345) ERMENİSTAN’DA “BÖLÜNEN TÜRKİYE” HESAPLARI

Yayin Tarihi 24 Nisan, 2013 
Kategori ERMENİ SORUNU, SİYASİ

Taşnak “Bölünen Türkiye”

planları yapmaya başladı

image00121.jpg

Ermenistan’da milliyetçi Taşnak Partisi’nin Erivan temsilcisi Kiro Manoyan, Ermeni hükümetini zor durumda bırakacak ve büyük tartışma yaratacak bir açıklama yaparak, “Ermeni toprakları bugün Türkiye’nin elinde. Yarın Kürtlerin eline geçerse onlardan geri isteriz” dedi.

Erivan’da 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle düzenlediği basın toplantısında Ermenistan’ın bölgede köklü değişimlere hazır olması gerektiğini dile getiren Manoyan, “Ermenistan’ın iade edilmesini istediği topraklar şu anda Türklerin egemenliği altında. Yarın bizim iade edilmesini talep ettiğimiz Ermeni toprakları Kürtlerin eline geçerse onlardan geri vermelerini talep ederiz. Bölgemizde gerçekleşebilecek köklü değişimleri seyirci olarak izleyebileceğimiz gibi, gidişatı yönlendirmek de elimizde. Gelişmeleri yakından takip ederek hareket etmeliyiz” dedi.

Türkiye’nin sözde soykırımı tanıyıp tanımadığının tazminat meseleleriyle mülkiyet hakları konularını kapsamadığını da aynı basın toplantısında dile getiren Taşnak partisi temsilcisi Manoyan, “Tazminatlar meselesi bir hukuk süreci. Tıpkı Ermeni kilisesine ait Türkiye’deki mülklerin geri verilmesi gibi. Bu yüzden Ankara’nın soykırımı tanımasını beklememize hiç gerek yok. Hukuki süreçleri bir an önce çalıştırmalıyız” açıklaması yaptı.

Manoyan ayrıca yaklaşan 2015 yılının Ermeni davasında bir dönüm noktası olacağının altını da çizerek, “Ermenistan, elimizi kolumuzu bağlayan İsviçre protokolleri altındaki imzasını bir an önce geri çekmeli. Ermenistan bunu yapmadığı takdirde 24 Nisan 2015 arifesinde Türkiye Meclisi iki protokolden birini, herhangi bir adım atılmasını öngörmeyen bölümünü onaylayarak dünyaya Ermenistan ile arasında uzlaşı sürecinin çalıştığı imajını yaratabilir. Ankara böyle bir adım atarsa Ermenistan dünyanın gözü önünde suçlu duruma düşer. Bu yüzden protokol meselesinin bir an önce nokta konmasında büyük fayda var” dedi.

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

http://www.hurriyet.com.tr/planet/23118259.asp

Paylaş:

Yorumlar

“345) ERMENİSTAN’DA “BÖLÜNEN TÜRKİYE” HESAPLARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat YILMAZ yorum tarihi 26 Nisan, 2013 11:35

  DÜNYA DİLİNDE ‘BEREKETLİ HİLAL’ ADIYLA BELİRTİLEN GÜNEY DOĞU BÖLGEMİZ;
  -ESKİDEN BERİ VADEDİLMİŞ YAHUDİ TOPRAĞI OLARAK,
  -ERMENİ BÖLGESİ OLARAK,
  -B.O.P.HARİTASINDA ÖZGÜR KÜRDİSTAN ADIYLA ORTAYA ATILARAK,
  BİZDEN KOPARILMAK İSTENİYOR.
  KONUYLA İLGİLİ ŞUURLU KİMSELERİN YAZDIĞI, SÖYLEDİĞİ,BAZILARINA GAZEL GİBİ GELİYOR..
  İŞTE ERMENİ TAŞNAK PARTİSİ ERİVAN TEMSİLCİ KİRO’NUN BEYANI MANİDARDIR..
  “……………….
  SEN SAHİP OLURSAN; BU VATAN BATMAYACAKTIR.”

Yorum yap