336) ABD’DEN HÜKÜMETE UYARI!

Yayin Tarihi 13 Ağustos, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkiye- ABDİran  

arasındaki denge!

image00122.jpg

AKP Yönetimine yönelik eleştirilerle dikkat çeken “Neo Conlara yakın Washington Times gazetesi, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın Türkiye ziyareti öncesi Türkiye’nin bu ziyaretten hiç bir şey kazanmayacağı gibi başının derde girebileceğini öne sürdü. Gazetede yer alan yorumda “Eğer Türkiye, İran ile enerji anlaşmasını imzalarsa, ABD, PKK terörizmine karşı mücadelede işbirliği ve istihbarat paylaşımı konusunda yeni bir sayfa açan Kasım 2007 anlaşmasına son verebilir iddiasında da bulunuldu.

Washington Times gazetesinin yorumcularından Tülin Daloğlu imzalı yazıda İran’ın aralarında ABD’nin de bulunduğu BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan 6’ların nükleer teknolojiyi geliştirmeyi durdurması talebini reddetmesinden iki hafta geçmeden ilk defa bir NATO üyesini ziyaret edeceği belirtildi.

ZİYARET, AHMEDİNEJAD’IN İMAJINI GÜÇLENDİRECEK”

İran’ın yeni yaptırımlara meydan okuyarak bölgedeki konumunun güçlendiği, Ahmedinejad’ın Türkiye’ye yapacağı ziyaretin İran’ın imajını daha da kuvvetlendireceği kaydedilen gazetede “Ancak Türkler ne kazanacak? En iyi koşullarda hiçbir şey. Ayrıca bu ziyaret, Türkiye’nin başını derde sokabilir yorumu yapıldı.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya’nın İran’ın, nükleer hedeflerinin ilerletilmesinde olumlu herhangi bir yönü görmemesinin “hayati olduğu görüşünde birleştiğini belirtilen yazıda şöyle devam edildi:

“Türkiye’nin siyasi liderlerinin ise bu yüksek düzeyli ‘görüşmeleri’ barış adına bir ‘iyi niyet’ gösterisi olarak görmeyi tercih etti. Sayın Gül, aynı nedenle Darfur’da soykırım emrini veren Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Şerif’e ev sahipliğini de yapmıştı. Ancak bir Türk atasözü, konuşmanın her zaman bir erdem olmadığını gösteriyor. Asıl erdem olan, ne zaman ve nasıl ‘sessiz kalmayı bilmektir.

Washington Times’deki yorumda komşularla iyi ilişkilerin Türkiye için iyi olduğunu ancak İran ile mevcut durumu ve bu ülkenin “nükleer silahları elde etme tehdidini ciddi olarak nitelendirildi. Halbuki Bush Yönetimi’nin AKP’yi güçlü bir biçimde desteklediğini kaydedilen yorumda ABD’nin kapatma davası konusunda sessiz kalmadığına dikkat çekildi.

“BEYAZ SARAY, ZİYARETTEN MEMNUN DEĞİL”

Türkiye’de Ahmedinejad’ın ziyareti konusunda Washington ile temas kurduğu yolunda spekülasyonların bulunduğu ancak bu yönde bir kanıt olmadığı ifade edilirken de “Türkiye, tamamen bağımsız bir biçimde hareket ettiği gibi gözüküyor. Beyaz Saray da, büyük bir olasılıkla bu ziyaretten memnun olmazsa da ABD yetkilileri, AKP liderliğini, komşuları ile pro-aktif angajmanı nedeniyle övmeyi sürdürüyor” denildi.

ABD’li gazetede, diğer bir senaryoya göre Türkiye’nin Amerika’nın İran Yaptırımları Yasası’nı “ihlal ederek” bu ülke ile bir gaz anlaşmasını imzalayabileceği belirtilerek “Eğer Türkiye, İran ile enerji anlaşmasını imzalarsa, ABD, PKK terörizmine karşı mücadelede işbirliği ve istihbarat paylaşımı konusunda yeni bir sayfa açan Kasım 2007 anlaşmasına son verebilir” diye yazıldı.

Ahmedinejad’ın ziyareti sırasında Anıtkabir’e gitmeyeceğini “açıkça” bildirdiği belirtilerek “Sayın Gül, teslim oldu ve bunun yerine onu İstanbul’a davet etti. Böylece, bu iki lider, farklı yönetim şekillerini temsil ederken, gerçekte ortak birçok şeyleri var” iddiasında bulunuldu.

“TÜRKİYE BÖLGESEL OYUNCULUGA OYNUYOR”

Washington Times’deki yorumda Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Türkiye’nin İran ile ilgili konularda sessiz kalamayacağını söylediği anımsatıldıktan sonra Türkiye’nin, topraklarının ABD kuvvetlerince Irak’a saldırmak için kullanılmasını reddettiği, ve Babacan’ın, Türk topraklarının İran’a karşı bir saldırıda kullanılmayacağını da söylediği kaydedildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İran’ın nükleer silahları bulundurmasına karşı çıkıp çıkmadığının belli olmadığı öne sürülen yorumda “Türkiye’nin siyasi liderliği, eş zamanlı olarak İran ile dans edip büyük bir bölgesel oyuncu hale gelebileceğine inanıyor. Umalım ki haklı çıkar. Yoksa Türk halkı, dikkatsiz bir politikanın sadece bir kurbanı olur” iddiasında bulundu.

ANKA

Paylaş:

Yorumlar

“336) ABD’DEN HÜKÜMETE UYARI!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Necdet Ekici yorum tarihi 16 Ağustos, 2008 02:32

  Aslında yazacak cok şeyler var.Ancak basitce ,Tarihsel örnekle acıklarsam:Osmanlı imparatorluğu yenilir ve Mondoros,Serv imzalanır.Buna Karşı cıkanlar,Türk Kurtuluş savaşını başlatır.29 ekim 1923 de Cumhuriyet ilan edilir.Lozan imzalanır.Genc T:C kurulur.
  YIL:1924
  Batıda Şeriatcılar(Nakşibendi)MENEMEN olaylarını başlatır.Başı:DERVİŞ MEHMET
  Doğuda ise Bölüçüler (Kürtcüler) ŞEYH SAİD ve diğerleri ayaklanır.Desdekcileri ise:ABD ve İngiliz.
  Bunlar bastırılır.Başta ATATÜRK vardır.
  YIL:2008
  Başta AKP ,Batıda Derviş Mehmetin torunu,BÜLENT ARINC,Doğuda ise,SEYH SAİTİN TORUNU,MİR MEHMET DENGİ,Desdekcileri ise ABD,AB,İslam Birliği
  TARİH TEKERRÜR EDER
  Tek Eksiğimiz ise:ATATÜRK ve KUVVAİ MİLLİYE
  Eğer Sağlayamazsak,Elvada TÜRKİYE CUMHURİYETİ
  VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN:
  Nen kimmiyim?????Gogleda GENÇLİĞE HİTABE BİLİMSELDİR diye yazarsanız,ONU BULAN KEMALİST TÜRK MÜHENDİSİYİM.Saygılarımla
  Ey Türk titre ve ÖZ üne dön
  Türk milleti maymunlaşmayacak özüne dönecektir
  Ne mutlu Türküm diyene

 2. Necdet Ekici yorum tarihi 16 Ağustos, 2008 02:55

  Gogleda.
  Gencliğe hitabe bilimseldir
  DNA teorisi
  Bir neslin hatası
  Atatürk üstün zekalıdır.İşde ısbatı
  Ne kadar Türküz?
  Yazarsanız ve KEMALİST_İZ coma girerseniz ,Benim bulduğum bazı buluşları ve şiirlerimi okuyabilirsiniz.Şu andada :
  Beyaz piramitler,
  Yenşey kitabeleri
  Orhun hitabeleri
  Nuh tufanının bilimselliği
  Gibi Türk milletini ilgilendiren konularla ilgili calışıyorum.Bunlara ilave olarak:
  DNA teorisi ile:
  1-)İnsanların KARDEŞ olmadığını ıspatladım.Geriye doğru gittiğimizde,İnsanlarda bulunan kromozom sayısının(x,y) ,Kardeş olmamız durumunda,23 e düşmesi GEREKİR.Oysa hala 46
  2-)DNA teorisi kullanılarak,MİLLET(ULUS)tanımı yapmak mümkün.
  SONUC OLARAK:İzafiyet teorisi,Zamanın dördüncü boyut olduğu,DNA teorisi ve BİNG BANG teoromleri kullanıldığında:
  Ulu önder ATATÜRKÜN yarım bıraktığı BİLİMSEL TÜRK TARİHİNİ tamamlamak ve Asil TÜRK Milletini BEYİN YIKAMA (Asimilasyon–Montürk) dan kurtarmak ve ÖZÜNE döndürmek bence mümkün olacaktır.Takibindede DÜNYA TÜRK BİRLİĞİNİ kurmak ..

Yorum yap