354) Çuvaşistan’ın Yeşil Altını: Şerbetçiotu

Yayin Tarihi 29 Mart, 2018 
Kategori KÜLTÜREL

Çuvaşistan’ın yeşil altını

image001

———————————————————————————-

Çuvaşistan topraklarında eskiden yaygınlığı kazanan geleneksel uğraşılar arasında şerbetçiotu yetiştirme önemli yer tutmaktadır. Şerbetçiotu Çuvaş halkı için sembol niteliğini taşıyor. Kozalaklı şerbetçiotu çubuğunun resmi Çuvaşistan Cumhuriyeti ve onun başkenti Çeboksary’nın armasında yer alıyor. Ayrıca şerbetçiotu Çuvaş halkı ve cumhuriyetinin geleneksel zenginlik kaynağının sembolüdür.

Şerbetçiotu tıp alanında, ilaç, parfüm, kozmetik malzemeleri, boya endüstrisinde kullanılmakta, biracılıkta vazgeçilmez bir üründür. Onun sayesinde bira ona has acımsı tadına ve özel kokusuna sahiptir.

Çuvaşistan’da eskiden bira ve şerbetçiotunun yeri çok farklıdır. Çuvaşların milli içkisi olan bira cumhuriyette Volga Bulgaristan döneminden beri yapılmaktadır. Bayram günlerinde mutlaka bu içkinin içildiği ritüellerle özel törenler ve kutlamalar düzenlenirdi. Her Çuvaş ailesinin eşi olmıyan kendi bira yapma yöntemi vardı. Günümüzde de hemen her mahallede kendi özel ev birası yapılır. Köy düğünlerinde aile mutluluğunun pekiştirilmesi için yeni evlilere bu güzel içki ile dolu ahşap kepçe hediye olarak verilir.

Çuvaş şerbetçiotunun ismi ilk kez 13. yüzyılın sonuna ait tarihi kaynaklarda geçiyor. Günümüzde ise cumhuriyet Rusya Federasyonu’nun en büyük şerbetçiotu yetiştirici bölgelerinden biridir. Çuvaşistan’ın başkentinde Rusya’da tek Bira Müzesi bulunuyor.

Her şerbetçiotu çubuğunu ayrı sahip yetiştirip ona göz bebeği gibi bakar. Şerbetçiotu toplama çok yüksek derecede önemli bir etkinliktir. Bu dönemde şerbetçiotu tarlalarında tüm ailece çalışıyorlar, hiç kimse işten kaçınmıyor. Çuvaşlarda konu ile ilgili bir deyim var: ‘Kendine calışkan karını bulmak istiyorsan şerbetçiotu toplamaya gel ve kızların nasıl çalıştıklarına bak’.

Şerbetçiotu yetiştirmek için çok emek vermek lazım. Bu nedenle köylüler her şerbetçiotu kozalağına altın değerini vererek ona yeşil altın derler.
https://tr.sputniknews.com/turkish.ruvr.ru/2013_04_05/Cuvasistanin-yesil-altini/

image002

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap