341) TATARİSTAN’DA, BAĞIMSIZLIK İLAN EDİLDİ!

Yayin Tarihi 22 Aralık, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

TATARİSTAN’DA,

BAĞIMSIZLIK İLAN EDİLDİ!

image00145.jpg

Sürgündeki yeni milli meclisin reisi Fevziye Bayramova

Tatar Türklerinin resmi olmayan kuruluşu olan Tatar Milli Meclisi, 20 Aralık 2008’de yapılan toplantısında, Tataristan’ın bağımsızlığını ilan etmiştir ve tüm dünya ülkelerinden 30 Ağustos 1990 yılında Tatar Devletinin resmi kuruluşu olan Tataristan Parlamentosu tarafından kabul edilen Bağımsızlık Deklarasyonu’nun tanınmasını istemiş ve sürgündeki Tataristan Hükümetinin üyelerini onaylamıştır.

20 Aralık tarihinde Çallı şehrinde Tatar Milli Meclis’inin genişletilmiş toplantısı yapılmıştır. Toplantıya Kazan, Çallı, Tüben Kama, Bögelme, Leninogorski şehirlerinden, Çistay, Alekseyevski ve başka bölgelerden Milli Meclis ve milli hareket vekilleri katılmıştır. Dünyada ve Rusya’da cereyan eden siyasi vaziyeti göz önünde tutarak, Milli Meclis, Birleşmiş Milletler’e, dünya parlamentolarına ve başkanlarına Tataristan’ın devlet bağımsızlığının tanınması dileğiyle müracaat etmiştir. “Tatar ulusu devletçiliğini kan dökmeden, uluslararası hukuk kurallarına esasen demokratik yol ile gerçekleştirmek istiyor, – deniliyor müracaatta. – Bunun için dünya topluluklarından Tatar ulusunun kaybettiği devletini diriltmede yasal çabalarının desteklenmesini istiyoruz.” Aynı zamanda Tataristan’ın devlet bağımsızlığı beyanatına göre karar alınmıştır, Milli Hükümet’in terkibi onaylanmıştır.
        
Milli Meclis’e bağlı olarak çalışa gelen “Sürgündeki Milli Hükümet’in” reisi olarak Amerika’da yaşayan tanınmış millettaşımız, bilgin ve siyasetçi Vil Mirzayanov seçilmiştir. Milli Hükümet’in terkibine

Heyretdin Güleçyüz (Almanya),

İklil Kurban (Türkiye),

Roza Kurban (Türkiye),

Fenzaman Battal, Gosman Gomer, Zölfiye Kadıyr (Tataristan)

 Kerim Yauşev (Başkurdistan) seçilmiştir.

Onların ilk görevi Milli Meclis’in kabul ettiği belgeleri uluslararası kuruluşlara iletmek, Milli Meclis’i Birleşmiş Milletler nezdinde resmi olmayan kuruluş olarak kaydettirmek vazifesi yüklenmiştir.
        
Milli Meclis toplantısında diğer örgütlenme işlerine de bakılmıştır. Tüzükte gösterilen zamanın dolması gereği, teşekkür ile Milli Meclis reisi İldus Emirhanov’un görevine son verilmiştir. Milli Meclis’in yeni reisi olarak siyasetçi, yazar-bilgin Fevziye Bayramova seçilmiştir. Milli Meclis reisinin yardımcısı olarak tanınmış siyasetçi Faik Taciyev seçilmiştir. Konuşmacıların hepsi, Tatar ulusunu yeniden devlet bağımsızlığını elde etme hareketine geçirmek ve devletçiliğe ulaşmak için yabancı ülkelerin de yardımına dayanmak gerektiği konusunda hemfikirdir. Gelecek yılın yazında Milli Meclis’in sıradaki toplantısı, yıl sonunda Kurultay’ı yapılacaktır.
 
Milli Meclis’in Matbaa Merkezi
20 Aralık 2008
Tatarcadan Türkiye Türkçesine aktaran Sürgündeki Milli Hükümet üyesi
Roza KURBAN.

image00220.jpg

Tataristan Bayrağı

Başkent

Kazan

Büyük Şehirleri

Yarçallı, Bögilme, Elmet, Çistay

Nüfusu

3.768.500

Yüzölçümü

68.000 Km2

Etnik Yapı(%)

Tatar-52.9,

Rus-39.5,

Diğer-7.6

image00310.jpg

TÜRKSOY Haritası

Paylaş:

Yorumlar

“341) TATARİSTAN’DA, BAĞIMSIZLIK İLAN EDİLDİ!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. seyyit battal yorum tarihi 22 Aralık, 2008 22:47

  Allah yardımcısı olsun. Tatar halkına Allah daim kılsın.

 2. salih tekbıçak yorum tarihi 23 Aralık, 2008 23:08

  Acaba diyorum TÜRK milleti kadar çile çeken bir millet dünya yüzünde varmıdır? YÜCE RABBİM TÜRK milletinin yar ve yardımcısı olsun.
  Sevgili kardeşim paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum sevgilerimle

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 24 Aralık, 2008 00:49

  Bir yerden başlamak gerek.
  Hayırlı uğurlu olsun.
  En azından, dualarımız onlarla.

 4. kenan öküş yorum tarihi 17 Kasım, 2009 21:08

  haritada doğu türkistan niye yok

 5. samet ev yorum tarihi 27 Ağustos, 2011 19:42

  hayırlı olsun ne olursan ol ama bağımlı olma diyorum saygılar sunuyorum.

Yorum yap