinden gelmek için analitik düşünme yeteneklerini kullanırlar.

Analitik düşünme, bir kişiye sorunları hızlı ve etkili bir şekilde çözme yeteneği veren görsel düşünmenin kritik bir bileşenidir. Karmaşık sorunları tümden gelim yöntemi ile tek ve yönetilebilir bileşenlere ayırmaya olanak tanıyan, yöntemsel, adım adım düşünme yaklaşımını içerir.

Yani, analitik beceriler hem basit hem de karmaşık sorunları çözebilmeyi sağlar. Analitik düşünce yapısına sahip birisi, bir durumu hızlı bir şekilde analiz edebilir, karmaşık konular üzerinde eleştirel düşünebilir, etkili bir şekilde araştırabilir, kararlar alabilir ve çözümlere ulaşabilir.

Analitik düşünme nedir?

Analitik düşünme, bilgileri incelemek, gerçekleri toplamak ve neden-sonuç ilişkisini belirlemede ifadenin mantıklı bir şekilde takip edip etmediğini kontrol etmek anlamına gelir. Yani analitik düşünme, topladığın ve organize ettiğin bilgileri değerlendirerek karmaşık sorunların üstesinden gelme yeteneğidir.

Ayrıca analitik düşünce sistemi, bilgileri işlemene, bağlantılar kurmana, kararlar almana ve yeni fikirler oluşturmana yardımcı olur.

Bu düşünme becerilerini bir problemi çözmek, soru sormak veya bazı bilgileri düzenlemek istediğinde kullanırsın. Hepimizin düşünme becerileri var, ancak hepimiz bunları verimli kullanmıyoruz.

İşin iyi yanı, düşünme becerilerimizi geliştirebilmemiz için düşünme yeteneğimizi uygulayabilmemizdir. Analitik düşüncenin esas olarak bilgiyi gözden geçirmeyi amaçladığını söyleyebiliriz.

Daha iyi anlaşılması için analitik düşünce sisteminde yer alan birkaç adımı şöyle sıralayabiliriz:

 

Akıl yürütme, analitik düşünmenin temel unsurlarından biridir. İş adaylarında en çok arzu edilen bir özelliktir; bu yüzden, bir iş görüşmesinde, adaylardan genellikle analitik yeteneklerini değerlendirmeleri istenir.

Peki, bu analitik düşünme becerileri nelerdir?

Analitik düşünme becerileri nedir?

Şirketler, bir sorunu araştırma ve ideal çözümü zamanında ve verimli bir şekilde bulma becerisine sahip çalışanları arar. Bu nedenle, genellikle hemen hemen her sektördeki iş ilanlarına analitik beceriler eklenir.

Problemleri çözmek için gereken beceriler analitik beceriler olarak bilinir. Kalıpları tespit ederken, beyin fırtınası yaparken, gözlem yaparken, verileri yorumlarken, yeni bilgileri bütünleştirirken, teori kurarken ve mevcut birden çok faktör ve seçeneğe dayalı kararlar alırken analitik becerileri kullanırsınız.

Çözümlere net, metodik yaklaşımlarla veya daha yaratıcı tekniklerle ulaşılabilir. Bir problemi çözmenin her iki yolu da analitik beceriler gerektirir.

Analitik düşünce örneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Eleştirel düşünme

Mantıksal akıl yürütme

Çözüm odaklı olma

Araştırma

Tahmin etme

Karmaşık problemleri çözme

Veri madenciliği

Veri ve metrik analizi

Raporlama

Organize olma

Güçlü iletişim

Teşhis etme

Sorun giderme

Yaratıcılık

Teorileştirme

Beyin fırtınası

Karar verme

Analitik düşünme becerisi nasıl geliştirilir?

Doğru kararların olumlu sonuçlara yol açtığına şüphe yok. Bir iş yürütüyor olman veya sadece kurumsal merdiveni tırmanmaya çalışıyor olman önemli değil. Analitik becerilerini eğiterek kendinizi daha fazla büyüme fırsatına konumlandırırken, pişman olacağın ihmal edilebilir eylemlerden uzak durursun.

Yani, sen de analitik yeteneklerini geliştirip güçlendirmek istiyorsan, doğru yere geldiniz!

Aşağıda, kariyerini ve hayatının diğer tüm yönleri için analitik becerilerini geliştirmenin en iyi yollarını listeledik:

  1. Daha sık oku.

Analitik becerilerini geliştirmeye başlamanın mükemmel bir yolu, yazılı kelimenin gücüdür. Gerçekten de, kendini farklı fikirlere ne kadar çok maruz bırakırsan, kendi bilişsel yeteneklerini o kadar çok geliştirirsin.

Ancak; bir kitap, dergi ya da makale okurken genel olarak olay örgüsünü düşünmeli, hikayedeki her bir karakteri not almalı ve diğer olası senaryoları düşünmelisin. Bu, düşünmeni teşvik edecek, mantığını test etmeye zorlayacak ve hayal gücünü genişletecektir.

  1. Kendini farklı kişiliklerle kuşat.

Küçük bir çevrede sosyalleşirsen, büyük olasılıkla her gün aynı konuları tartışacaksın. Sıkı sıkıya bağlı bir gruba sahip olmak yanlış olmasa da, etrafını normalde sosyalleşmeyeceğin insanlarla çevrelemek çok önemlidir. Bunlar, hayal gücünü güçlendirecek ve sana farklı bakış açıları kazandıracak insanlardır.

  1. Her gün yeni bir şey öğren.

Liseden veya üniversiteden mezun olduktan sonra çoğu insan kendini test ederken ve yeni şeyler öğrenirken pasifleşir. Kariyerlerimizde rahat olduğumuzda ve hangi konuda iyi olduğumuzu bildiğimizde, öğrenmeye ara verme eğilimindeyiz.

Gerçekten de, profesyonel dünyaya adım attığında eğitim ikinci planda kalır, ancak bu, bilgini genişletmeyi bırakman gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmalısın; kendini test etmeye ve yeni beceriler kazanmaya devam etmek çok önemlidir.

  1. Sertifika programlarına katıl.

Eğitimini ilerletmek için zamanın varsa, online eğitim sertifika programlarına katılmak, analitik becerilerini geliştirmene yardımcı olabilir. Çok aşina olmadığın veya iyi olmadığın konularda eğitimler almaya çalış. Buradaki amaç, bilgini genişletmek ve daha önce deneyimini olmayan konularda kendine meydan okumaktır.

  1. Gözlemci ol.

Gözlemci olduğunda, etrafında daha fazlasını fark etme eğiliminde olursun ve bu, eleştirel düşünmeyi geliştirir.

Yavaşlamak ve ayrıntılara odaklanmak yerine genellikle işleri hızlı bir şekilde halletmeye odaklanırız. Ancak başkalarının nasıl davrandığını izlemek için zaman ayırmak önemlidir; bunu yapmak, karşılaşabileceğin herhangi bir sorunla başa çıkmak için yeni yöntemler bulmana bile yardımcı olabilir.

  1. Soru sor.

Merak bizi daha motive, zeki ve yaratıcı olmaya yönlendirir. Kendimize sorduğumuz sorular, bizi daha önce düşündüklerimizi karşılaştırmaya ve mantıklı bir çözüme ulaşmaya zorlayarak farklı çıkışlar ve yöntemler aramaya teşvik ediyor.

Bu nedenle, bir dahaki sefere bir konuyla ilgilendiğinde soru sormaktan çekinme. Sonuçta, ne kadar çok bilgi biriktirirsen, analitik becerilerin o kadar iyi olur.

Analitik düşünme teknikleri nelerdir?

Belirli bir tekniği olmayan analitik düşüncenin daha etkili olmasını sağlayacak analitik beceriler mevcut:

Araştırma yapmak: Derinlemesine araştırma yapmak, analitik düşünmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir sorunu çözmek için, onun hakkında daha fazla şey öğrenmen gerekir. Basit bir deyişle, analiz etmeden önce bilgi toplaman gerekir.

Veri analizi yapmak: Veri analizi, analitik düşüncenin en önemli kısımlarından biridir. Bir sorunu çözmek için büyük hacimli ham verilerdeki eğilimleri belirlemeye yönelik bilgileri analiz edebilmen gerekir. Sadece bilgileri okumak yeterli değildir; karar vermek için hangi bilgilerin vurgulanmaya değer olduğunu anlaman gerekir.

Karmaşık problemleri çözmek: Bilgileri toplayıp analiz ettikten sonra, sorunu tanımlaman gerekir. Bir kez tanımlandığında, makul bir çözüm bulabilirsin. Problem çözme becerilerinle, akılcı ve etkili bir çözüm bulmak için verileri sıralayabilmeniz gerekir. Bazen daha önemli bir yol açan küçük sorunları belirlemen gerekebilir. Problem çözme becerileri, onları tespit etmene ve daha büyüğünü önlemene yardımcı olacaktır.

Eleştirel düşünmek: Eleştirel düşünme, güçlü genel analitik beceriler elde etmek için son derece önemlidir. Bir yargı oluşturmak için karmaşık bir sorunun nesnel analizini ifade eder. Rasyonel çözümler bulmak için eleştirel düşünme, ustalaşmak için çok önemli bir beceridir.

Analitik zekayı geliştirme yolları nelerdir?

Analitik düşünme becerilerini ve analitik zekayı geliştirmenin anahtarı, açık olmak ve daha fazlasını öğrenmek için sürekli olarak kendine meydan okumaktır. Bunu yaptığında, tartışmaları ve kavramları anlayıp takdir edebilecek, karmaşık bilgileri parçalayabilecek ve çözüm odaklı olabileceksin.

Bunu aşağıdaki yöntemlerle geliştirebilirsin:

  1. Matematik problemleri çöz.

Matematik problemlerini çözmek, analitik zekayı geliştirmenin en yaygın yollarından biridir. Matematik çok mantıklıdır ve matematik problemleri, bize bilgi verecek ve bu bilgiyi bir problemi çözmek için kullanmaya zorlanacak şekilde yapılandırılmıştır. Sonuç olarak, matematik problemleri analitik yeteneği geliştirmenin en basit yollarından biridir.

  1. Bir münazara ekibine veya kitap kulübüne katıl.

Bu gibi gruplar, insanlara sosyal bir ortamda fikirleri ve sorunları tartışmak için bir araya gelme fırsatı sunar. Katılımcılar genellikle farklı görüş ve deneyimlerle gelirler. Münazara ekiplerine ve kitap kulüplerine katılarak kendini ifade etme, bakış açılarını sunma ve başkalarının meydan okumalarına yanıt verme şeklini geliştirebilirsin.

  1. Günlük tut.

Analitik becerileri geliştirmenin bir başka yolu da kişisel bir günlük tutmaktır. İnsanların günü işlemek, kararlarını analiz etmek ve gelecekte bunları nasıl iyileştireceklerini düşünmek için zaman ayırmalarına olanak tanır. Sonuç olarak kişinin analitik düşünce süreçlerini geliştiren, öz yansıtma için faydalı bir alışkanlıktır.

  1. Zeka oyunları oyna.

Zeka oyunları oynamak, analitik becerilerini ve zihinsel çevikliğini geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. Kişiyi mantıklı düşünmeye teşvik eder ve daha zorlu sorunlarla karşılaştığında bir temel sağlar. Ayrıca bu gibi oyunlar, eğlenirken analitik becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur.

Kimler analitik düşünme yeteneğine sahip olmalı?

Analitik beceriler, iş başvurusunda bulunanların ölçüldüğü standart haline geldi, bu nedenle tüm iş ilanlarında görmek mümkün. Bunlar, endüstri alanları arasında kolayca aktarılabilen, çok rağbet gören pratik becerilerdir.

Yani, artık başarılı bir kariyer hedefleyen ve hayalindeki işe girmek isteyen herkesin CV’sinde yer alması gerekiyor.

Analitik düşünme yeteneğinin önemi nedir?

Analitik beceriler önemlidir çünkü ortak sorunlara çözümler bulmanı ve bir sonraki adımın konusunda bilinçli kararlar vermeni sağlar. Sorunları anlamak ve uygulanabilir çözümler için durumu analiz etmek, her seviyede her pozisyonda kilit bir beceridir.

Eleştirel ve analitik düşünme becerileri geliştirmek, sergilemek ve kullanmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok neden vardır:

Çeşitli senaryolarda kullanılabilir: Uygulanabilir çözümler bulabilmen için herhangi bir sorunun temellerini anlamak, birçok işte önemli bir beceridir ve bu da onu hemen hemen her rolde uygulayabileceğin aktarılabilir bir beceri haline getirir.

Etkili karar vermeye yardımcı olur: Analitik düşünme yoluyla sorunları çözmek, gelecekte daha iyi kararlar vermeni sağlar. Karar verme verimliliğini artırabilecek yeni veya benzer sorunlara geçmişteki analitik düşünceyi uygulayabilirsin.

Kariyerini geliştirmeni sağlar: Analitik becerilerini geliştirerek işinde daha iyi olabilir ve şirketlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Analitik düşünme yoluyla etkinliğinizi artırmak ve daha fazla deneyim kazanmak, daha fazla liderlik fırsatına yol açabilir.

https://toptalent.co/analitik-dusunme-nedir-analitik-dusunme-becerisi-nasil-gelistirilir

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap