340) Kurt, Kuş Hakkı

Yayin Tarihi 17 Kasım, 2014 
Kategori SOSYAL

Kurt, Kuş Hakkı

image001

“Hak, deyince akan sular durur” der atalar. Bu özlü söz, itiraz etmeden adalete rıza göstermenin ifadesidir.

Bu adalet nasıl bir adalet ki, herkes boyun eğecek? Bu adalet; tüm canlıların yaşam hakkının korunmasını emreden ilahi adalettir. Her insan vicdanında bir adalet duygusu taşır. Ancak insanlar arasında farklılık gösterir. Eğitim, gelenek ve görenekler ile çevre koşulları vicdandaki adalet duygusunun oluşmasını sağlar.

Hiç unutamadığım bir çocukluk anım var:

Yaz mevsiminin sonlarıydı. Köyde rahmetli dedem ile birlikte incir, üzüm bahçesine gitmiştik. Dedem toprak ile meşgul iken, ele avuca sığmaz biri olduğum için eşekten iner inmez incir ağacına tırmanmıştım. Ağacın üst dallarında koparılmamış incirler vardı. Onları koparmaya çalışıyordum. Birden “Elleşme” diye dedem bağırdı! Emir büyük yerden gelince bizde burnumuzu çeke çeke ağaçtan indik ve dedemin yanına gittik. Rahmetli dedi ki: “Evlat, onlar kurt kuş hakkıdır. Bak asmalarda da üzüm var. Onlar da kurt kuş hakkıdır. Bak yerlerde de üzüm, incir, zeytin var.  Bunlarda onların hissesidir. Eğer biz bunları da alırsak bu mahlukat ne yiyecek? Evde incir, üzüm mü yok?”

Rahmetli babam da cebinde Hatay yöresinde ‘attün’, diğer yörelerde ‘sele’ denilen zeytinleri taşır ve yerdi. Zeytini yedikten sonra çekirdeğini çevredeki boş topraklı arazilere fırlatır atardı. Eğer topraklı bir yer göremediyse çekirdekleri cebinde saklar, mutlaka uygun gördüğü dağa, bayıra saçarak dökerdi. Kendisine neden böyle yaptığını sorduğumda, bana dedi ki; “Oğlum, bu çekirdeklerden bir kaç tanesi tutarsa, fakir fukara faydalanır”

Atalarımız kurdukları vakıflar ile amacına uygun yardımlaşmayı, korumayı ve gelişmeyi hedeflemişler. Vakıflar, insanların uğrak ve iskan olduğu yerlerde hizmet vermiştir. Issız yollara da yolcular ve yoksullar düşünülerek ceviz, incir, zeytin, çınar fideleri dikmiştir…

Günümüzde ise sosyal yardımlaşmayı hiçbir menfaat gözetmeden yapan kişiler ve kuruluşlar vardır. Allah onlardan razı olsun. Yeterli olup olmadığına herkes kendi tecrübesi ile cevaplayabilir..

Bizim de tecrübemiz diyor ki:

Kurt, kuş hakkı bitti. Kul hakları sıfırlanmaya çalışılıyor!

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“340) Kurt, Kuş Hakkı” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Bilgin Atasoy yorum tarihi 17 Kasım, 2014 18:49

    Örnek bir yazı…
    Ders almamız gerek aç gözlü insanlar ne yazık ki,Dünya’yı da öldürüyor hocam ! Yüreğinize sağlık!

Yorum yap