357) RICE: “TÜRKİYE ABD’NİN DUBLORÜ”

Yayin Tarihi 1 Eylül, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Rice: “Türkiye ABD’nin Dublörü

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye’nin İsrail ve Suriye arasında yürütülen dolaylı barış görüşmelerinde oynadığı rolü övdü ve bu rolü kendilerinin verdiğini de vurguladı.

Rice, Forbes’a verdiği röportajda, “Türkiye’nin İsrailSuriye arabuluculuğu hakkında, ‘Bu ABD’nin oynayabileceği bir rol değil mi?” diye soran bir düşünce var. Bu rolü biz oynardık, ancak bazen bu rolü ABD’nin oynamaması daha iyi. Bu rolü neden Türkiye oynamasın” ifadesini kullandı. Rice, bu konuda Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarının altını çizmeyi ihmal etmedi.

Washington, Orta Doğu politikaları için AKP hükümetini taşeron olarak kullandığını gizlemeye gerek duymuyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice önceki gün, AKP‘ye “arabuluculuk” rolünün kendi tarafından verildiğini itiraf etti.

Rice, Forbes dergisine verdiği mülakatta, “Türkiye ve Mısır’ın Orta Doğu meselelerinde oynadığı role ilişkin” bir sorusuna çok tartışılacak bir cevap verdi.

Rice Türkiye’nin gayretleri(!) konusunda, “Bana göre ABD dışındaki başka ülkelerin önderliği alması olumlu bir şey. Örneğin, Türkiye’nin İsrail ile Suriye arasında oynadığı role ilişkin, “Bu ABD’nin oynayabileceği bir rol değil mi?” diye soran bir düşünce var. Belki bu rolü biz oynayabilirdik, ancak bazen bu rolü ABD’nin oynamaması daha iyi” diye konuştu.

Kendilerinin de bu konuda Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Rice şöyle konuştu: “Türkiye, güvendiğimiz bir müttefik. Türkiye, İsraillilerin ve bariz şekilde Suriyelilerin de güvendiği bir devlet. Öyleyse bu rolü neden Türkiye oynamasın? Sanırım, daha aktif bir diplomatik rol oynamaya hazır devletlerin artması gerçek bir artı.”

Taşeron AKP‘nin adamı Bağış sevinç içerisinde: “Arabuluculuk için bizi seçtiler”


ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın açıklamalarını destekleyen bir açıklamada AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış’tan geldi.

Temaslar için gittiği ABD’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Bağış, Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı adayı olarak Joe Biden’le ilgili soruya “Karamsar bir tablo çiziliyor. Ancak gereksiz” diye karşılık verdi.

Bağış şöyle devam etti: “Biden Türkiye’nin bölgede oynadığı rolü çok yakından takip eden bir siyasetçi Biden çok iyi biliyor ki, bugün Irak‘taki Amerikan askerlerinin kullandığı lojistik malzemelerin yüzde 70’i Türkiye üzerinden gidiyor. Orta Doğu çıkmazında Türkiye’nin oynayabileceği rol, işte İsrail ve Suriye’nin Golan Tepeleri ile ilgili olarak arabuluculuk konusunda birçok ülke hevesliyken sayın Başbakanımızı ve Türkiye’yi tercih etmeleri, gerek İsrail-Filistin, gerek İsrail-Suriye arasında, gerekse bölgedeki diğer ülkelerle olan ilişkiler konusunda Türkiye’nin çok önemli bir arabuluculuk rolü olduğunun farkındalar. Yani Beyaz Saray’a kim seçilirse seçilsin, Türkiye’nin bu stratejik önemi olduğu sürece Türkiye ile ilişkilerine önem verecektir”

HEDDAM

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap