371) GEZEGENLERİN ÇARPIŞMASI

Yayin Tarihi 21 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

İşte o an

image00120.jpg

  

300 milyon ışık yılı uzaklıktaki iki gezegen çarpıştı. Olayı, Dünya ile Venüs’ün çarpışmasına benzeten Amerikalı bilim adamları, “Belki de bu gezegenlerde hayat vardı ve birkaç dakika içinde herşey yok oldu” diyor.

ABD’nin UCLA ve Tennessee Üniversitesi ile California Teknoloji Enstitüsü uzmanları, dünyadan 300 milyon ışık yılı uzakta, Koç Takımyıldızı’nda bulunan BD +20 307 adlı ikili yıldızın yörüngesinde dönen yoğun bir toz bulutu keşfetti. Bilimsel literatür dergisi Astrophysical Journal’da yayınlanan makaleye göre, bu toz bulutu, iki gezegenin çarpışmasıyla oluştu.

Dünya’ya da olur mu?

Bilim adamı Benjamin Zuckerman, “Astronomlar daha önce böyle bir şey görmemişti. Felakete neden olan gezegen çarpışmalarının, bizimkine benzeyen gelişkin güneş sistemlerinde de yaşanabileceğini anladık” dedi. Şimdi bilim adamları “oturmuş” gezegen sistemlerinin çarpışmaya nasıl sürüklendiğini ve bir gün dünyanın da benzer bir sonla karşılaşma riskini araştırıyorlar.

Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

“371) GEZEGENLERİN ÇARPIŞMASI” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. volkan erdoğan yorum tarihi 27 Eylül, 2008 05:34

  bu resim her ne kadar fotomontaj olsada gerçekten çok gerçekçi..bu gezegenlerin venüs ve dünya olarak düşünüp öyle bakınca adamın tüyleri diken diken oluyo

 2. Masal Adıyok yorum tarihi 6 Şubat, 2010 12:17

  YAA BENCEDEE ÇOK KORKUNÇ BİRŞEYY AYYYY!!! TÜYLERİM ÜRPERDİ!!!

 3. bülent yorum tarihi 19 Temmuz, 2010 02:52

  uzay hep ilgimi, çekmiştir.o devasal sonsuzluğuyla düşünsenizya o boşlukta bir toz tanesi kadar yer kaplayan bir dünyada yaşıyoruz.ne kadar garip değilmi,oysa insan sabah uyandığı zaman bunun farkında bile değil,yani aslında ne kadar aciz bir durumdayız farkındamısınız.o yüzden her ne olursak olalım hiç bir zaman kendimizi büyük görmeyelim.bize sunulan bu küçücük dünyamızın kıymetini bilmesekte ,kıymetini bilenlere yardımcı olalım.çünkü o bize Allahın bir lütfudur .o kocaman ve karanlık kainatta bize hayat sunan tek evimizdir.sen büyüksün Allahım dünyamızı tüm kötülüklerden koru.

 4. arda yorum tarihi 13 Kasım, 2010 19:29

  Yalan Marduk’un gerçek versiyonu. Splizter uzay teleskobu çekmiş bir görüntüyü. Ama yukarıdaki fotomontaj ona ait değil 🙂 İnternette videosu var. Griye bezer büyük bir gezegen yörüngeden hızla çıkarak kahverengi bir gezegene çarpmış. Benim anladığım şey videodan…

Yorum yap