379) SUUDİLER’DEN BİR SAYGISIZLIK DAHA!

Yayin Tarihi 30 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Peygamber’in türbesine de gökdelen dikiyorlar

 

Mekke’ye gökdelen diken Suudilerden tartışma yaratacak bir icraat daha!

Murat Bardakçı’nın haberturk’teki köşe yazısı:

Peşinen söyleyeyim: Bayram arefesinde böyle irkitici ve sinir bozucu bir yazı yazmak istemezdim ama mecburum.

Suudi yönetiminin Kâbe ve çevresine içerisinde kutsallıktan eser bulunmayan şımarık bir görüntü verecek olan “Yeni Mekke Projesi”nden geçtiğimiz günlerde sözetmiş, Beytullah’ın bu projenin hayata geçmesinden sonra gökdelenler arasında nasıl ufacık bir nokta halini alacağını gösteren maketin ve başlayan inşaatın fotoğraflarını yayınlamıştım.

Kutsal topraklara paranın gücünden kaynaklanan bir “Suudi kimliği” verme çabasının Mekke ile sınırlı olmadığını, Suudi Arabistan’daki okuyucularımın gönderdikleri yeni fotoğraflar sayesinde öğrendim. Meğerse sadece Kâbe-i Muazzama değil, Hazreti Muhammed’in Medine’deki türbesi de, bir diğer projenin uygulamaya konmasıyla gökdelenlerin arasında görünmez hâle getirilecekmiş!

Şimdi yayınladığım bu yeni resimler, Suudi yönetiminin Medine’de hayata geçirmeye başladığı son projenin maketine ait fotoğraflardır. Daire şeklinde dizilen ve gökleri tırmalayan dev kulelerin tam ortasındaki cılız minarelerin arasındaki yapı, Hazreti Muhammed’in “Ravza-i Mutahhare” diye bilinen türbesidir. Ravza-i Mutahhare, projenin tamamlanmasından sonra, bilimkurgu filimlerinden fırlamış bir gökdelenler güruhunun ortasında minnacık bir beyaz nokta hâlini alacaktır. Aynen, Mekke’deki projenin hayata geçmesinden sonra Kâbe’nin de ufak bir nokta halinde görünecek olması gibi…

Medine-i Münevvere’nin yakın bir gelecekteki hâlini gösteren bu fotoğrafları iyice seyredin ve yorumunuzu yapın. Ama, bundan 90 sene öncesinde kalan acı bir hatıramızı da lutfen unutmayın: Çok yakında parası olanın artık metrelerce tepeden bakabileceği Mescid-i Nebevi’yi, yani Hazreti Muhammed’in türbesini, Medine’deki birliklerimizin son kumandanı olan rahmetli Fahreddin Paşa’nın, Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Bedeviler’e karşı askerleriyle beraber aylarca çekirge yiyerek müdafaa etmiş olmasını!

VATAN

Kabe’ye gökdelen diken Suudilerden tartışma yaratacak bir icraat daha!

image00132.jpg

image00214.jpg

image0033.jpg

 

 

image0043.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“379) SUUDİLER’DEN BİR SAYGISIZLIK DAHA!” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Enes Şengönül yorum tarihi 30 Eylül, 2008 21:06

    Bunlara kızmakla beraber kendi tarihi miraslarımıza sahip çıkamamak bizleri daha derinden yaralıyor..

  2. Cengiz YANIK yorum tarihi 4 Ekim, 2008 09:45

    Osmanlının ayak izlerini silmeye çalışıyorlar,ama Allah resulünün kabrinden ne istiyor bu edepsizler..ALlhın sevgilisinin kabri ile oynamak kimsenin hattine değil.cezasını Yaradan verir,onuda hep beraber görecez..ABD bile onları kurtaramaz,Allahın gücü kuvveti vede azameti karşısında..

  3. oğuzhan oğuz yorum tarihi 5 Ekim, 2008 18:11

    suud kralının kaldığı otele ayağına gidip,sağına soluna oturanlar,bir zahmet rica etsinler de haşmetmaap gerekeni yapar canım,nevar bunda kızacak,,,

Yorum yap