361) KARABAĞ ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

Yayin Tarihi 15 Ocak, 2009 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, ERMENİ SORUNU, TÜRK DÜNYASI

KARABAĞ ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

Türk Dünyası’nın UNESCO’SU TÜRKSOY işgal altındaki Dağlık Karabağ’da Türk medeniyeti eserlerinin dünyaya tanıtılması için bölgedeki tarihi ve medeni abidelerin listesini hazırlıyor. Trend Haber Ajansı’na konu ile ilgili bilgi veren TÜRKSOY başkan yardımcısı Fırat Pürtaş: ”Biz Karabağ’daki Türk eserlerini UNESCO’nun ilan ettiği medeniyet mirası listesine dahil etmek için çaba göstereceğiz.” dedi.Azerbaycan daha önce Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ’daki tarihi eserlerin yok edilmesi ile ilgili olarak uluslar arası teşkilatlara ve Avrupa Parlamentosu’na başvuruda bulunmuştu.

Karabağ’da bulunan 689 tarihi eserden 13’ü (6mimari ve 7 arkeolojik) dünya çapında, 242’si (117 mimari ve 7 arkeolojik) devlet seviyesinde ve 434’ü (373 mimari eser, 23 arkeolojik abide, 21 bağ, park ve azametli abide, 17 güzel sanat eseri) yerli seviyede çok büyük önem arz ediyor.


image00132.jpg

Ermeni işgal altında bulunan Şuşa’daki Gövher Hatun Cami

Pürtaş halen TÜRKSOY bünyesinde bulunan Maddi-Medeni Mirasın Korunması Merkezi’nin Karabağ’daki Türk eserlerinin envanterini çıkardığını, envanter çıkarıldıktan sonra, ilk olarak bu eserlerin dünya çapında tanıtılmasının sağlanacağını söyledi.Ermenistan halen Azerbaycan topraklarının % 20’sini (Karabağ ve etrafındaki 7 bölge) işgali altında tutuyor. 1988 yılında başlayan işgalde, 1991 yılının Aralık ayına kadar Şuşa ve Hocalı hariç, Karabağ Azerbaycan’ın kontrolünden çıktı. 1992-93 yıllarında ise Şuşa, Hocalı ve Karabağ çevresindeki 7 bölge daha işgal edildi. 1994 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes antlaşması imzalandı. Barış görüşmeleri halen devam ediyor.

image0028.jpg

Ermeniler tarafından harabeye çevrilen Gövher Hatun Cami’nin içi

16-17 Ocak 2009 tarihinde 15. Yaşını Ankara’da düzenlenecek çok büyük bir organizasyon ile kutlayacak olan TÜRKSOY (Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi) 1993’te Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan tarafından Türk Dünyası’na hizmet amacı ile oluşturulmuş bir kurum, genel merkezi Ankara’da bulunuyor. Teşkilatın temel amacı Türk Dünyası’na ait ortak maddi ve manevi eserleri koruyarak, gelişimini sağlayarak ve gelecek nesillere aktararak Türk devlet ve toplulukları arasında işbirliğini desteklemek. TÜRKSOY, UNESCO da dahil olmak üzere, bir çok uluslar arası teşkilatla işbirliği yapıyor. TÜRKSOY’un en yüksek organı üye ülkelerin Kültür Bakanları Daimi Şurası. Teşkilatın başında halen Kazakistan’dan Düsen Kaseinov bulunuyor.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“361) KARABAĞ ENVANTERİ ÇIKARILIYOR” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 15 Ocak, 2009 20:08

  Tartışmalı şiiri tekrar hatırlatmak durumundayım.
  Yazanı Neyzen Tevfik mi başka bir Türk şairimi midir?
  Neyzenin tavrını bilirim, bu şiir ona yakışır.
  Bizim için asıl olan şiir.

  Ne deniyordu şiirin iki dizesinde:

  “Sen gene anandan çıkardın amma,
  Baban kimdi bilemezdin şerefsiz!”

  Şu hani, Ermenilerden özür kampanyası peydahlayan şairin muhatabları, acaba bu yazıyı okudular mı?
  Doğrusu yazının özüne inemedim; okuyacağım ama yorumumu da değiştirmeyeceğim.
  Camilerimizin halini görünce, şairin muhatablarının yediği def-i haceti hatırlayarak tuşlara sarıldım.
  İçim acıdı.
  Ve, Müslümanlığı kimseye vermeyenlerin Ermeni sevdasına da bir daha şaştım.
  Doğrusu bana sorarsanız, iki satırını yazdığım şiirin muhatabı pek çok.

 2. Kürşad yorum tarihi 17 Ocak, 2009 11:27

  Bu ermenilerin yaptıkları aslında yeni bir şey değil. Tarih bize göstermiştirki Türkler haricinde bulundukları topraklarda daha evvel yapılmıs kutsal ve tarihi yapılara sanki kendi yapılarıymıs gibi değer veren ve koruyan baska bir millet ve islamiyetten baska bir din varmıdır acaba_? Sadece ermenistanda değil dünyanın her yerinde tarihi eserlerimizi ve değerlerimizi korumamız gerekiyor. Ermenistanın mahf ettiği camii sadece örnek. Kim bilir dah ane kadarı var. Oralara el atılmasa ve bir 20 sene daha gecse o yazıda sayılan liste yarı yarıya da düşer. Çünkü Türkler haricindeki milletler ile, islam haricindeki dinlerin şu an ki amacı bulundukları bölgelerde bir zamanlar atalarımızın olduğu fikrini ve ispatlarını yıkmaktır. Hem tarihi çarpıtıyorlar hemde tarihi kanıtlarıda yok ediyorlar. Bu da zaten tarihi çarpıtmalarına daha iyi olanak sağlıyor.

  Zaten 2binli yıllar Türkün tarihi varlığını avrupadan silme yılı olacak. Tüm avrupaya yayılmıs olan erken Türk yazıtlarımızı hem deforme ediyorlar hemde yokediyorlar. Onlara göre kndilerinden evvel avrupada Türk olmasınin kanıtlanması dünyanın sonu gibi birşey, heleki kendi atalarının Türk olduğunun kanıtlanması direkt yıkılmaları anlamı taşıyor. Onlar bu kanıtların yokdeilmesi için ve defaorme edilmesi için ne kadar çok uğraşıyorlarsa bizim o kadar fazla uğraşmamız icap etmezmi_?

 3. Turan yorum tarihi 9 Şubat, 2009 23:24

  Məndən əvvəl Kürşad yoldaşımız deyir ki;”Türkler haricinde bulundukları topraklarda daha evvel yapılmıs kutsal ve tarihi yapılara sanki kendi yapılarıymıs gibi değer veren ve koruyan baska bir millet ve islamiyetten baska bir din varmıdır acaba_?” Bu sözlərə qatılıram! Azərbaycanda onlarla Xristian kilsələri var. Bu kilsələrə zərər verən yoxdur. XAİN ermənilər deyir ki, bu erməni kilsələridir. Onlar bununla sübut etmək istəyirlər ki, guya bu torpaqlar onların olub. Yox bu kilsələr əvvəllər, islamdan öncə Xristiyan Alban tayfalarına məxsusdur. Alban tarixinini araşdırsaq onların da Türk olduğu ortaya çıxır.

  ermənilər NƏ DEYİR DESİN! BURA AZƏRBAYCAN TÜRKÜNÜN TORPAĞIDIR! İNDİYƏDƏK NECƏ Kİ, BAŞQA DİNLƏRƏ, MİLLƏTLƏRƏ HÖRMƏT ETMİŞİK ONLAR DA BİZƏ HÖRMƏT ETSİNLƏR!

 4. AZERI yorum tarihi 4 Haziran, 2010 01:41

  GARABAGH BIZIMDI ..TURK AZERI ORDA BAYRAM EDIB SELALENIN ALTINDA OTURUB ERMENILERIN QANINI ICECEYIK !!1

Yorum yap