368) TATARİSTAN VE BAŞKURDİSTAN’DA, BAĞIMSIZLIK İSTEDİ!

Yayin Tarihi 12 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

New York Times’ın yorumu:

“Şimdi Tataristan da bağımsızlık isteyebilir”

image00113.jpg 

Moskova’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından Rusya’ya bağlı Başkortistan ve İnguşetiya’da bağımsızlık sesleri yükselirken, Amerikan New York Times gazetesinin işaret ettiği bir gelişme dikkatleri petrol zengini Tataristan’a çevirdi. Milliyetçi Tatar örgütlenmeleri bir bildiri yayımlayarak, Moskova’nın bağımsızlıkları tanıma kararına gönderme yaptı. Uzmanlara göre Rusya, “kendi başını derde soktu”.

Milliyetçi organizasyonları çatısında toplayan Tataristan Toplum Merkezi adlı birlikten yapılan açıklamada, “Rusya yakın tarihinde ilk defa kendine tabi olanların devlet egemenliğini tanıdı” denildi. New York Times gazetesi de bunun üzerine, SSCB’nin dağılışı sonrası Güney Osetya’da olduğu gibi Tatararistan’da da ayrılıkçı akımın filizlendiğine ve Tataristan’ın petrol zenginliği ile ekonomik ve siyasi istikrarına dikkat çekerek, 20 yıldır sesleri çıkmayan Tatar ayrılıkçı hareketlerinin Moskova’nın bu adımının ardından yeniden dirilebileceği fikrini ortaya attı.

Uluslararası Sivil Toplum kuruluşu International Crisis Group Kafkas Araştırmaları Programı Direktörü Lawrence Scott Sheets ise, “Moskova, uzun vadede, belki de, kendi ölüm fermanını imzaladı. Şu an bu soyut bir durum, ancak 20 yıl sonra daha az soyut hale gelecek” şeklinde yorum yaptı.

11.09.2008

KAYNAK: TURKISH FORUM

BAŞKURTLAR DA BAĞIMSIZLIK İSTEDİ!

image0026.jpg 

Tataristan’dan sonra Başkurdistan’dan da bağımsızlık talebi geldi. Başkurdistan’ın milli “KÖK BÖRÜ” hareketi Başkurt Türklerinin bağımsızlık taleplerini dile getiren bir beyanat yayınladı…

Hareketin eş başkanları Timur Muhtarov ve Azat Salmanov Rusya Federasyonu yönetimine karşı yazdıkları bildirgede Rusya’da Başkurtlara karşı adaletsizliğin ve vicdansızlığın had safhada olduğunu dile getirdiler.

Bildirgede şöyle deniliyor: Servetlerimizin % 80’i Moskova yönetimine taşınıyor. Başkurdistan’ın ve Başkurtların fikrini kimse sormuyor. Bu emperyalist ve sömürgeci siyasettir. Başkurdistan Cumhuriyeti’nde önemli makamları ellerinde bulunduranlar hiçbiri ne Başkurtlara, ne onların tarihine, ne adet ve geleneklerine ve ne de dinine saygı gösteriyor. Biz milli bir hareket olarak milli ve tabi servetlerimize karşı böyle bir işgalci siyaseti şiddetle reddediyoruz. Onun için de Başkurdistan’ın bağımsızlığını talep ediyoruz. Abazya ve Güney Osetya’dan farklı olarak bizim bağımsızlığa daha çok hakkımız var!

08.09.2008

KAYNAK: TÜRK GÜNDEM

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap