346) AZERBAYCAN AYAĞA KALKTI

Yayin Tarihi 25 Ağustos, 2008 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Azerbaycan ayağa kalktı

image00135.jpg

Erdoğan’ın ortaya attığı “Kafkas İttifakı” önerisi ve arka plandaki “Ermenistan’la ilişkileri iyileştirme” projesi, Azerbaycan’ın sert tepkisine neden oldu.

Karabağ Azadlık Teşkilatı, yayımladığı bildiride “İşgalci ve terörist Ermenistan‘la ittifak yapılmaz, teklif dahi edilemez” ifadesini kullandı.Başbakan Erdoğan’ın ortaya attığı “Kafkas İttifakı” önerisine Karabağ Azadlık Teşkilatı’ndan tepki geldi: Ermenistan‘ı içine alan ittifak asla kabul edilemez

Karabağ Azadlık (Bağımsızlık) Teşkilatı, içinde Ermenistan‘ın da bulunduğu Kafkas İttifakı’nın asla kabul edilemeyeceğini duyurdu. AKP iktidarının, AB dayatmaları ve Ermeni lobisinin çabaları sonucu Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirme girişiminin ‘Kafkas İttifakı’adı altında hayata geçirilme önerisi Azerbaycan‘da geniş yankı buldu. Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan savaşın bitmesiyle, ‘Kafkas İttifakı’için kolları sıvayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Ermenistan’a yönelik diplomatik girişimlerine ilk tepki, Karabağ Azadlık Teşkilatı’ndan geldi. Teşkilat tarafından yayınlanan resmi bildiride, Başbakan Erdoğan’ın, ittifak kapsamında “işgalci Ermenistan” ile görüşmesi sert bir dille eleştirildi. Bildiride şöyle denildi:

Dostluk eli uzatılamaz

“İşgalci ve terörist Ermenistan, Azerbaycan‘ın topraklarını işgalden, Türkiye’ye karşı toprak iddialarından ve tüm dünyaya kabul ettirmeye çalıştığı soykırım yalanlarından vazgeçmediği sürece, bu ülkenin dahil olacağı hiçbir birliğin içinde yer alınmayacağı gibi, bu konu gündeme dahi getirilemez. Kardeşimiz Türkiye’nin birden bire Ermenistan’a böyle bir teklifle dostluk elini uzatması, bu işgalci rejimi bölgesel bir beraberliğin taraftarına çevirmesi, hiçbir şekilde olumlu değerlendirilemez. Bize göre Türkiye’nin bu girişiminin nedeni, Avrupa Birliği’nin baskıları altında Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi gayretinden başka bir şey değildir. Türkiye’nin Azerbaycan‘ın öz değerlerinden yüz çevireceği, Ermenistan ile sınırını açacağı, işgalci ülkeye karşı dostluk göstereceği konusunda ciddi şüphelerimiz vardır.”Bildiride, Azerbaycan’ın öz değerlerine aykırı düşen bu girişimden Türkiye’nin imtina etmesi gerektiği belirtilerek, “Azerbaycan da gayri milli görünen bu girişimden kesinlikle uzak durmalıdır” ifadesine yer verildi. Hatırlanacağı gibi, bir süre önce Ermenistan ve Türkiye arasında üst düzey “gizli” görüşmelerin gündeme gelmesi Azerbaycan kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştı.

Ankara çok zor duruma düştü

Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın ortaya attığı Kafkas İttifakı ya da güvenlik platformunun, hayalin ötesine geçemeyeceğini vurgulayarak “Bu hayali, Sayın Erdoğan’ın kulağına kimler fısıldadıysa, Türkiye’yi son derece zor bir durumda bıraktıklarını bilsinler” yorumunu yaptı. Erdoğan’ın ittifak içinde buluşturmaya çalıştığı Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın aynı çatı altında bir araya gelmelerinin mümkün olmadığını belirten Kandemir, “Dış politikadan habersiz, bulutlarda yüzen bir takım kişiler Başbakan’a telkinlerde bulunmuş. Başbakan da ortaya bir ittifak fikri atmış. Türkiye, her geçen gün daha müşkül duruma düşürülüyor. Acı olan, bunun farkına varılamamış olması. Söz konusu olan, devletimizin saygınlığını yitirme tehlikesidir” şeklinde konuştu.

Gül, milli maç için Erivan’a gitmemeli

Azerbaycan’da bir diğer gündem konusu da Ermenistan-Türkiye maçını izlemek üzere bu ülkeye davet edilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün takınacağı tutum ile ilgili. Ülkede bu yönde yapılan kamuoyu araştırmaları, Azerbaycan halkının, Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik ilişkilerinden büyük rahatsızlık duyduğunu gözler önüne serdi. Kamuoyu araştırmasında, Azerilerin yüzde 70’ine yakını “Türkiye Cumhurbaşkanı Erivan’a gitmesin” yanıtını verdi. Azerbaycan Milli Meclisi Enformasyon Şube Müdürü Hatem Cabbarlı da Gül’ün Ermenistan’a gitmesinin Azerbaycan kamuoyunda, Türkiye’ye karşı çok ciddi rahatsızlık yaratacağını söyledi. Hatırlanacağı gibi Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘e Dünya Kupası Eleme Grubu’nda Erivan’da yapılacak Türkiye-Ermenistan maçını birlikte izlemek üzere ülkesine davet etmişti.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap