356) SENDİKACILIK REZALETİ!

Yayin Tarihi 30 Ağustos, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Memur değil SENDİKALAR SEVİNDİ

Ne sihirli şeydir ŞU SENDİKA AİDATI 5 YTL İÇİN EVET DEDİLER

30 Ağustos 2008 / 18:45

KESK Genel Başkanı Sami Evren, memur maaşlarına günlük 1 YTL olarak yansıyacak zammın, kamu emekçilerinin yaşadığı yoksullaşmanın süreceğini gösterdiğini savundu.

MEMUR MAAŞLARINA % 4.5 + 4 ZAM
Evren, yaptığı yazılı açıklamada, görüşmelerin başlangıcında ”insanca yaşayabilecek ücret” ve ”büyümeden pay” istiyoruz diyerek masaya oturan diğer iki konfederasyonun, Hükümet’in en düşük düzeydeki kamu emekçisine ilk altı ay 32 YTL, ikinci altı ay ise 37 YTL zam önerisine imza attıklarını ifade etti. Bu rakamların, ”insanca yaşanabilecek ücret düzeyinin çok gerisinde olduğunu” dile getiren Evren, ”Günlük 1 YTL’lik artış anlamına gelen bu zam, kamu emekçilerinin yaşadığı yoksullaşmanın süreceğini göstermektedir. Bu rakamlar, büyümeden payımıza düşeni vermemekte, enflasyon oranını bize dayatmaktadır” dedi.

SENDİKA AİDATLARINA %100 ZAM
Görüşme masasına ‘taban aylığa 200 YTL seyyanen zam ve yüzde  10 maaş artışı’ talebiyle oturan Türkiye Kamu-Sen ve ‘taban aylığa 30 YTL seyyanen zam, 100 YTL ek ödeme, yüzde 12 maaş artışı’ talebiyle oturan Memur-Sen ne oldu da yüzde 4 4,5 artışa ikna oldular? Masadaki konfederasyonları yüzde 8,5’lik zamma ikna eden şey, sendika ödentisine getirilen yüzde 100’lük artış olmuştur. Geçtiğimiz yıl mutabakat metni altına imza atmadıkları için alamadıkları bu yüzde 100’lük artışı alabilmek için bu yıl mutabakat metninin altına imza atmışlardır.”

5 YTL’NİN SİHİRLİ GÜCÜ
HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi de yaptığı yazılı açıklamada, toplu görüşmelere katılan sendikaların mutabakat metnini imzalamasını eleştirerek, yüzde 4 4,5 maaş artışını kabul etmelerinin arkasında sendika üyesi memurlara ödenen sendika ödeneğinin 10 YTL olması yattığını iddia etti.

Çivi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ”2006 yılında yüzde 4 4’ü kabul etmeyen sendikalara ne oldu da bu defa yüzde 4 4,5’e imza attılar. Burada karşımıza yine 5 YTL’nin sihirli gücü çıkmaktadır. Sendikaları, sayın Başbakan değil, 5 YTL ikna etmiştir. Masadaki sendikalar memura karşı duydukları mahcubiyeti 5 YTL ile telafi etmenin hesabını yapmaktadır. Memurların sendika aidatının aylık ortalama 7 YTL olduğunu düşündüğümüzde, memurun cebinde kalacak 3 YTL ile sendikalı olanın farkını savunmak evrensel sendikal ilkelerle izah edilecek bir durum değildir. Bu anlayışla memur sendikacılığı iktidarın vesayeti altında kalmaya devam edecektir. Biz devlet kesesinden sendikacılık yapmak istemiyoruz. Hak arayabileceğimiz ve hak alabileceğimiz genişlikte grev ve toplu sözleşme hakkımızın verilmesini istiyoruz.”

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“356) SENDİKACILIK REZALETİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. M.Karakoyun yorum tarihi 2 Eylül, 2008 05:19

  Eleştirmek kolaydır, yapmak zor !
  Kendilerine faydaları olmayanların , çözümlere katkıları olmayanların boş keseden atmaları kolaydır.
  Sendikacılık yapın , siyasetçilere yalakalık yapmak, etnik milliyetçilik (Kürtçülük) yapmak , teröre yasal zemin hazırlamak Faşistliktir.
  Solculuk adı altında Solcuları kullanıp Kürtçülük yapmak Faşistliktir.
  Arada bir Sendikacı olduğunuzu hatırlıyorsunuz , ama o zamanda saçmalıyorsunuz.

Yorum yap