428) 2.400 yıllık Etrüsk miğferine kazılmış 7 harf: HARN STE

Yayin Tarihi 5 Ocak, 2022 
Kategori KÜLTÜREL

 2.400 yıllık Etrüsk miğferine kazılmış 7 harf: HARN STE

90 yıl önce arkeoloji kazılarında bulunan ve müzede muhafaza edilen kaskın boyun rulosuna kazınmış HARN STE harflerinin,miğferin ilk sahibi veya imal ediliği yeri gösterdiği tahmin edilirken, bir ihtimale göre Perugia yakınlarındaki Aharnam kasabasını işaret ettiği öne sürüldü.

İtalya’daki Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia) geçtiğimiz hafta İtalyan arkeologların daha önce fark edemediği bir keşfi açıkladı. Ayrıntıları Archeologia Viva dergisinde yayınlanacak keşif, bir etrüsk miğferindeki 7 harfi içeriyor.

92 yıl önce 1928’de yılında Osteria di Vulci nekropolündeki arkeoloji kazılarında bir savaşçı mezarında bulunan bronz miğferin boyun koruyucusunda keşfedilen yedi harften oluşan yazı; HARN STE kelimeleri…

 EFE Haber Ajansı’nın metnine göre; 7 Harften oluşan iki kelime aslında Roma hegemonyasından önce İtalya yarımadasında “askeri teşkilatın yeniden inşası ve savaş sanatına dair ipuçları barındırması açısından çok önemşi ve alanla ilgilenen arkeolog ve tarihçiler için oldukça “sıradışı” bir yazıt

Müze yetkililerine göre bu yazı muhtemelen savaş kaskını kullanan kişiyi ya da onun memleketini veya kasık imal edildiği yeri gösteriyor. Ancak bir ihtimal daha var.

MÖ 1. yüzyılda yaşayan Romal tarihçi Tito Livio’nun eserinde zikredilen Aharman adında bir Etrüsk kampı var ki burası; MÖ 295’te Roma ve Samnitler arasındaki Üçüncü Samnit Savaşı sırasında Sentino cephesinde Samnit’in müttefiki olan müttefik askerlerin toplandığı yer. Müttefikler, Etrüskler, Galyalılar, Umbrialılar ve diğer yerel kabilelerden oluşuyordu. HARN STE ifadesi; Aharnam adını andırıyor. Tarihçilere göre kelimeler birlikte okunduğunda Aharnam’ı andırıyor. Buna göre yazı şehrin adından veya çevresindeki arazinin ifadesinden oluşmuş olabilir.

Arkeologlar; daha önce diğer Etrüsk taş oymalarında ve nesnelerinde, “Havrna”, “Havrenies” ve “Harenies” tarzı benzer yazılar bulmuşlardı.

Müze yetkileri önemli bir noktaya dikkat çekiyor ve “bu tür nesneler genellikle savaş ganimeti olarak elden ele geçtiğinden, söz konusu ismin mezarında bulunan kişiyle ilişkisi kesin değildir ve her zaman şüpheyle bakılması zorunludur”

Bronz miğferin, İtalya’da Umbria bölgesinin merkezi Perugia bölgesinde dövüldüğü tespit edilmişti.

Miğferin üslubu ve işçiliği, Millat Önceki yüzyıllarda İtalya’nın Toskana bölgesinde yaşayan bir Etrüsk savaşçısına ait olduğunu tartışılmaz şekilde kanıtlıyor. O asırlarda, Orta İtalya, yerel kabileler arasında kanlı çatışmalara sahne oluyordu. M.Ö. 390’da Roma kurulana dek kanlı yerel kavim savaşları birbirini izlemişti.

Arkeologlara göre kask, İtalyan yarımadasının egemenliği için o yıllarda gerçekleşen kanlı savaşlardan günümüze kalan önemli bir miras, savaşçı geleneklerine dair hayati öneme sahip bir nesne ve aynı zamanda dönemin maden işlemeciği ile etrüsklerin silahlanma geleneklerine dair önemli bilgiler içeriyor.

arkeolojikhaber.com

fotoğraflar: Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia

https://www.arkeolojikhaber.com/haber-2400-yillik-etrusk-migferine-kazilmis-7-harf-harn-ste-32740/

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap