393) DIŞ POLİTİKADA, ERMENİSTAN SEVGİSİ!

Yayin Tarihi 14 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Ermeni Sorunu ve

Türk Dış Politikasızlığı

image00118.jpg

AKP Hükümetinin yeni bir açılım gibi Türk milletine yutturmaya çalıştığı Ermenistan Türkiye yaklaşımının artçı şokları Türkiye´de olduğu gibi Belçika ve Azerbaycan´da da devam ediyor.

Abdullah Gül´ün milli maçı bahane ederek Erivan ziyareti yapmasının ardından apar topar Azerbaycan´a da giderek gönül almaya çalışması yapılan yanlışlığın boyutlarını göz önüne seriyor. Türkiye´de durumu ´Azerbaycan görüşmemize itiraz etmiyor´ diyerek kurtarmaya çalışan yetkililere yalanlama ise Azerbaycan´ın en yetkili ağızlarından geliyor.

İşte Azerbaycan Gerçekleri

Gül Bakü´de Dışişleri bakanlığı temsilciliği tarafından karşılandı. Yani Türkiye Cumhuriyeti´nin Cumhurbaşkanı başkent Bakü´de Cumhurbaşkanlığı düzeyinde değil de bakanlık düzeyinde karşılandı.

Ve cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmeleri çok kısa bir sürede istenilenler elde edilemeden sona erdi. Azerbaycan basını ise dost ve kardeş bildikleri Türkiye´nin siyasi oyununu ve başarısızlığını günler boyunca manşetlerine taşıdılar.

AKP´nin Ermeni aşkı…

Bugün Ermeni diaspora sitelerinde yayınlanan bir haber ise Türkiye´nin Dış politikadaki kırmızı çizgilerinin ampulün sarısına boyandığının göstergesi oldu. Habere göre Kültür Bakanı Ertuğrul Günay Bitlis´de Ermeni yazar William Saroyan onuruna bir müze açacaklarını söyledi. Bitlis´den Amerika´ya göç eden Ermeni bir ailenin çocuğu olan William Saroyan onuruna açılacak müzeyi 2009´da faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini söylerken Türkiye´de sanatçılara verilen değerin az olduğunu da eklediği öğrenildi. AKP´nin ikinci döneminde Kültür bakanı olan bir kişinin sanatçıya verilen değerin az olduğunu söylemesi insana ´Bugüne kadar Türk sanatçılara Zambiya hükümeti mi bakıyordu?´ sorusunu akla getiriyor. Hükümetin sanatçıya verdiği değerin ´Sanatçının tarikatçılığı´ ile alakalı olduğunu TRT´de yapılan sanatçı kıyımından anlamamak elde değil.

Yani, sayın Kültür Bakanı Türkiye´de müzelerin tamamının bakımını yaptırabiliyor, bir tarih cenneti olan ülkemizde tüm müzelerimiz kusursuz bir biçimde çalışıyor, tüm önemli sanatçılarımız onuruna müze açabiliyoruz da Türkiye´yi hayatında sadece bir kere ziyaret etmiş olan William Saroyan onuruna müze açıyoruz.

Sayın Kültür bakanının böyle gereksiz işlerle uğraşmadan önce yurt dışında açılan Ermenilerin kin anıtlarına devlet olarak ne müdahale de bulunduklarını açıklaması gerekmez mi?

Bir devlet kendi onurunu bu derece ayaklar altına alabilir mi?

Bir hükümet tamamen Türkiye´yi bölme politikalarının oyuncağı olabilir mi?

Brüksel´de durum..

Brüksel´de durum daha da içler acısı..

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Brüksel büyükelçisi Fuat Tanlay´ın, Ermenistan´ın AB nezdindeki büyükelçisi Vigen Chitechiyan ile Ermenistan´ın ´Bağımsızlık günü´ nedeni ile bir araya gelmeleri Azerbaycan basınında geniş yer buldu. Yapılan yorumlarda Türkiye´nin bağımsızlığını anayasal düzeyde tanımayan bir ülkenin ´Bağımsızlık gününe´ Fuat Tanlay´ın katılması çok sert bir dille eleştirildi.

Azerbaycan basını Türk Dışişlerinin geçtiğimiz aylarda yaptığı Büyükelçiler toplantısının bu tarzda işlere hazırlık aşaması olduğu kaydedilirken tüm ülkelerde ki büyükelçilerin Ermenilerin bağımsızlık günü kutlamalarına katılıp katılmadıkları, eğer katılmadılarsa neden sadece Belçika gibi önemli bir ülkede Fuat Tanlay´ın bu ziyareti yaptığının açıklanması gerektiğini belirttiler.

Açıklamalarda Fuat Tanlay´ın Tayyip Erdoğan´a yakınlığı´da dile getirildi

BELTÜRK – ÖZEL

Paylaş:

Yorumlar

“393) DIŞ POLİTİKADA, ERMENİSTAN SEVGİSİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Oğuzhan OĞUZ yorum tarihi 16 Ekim, 2008 23:33

    GÜLÜN,ERMENİSTANA GİTMESİNİ,ERİVAN HAVASINI TENEFFÜS ETMESİNİ BİLE,ESEFLE KARŞILIYORUM.TALAT PAŞALARIN,CEMAL PAŞALARIN,DIŞİŞLERİ ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATMIŞTIR.AZERİ KARDEŞLERİMİZ,NEKADAR KIRILSALAR,H A K L I L A R….YARIN, SAYIN İLHAM ALİYEV,KIBRIS RUM KESİMİNİ ZİYARET ETSE,SÖYLEYECEK BİR SÖZÜMÜZ OLABİLİR Mİ…

Yorum yap