370) Atatürk’ün İmzaladığı Şemsi Ahmet Paşa Camii Kararnamesi

Yayin Tarihi 2 Kasım, 2018 
Kategori ATATÜRK, KÜLTÜREL

Atatürk’ün imzaladığı Şemsi Ahmet Paşa Camii kararnamesi

————————————————————————————–

Sunay Akın, Üsküdar’daki Mimar Sinan eseri Şemsi Paşa Camii’yle ilgili yaptığı paylaşımda Atatürk’ün caminin onarımı konusundaki hassasiyetiyle ilgili imzaladığı kararnameyi paylaştı.

İstanbul Üsküdar’da Mimar Sinan’ın 1580 yılında yaptığı Şemsi Paşa Camii duvarında çatlaklar oluştu. Çatlakların sebebinin deniz kenarına dolgu için çakılan kazıklardan oluştuğu iddia edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Boğaz’ın hemen kenarında bulunan caminin önüne kazıklar çakılarak yapımına başlanan yaya yolu projesinin durdurduğunu, projenin tekrar değerlendirileceğini açıkladı. Sunay Akın, temeli yol inşaatı yüzünden zarar gören 1580 yılında yapılmış camiiyle ilgili olarak yıllar önce 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün imzaladığı kararnameyi takipçileriyle paylaştı.

İşte Atatürk’ün imzaladığı o belge:

 

Daha o zamanlardan bu cami için yapılacak onarımın ne kadar önem gerektirdiğinin altını çizen Atatürk’ün imzaladığı bir evrakı paylaşan Sunay Akın altına şunları yazdı:

“Koruyan da belli, tahribata neden olan da… İşte, Mustafa Kemal Atatürk’ün, son derece yanlış, tarihe saygı duymayan bir karar sonucunda, denize çakılan kazıklarla çatlamasına, zarar görmesine neden olunan Üsküdar’daki Şemsi Paşa Camii’nin “mütehassıs ustalar marifeti ile” onarılması için imzaladığı kararname… Hem de hasta yatağında, 14 Temmuz 1938’de… Bu tarihi belge, Atatürk’e çamur atmaya çalışan, tarihi çarpıtanların çirkin yüzlerini de bir kez daha ortaya çıkarıyor…”

Ne olmuştu?

Mimar Sinan’ın 1580 yılında yaptığı Şemsi Ahmet Paşa Camii duvarlarında çatlaklar oluştu. İBB’nin yaya yolu projesi için deniz kenarına çaktığı kazıklar tarihi caminin çökmesine sebep olabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Mimar Sinan’ın eserlerinden en küçük cami olan ve denize sıfır olarak inşa edilen Şemsi Paşa Cami’nin önüne Üsküdar Meydan düzenleme projesi kapsamında yaya yolu yapımına başlamıştı. Cemaatin ve bölgede balık tutanların aktardıklarına göre, kazıklama işlemlerinin ardından cami avlusunun duvarlarında ve cami ile deniz arasındaki yürüme yolunda derin çatlaklar oluşmaya başladı. Öte yandan caminin çerçevelerinde de kılcal çatlaklar yer alıyor.

Proje devam ederse 430 yıllık Şemsi Ahmet Paşa Camii çökebilir

Caminin önündeki alan balıkçıların uğrak yeri. Bölgede balık tutan vatandaşlar da çatlakları görmüş. Çoğu gazetecilere konuşmak istemese de caminin zarar görmesinden üzgün olduğunu belirtiyor. Hep bu bölgede balık tuttuğunu söyleyen bir vatandaş bölgede zemin çalışması yapılmadığını savunarak, “Darbelerden çatlıyor. Zeminde kayma olduğu söyleniyordu. ‘Kazıklar çakılırsa caminin kayması önlenecek’ deniyordu. Ama çok daha beteri ile karşılaştık. Kazıkları çakmaya devam ederlerse daha kötü sonuçlar olabilir” dedi. Bir diğer vatandaş ise çatlakları işaret ederek, Tarihi caminin korunması lazım” şeklinde konuştu.

“Yaya yolu mu, çay bahçesi mi?

İBB’den açıklama: Proje durduruldu, tekrar değerlendirilecek

İBB yaptığı yazılı açıklamada, çalışmaların İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla durdurulduğunu duyurdu. Açıklamada, “Üsküdar Şemsi Paşa Camisi önünde  yapılan çalışma durduruldu. Proje tekrar değerlendirilecek” ifadelerine yer verildi.

İlber Ortaylı’dan tepki

Prof. Dr. İlber Ortaylı, önündeki deniz doldurularak yaya yolu yapma projesi nedeniyle çatlayan Şemsi Ahmet Paşa Camii’ndeydi: “Burayı genişletecekler, sonra oturup çay içecekler herhalde. Buraya kazık çakılacaksa Mimar Sinan’ın zamanında âlâsı çakılırdı. Niye Mimar Sinan denizi doldurmamış da sen dolduruyorsun?”

https://indigodergisi.com/

 

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap