344) RUSLAR, TATAR MİLLİ MECLİSİ’NE SALDIRIYA BAŞLADI!

Yayin Tarihi 26 Aralık, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

RUSLAR, TATAR MİLLİ MECLİSİ’NE

SALDIRIYA BAŞLADI!

image0016.gif

20 Aralık tarihli Tatar Milli Meclis’i toplantısında devlet bağımsızlığı Beyanat’ı kabul edildikten sonra, Tataristan’da Milli Meclis’e karşı saldırılar başlamıştır. 24 Aralık gece yarısı Çallı şehrinde Tatar Milli Meclis’i Reisi Fevziye Bayramova‘nın evine FSB (eski KGB)  subayları gelmiş, FSB’de sorgulamak için celpname vermek istemişler, fakat Bayramova onları eve sokmamış, celpnameyi almamıştır. FSB çalışanları aynı gecede Tatar Milli Meclis’inin reis yardımcısı Faik Taciyev‘in evine gitmişler, fakat burada da aynı yanıtı almışlardır. 24 Aralık, “Çallı Gençleri” gazetesinin redaktörü Damir Şeyhetdinov FSB’ye çağırılıp, sorgulanmıştır. 25 Aralık, Çallı şehrinde Milli Meclis toplantısına katılan tüm vekilleri ve milli hareket vekillerinin de hemen hemen hepsini FSB’ye çağırıp sorgulamışlardır.
 
         25 Aralık, “Tarihi-Medeni Miras” vakfı reisi, aynı adı taşıyan gazetenin de baş redaktörü, hukukçu Cemil Safiullin‘i /Fevziye Bayramova’nın eşi/ Çallı şehir Belediyesinde FSB çalışanları gözaltına almış ve FSB’ye sorgulamak için götürmüşlerdir. 1,5 saat süren sorgulamada, 20 Aralıkta yapılan toplantı, toplantıda kabul edilmiş belgeler, toplantıya kimlerin katıldığını sormuşlardır. Sorguyu, son yıllarda onlarca Tatar-Müslümanlarını hapsetmekle ün kazanmış FSB albayı Vikentyev Yevgeniy İgoroviç yürütmüştür. Sorgulama sırasında masada Tatar Milli Meclis’i vekillerinin 20 Aralıkta sokakta ve binada çekilmiş resimleri, tahmini isim listesi görünmüş, demek ki FSB ajanları Tatar milletçilerini aynı gün takip etmişlerdir.
 
         FSB albayı Vikentyev, hukukçu ve avukat Cemil Safiullin’a  Milli Meclis ve Beyanat hakkında sorular sormuş, “bağımsızlık” sözünün kullanılmasına itiraz etmiş, yardım için Amerika’ya müracaat ettikleri gerekçesiyle alay etmiştir. Hukukçu Cemil Safiullin ise, FSB albayına, 1990 yılının 30 Ağustos tarihinde Tataristan Yüksek Şurası’nın kabul ettiği devlet egemenliği hakkındaki Beyanatını, 1992 yılının 21 Mart tarihindeki Tataristan’daki devlet bağımsızlığı hakkındaki referandum sonuçlarını hatırlatmış, Tataristan’ın – Tatar ulusunun Kosova, Güney Osetya ve Abhazya gibi bağımsız olmaya hakkı olduğunu söylemiştir.
 
         Aynı gün Alekseyevski bölgesinin Eşnek köyüne, çiftlik sahibi, milli hareketin faal üyesi Rifkat Şemsetdinov’un yanına da FSB çalışanlarının geldiği malum olmuştur. Tataristan’ın diğer bölge ve şehirlerinde de Milli Meclis vekilleri ve taraftarlarının takibi ve sorgulamalar devam etmektedir. Tataristan’da resmi olarak kayıtlı olan ve çalışmalarını uluslar arası hukuk kuralları çerçevesinde yürüten Milli Meclis, FSB’nin ve diğer ceza kuruluşlarının iç işlerine karışmasını kesin olarak kınıyor ve Tatar ulusunun, dünya topluluklarının ve uluslar arası hukuk savunucularının yardımı için müracaat ediyor.
 
Milli Meclis’in Matbaa Merkezi.
25 Aralık 2008
Tatarcadan Türkiye Türkçesine aktaran Sürgündeki Milli Hükümet üyesi
Roza KURBAN

Paylaş:

Yorumlar

“344) RUSLAR, TATAR MİLLİ MECLİSİ’NE SALDIRIYA BAŞLADI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Aralık, 2008 00:02

  Moskof çarları neyse, Lenin, Stalin vs. de oydu.
  Hepsi de Moskoftu.
  Komünizm yıkılınca yoksa Rus ayısını şempanze mi oldu zannettik.
  Rus, aynı Rus.
  Ayı aynı ayı, oyun aynı oyun.

Yorum yap