363) ABD’YE NEFRET BÜYÜYOR!

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Sivilleri katleden ABD’ye

nefret büyüyor!

afgan-kadin.jpg

ABD saldırısında ölenlerin yakınları, sivil ölümleri ispat için mezarları açmayı dahi teklif etti.

Afganlar, sivil kayıpları ispat için mezarları tek tek açmaya hazır, ancak ABD önce utanç içinde ülkeyi terk etmeyi kabul etsin.Afganistan’da ABD saldırı ve bombardımanlarında ölenlerin yakınları, çok sayıda sivil ölümünü ispatlamak için mezarları açmayı teklif etti.

22 Ağustos’ta Herat eyaletinde Shindand bölgesindeki ABD bombardımanı koalisyon kuvvetleri ile Afgan hükümeti ve Birleşmiş Milletler arasında sert tartışmalara yol açtı.

Afganistan hükümeti ve BM, bombardımanda 90’dan fazla sivilin öldüğünü söylüyor.

Önceleri sivil kayıplar olduğu haberlerine karşı çıkan Amerikan ordusu, Azizabad köyüne yapılan baskında ölen siviller hakkında yeni delillerin bulunması ardından, olayın tekrar inceleneceği sözünü verdi.

Köyün önde gelenlerinden Gül Ahmed Han, saldırıda üç çocuğunu kaybettiğini söyleyerek “Amerikalılara göstermek için mezarların her birini açmaya hazırız. Hava saldırılarında kadınlar ve çocuklar dahil siviller öldü.” dedi.

ABD UTANÇ İÇİNDE ÜLKEYİ TERKETSİNHava saldırısında sivillerin öldüğünü ispatlamaları halinde Amerikan kuvvetlerinin mutlaka Afganistan’dan çıkmayı kabul etmesi gerektiğini kaydeden Gül Ahmed Han, “Araştırma yapacaklarsa bizim bombalanan köyümüzü ziyaret etmelerinden memnunluk duyarız. Fakat önce bir anlaşma yapalım. Amerikalıların yanlış yaptığı ortaya çıkarsa, Afganistanı utanç içinde terketmeliler.” dedi.

ABD ordusundan daha önce yapılan açıklamada, hava saldırısında bir Taliban komutanı ve çevresindeki 30 ila 35 militanın hedef alındığını ve sadece 5 ila 7 sivilin öldüğü iddia edilmişti.

ABD, İŞBİRLİĞİ YAPAN KÖYÜ BOMBALAMIŞ

Köylüler ise köyde Taliban militanlarının bulunduğu ile ilgili istihbaratın yanlış olduğunu, köyün koalisyon kuvvetlerini desteklediğini söyleyerek Afganistan hükümetinden sivillerin öldürülmesinden sorumlu olanları cezalandırmasını istedi.

Gül Ahmed Han, hava saldırısında bir evde ölen çocukların cesetlerinin cep telefonu ile video ve resimlerinin alındığını kaydetti. Afgan hükümeti Amerikan hava saldırısında en az 60 kadın ve çocuğun öldüğünü belirtiyor.

HAVA SALDIRISINDA KÖYÜN CAMİSİ DE VURULMUŞ

Bu arada, The New York Times gazetesinin Pazar günkü haberinde, hava saldırısının gerçekleştirildiği köyün camisinde ölen kadın ve çocukların cesetlerinin cep telefonu ile çekilmiş video ve resimlerinin olduğunu bildirdi.

Muhabirin cep telefonu görüntülerini gördüğünü belirten gazete, görüntülerin saldırıda en az 11 çocuğu ölen bir köylü tarafından çekildiğini ve cesetlerde patlama izlerinin aşikar olduğunu kaydetti.

Hava saldırısından on gün sonra enkaz altından çıkarılan son ceset de toprağa verildi. Son çıkarılan ceset sadece bir kaç aylık bebek.

Kaynak: Reuters

afgan.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap