358) KAFKASLARIN İSRAİLİ

Yayin Tarihi 5 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

İsrail ile Gürcistan arasındaki anlaşma faş oldu!

İsrail ile Gürcistan arasında gizli anlaşma faş oldu, Gürcistan’ın güneydeki iki havaalanını İsrail’in emrine verdiği ortaya çıktı.

Arnaud De Borchgrave’nın UPI Ajansı’nda yayınlanan makalesine ve İsrail yanlısı kaynakların da doğruladığı habere göre, İsrail ile Gürcistan arasındaki gizli antlaşma deşifre oldu. Bir süre önce imzalandığı anlaşılan bu gizli anlaşmaya göre, İsrail, Gürcistan’a verdiği çeşitli silahlar ve ve eğitim karşılığında, Gürcistan’ın güneyindeki iki havalimanının kullanımını aldı.

İsrail bombardıman uçakları, bu havalimanlarından İran nükleer tesislerine, ‘önleyici saldırı’ dedikleri, direkt imha hareketi gerçekleştirecekti. İsrail bombardıman uçakları kendisine tahsis edilen bu havalimanına ulaşmak için de Türk hava sahasını kullanacaktı.

İsrail’in bu havaalanlarını kullanma karşılığında Gürcistan’a yapmış olduğu yardımlar arasında, insansız hava uçakları, çeşitli tiplerde askeri araçlar, kara mayınları ve mayın tarlalarını temizlemede kullanılan özel patlayıcılar bulunuyor.

Yine bu havaalanları karşılığında yaklaşık bin İsrailli eğitmen de Gürcü askerlerini eğitiyordu. Bu İsrailli eğitmenlerin tamamının ülkeyi terk ettiği sanılıyor.

İsrail ile Gürcistan arasındaki İran ilişkisi, Rusların Gürcistan’a girmesiyle ortaya çıktı. Haberde İsrail’e ait insansız uçaklara Rusların el koyduğu iddia edildi. 

Arnaud De Borchgrave’nin yazısı:

Kafkasların İsraili

Arnaud De Borchgrave

Bir üyeye karşı yapılan saldırının diğer üyelere  yapılmış sayılacağını söyleyen NATO teminatı artık geçmişteki gibi güçlü bir teminat değil. Şayet Gürcistan NATO üyesi olsaydı, bir kısım Avrupa ülkeleri ona  yapılan saldırıyı kendi topraklarına yapılmış saymada gönülsüz olacaklardı.

Rusya nezdinde jeopolitik yıldızlar mükemmel bir düzen içerisinde. Amerika Birleşik Devletleri aşırı bir şekilde gerildi ve boş sözlerle gelmekten başka söyleyeceği  makul ve inandırıcı bir sözü kalmadı. Amerikan kaynakları Irak ve Afganistan savaşlarında ve terörle savaşta suyunu çekti. Washington, Rusya Dış İşleri Bakanı Sergei Lavrov’un dediği gibi  “gözde projesi” Gürcistan ve Moskova’yla ortaklık arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Gürcistan Devlet Başkanı Mikail Sakaşvili, 8 Ağustos’ta Güney Osetya’ya girme emrini verdiğinde Rus ordusu onu Gürcistan’a geri püskürtürse, ABD’nin askeri yardıma geleceğini düşündü. Gürcistan kuvvetleri Rusya’nın karşı atağıyla hırpalandığı vakit yaşadığı hayal kırıklığı ise öfkeye dönüştü. Abhazya ile birlikte iki eyaletini kaybetmiş oldu.

Gürcistan’ın İsrail’le de özel bir ilişkisi vardı ve dikkatle takip ediliyordu. Süreci idare eden ve ABD’nin mâli yardımıyla İsrail silahlarının satın alınmasını sağlayan Gürcistan Savunma Bakanı David Kezaraşvili, yahudi kökenlidir. Şöyle demişti: “Büyük Rusya’ya karşı savaş halindeyiz ve ümidimiz odur ki Beyaz Saray’ın desteğini kazanacağız zira Gürcistan, kendi ayakları üzerinde sağ kalamaz.”

12 Ağustos tarihli The Jerusalem Post “Gürcistan Başbakanı Vladimir Gurgenidze, salı sabahı İsrail’e özel bir çağrıda bulunarak, Haredi cemaatinin önde gelen hahamlarından ve ruhâni liderlerinden biri olan Aaron Leib Steinman’ın duasını almak istediklerini söyledi. “Bizim için ve devletimiz için dua etmesini istiyorum.”

İsrail’in Gürcistan’a silah satması, yedi yıl öncesine gidiyor. Silahların satın alımı, ABD’nin mâli yardımı sayesinde olmuştu. İsrail’de bakanlık ve Tel Aviv Belediye Başkanlığı dâhil çeşitli resmi görevler yürütmüş olan Roni Milo, Elbit Sistemleri temsilcisi olarak İsrail askeri sanayisi eski genel müdürü kardeşi Shlomo’yla birlikte Gürcistana geldi. Elbit Maarahot Sistemleri tarafından üretilen İsrail’in UAV casus uçakları, güney Rusya’da ve İran sınırında keşif uçuşları yaptılar.

İsrail ve Gürcistan arasındaki gizli bir antlaşmada, İran nükleer tesislerine önleyici saldırı düzenlenmesi durumunda kullanılmak üzere güney Gürcistan’da bulunan iki askeri havaalanı, İsrail bombardıman uçaklarına tahsis edildi. İsrail hava kuvvetleri, Gürcistan hava sahasına ulaşmak için Türk hava sahasını kullanacak.

Sakaşvili’nin 7 Ağustos gecesi verdiği saldırı emri, Rus ordusuna bağlı Özel Kuvvetlerin İsrail tesislerine baskın düzenlemesi için Moskova’ya gerekli bahaneyi verdi ve haberlere göre bazı insansız hava araçlarına el konuldu.

Moskova’da yapılan bir basın toplantısında Gen. Anatoly Nogovitsyn, İsrail’in Gürcistan’a yapmış olduğu yardımlar arasında “sekiz tip askeri araç, kara mayınları ve mayın tarlalarını temizlemede kullanılan özel patlayıcılar” olduğunu belirtti. Gürcistan ordusunu eğitmek üzere gönderilen İsrailli askeri eğitimcilerin sayısının 100-1.000 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Gürcistan’da askeri eğitim vermek amacıyla yaklaşık 110 Amerikalı askeri personel bulunuyor.  Gürcistan kuvvetleriyle ortak askeri tatbikat  düzenlemek amacıyla geçen Temmuz ayında 2.000 ABD askeri gönderilmişti.  

İsrail’in Kafkasya’daki dahiliyle ilgili detaylar, iki yıl önce Hizbullaha karşı düzenlediği Lübnan savaşında İsrail’in hasar gören efsânevi askeri üstünlüğüne bir başka darbe olmasın diye İsrail medyası tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor. Gürcistan’ın İsrail’deki üst düzey bir diplomatı, ülkesinin askeri çıkmazına İsrail’in “sönük” tepkisinden şikayet ederek “Moskova’ya karşı diplomatik baskı” çağrısında bulundu. The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre Gürcü diplomata “bu tür baskılar için doğru adresin Washington olduğu” anlatıldı.

Haaretz gazetesinin haberine göre Gürcü Bakan Timur Yakobaşvili – habere göre o da yahudi kökenli – İsrail ordu radyosuna “İsrail, Gürcistan askerlerini eğiten askerleriyle gurur duymalıdır çünkü küçük bir askeri grubumuz tüm bir Rus birliğini yok etme başarısı gösterdi; İsrail’in eğitim yardımı için minnettarız” dedi.

Tel Aviv-Tiflis askeri ekseni, Bush yönetiminin onayıyla üst düzeyde kabul gördü. İki ülke arasındaki resmi bağlantı, Temmuz 2006 yılında Lübnan sınırındaki İsrail kuvvetlerini kumanda eden General Gal Hirsch. Winograd Komisyonun, İsrail’in İkinci Lübnan Savaşına yönelik eleştirilerinden sonra Hirsch, ordudan istifa etmişti. Ayrıca Hirsch, iki İsrail askerinin Hizbullah tarafından yakalanmasıyla ilgili olarak da itham edilmişti.

İsrail Savunma Kuvvetleriyle yakın ilişki içerisindeki “özel” şirketler nâmına çalışan İsrail personeli de Gürcü askerlerini eğitti.

Rusya, İsrail eğitim misyonlarının ABD onayıyla ilerlediğine kesin gözüyle bakıyor. ABD, Irak ve Afganistan savaşlarından dolayı  casus uydu kıtlığı da yaşıyor.  Rus kuvvetlerinin ani ve geniş çaplı bir saldırıya hazır olduğunu ne Amerikan ne de Gürcü istihbaratı biliyordu.  Tez canlı Sakaşvili’nin “sürpriz saldırı” planlarıyla dolu askeri fantezilerini büyük ihtimalle görünüşte Gürcistan adına çalışan Rusya’nın çift taraflı casusları bildirmişti.

Sakaşvili, 2.000 Gürcü askerin Irak’a gönderilmesine râzı edilmişti ki sadâkati dolayısıyla ödüllendirilmeliydi (Irak’taki Gürcü askerler,  Rus saldırısından sonra ABD tarafından hemen evlerine ulaştırıldılar). Yakın dostu Başkan Bush’un onu böylesi müşkül bir durumda yalnız bırakmasına inanamadı. Gürcistan,  Sakaşvili’nin nazarında, “Kafkasların İsrailiydi.”

Yediot Ahronot gazetesine göre Tel Aviv-Tiflis askeri ekseni üst düzey bir ilişki. Fakat İsrail ordusunun Gürcistan’daki askeri üsleri İran’a yönelik bir  saldırıda kullanıp kullanamayacağı henüz belirsiz.

Gürcistan krizinde İran da öne çıktı. Mollalara karşı daha fazla ve daha katı müeyyide taleplerine  Rusya ve Çin sıcak bakmıyor. İran’ın Avrupalı ticaret ortakları da İran’ın sıkıştırılmasına karşı isteksizlik gösteriyorlar. Rusya’nın Buşer’de inşa ettiği 1.000 megawatt’lık nükleer reaktörün gelecek yıl faaliyete geçmesi planlanıyor.

Putin ve petrol bileşeni, Rusya’yı tekrar dünyanın jeopolitik haritasına yerleştirdi. Moskova’nın petrol ve doğal gaz gelirinin bu yıl 201 milyar dolar olması bekleniyor. Gelirler, Putin’in iktidara gelmesinin ardından sekiz yıl içinde 13 kat arttı.

Dünya Bülteni için çeviren: Ertuğrul Aydın

Paylaş:

Yorumlar

“358) KAFKASLARIN İSRAİLİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. İsrafil K.Kumbasar yorum tarihi 1 Temmuz, 2012 22:31

  Gürcistan üzerinden Ermenistan’ı Karadeniz’e çıkarma planı mı var?
  http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=4803

 2. Israfil K.Kumbasar yorum tarihi 25 Temmuz, 2018 20:40

  Ermenistan’ı Karadeniz’e çıkarma planı mı var?

  Kafkaslar fokur fokur kaynıyor.
  Soros destekli ‘turuncu devrim’ ile Amerika’nın yörüngesine giren sınır komşumuz Gürcistan, uzun yıllar sonra yeni bir ‘Rus işgali’ tehdidiyle karşı karşıya.
  Amerika, küresel politikaları karşısında bir engel olarak gördüğü Rusya’yı sıkıştırarak ‘Orta Asya’daki’ enerji kaynaklarından pay almaya çalışıyor, Balkanlar’da etkinliğini kaybeden Rusya ise “Kafkasya benden sorulur” havası içerisinde.
  Bugüne kadar Gürcistan’a her alanda destek veren, askeri araç gereç desteği sağlayan, subaylarını eğiten, silah alımı için bir milyar dolar yardım yapan Türkiye ise sessizliğini sürdürüyor.
  Savaş üzerine, medyada çok farklı şeyler yazılıp çiziliyor.
  Peki Gürcistan’ı ne kadar tanıyoruz?
  Gürcistan hakkında ne biliyoruz?
  Ataları 93 Harbi’nde Batum’u işgal eden Ruslar’ın zulmünden kaçarak Ordu’ya yerleşen tarihçi dostumuz Yusuf Ziya Başbay, belki de birçok kişinin bakış açısını değiştirecek olan şu önemli bilgileri veriyor:

  ***

  Gürcülük ‘etnik bir aidiyet’ değildir.
  Tarihte olarak ‘Gürcü’ diye tabir edilen herhangi bir ırk yoktur.
  ‘Gürcü’ diye kastedilen topluluk, eski Roma’nın ‘Georgia’ eyaletinde yaşayan insanlardır.
  ‘Gürcistan’ ise bir ‘etnik’ kimliğin değil, bir ‘bölgenin’ adıdır.
  Bölgede kendilerine soyca da ‘Gürcü’ olarak kabul eden tek topluluk, yalnızca ve yalnızca ‘Kartvel’lerdir.
  Oysa ki, halen Gürcistan’da yaşayan Acaralar, Azeriler, Abhazlar, Osetler, Ahıskalılar, Çeçenler, Çerkesler, Ermeniler, Kürtler ve diğer topluluklar da ‘Gürcü’ olarak adlandırılıyor.
  Bugün Türkiye’de yaşayan ve kendilerine ‘Gürcü’ adı verilen vatandaşlardan büyük bir bölümü Acaralı’dır.
  ‘Ağaçerili’ adıyla bilinen bir ‘Türk boyu’ mu oldukları, yoksa 12. yüzyılda bölgeye yerleşen ‘Kıpçakların’ bir kolu mu oldukları tartışmalı olan Acaralıların bir kısmı ne yazık ki kendilerini ‘Kartvel’ zannetmektedir, bir kısmı ise sırf Gürcistan’tan göç ettikleri için ‘Gürcü’ olarak anılmaktadır.

  ***

  Soros tarafından gerçekleştirilen ‘turuncu devrim’ ile iktidara getirilen Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, koltuğa oturduktan sonra ülkedeki diğer etnik kimlikleri inkâr eden bir politika izlemeye başladı.
  Komünizmin inanç ve kültür açısından dümdüz ettiği ülkede, her kesime ‘eşit’ yaklaşıp birlik ve bütünlüğü sağlamak yerine, ‘Kartvel’ unsuru üzerinden ‘aşırı’ dincilik ve ırkçılık yapmayı tercih etti.
  ‘Baskı’ ve ‘şiddet’ yoluyla etnik ve dini meselelerin üstesinden geleceğini zannetti.
  Acaristan’daki ‘özerkliğe’ son verdi.
  Orada yaşamakta olan ‘Müslüman’ halka yönelik ciddi bir ‘Hıristiyanlaştırma’ politikası uyguladı.
  Büyük ölçüde başarılı da oldu.
  Çünkü uzun yıllar komünistlerin idaresinde kalan insanlar, sistemli bir şekilde zaten yerel ve dini kültürlerinden uzaklaştırılmışlardı.
  Adeta ‘sıfır kilometre’ bir toplumsal yapı devralan Saakaşvili, Acara’nın kendine has yerel kimliğini yok etmeyi başardı.
  Osetler ve Abhazlar ise ‘bağımsızlık’ taleplerinde ısrar etmeyi sürdürdüler.

  ***

  Türkiye, Amerika’nın bölgeye yönelik stratejik çıkarlarına uygun olarak Gürcistan yönetimine her şartta destek vermek yerine, Acaristan’a, Abhazya’ya ve Osetler’e sahip çıkmayı bilseydi, bugün orada çok daha etkili olacağından hiç kuşku yoktu.
  Ama, Türkiye bunu yapmadı.
  Acara’nın hem siyasi hem de kültürel kazanımları, Türkiye’nin gözleri önünde yok edildi.
  Türkiye gıkını dahi çıkarmadı..
  Türkiye, belki de ‘Rusya’ ile komşu olmaktan çekindiği için Gürcistan’da olup bitenlere müdahale etmek yerine, ‘göz yummayı’ tercih etti.
  Hatta her açıdan Gürcistan’ı destekledi.
  Gürcistan, artık ‘parçalanmanın’ eşiğinde.
  Dua edin de, Rusya, ABD ve AB ile kapalı kapılar arkasında ‘Ermenistan’ konusunda gizli bir anlaşma yapmasın.
  Eğer Rusya, Ermenistan’ı ‘Karadeniz’e çıkarma’ sözü vererek, ‘Gürcistan’ın küçülmesine’ göz yummaları için Batı’yı ikna ederse, Türkiye için ‘Türk dünyasına’ açılan bir çıkış kapısı olan ‘Kafkasya’ defteri ebediyyen kapanmış olacak.
  Sonrasını hayal bile etmeyin.

Yorum yap