347) SON “TÜRK” ÖLENE DEK…!

Yayin Tarihi 30 Aralık, 2008 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, TÜRK DÜNYASI

SON TÜRK ÖLENE DEK…!

Türkmen Sahra Azatlık Teşkilatı İran’da bulunan mevcut Fars rejiminin Azerbaycan Türklerine medeniyetine ve Türkçe’ye karşı baskılarını arttırması üzerine bir beyanat yayınladı. Beyanatta İran olarak adlandırılan ülkede Fars rejiminin Azerbaycan Türkçesi’ni tamamıyla ortadan kaldırmak istediği belirtilerek:Halbuki Azerbaycan Türkleri bin yıllardır bu coğrafyada yaşıyorlar. Burası onların tarihi topraklarıdır. İran olarak adlanan ülkedeki tarihi şaheserler Türklerin malıdır. Ancak şövenist Fars rejimi Azerbaycan Türkçesi’ni yok etmeye çalışıyor. İran’da halkın yarısı Azerbaycan Türklerinden, Türkmenlerden, Kaşgar Türklerinden ve diğer Türk soylu topluluklardan oluşuyor. Şövenist Fars rejimi buna rağmen Türklerin ana dilinde eğitim hakkını vermemekte direniyor. Türkmen sahra’da kentlerin isimleri değiştiriliyor ve Türkmenler çocuklarına Türkçe isim koyamıyorlar. Şimdi de isim değişikliği haberleri Tebriz ve Güney Azerbaycan’ın diğer kentlerinden gelmeye başladı. Fars rejimi Türk Dilini yok etmek istiyor.” denildi

Son olarak Fars rejiminin Medeniyet Bakanlığı’nın Güney Azerbaycan’da 590  mağazanın Türkçe ismini değiştirmek için harekete geçtiğinin vurgulandığı beyanat şöyle bitirildi:

Türkmen Sahra Azatlık Teşkilatı olarak Şövenist Fars rejiminin İran olarak adlandırılan ülkede Türk Dilini yok etmeye çalışmasını şiddetle kınıyor ve beyan ediyoruz ki Türk Dili İran adlandırılan yerde son Türk’ün ölümüne kadar yaşayacak! Burada yaşayan her bir Türkmen, Azerbaycan Türkü, Kaşgay Türkü ve diğer Türk toplulukları bütün Türk milletinin şerefidir ve bu millet bin yıllardır yaşattığı maneviyatının yok edilmesine izin vermeyecektir. İran olarak adlandırılan ülkede Türk Dili Türkmen, Azerbaycan Türkü, Kaşgay Türkü ve diğer Türk toplulukları yaşadıkça var olacaktır!”

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

image00169.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“347) SON “TÜRK” ÖLENE DEK…!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 30 Aralık, 2008 01:27

  TABİİKİ YASIYACAK.YASASIN DA;
  *NİCİN ÖLMELİ?
  *ALLAH ALLAH!YOKMU BASKA YOLU?
  -TÜRKLER ÖLECEGİNE,ONLARI YOK ETMEK İSTEYENLER ÖLSÜN.SAYET SONUNDA ÖLÜM OLACAKSA!
  GERCEKTEN COK TUHAF!!
  **NİCİN TÜRKLER YOK EDİLMEMELİ,ÖNLEM ALINMALI..******BİRLESMELİ*****DENMİYOR?
  MÜSLÜMAN DÜNYA HERKESİN AGIZ PAYINI VERMEYE BASLADI..SÜKÜR,BASARILIYORDA.O VAKİT TÜRKLÜKDE BU KONUYLA ELELE VERMELİ!
  HATIRLATILMALI!MİLLİYETİN NE KADAR MÜHİM++GEREKLİ OLDUGU!

 2. MEHMET ŞENTÜRK yorum tarihi 31 Aralık, 2008 13:06

  BU FARİSİLER AKILLARINI BAŞLARINA ALMALIDIRLAR.AMERİKA,İRANI BÖLÜP PARÇALAMAK İÇİN AZERİ SOYDAŞLARIMIZI KULANACAKTIR.BUNUN HAZIRLIĞINI GÖRMEKTEYİZ.HAL BÖYLE İKEN İRAN KENDİ ÖLÜM ÇUKURUNU KENDİ KAZMAKTADIR DİYEBİLİRİZ.AYRICA TARİHTE FARİSİLERİN KAÇKAY TÜRKLERİNE YAPTIĞI ZULÜM VE KATLİAMDA UNUTULMAMIŞTIR.BU SEBEPLE AKLINI BAŞINA ALMALIDIR..

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 8 Ocak, 2009 09:00

  Farisilerin yediği haltı bir kenara yazalım.
  Fakat, yedikleri haltın önemini de tekrar bir gözden geçirelim.
  Niçin dil?
  Niçin Türkçe?
  Her şey kaybedilebilir; Allah korusun vatan da.
  Ama dil bir başkadır.
  Bir zamanlar, Arap ve Farisi dili etkisinde benliğini bulamayan Türkçe, (tabi ki bu devlet dili olarak) bugün haçlı dillerinin baskısı altındadır.
  Bir zamanlar, uydurukça, yenileştirme adı altında Türkçeye yapılan saldırı, şimdi aynı hızla devam etmektedir.
  Bir farkla ki; Bir zamanlar sağcılar uydurma yolla yapılan saldırıya karşı çıkarlardı.
  Bugün, sağcısı, solcusu, ilericisi, gericisi “Uydum kalabalığa” kabilinden haraket etmektedirler.
  Ülkenin pek sayın Cumhurbaşkanı; pek önemli bir konuda, sanki başka kelime kalmamış gibi; “Marjinal guruplar” diyebilmektedir.
  Sayın Başbakan,
  Sayın Bakanlar,
  Sayın yazarlar,
  özellikle de pek pek sayın gazeteciler…

  Hiç bir dil Türkçenin yerini tutamaz.
  Kavram kargaşası olur.
  Azeri candaşlarımızın kaygılarını, biz de kendi ülkemizde taşımalıyız.
  Türkçe vatan kadar önemlidir.

 4. Lale Iman yorum tarihi 19 Ocak, 2009 16:31

  Turklerin bir olusu her zaman tum dunya milletlerini korkuya salmistir, onun icin hepsi Turke karsi durmus, bizleri ayri salmak icin caba sarf etmistir ve ne yazik ki cogu zaman isteklerine ulasmislar.. “azeri” kelimesi de Azerbaycan Turklerini tum Turk dunyasindan ayirmak icin secilmistir, bundan dolayi tum soydaslarimizdan bu konuda dikkatli olmagi rica ediyorum.. Ertugrul bey, “azeri” diye bir millet, bir halk yoktur.. Biz hepimiz Turkuz.. Azerbaycan Turkleri..

Yorum yap