343) YAŞASIN KİRLİ VARLIK(!)

Yayin Tarihi 17 Nisan, 2013 
Kategori SİYASİ

YAŞASIN KİRLİ VARLIK(!)

Ekonomiyi bilimsel anlamda bilmem! Ancak bir yurttaş olarak kendi bütçemi ve piyasa fiyatlarını bilir, ayağımı yorganıma göre uzatarak varlık ve yokluğun ne olduğunun farkındayım.

Karşılığı olmayan parayı kredi adıyla harcayarak yarınlarımızı ipotek altına aldıran bir toplumuz! Aslında liberal ekonomiyi uygulayan tüm dünya ülkeleri böyle yaşayarak krizlere sebep olmaktadır.

Ülkemizde bazı ekonomi krizlerinin bedeli rejim değişiklikleri ile ödenmiştir. Bunun en çarpıcı örneği 24 Ocak 1980 kararları olup, 12 Eylül İhtilaline zemin hazırlayışıdır. 70 sente muhtaçlıktan, yastık altındaki paraya 1’e; 100, 500, 1000… faiz veren banka ve banker bolluğuna geçiş dönemlerini yaşadık! Bu dönemde ilginç zenginler türedi, iflaslar çoğaldı, yoksulluk ahlakı ayaklar altına aldı…

1980 öncesi krizler olduğu gibi, sonrasında da 1991, 1994, 1999 ve 2008 sıkıntılarını iliğimize kadar idrak ettik!

Hükümetler önce “Nereden buldun?” dediler. Daha sonra “Nereden bulduysan buldun getir!” diyerek af edip ödüllendirdiler…

Bugünlerde medyadan takip ettiğimiz kadarı ile yine bir nakit darlığı çekiliyormuş. Hükümet bu sıkıntıyı 2008 yılında da yaşamış ve bir seri tedbir ile aşmıştı!

Tedbirleri hatırlayalım:

a)   Kayıtta olmayan varlıkların, kayda girmesi

b)   Özelleştirme

c)   Yabancılara mülk satışı

d)   Maliyet değeri düşük mal ve hizmet temini

Özelleştirme ve mülk satışının neler olduğunu ve getirdiğini hemen hemen herkes biliyor. Maliyet değeri düşük mal ve hizmet temini ise; yerli üretim yerine, ucuz kalitesiz Uzakdoğu mallarının tercihidir.

“Kayıtta olmayan varlıklar” nedir?

a)   Vergilendirilmemiş servet

b)   Kaçakçılıktan elde edilen servet

c)   Gayri meşru işlerin kara parası

d)   Yurt dışına kaçırılan para

Vatandaşların, kayıtta olmayan küçük tasarrufları bu bağlamda devede kulak misalidir.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ‘ikinci varlık barışı’ uygulamasını başlatacaklarını belirterek, “Maliye Bakanı’yla görüştük, hazırlıklar yapılıyor… ” demiş.

O halde yakın zamanda ne olacak?

Kaçakçılara ve hırsızlara yeniden af gelecek. Kara paralar resmi bir şekilde aklanacak. Haram ve yetim hakkı ile beslenenler itibar sahibi olacak. Hükümet’te kara paraların bolluğu ile borçlarını ödeyerek geçici bir rahatlama yaşayacak.

Acaba PKK’nın silah ve uyuşturucu kaçakçılığından elde etmiş olduğu milyar dolarlar da kayda alınacak mı? Nasıl olsa barış süreci içinde kardeşlik şarkıları söylüyoruz!

YILMAZ KARAHAN

image00115.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“343) YAŞASIN KİRLİ VARLIK(!)” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. mugebingul yorum tarihi 17 Nisan, 2013 15:30

    Maalesef ne hale geldi ülke, ne acı bir tablo. Önderimiz Atatürk eğitime çok değer vermişti bu doğrultuda en yüksek bütçe insana yatırıma ayrılırsa işte o zaman bu acı tablo bir daha yaşanmaz.

  2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 26 Mayıs, 2013 19:32

    HEPSİ AYNI DEGİLMİ ZATEN?FARK VARMI?–ONLARI KULLANANLAR BUGÜN GENE İSRAEL KURULMASINA VS.YE YARDIM ETMELERİNİ SAGLIYOR*PEKAKA DEDİGİNİZ MÜHİM BİRSEYMİ?ARKALARINDAKİ GÜCLERE SORMALI!:(

Yorum yap