356) Fanatizm Nedir?

Yayin Tarihi 20 Ağustos, 2015 
Kategori SOSYAL

FANATİZM

Fanatiklik veya fanatizm, Yüksek sempati ve sevginin bir marka, kurum ya da topluma mal olmuş birey üzerinde yoğunlaşmasına denir. Bu duyguyu yaşayan insanlara fanatik adı verilmektedir. Aşırı fanatik insanlar, çevresindeki doğru değerleri görmemekte, bunun yerine sadece kendi bildiği şekilde hareket etmektedir. Kimi kesimlerce hoş karşılanmayan fanatiklik, buna karşılık çoğu zaman da desteklenmektedir. Türkiye’de fanatiklik; daha yoğun olarak spor ve siyaset alanında gözlemlenmektedir. Ancak bu saldırganlığa dönüşen ve çevresindeki değerleri görmekten yoksun olmak durumuna ise holiganizm denir. Fanatizm bir sevgi eylemi, holiganizm ise aşırı fanatizmin yarattığı saldırganlık boyutudur. (Vikipedi)

Sözlük anlamı ‘Bağnazlık’tır. Bağnazlık ise ‘’Bir kimseye veya bir şeye aşırı düşkünlük ve tutkuyla bağlılık, bağnazca davranış, taassup, mutaassıplık, fanatiklik, fanatizm’’ şeklinde tanımlanmıştır.(TDK Sözlüğü)

Fanatizme ve ondan dolayı insanlara zulmedenlere verilecek en güzel cevap; İsrail askerlerinin Filistinli bir doktor ve ailesini yok etmesini engellemeye çalışırken, buldozer tarafından ezilerek katledilen İnsan hakları aktivisti ABD’li Rachel Corrie şöyle demiştir:

‘‘Zulüm bizdense, ben bizden değilim’’

image001

Hazırlayan: Yılmaz Karahan

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap