350) ABD’NİN YENİ HAVA ÜSSÜ

Yayin Tarihi 26 Ağustos, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD ‘yeni İncirlik’i

Halepçe’ye kuruyor!

image00139.jpg

İran televizyonu Press TV, Halepçe şehrinde 700 hektarlık bir alana büyük bir havaalanı inşa edildiğini duyurdu.

Salı, 26 Ağustos 2008 11:14

ABD, İran sınırına yakın Irak Kürdistanı bölgesinde yeni bir askeri hava üssü inşa etmeye başladı. İran televizyonu Press TV’nin haberine göre, Kürdistan bölge hükümeti, İran sınırına yakın bölgede, 700 hektarlık alanı, işgalci ABD’ye askeri havaalanı inşa etmesi için ayırdı, ABD de çalışmalarına hemen başladı. .

Askeri havaalanı, Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye eyaletinde, İran sınırına sadece 11 kilometre mesafedeki Halepçe şehrinde inşa ediliyor.

Iraklı politika analisti Mesud Abdulhalik, sınır yakınında bir sivil havaalanı inşaatının birçok şüpheyi beraberinde getirdiğini belirterek, inşa edilmekte olan havaalanının büyüklüğüne ve kapladığı konuma dikkat çekti.

Press TV’ye konuşan Abdulhalik, “Havaalanı çok büyük. Halepçe ise küçücük bir şehir. Bu bölgede, böyle bir büyük havaalanı inşa etmeye ihtiyaç yok. Hem de sınırın yakınına” diye konuştu.

ABD’nin Halepçe’de olağanüstü büyüklükte askeri bir hava üssü inşa etmesi, ‘Türkiye’de sorunlu İncirlik üssüne, bölgede bir alternatif mi hazırlanıyor?’ sorusunu akıllara getirdi.

DÜNYA BÜLTENİ/HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap