370) AK PARTİ, ARTIK AK DEĞİL…

Yayin Tarihi 19 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AK PARTİ artık AK DEĞİL

image00117.jpg

Deniz Feneri e.V. davasının sonuçlarını değerlendiren Alman basını, ‘Frankfurt’taki karar, Türkiye’de bir depreme yol açacağının işaretiYargı süreci Almanya’da olmasına rağmen Türkiye’de de büyük tartışma yaratan Deniz Feneri e.V. davasının sonucu, dünkü Alman gazetelerinde de yer aldı. Davanın başlangıcında pek ciddiye alınmayan skandal, mahkemenin sonuçlanmasıyla birlikte yazılı basında geniş yer buldu.
Gazetelerde öne çıkan başlıklar ve yorumlar da özetle şöyle oldu:
“ERDOĞAN’IN İLK KEZ AK GÖMLEĞİNDE LEKE VAR”TAGESZEITUNG – TAZ: Deniz Feneri davası, Aydın Doğan’ın Erdoğan’a karşı bir puan alması ile son buldu. Artık paraların AKP’de parti işleri için kullanıldığı tartışılmaz. Rüşvet ve yolsuzlukla mücadele için seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ilk kez ak gömleğinde leke var.

BILD: Aşağılık vurgunculara hapis. Vatandaşlarını sosyal bir dernek yardımıyla 18 milyon euro dolandırdılar. Dava kapanmış değil. Frankfurt Savcılığı, Türkiye’de medya kuruluşlarının baş deneticisi olan (RTÜK Başkanı) Zahid Akman hakkında soruşturma yürütüyor.

DIE ZEIT: Devlet çamurda. Başbakan Erdoğan, seçime gitse oyların yüzde 50’sini alır. Soruşturma sonucunu beklemek yerine, suçlanan parti arkadaşlarına arka çıktı. Aydın Doğan’la arasındaki mücadele, Türkiye’de gündemi değiştirdi.

HANDELSBLATT: Türk derneği Deniz Feneri’ndeki bağış skandalında 5 yıldan 10’ya kadar hapis cezaları verildi. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük medya deneticisi hakkında da yeni iddialar ortaya atıldı. Frankfurt Savcılığı, bağış skandalı ile ilintili olan RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın sanık olduğunu belirtti.

İSLAMİ BAĞIŞ SKANDALI

FRANKFURTER RUNDSCHAU: İslami bağış skandalı. Frankfurt’taki mahkemeden sonra kapı önünde yaşananlar, kararın Türkiye’de bir depreme yol açacağına dair bir işaret. Hakim, skandalın elebaşlarının Türkiye’de olduğunu ve arkasında ekonomik ve politik çıkarların yattığını açıkladı.

WİESBADENER KURIER: Deniz Feneri, dolandırıcılık batağında battı. Dava Türkiye’de siyasi malzeme oldu, ama gerçek şu ki, Deniz Feneri insani yardım yapmak yerine kriminallerin self servis dükkanı gibi çalıştı. Mahkeme dolandırıcılığın ele başlarının Türkiye’de olduğunu ve derneğin sermaye oluşturulması için bir araç olarak kullanıldığını söylüyor.

FRANKFURTER ALLGEMEINE: Bağış toplayıcılarına hapis cezası. Deniz Feneri yöneticilerinin yaptığı kriminal işlerin gölgesi, Ankara’ya kadar uzadı. Türkiye’nin Başbakanı, Frankfurt’taki davayla ilgili olarak siyasi baskı altına girdi. Erdoğan, bu konuda haber yayımlayan, tanınmış Türk işadamı Aydın Doğan’ın medya imparatorluğuna karşı sert bir çatışmaya girdi. Erdoğan’ın bu medya grubuna yönelik tehditleri, geçen günlerde AB tarafından eleştirildi. Çünkü basın özgürlüğü tehlikeye girebilir.Deniz Feneri davası ve Türkiye’deki tartışmaları, Almanya’nın dışındaki Avrupa basınına da yansımaya başladı. The Economist dergisi, AKP’nin, kısaltmasının “beyaz” anlamına gelmesiyle övündüğünü ancak artık durumun değiştiğini öne sürerek “Bir dizi yolsuzluk iddiaları, AK Parti’nin dürüstlük imajını kirletiyor” diye yazdı. The Times ise, “Türkiye’deki iktidardaki parti, bir yıldan az bir süre içerisinde ikinci defa kapatma davası ile karşı karşıya kalabilir” iddiasında bulundu.

ECONOMİST: “GÜRÜLTÜYE RAĞMEN ERDOĞAN’IN POPÜLARİTESİ ÇOK YÜKSEK”
İngiltere’de yayımlanan haftalık The Economist dergisinin son sayısında Deniz Feneri davasına ilişkin “O kadar ak değil mi?” başlıklı bir analize yer verildi. Türkiye’de hükümet yolsuzlukları iddialarına ilişkin artan bir kavganın yaşandığı belirtildiği analizde şunları yazıldı:
“Türkiye’de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK), kısaltmasının Türkçede ‘beyaz’ veya ‘temiz’ anlamına gelmesiyle övünmeyi seviyor. Ancak artık değil. Bir dizi yolsuzluk iddiaları, AK Parti’nin dürüstlük imajını kirletiyor.”
The Economist, Deniz Feneri kuruluşunun, karıştığı skandal ile ilgili olarak “çok çamur” atıldığını belirtirken Almanya’daki mahkemenin, Deniz Feneri davasının 3 sanığını 18.6 milyon euroyu hortumlamaktan mahkum ettiğine dikkat çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “muhalifleri”nin paranın bir bölümünün, hükümete yakın Kanal 7’ye aktarıldığını öne sürdüklerini kaydeden dergi, ancak mahkemenin, AK Parti ile bir bağlantıya ilişkin kanıt bulmadığını da belirtti.

İngiliz dergi, Erdoğan ile Doğan grubu arasındaki tartışmalara da yer verdiği analizinde Başbakan Erdoğan’ın kullandığı ifadelere ilişkin olarak adı açıklanmayan bir Avrupalı Büyükelçisine aften “Acaba oruç, sinirlerini bozmuş olabilir mi?” diye yazdı.

AKP’nin geçen Temmuz ayında kapanmaktan kıl pay ile kurtulduğunu anımsattıktan sonra dile getirilen bazı yolsuzluk iddialarının sonuç vermeye başladığı belirtilen analizde Şaban Dişli’nin AKP’deki görevinden istifa etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

‘İSLAMİ TRAVMA’ YABANCI BASINDA
The Economist, Ali Bulaç’ın Deniz Feneri olayının “travma” yarattığı açıklamasını aktardığı analizinde Çalık Holding’in kısa bir süre önce bir devlet bankasının verdiği “cömert” kredi ile Türkiye’nin ikinci büyük medya grubunu satın aldığını, Erdoğan’ın 29 yaşındaki damadının da “Çalık’ın Ceo’su” olduğunu yazdı. Dergi, şu değerlendirmeyi de yaptı:“Gürültüye karşın anketler, Erdoğan’ın yüzde 50 civarındaki popülaritesiyle rakiplerinin açık farkla önünde gittiğini gösteriyor. Doğan Holding hisselerinin değeri ise, büyük ölçüde düştü.”

TİMES: “AKP İLE LAİKLER ARASINDAKİ 6 YILLIK SAVAŞ SONA ERMEDİ”
Deniz Feneri sorununu da değerlendiren İngiliz The Times gazetesi, olayın, Türkiye’de yeni “siyasi çalkantılar”ı yaratabileceği yorumunu yaptı. Gazete “Türkiye’de iktidardaki parti, bir yıldan kısa bir süre içinde ikinci defa bir kapatma davası ile karşı karşıya kalabilir” dedi.Gazete şöyle devam etti: “Ön soruşturma olsa da ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkında resmi bir davanın bulunmamasına karşın hukuk uzmanları, mahkemenin, Almanya’da faaliyet gösteren Deniz Feneri Vakfı’ndan zimmete geçirilmiş para aldığını kanıtlaması halinde otomatik olarak kapatabileceğini söylüyorlar.”

AKP’nin söz konusu vakıf ile bir bağ olduğunu reddettiğine dikkat çeken gazete, Deniz Feneri olayının, Erdoğan ile Doğan grubu arasında “zararlı” olabilecek bir kavga alevlendirdiğini kaydetti.

The Times, AKP’nin Temmuz ayında kıl pay ile kurtulduğu kapatma davası ile parti ile laik sistem arasındaki “altı yıllık güç mücadelesinin doruğa ulaştığı”nı savunarak “Şimdi ise kapatma olasılığının yeniden ortaya çıkması, savaşın sona ermekten uzak olduğunun işaretidir” yorumunu yaptı.

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“370) AK PARTİ, ARTIK AK DEĞİL…” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 19 Eylül, 2008 22:13

  EFENDİM,
  NE DİYELİM!BU HABERLERİ YAZAN!VATANA,SİZE SAPKA CIKARTMAK LAZIM.
  *FRANKFURTER ALLGEMEINE Kİ;ORADA OLDUGUM YILLARDA,BURADA MHP+ECEVİT HÜKÜMETİ BAKANLIK PAYLASIMINDA OLDUGU SIRADA EPEYCE ÜZERİNE GİDEREK,VEDE MHP.NİN ASIRI MİLLİYETCİ!OLDUGUNU VS..YAZMISTI..FAZLA DOSTCA BULMADIGIM YAZILARI İLGİMİ CEKMİSTİ.HERHALDE,DEVLETCİ BİR GAZETE DİYE DÜSÜNMÜSTÜM.Kİ;GENE YUKARIDA GAYET ACIK!COK POLİTİK!DİKKATLİ…YAZMIS.
  THE ECONOMİST,DAHADA NET YAZMIS.
  *O HALDE BU İS ÜYÜYE GİTMİYOR GİBİ..AMA ONLARIN BASBAKANLARI FALAN VARSA?YADA DEVLETLERİNİN PARMAGI!YESİLLER HEP YARDIM ETMİSTİ..TERÖR ÖRGÜTÜNE,ZATEN COGUDA DİYARBAKIRDA KONUSLANMIS VAZİYETTEYMİSLER COGU KEZ!BU DEMEKTİRKİ..O VAKİT BU İSİ KAPATIRLAR..ZATEN SİMDİ NEDEN ACILDIKİ?A.DOGANIN YÜZÜNDEN..EH!YOKTUR BİRBİRİNDEN FARKI..BUGÜN DİDSİR,YARIN BARISIRLAR..AMA YARADAN BÖYLE KİNDARLARIN ELİNE KİMSEYİ DÜSÜRMESİN..%50 DE ZATEN CAHİL KESİMMİS..ONLAR HERAN DÖNERLER:(
  *B.BAKAN NE DEMİSTİ?2023′ E KADAR BURADAYIZ.
  -EH..BU DURUMDA;ÖNCEDE YAZMISTIM!GÖRÜNEN O Kİ;HER DARBE YİYİSTE!HÜKÜMET, İCERDEKİ LERE YENİSİNİ KATACAK..TÜRKİYENİN YARIDAN BİRAZ FAZLASI,HAPİSLERDE ÖLÜCEK..
  -YARABBİ;GÖNDER BİZE BİR KURTARICI NE OLUR..YÜREKLERİMİZ TÜKENDİ..

 2. beni bulur yorum tarihi 20 Eylül, 2008 22:21

  bu siteyi takip edeceğim.. ak partiye yüklenen karşısında beni bulur

 3. Temel ANIK yorum tarihi 28 Eylül, 2008 03:35

  DENİZ FENERİ HAREKETİNİN NE GÜZEL DİNİMİZ İSLAMLA NEDE YÜCE MİLLİYETİMİZ TÜRKLÜKLE BİR ALAKASI OLAMAZ SADECE VE SADECE CEMAAT ÜMMETİNİ YÖNETENLERİN ÇIKAR SAĞLADIKLARI BİR OYUNDUR ADIMI SAKLAMIYORUM BEN TÜRKÜM BEN TÜRKÇÜYÜM BEN ATATÜRKÇÜYÜM.PEŞKEŞ ÇEKMİYORUM DİNİMİ ÇIKAR SAĞLAMAK İÇİN KULLANMIYORUM BEN TÜRK OĞLU TÜRKÜM BU HAYSİYETSİZLİKLERİN BANA YAKIŞMAYACAĞININ BİLİNCİNDEYİM YAPAMAM KİM TAKİP EDERSE ETSİN ÇEKİNMİYORUM.BU TOPRAKLARDA HEP VARDIK HEP OYUNLAR OYNATTILAR İÇİMİZDEKİ PEŞKEŞ ÇEKTİRDİKLERİ İŞBİRLİKÇİLERİNE AMA UNUTMAYIN Kİ SİLEMEYECEKSİNİZ TÜRKÜN İÇİNDEKİ İSLAMI-FATİHİ-ATATÜRKÜ CAMİDE RESİMLER ÇEKTİRMEKLE OLMUYOR MÜSLÜMANLIK ÖNCE YETİMİN-GAZİNİN-DULUN HAKKIYLA CEBİNİ DOLDURMAYACAKSIN SONRA ÇIKACAKSIN BEN MÜSLÜMANIM DİYE KALDI Kİ MÜSLÜMANLIK REKLAMDA DEĞİL ALLAHLA KUL ARASINDADIR VARSA SÖYLEYECEĞİ YAPACAĞI OLAN BU TOPRAKLARDA OLACAK HEP MİLLİ KARAKTERİMİZİ TAŞIYAN DÜRÜST İNSANLAR.KİM TAKİP EDİYORSA ETSİN.BURADAYIZ-ÇEKİNMİYORUZ-HER ZAMAN HAZIRIZ.

Yorum yap