404) ABD’NİN HAYAL ETTİĞİ TÜRKİYE HARİTASI

Yayin Tarihi 27 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

ABD’NİN HAYAL ETTİĞİ TÜRKİYE

image00129.jpg

ABD Kongresi, Türkiye’nin doğusunu hayali Kürdistan sınırları içerisinde gösterdi.

ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan “Saddam Sonrası Kürtler” raporunda Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgeleri Kürdistan sınırları içerisinde gösteriliyor. Raporda, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık isteyebileceği bilgisine yer verilirken, Türkiye, İran ve Suriye ile Irak’taki Şii ve Sünni grupların bu girişime karşı çıktığı belirtiliyor. Raporda, PKK’nin “terörist bir örgüt” olduğu vurgulanmasına karşın, bölücü örgüt mensuplarından “gerilla” diye söz edilmesi de dikkat çekiyor.

TÜRKİYE, AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN TOPRAKLARI DA HARİTADA
ABD Kongresi’ne bağlı çalışan, “Kongre Araştırmalar Merkezi” uzmanı Kenneth Katzman tarafından hazırlanarak 25 Eylül tarihinde Kongre’ye sunulan ve halen Kongre’nin internet sitesinde yer alan 6 sayfalık “RL34642” seri numaralı “Saddam Sonrası Kürtler” adlı raporda yeni bir harita skandalı yer aldı. Raporun son sayfasında yer alan haritada, Kürdistan bölgesi; Türkiye’nin Güney ve Doğu Anadolu bölgeleri, İran’ın batısı, Suriye’nin Kuzeydoğusu ile Ermenistan ve Azerbaycan’ın bir kısmını kapsayacak şekilde gösteriliyor.

Haritanın kaynağı olarak, yine raporu hazırlayan Kongre Araştırmalar Merkezi gösterilirken, açıklama kısmında, “Kırmızı alanlar Kürt bölgesini göstermektedir” notuna yer alıyor. Raporda, bunun yanı sıra Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Iraklı Türkmenler, Türkiye ve PKK ile ilgili olarak dikkat çeken saptamalara de yer veriliyor.

Bu saptamalar şöyle:

• Saddam dönemi, Iraklı Kürt liderlerin ABD’li liderler ile yakın ilişki içerisine girmesine zemin hazırladı.

• Irak anayasası ülkenin kuzeyinde Kürtlerin bölgesel ancak de facto bir devletinin oluşmasına olanak sağladı. Kürt liderler bir bağımsızlık peşinde olmadıklarını söylese de, alttan gelen genç Kürtler bir bağımsızlık peşinde olabilir.

• Kürtler, Kerkük, Diyala ile Musul eyaletinin bir kısmının tarihsel olarak Kürt şehirleri olduğunu ve Kürdistan bölgesel yönetimine entegre edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu konuda, Iraklı Arap ve Türkmen azınlığı ikna etmeye çalışmaktadırlar.

• Kerkük konusu, Türkiye tarafından da yakından takip edilmektedir. Türkiye Kerkük konusunu tarihsel bağlar doğrultusunda değerlendirirken, Irak petrolünün yüzde 10’unun üzerinde bulunan Kerkük’ün, bölgesel yönetime entegrasyonunun, Kürtlere bağımsızlık kazandırabileceğinden korkmaktadır.

• Türkiye Irak’ın kuzeyini PKK için serbest bölge olarak görmektedir. Bunun için de Türkiye ile uzun bir sınırı olan bölgesel yönetimin suçlu olduğunu ileri sürmektedir. Bu nedenle 2007 yılında Barzani’nin “Türkiye Kürdistan Bölgesel Hükümeti şehirlerine karışırsa, biz de Türkiye’deki Kürt şehirlerine karışırız” açıklamasının ardından sınıra yaklaşık 100 bin asker kaydırılmıştır. Hemen ardından, Eylül-Ekim 2007 tarihlerinde 40 Türk askeri “PKK’li gerillalar” tarafından öldürülmüştür.

image0028.jpg

YENİ TÜRKİYE HARİTASI

Paylaş:

Yorumlar

“404) ABD’NİN HAYAL ETTİĞİ TÜRKİYE HARİTASI” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Burhan YILMAZ yorum tarihi 27 Ekim, 2008 13:54

  Bizim haritamız nerede bir Türk varsa oradan başlar. Zaten dünya bir gün Türk olacak. Türk’ün vazifesi Tanrı’ya karşı budur. Vazife o zaman bitecek.
  Tanrı Türk’ü TÜRK olarak yaratmasının altında yatan en büyük gerçek budur.
  Burhan YILMAZ

 2. TARIK KONAL yorum tarihi 27 Ekim, 2008 14:08

  SAYGIDEĞER KARAHAN BEYEFENDİ.
  GEÇTİĞİMİZ YÜZYILIN BAŞINDA,BİR EMPERYALİST ÜLKENİN (ABD’NİN)ÇİZDİĞİ BİR HARİTAYI (SEVR HARİTASINI) YIRTIP ATMIŞ BİR ULUSUN EVLETLARIYIZ. DOĞU ANADOLUMUZU BİZLERDEN KOPARAN -SÖZDE- HARİTAYI DA YIRTIP ATMASINI BİLİRİZ…
  YAZININ SONUNA EKLEDİĞİNİZ “DÜŞLERİMİZDEKİ TÜRKİYE HARİTASI”NI GÖZLERİM YAŞARARAK DAKİKALARCA İZLEDİM…
  MUSUL, KERKÜK’Ü, TÜM KIBRIS’I, GİRİT’İ VE SELANİK’İ KAPSAYAN BU HARİTAYA “YÜCE ÖNDER ATATÜRK’ÜN HARİTASI”YDI DİYEBİLİR MİYİZ?
  BANA VE TÜM YURTSEVERLERE BU GÜZEL DUYGULARI YAŞATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…
  TARIK KONAL

 3. Sefa ipsiz yorum tarihi 28 Ekim, 2008 02:01

  Kocum ona Tanri degil, Allah denir.
  Allah Türkü Korusun ve Yüceltsin!

 4. Ahmet Han yorum tarihi 8 Ocak, 2009 01:07

  Koçum onun öz türkçesi tengri den gelme olan tanrıdır. Allahında allahtan başka 98adı daha vardır. Tamam mı aslan parçası

 5. Emine kardoğan yorum tarihi 5 Aralık, 2022 14:22

  Abd veya israil veyasiyonizim topluluğu kağıt üzerinde çizer biz gerçeyini yapacağız Allahın emriyle izniyle İnşaAllah.

Yorum yap