359) Antakya’da Aba Güreşi Dünya Şampiyonası Yapıldı

Yayin Tarihi 22 Eylül, 2015 
Kategori SOSYAL

Aba güreşinde uluslararası heyecan

image001

 

3. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası, Antakya’da 14 ülkenin katılımıyla yapıldı.

Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliğine güreşseverlerin ilgisi büyük oldu.

Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Dünya Kupası şampiyonasının ilk gününde yurt içinden 12 ilin katılımıyla Türkiye Şampiyonası, ikinci gün ise 15 ülkenin katılımı ile Uluslararası Dünya Kupası Şampiyonası düzenlendi. Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası’na 325, Dünya Kupasına ise 102 sporcu olmak üzere toplam 427 sporcu katıldı.
İlk gün yapılan şampiyonada Hatay takım halinde Türkiye Şampiyonluğu’nu elde etti.
Şampiyona TRT Anadolu ve TRT Spor Televizyonlarından canlı olarak yayınlandı. Etkinlikte protokol üyeleri, 14 ülkeden ( Azerbaycan, Dağıstan, Nahcivan, Acara-Gürcistan, Bulgaristan, Romanya, Sancak-Sırbistan, Kırım-Ukrayna, Başkurdistan, Tataristan-Rusya Federasyonu, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, İran ve Türkiye) gelen temsilcilere aba kıyafeti hediye edildi ve giydirildi. Etkinlikte ayrıca Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a Kırgızistan kaftanı hediye edildi. Savaş hediye edilen kaftanı giyerek basın mensuplarına poz verdi.

İkinci gün Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Dünya Kupası etkinliklerine Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün, yurt içi ve yurt dışından sporseverler katıldı. 

Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Dünya Kupası etkinlikleri Antakya Belediyesi Mehteran Takımı’nın Kortej Yürüyüşü ile başladı. Ardından tüm şehitler anısına saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı hep bir ağızdan söylendi.

Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek şampiyona hakkında izleyicilere detaylı bilgiler verirken başta Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş olmak üzere yöresel kültürümüz ve ata sporumuz Aba Güreşi’nin dünyaya tanıtılmasına emeği geçenlere teşekkür etti. 

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da yaptığı konuşmada, “Güzel Hatay’ın anavatana ilhakının 73.yıldönümünde Festival etkinlikleri kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Aba Güreşleri Dünya Kupası’na emeği geçen ve iştirak eden herkese teşekkür ediyorum. Aba Güreşi ata sporumuzdur. Milli bir değerimizdir. Bugün Türk Dünyasının büyük coğrafyasında halen yapılmaktadır. Bu güreşleri; tarihte olimpiyatların ilk kez düzenlendiği Hatay’da düzenlemek, yurt içinden 12 ili, Türkiye ile birlikte yurt dışından 15 ülkeden toplam 427 aba güreşi sporcularını ve beraberindeki antrenör ve idareci kafilesini Antakya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Amacımız Aba Güreşi geleneğinin yaşatılması, yetişen nesillere bu sevginin aşılanması, özendirilmesidir. Ekinliklere emeği geçenleri kutluyor, şampiyonayı onurlandıran tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Antakya Belediyesi 3. Geleneksel Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası’nda Başpehlivan, Türkiye’den Esat Demir oldu.

SAVAŞ’A, TÜRK DÜNYASINDA ORTAK SPORLAR KİTABI HEDİYE EDİLDİ

image002

3.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliğine katılmak üzere Antakya’ya gelen İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Basın Danışmanı, Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği Başkanı, “Türk Dünyasında Ortak Sporlar” adlı kitabın yazarı Gazeteci Ahmet Tüzün Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye Milli Olimpian Derneği Eşbaşkanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi ve Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek de bulundu. 

Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği Başkanı Gazeteci-Yazar Ahmet Tüzün ziyarette, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı, ata sporumuzu ve milli kültürümüz ‘Aba Güreşi’ni tüm dünyaya tanıtmasından dolayı ve Türk Dünyası kültürüne ve sporuna büyük hizmetlerde bulunmasından ötürü kutlayarak, “Türk Dünyasında Ortak Sporlar” adlı kitabını hediye etti. Ahmet Tüzün Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği olarak, Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliklerine her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, nazik ziyaretinden, kitap hediyesinden ve Aba Güreşi Dünya Kupası’na desteklerinden dolayı, Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün’e teşekkür etti. 

Bu arada, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün, TRT Anadolu’nun canlı yayınında, Aba Güreşi Dünya Kupası’nın değerlendirmesini yaptı.

 http://www.avrasyasporbirligi.com/

image006

image003

image005

image004

 

Paylaş:

Yorumlar

“359) Antakya’da Aba Güreşi Dünya Şampiyonası Yapıldı” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 17:57

    türkmen milli güreşinin hem türk dünyasinda taninmasini halklarimizin arasinda gecirilen yarišlarda bu güreşin hem katilmasini arzu ediyoruz…

Yorum yap