342) AFGANLARIN ŞÜPHESİ YAYINLANDI!

Yayin Tarihi 20 Ağustos, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Afganlar ABD’den,

şüphe etmeye başladı

Afgan resmi yayınlarında, halkın, ABD’nin ülkeyi kasten istikrarsızlık içinde tuttuğuna inandığı yazıldı.

Afganlılar, ABD’nin bölgedeki silahlı güçlerin üslerini bildiğini fakat Afganistan’ın istikrarsızlık bırakmak için görmezlikten geldiğine inanıyor.

Afganistan devlet gazetesinde çıkan bir makalede, Afgan halkının artık ABD’ye hangi gözle baktığını açıkça ortaya koyuyor.

Gazetede yer alan makaleye göre, ABD, bölgedeki silahlı güçleri bilerek yok etmiyor; tersine bölgedeki emellerini daha da genişletmek için kullanıyor.

ŞÜPHELER İLK KEZ DİLLENDİRİLDİ 

Afganistan’da yayınlanan Anis gazetesinde konuya ilişkin yazı çıkana kadar, Afganlılar arasıra bu düşünceleri yaşıyordu. Ancak, ilk kez bir Afgan devlet gazetesinde ABD’liler hakkındaki şüpheler açıkça dile getirildi.

Anis gazetesi, çoğunlukla hükümetin görüşlerini yansıtıyor. Bağımsız gözlemciler, Anis gazetesinin böyle bir haber yaptığından hareketle Afganistan hükümeti ile destekçisi ABD arasındaki ilişkilerin bozulmaya başlamış olabileceğine dikkat çektiler.

DEVLETE AİT GAZETE

Devlete ait Anis günlük gazetesi, “ABD hep nerede olursa olsunlar militanlara saldıracağını söylüyor fakat gerçekte böyle bir şey yapmıyor. Afgan halkı çoktan beri yabancılarla ilgili bu tür iddialardan şüpheleniyordu. Özellikle İngiltere ve Amerika. El Kaide ve terörizmi bastıracaklarına dair güven kayboldu. Halkın düşünmeye hakkı var. Taliban’a ait eğitim ve tedarik tesisleri kapatılmadıkça hiç kimse Afganistan’da istikrar ve barışın tekrar tesis edileceğine inanmıyor.” dedi.

Afganlıların ABD’nin Afganistan’ı istikrarsızlık içinde tutarak askerlerinin Afganistan’da kalmasına meşruiyet kazandırmaya çalıştığını düşünmekte olduğuna işaret eden Anis, Afganistan’ın stratejik konumuna dikkat çekti. Anis, “Afganistan; İran ve zengin petrol ve doğal gaz üreten Orta Asya ülkeleri ile komşu.” dedi.

 DÜNYA BÜLTENİ/HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap