385) Seyyar Gemlik!

Yayin Tarihi 11 Kasım, 2014 
Kategori SİYASİ

Seyyar Gemlik!

image001

Başbakan Yardımcısı, Hükümet sözcüsü sayın Bülent Arınç 10 Kasım günü Bakanlar Kurulu sonrası basın mensuplarına açıklama yaptı. Sayın Arınç mesleği gereği düzgün ve uzun cümleler kurarak etkili konuşmasını bilen biri olduğu gibi, sorulara karşı espirili ve hicivli hazır cevaplığı ile de tanınmaktadır.

Sayın Arınç’ın konuşmalarını mümkün olduğu kadar takip etmeye gayret ederim. Çünkü; boş konuşmaz, mutlaka sözlerinde bir mesaj veya şifre vardır. Atalar demiş ya, “Yiğidi öldür hakkını inkar etme” her ne kadar siyasetine destek vermesem de, “Kurt politikacı” deyimine uyan biri!

Allah şerrinden muhafaza eyleye!

Basın toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine gündemde olan, termik santral yapımı ve kesilen zeytin ağaçları hakkında Danıştay’ın verdiği karara, hükümet olarak yasaların eskiliğine gönderme yaparak uyulacağını ifade etti. Daha sonra zeka testi uygular gibi ülkemizde zeytin yetişen deprem bölgelerini saymaya başladı. Ve depremli zeytin ihalesi Bursa’nın Gemlik ilçesinde kaldı..!

Dedi ki;

“Bursa’nın Gemlik ilçesi var. Maalesef Gemlik birinci sınıf deprem kuşağında. Hükümetimiz Gemlik’in daha güvenli bir yapıya sahip olması için güçlü bir yapıya sahip olması için konut yapmak istiyor. Gemlik’in yeniden inşa edilmesi için müracaat edeceğimiz yerde zeytinlik alanları. İnsan mı kıymetli belli ölçüde zeytin alanlarında inşaat yapılması mı daha önemli. Anayasa Mahkemesi bile Gemlik’in bu ihtiyacını görmezden geldi. Biz şimdi Gemlik’i uzayda mı, denizin ortasında mı inşa edeceğiz onu düşünüyoruz…”( http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27554049.asp)

Buyurun, Halil İbrahim sofrasına..

Bu açıklamadan ne anlıyoruz? Gemlik ilçesi deprem bölgesinde, ilçede yaşayan 100 bin civarında vatandaşın can güvenliğini düşündükleri için, zeytinliklerin bulunduğu bölgelerde yeni bir Gemlik ilçesi kurmayı planlamışlar, bunu yapmak için de zeytinliklerin kesilmesi gerekiyormuş. Zaten ülkemizde hemen hemen her yer zeytinlikmiş. Ancak Anayasa Mahkemesi, bu iyileştirme projesine destek vermemiş!

Bu açıklamaya, “cevap veren oldu mu?” diye medyayı takip ettim, hiçbir tepki göremedim. Galiba bizde bir farklılık veya terslik var ki bunları yazıyorum..

Gemlik, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. “Laf olsun, torba dolsun” anlamında kurulmuş bir kent değildir. Gemlik’in asıl adı da ‘Gemilik’tir. 1087 yılında Selçuklu Türkleri, burayı fethettiğinde donanma için gemilerin inşa edileceği yer anlamına gelen “Gemilik” adı verilmiştir. Daha sonraları Gemilik, Gemlik’e dönüşmüştür. Ayrıca Osmanlı Devletinin kurucu boyu olan Kayı’ların ilk yerleşim merkezlerinden biri olduğu da bilinmektedir.

Hükümetin derdi; “Gemlik’i nereye taşımalı?”

a)   Dünya’nın en kaliteli zeytinlerinin yetiştirildiği, zeytin ağaçlarının kesilerek yerine mi?

b)   Marmara Denizinde uygun bir adaya mı? İmralı olabilir mi?

c)   Uzayda bir gezegene mi?

Ülkemizin hangi bölgesi deprem kuşağında bulunmuyor? Var mı? Belki İç Anadolu bölgesidir! Buna göre bütün deprem bölgelerindeki kentler, başka yerlere mi taşınacak? Deprem bölgelerindeki konutların iyileştirilmesini anlıyor ve taktir ediyoruz. Ancak bu taşıma neyin nesi? Acaba Gemlik’in konumu hangi yatırımlar ve rant için değerlendirilecek?

Son zamanlarda zeytin ağacı düşmanlığı başladı. Meğersem halka yönelik algı operasyonu yaparak, zeytinliklerin kesilmesinin uygunluğuna kamuoyu yaratılmak isteniyormuş!

Kur’an- Kerim’de Allahü Teala, zeytinin kutsiyeti üzerine and veriyor. Sayın Arınç’ın bu Sure’yi ve anlamını çok iyi bildiğinden eminim. Bizden hatırlatması:

95 Tin Suresi

Rahman ve Rahim Olan Allah`ın Adıyla

1 Andolsun incire ve zeytine, 2 Sina dağına, 3 Ve şu emîn beldeye, 4 Biz insanı en güzel biçimde yarattık. 5 Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık. 6 Fakat iman edip sâlih amel işleyenler için eksilmeyen devamlı bir ecir vardır. 7 Artık bundan sonra, ceza günü konusunda seni kim yalanlayabilir? 8 Allah, hüküm verenlerin en üstünü değil midir? (Diyanet Vakfı meali)

Zeytin bereketinin sofralarımızdan ve sağlığımızdan eksik olmaması dileği ile esenlikler dilerim.

YILMAZ KARAHAN

image002

Paylaş:

Yorumlar

“385) Seyyar Gemlik!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 14 Kasım, 2014 13:00

Yorum yap