332) TÜRKMENİSTAN’A BİR GEZİ

Yayin Tarihi 13 Aralık, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Orta Asya’daki Ata Yurdu:

TÜRKMENİSTAN

image00134.jpg

Türkçe’nin en saf haliyle yaşadığı, kadınların erkekleri gölgede bırakacak kadar renkli giyindiği, sokakları tertemiz, müzeleri, tarihi yapıları bakımlı bir ülke Türkmenistan. Yüzde 90’ı çöllerle kaplı. Buna karşın şehirleri yemyeşil. Doğalgaz zenginliği sayesinde refah yüksek. Fiyatlar ucuz. 5,1 milyonluk nüfusunun neredeyse tümü okur-yazar.

Aralık ayında sıcaklık 6-10 derece arasında. İklimi kuru olduğu için soğuk hissedilmiyor. Atalarımızın izini sürmek, kutsal Merv’i, mucizevi Ürgenç’i görmek, rüzgar kanatlı Akhalteke atlarının sırrını çözmek istiyorsanız yola çıkmaya değer

AŞKABAD
image00214.jpg

Başkentin ismi Arapça aşk, Farsça kent anlamındaki ibad sözcüklerinin bileşimi. Yollar yemyeşil, sokaklar temiz. Kadınlar devamlı ellerinde süpürgelerle sokak süpürüyorlar. Ülke doğal gaz zengini olduğu için hava kirliliği yok. Toprak bol, nüfus az, sokaklar boş. Merkez, merhum devlet başkanı Türkmenbaşı Niyazov’un girişimleriyle beyaz kente dönüştürülmüş. Türk müteahhitlerin yaptığı muazzam yeni binalar, anıtlar beyaz mermer kaplı. Tekdüze bir izlenim veren ultra modern görüntü, kent çevresindeki yerleşimlerde değişiyor. Kendinizi 100 yıl geriye ışınlanmış gibi hissediyorsunuz.

Doğal gaz, benzin, elektrik, su ücretsiz. Maaşlar aylık yaklaşık 150-250 dolar civarında. Yasaklandığı için sokaklarda dilenci görülmüyor. Ülke yabancı sermayeye ihtiyatlı yaklaşıyor. Mevcut devlet başkanı, Niyazov kadar abartmasa da, şehirde resimlerine, onu öven sözlere sık rastlanıyor. Halk cana yakın. Türk olduğumuzu öğrenenler gözleri ışıldayarak hal hatır sordu. Kadınlar desenli aplik yakalı, rengarenk geleneksel uzun elbiseler giyiyor. Evliler başını bağlıyor. (Başı bağlı deyimi buradan geliyormuş) Zenginler gülümsediğinde tüm dişlerinin altın kaplı olduğunu görüyorsunuz.

Bayramı bol bir ülke Türkmenistan. Halı, kavun, buğday, at bayramı bile var. Bazı aileler gelir sağlamak için özel izinle turist gruplarını evlerinde ağırlıyor. Odaları bahçeli avlu etrafına dizilmiş. Zarif halk dansları ve şarkıları eşliğinde yemek yiyip, danslara eşlik edebiliyorsunuz. Ev halkının yaptığı el işleri de bir kenarda satışta sunuluyor

BİR TONLUK HALI

27 bin metrekarelik alana kurulan, beş bin kişilik Ertuğrul Gazi Camii, Türk camisi olarak biliniyor. Dış cephesindeki küfeki taşları İstanbu
l Hadımköy’den, mermerler Marmara Adası, Adapazarı, Elazığ ve Uşak’tan, künderakari kapı ve pencere kepenklerinde kullanılan meşe ağacı Bolu’dan temin edilmiş. Türkiye’den 320 TIR’la taşınmış.

Halı Müzesi’nde Türkmen halı ve kilimlerin en güzel örnekleri sergileniyor. Özellikle, 40 kişinin yedi ay gece gündüz çalışarak yer tezgahında dokuduğu, 49 milyon düğümden oluşan 193 metrekarelik halı büyüleyici. Aslında Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu’na perde olarak hazırlanmış, çok ağır geldiğinden geri gönderilmiş. Fotoğrafının çekilmesine izin verilmiyor.

Aşkabat Milli Müzesi’nde ülkenin dört bir yanından gelen eserler sergilenmekte. En ilgi çekici buluntuları arkeoloji ve etnoğrafya bölümlerinde görebilirsiniz. 500 bin parçalık koleksiyonunda antik dönem ve ortaçağa ait çok nadir buluntular var. Ayrıca çok sayıda antik Türkmen halısı, milli kıyafetler, kumaşlar, müzik aletleri, silah, müchever, madalya, tarihi yazılar, fil dişinden yapılmış boynuz şeklinde kaplar (riton) ve heykelcikler sergilenmekte. 19. ve 20. yüzyıl bazı Rus ve Batı Avrupalı sanatçıların tablo, çizim, heykelleri, ülkenin flora ve faunası, fosil, ender jeolojik buluntuları ile bu görkemli müze görülmeye değer

KADINLAR İÇİN CENNET

Ayağımın tozuyla Çöl Pazarı’na uğradım. Talkuchka/Cıgıldık, yani “itme-kakma” pazarı şehre yarım saat uzaklıkta, çölün ortasına kuruluyor. Haftanın dört günü ülkenin dört bir tarafından satıcılar buraya geliyor. Ulaşım ucuz. Uçakla 45 dakikalık uçuşun bedeli 10 dolar. Pazar masal ülkesi gibi. Ne ararsanız var: El işleri, kaftanlar, örtüler, halı, heybe, keçe, takı, kalpak, eski madalyalar, kitaplar, sebze, meyve, otomobil, seyyar restoranlar. Nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Tam bir renk cümbüşü, curcuna. Satıcılar laf atmıyor, mallarını gösterip “bak ne guzel, alsana” diyor. Dolar, Euro geçiyor. Halılar çok güzel ama maalesef ülke dışına çıkartmak zor.

Türk inşaat firmaları buraya da 2010’da tamamlanacak bir modern pazar kuruyor. Bitince pazarın bütün sihiri kaçacak…

MERV

Bu şehirde gelin olmak çok zor

image0036.jpg

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesindeki Merv şehrine Aşkabat’tan 50 dakikalık uçuşla ulaşılıyor. Bilinen tarihi, Abamendiler’e (M.Ö. 6-4. yüzyıl) uzanmakla beraber, ilk kuruluşunun daha da eskiye gitmesi muhtemel. Türkler 1035’te toplu olarak gelip şehre yerleşmeye başlamış. Beş yıl sonra Selçuklular ele geçirmiş. 1221’de Moğol istilasıyla yerle bir edilmiş, mezarlar ve türbeler hazine avcılarınca talan edilmiş. 15.yy’da Timurlu Şahruh’un emriyle tekrar inşa edilip, başka bölgelerden getirilenler yerleştirildiyse de kent hiç bir zaman eski ihtişamına ulaşamamış.

Günümüzde kutsal şehrin Sultan Sancar Türbesi, Abdullah Han Kalesi, Büyük ve Küçük Kız Kaleleri gibi mekanları okul öğrencileri, aileler, yeni evliler tarafından ziyaret ediliyor. Dua edip, toplu halde yemek yiyerek günlerini geçiriyorlar. Mezarlıklar bu kutsal alanların yakınında. Yolda yeni evli bir çifte rastladık. Gelin o kadar kat kat giydirilmişti ki, rulo yapılmış halıyı andırıyordu. Gelinler kaftanı başlarından geçirip tüm vücutlarını örtüyor. Kaftanın üstüne işlenen gümüş takılar 30 kilogram. Türkmenistan’da gelin olmak, bu serenomiye katlanmak hiç kolay olmasa gerek.

Sultan Sancar Türbesi, küp formunda, çok sade bir yapı. Üstünü örten kubbe bir zamanlar turkuvaz renkli, çok güzel çinilerle kaplıymış. Çevresindeki yapılar depremler, saldırılarla yıkılırken, türbe üç metre kalınlığındaki duvarları, altı metre derinliğindeki temelleri sayesinde bugüne ulaşmış.

Büyük ve Küçük Kız Kaleleri, Sasanilerce 7. yy’da kurulmuş. Çok sıkı korumalı, kerpiç duvarlarıyla 600 yıl kullanılmış. Günümüzde ise tamamen harap olmuş durumda.

Merv Pazarı’ndan kumaş, giysinin yanı sıra çeşitli hastalıklara deva otlar, hatta sülük bile alabilirsiniz. Şehri bir günde rahatlıkla gezip, akşam uçağıyla Aşkabat’a dönebilirsiniz. Türkmenler uçuş boyunca cep telefonunu rahatça kullanıyorlar, ikaz etmeyi unutmayın.

TAŞAVUZ – ÜRGENÇ

Dileğinin gerçekleşmesini isteyen, kaftanla tepeden yuvarlanıyor

image0045.jpg 

Aşkabattan Taşavuz’a uçakla yaklaşık bir saatte gidiliyor. Amu Derya deltasındaki bu yerleşimin yeni adı Daşavuz. 19. yüzyılda bir kale olarak kurulmuş. Günümüzde düzgün sokakları, blok apartmanlarıyla tipik bir Sovyet yerleşim örneği. Moskova-Köhne Ürgenç demiryolu da buradan geçiyor.

Taşavuz’dan yaklaşık iki saatlik otobüs yolculuğuyla ortaçağın önemli kentlerinden Köhne Ürgenç’e varıyorsunuz. Açık hava müzesi görünümündeki kent geniş bir alana yayılmış. Adeta bir adak yeri. Neredeyse her ağaç dalına bez parçası bağlanmış. Şehri daha çok hastalar, dilekte bulunmak için ziyaret ediyor. İsteği yerine gelen burada kurban kesiyor. Çocuk sahibi olmak isteyenler içinde oyuncak bebek bulunan küçük beşikler bırakıyor. Ayrıca dileklerin gerçekleşmesi için üstlerine geçirdikleri bir kaftanla yere yatıp bir tepeden aşağı metrelerce yuvarlananları hayretle izledim. Eh, buralara gelip de adak adamamak olmaz, ben de geleneklerine katılmadan edemedim

BAŞ VE VÜCUT  AYRI MEZARDA

Turabeğ Hanım Türbesi, Orta Asya’nın en önemli yapılarından. Geometrik planı çok büyük takvim gibi. İnsanoğlunun zamandaki önemsizliğini vurguluyor. İçindeki kubbede ışıldayan mozaikler günleri temsil eden 365 ayrı bölüm. Kubbenin altında, saati temsil eden 24 kemer, onun altında ayları temsil eden 12 kemer ve ayın haftalarını temsil eden dört büyük pencere bulunuyor. Türbe 14. Yüzyıl’da, Altınordu döneminde, Sufi hanedanının aile mezarı olarak yapılmış. Turabeğ Hanım hem bu hanedandan Kutluğ Timur’un karısı hem de Altınordu’ya İslamiyeti getiren en büyük liderlerden Özbek Han’ın kızı.

Necmeddin Kubra ve Sultan Ali Türbeleri aynı avlu içinde, karşılıklı. Necmettin Kubra 12-13. yüzyıllarda yaşamış Horezmli çok ünlü bir öğretmen ve şair. Moğollar başını keserek öldürmüş. İki mezardan birinde başı, diğerinde vücudu gömülü. Türbesi Türkmenler’in ikinci Mekke’si. Üç kez ziyaret etmek bir hacca bedelmiş. İyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılıyor. Duacı, dilekçi ziyaretçisi bol. Türbenin üç kubbesi, özgün çinili girişi bulunuyor. Sultan Ali ise 16. Yüzyıl Özbek lideri. 1320’lerde yapılan Kutluğ Timur Camii’nin tuğla minaresi 62 metre yüksekliğiyle Orta Asya’nın en uzunu. Bacayı andıran minare 143 basamaklı. 800 yıllık Sultan Tekeş Türbesi, konik kubbe ve zigzag desenli tuğla işçiliğiyle tipik Horezem mimari özelliklerini yansıtıyor

NE, NEREDE, NASIL?

Para birimi Türkmen Manatı. 14 bin Manat yaklaşık 1 dolar. Euro geçiyor. THY İstanbuldan Aşkabat’a her gün uçuyor. Vize almak zor. Hava alanındaki formaliteler cabası. En kolayı turla gitmek. Aşkabat’ta beş yıldızlı Ak Altın Plaza Hotel’de kalabilirsiniz. Tel: (99312) 363700. Çoğu özel otomobil taksi olarak çalışıyor. Caddede elinizi kaldırınca, çok beklemiyorsunuz. Fiyatlar makul, inmek istediğinizde “ben burada düşeyim” diyorsunuz. Devlet binaları, hava alanı, müze ve cami içleri, sınır kapılarında fotoğraf çekmek yasak. Sokakta dahi sigara içmek yasak.

TÜRKMEN YEMEKLERİ

Türkmen mutfağı bize hiç yabancı değil. Mantı, mantı böreği (Khonim böreği), börek (samsa), pilav, süzme yoğurt, ayran, mercimek çorbası, erişte ve şiş başlıca yemekleri. Mantının kabak, patates, ıspanak, yabani otlusunu da yapıyorlar. Bir kevgirin üstüne dizip, buharda pişiriyor, bir kase yoğurtla servis ediliyor. Hanım Böreği mantının büyük rulo şekindeki hali, içinde kıyma, patates, soğan, otlar var. Salata çok ince doğranmış, turşumsu havuç, yabani ot ve süzme yoğurttan yapılıyor. Türkmenistan’da pirinç bol ve çeşitli, pilavlar da öyle. En popüleri Özbek pilavına benzeyen havuçlu, üzümlü, etli Türkmen pilavı. Pamuk yağıyla pişiyor. En lezzetlisi pazardaki seyyar satıcılarınki. Tandır veya fırında, süt veya su katarak pişirdikleri ekmek ve pidelerin nohutlu, susamlı, soğanlı ve çörek otlu çeşitleri var. “Lochira” denilen yassı, 2-3 milimetrelik ekmeklerin hepsinin üstüne “çekiş” adlı aletle desen yapıyorlar. Tatlıları helva, şekerpare ve pişmaniye. Daha çok meyveyi tercih ediyorlar. Deve et ve sütü mutfaklarının gözdelerinden. Ayranının çok lezzetli olduğu söyleniyor.

At bakanlığı olan tek ülke

image0053.jpg 

Sabah kalk atını gör, atından sonra babanı gör, diyor bir Türkmen atasözü. Türkmenler için at can yoldaşı, tutku, dilek, murada ermek demek. Türkmenler gücü, dayanıklılığıyla ünlü atları Akhalteke sayesinde çölleri aştı, gece gündüz yol alıp akın yaptı. 1917 Rus işgalinden önce hemen hemen bütün Türkmen ailelerin en az iki atı varmış. Sosyalist sistemde atlar devlet çiftliklerinde yetiştirilmiş. Bazı aileler atlarından vazgeçmemek uğruna İran ve Afganistan’a kaçmış. 1991’de bağımsızlığını kazanan Türkmenistan’da yeniden milli sanat olmuş at yetiştiriciliği. Çiftlikler açılmış. Akhalteke milli servet, devlet armasında yer alıyor. Komşu Kazak ve Özbeklerin aksine Türkmenler at eti kesinlikle yemiyor. Türkmenistan, At Bakanlığı bulunan tek ülke.

Arzu KILIÇÖZLÜ / HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

“332) TÜRKMENİSTAN’A BİR GEZİ” yazisina 193 Yorum yapilmis

 1. sevgi ödlek yorum tarihi 13 Aralık, 2008 15:29

  GERCEKTEN BU AT BAKANLIGI,COOK ENTERESAN!
  *DEMEKKİ,TERTEMİZ HAVASI VAR..TRAFİK YERİNE..AT!MUHTESEM OLURDU..
  *YALNIZ BİR TESBİTİMİZ VAR İSTANBULDA..ORALARDAN GELEN GENC HANIMLAR BURADA İS BULMA FİRMALARI ARACILIGIYLA, YASLI BAKIMINI ÜSTLENİYORLAR..TEMİZ,GÜCLÜ,GÜVENİLİR,COK İYİ YEMEK PİSİREN İNSANLAR..DA..TEK BÜYÜK SORUNLARI VAR..COGUNLUK!KOCADAN AYRILMIS;(…
  EVLATLARI OARADA KENDİLERİ BURADA..COK ÜZÜCÜ..VEDE KOCALAR CALISMIYOR!!SANIRIM BU KONUYLA ALAKALI BÜYÜK SIKINTILARI VAR!
  VE HEPSİDE COOK GENCLER..BURAYA GELENLER,ÖZBEK,TÜRKMEN..EPEYCA TANIYIP,GÖZLEMLEDİM.
  ASK,ABAD..DA GALİBA ASK, YETMİYOR..İS OLMALI;(
  ESKİ GECERLİ OLAMIYOR, BU YASAMA AYAK UYDURTMUYOR YAZIKKİ..CÜNKÜ BU YASAM SANKİ DAHA CİLELİ?SANIRIM BU SORUN ‘TEKNOLOJİYLE” BASLADI..
  BELKİDE YANILIYORUMDUR?
  HOSKALINIZ EFENDİM.

 2. mete boz yorum tarihi 13 Aralık, 2008 20:18

  Yavvv!! bazen çok sinirleniyorum , burayı anlatıyorsun ama buraya gitmedikten sonra bilgi alsan ne olur esas amaç buraya nasıl gidilebilir onun yollarını göstermek .
  Örneğin ben senelerdir buraya gitmek istiyorum ama vize çok zormuş gidemiyorum yardımcı olsanıza , yoksa iki satır yazı yı biryerden kopyala yapıştır oldu türk dünyasına büyük hizmet , Türklük sana minnettar ….

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 15 Aralık, 2008 11:24

  Burnumun direği sızlıyor.
  Hissediyorum, anlatamıyorum.
  Ben az dedim, siz çok anlayın gari.

 4. kaan topal yorum tarihi 26 Mart, 2009 13:33

  türkmenistana gitmek istiyorum lütfen bi bildiği olan beni arasın imam nikahlı eşim orada ve ben gidemiyorum insaniyetlik namına 5327239263

 5. pelin bayhan yorum tarihi 28 Nisan, 2009 19:22

  merhabalar bende türkmenistanla nişanlıyım fakat bu arada hamile kaldım bana yardım edermisiniz nişanlım türkmenistanda nolur yardım edin şimdiden teşekkürler…

 6. barış salman yorum tarihi 10 Mayıs, 2009 16:21

  pelin bende türkmenistana gideceğim bilgi için beni ara 0541 651 70 19 yardımcı olabilsem ne mutlu

 7. pelin bayhan yorum tarihi 12 Mayıs, 2009 21:48

  çok zor durumdayım nişanlım türkmenistanda ben istanbuldayım kavuşmak istiyoruz bu arada ondan hamileyim bu durum daha üzücü hergünüm zindan geçiyor tabiinişanlımında bizim bir araya gelmemiz için ne yapmalıyıznereye başvurmalıyız vize alamıyoruzbir allahın kullu yardım edermi acaba oraya gitmek çok zor yaaa kafayı yiyecem
  ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN NEOLUR YARDIM EDİN!

 8. sahın ates yorum tarihi 6 Haziran, 2009 03:42

  merhaba bızde turkmenıstana kalıcı olarak gıtmek ıstıyoruz vize sorunumuz var ne yapmamız gerektıgını bılen arkadaslar lutfen yardımcı olsun http://[email protected]

 9. AHMET TEKINALP yorum tarihi 19 Aralık, 2009 09:54

  arzu hanim bana yardimci olurmusunuz benim ailem orda ve ben vize alamiyorum hep red ediliyorum .ve nedenini soylemiyorlar.simdi den yardimlariniz icin tsk.

 10. faruk yorum tarihi 9 Ocak, 2010 08:25

  sanırım bu vize konusunda yardımım dokunabilir benımde eşim orada idi ve aynı sorunları bende yasadım fakat bu sorunlar bizi kopardı ayrıldık mecbur kaldık fakat zaman gectikce bilgi edindim ve bunları paylaşabilirim faydası olabilir dusuncesındeyim 0531 760,66,54 saygılar allah sabır ve dayanma güçü bu türkmen hükümetinede akıl sağlığı versin.

 11. abdullah yorum tarihi 29 Ocak, 2010 16:51

  slmlar ben 4 ay önce turkiyede turkmen kızla evlendim ve şuan turkiyede yasıyoruz ona oturma iznide aldım fakat biz turkmenistana kalıcı olarak gitmek istiyoruz ama nasıl olacak bilmiyoruz sadece turkiyede resmi nikahımız var yardımcı olmanızı istiyoruz simdiden tesekkur ederim tel numaram 5359692976

 12. abdullah yorum tarihi 29 Ocak, 2010 16:53

  msn adresim yardımcı olacaklar lutfen eklesin [email protected] ALLAH RAZI OLSUN…

 13. pelin yorum tarihi 5 Şubat, 2010 12:54

  peki ama faruk bey nasıl yardımcı olcaksınız ki vize alınmıyor

 14. pelin yorum tarihi 5 Şubat, 2010 13:22

  bu duruma bir çare yokmuu yaaaaaasevenler kavuşamıcakmı?insanları engeliyorlar bizim oralarda ne işimiz olurki ben vatanıma kurban olayım kıymetini bilmiyoruz onlar buraya geliyorlar her haltı işlerler biz gidemiyoz bu haksızlık o zaman onlarda buraya gelmesinler sevenler kavuşsun çocuklar babalarını görsün böyle adaletsizlik olmazzzzzzzzzzzzzzzz TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOK BU BÖYLE BİLİNEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

 15. recep....gülcan. yorum tarihi 19 Mart, 2010 00:47

  selam ben recep bende 4 yıldır türkmen kadınla evliyim.bizim sorunumuzda aynı.türkmen konsolosluğuna toplu halde dilekçe verelim.bu vize sorununu çözsünler.türkiye’ye gelen hiç bir türkmen vatandaşına Türkiye zorluk çıkarmıyor.Türkmenistan’da bize zorluk çıkarmasın.bunun için gelin kamuoyu oluşturalım bu sorun çözülsün.gelin kol kola girip bişeyler yapalım.ağlamayan çocuğa emzik verilmezmiş.sesimize ses katalım.yetkililere ses verelim.selamlar.

 16. zafer yorum tarihi 6 Nisan, 2010 21:02

  hanımlar beyler..türkmenistan şu anda kuzey asyanın gözbebeği durumunda.nerdeyse herşey bedava..dünya şirketlerinin çinden sonra sıradaki ağızı sulandıran ülkesi..ekonomisi hızla yükselen bir ülke..ve bu yüzden türkmen hükümeti olaya temkinli yaklaşıyo..orada türk olmak ayrıcalıklı değil..adamların ilk düşüncesi kendi halkının refahını yükseltmek..bunu başarmak içinse sadece orada iş yapan türk firmalarına bazı kolaylıklar sağlanıyor..sovyetlerin etkisinin haala devam ettiği bir ülke..yani tam bir polis ülkesi..attığınız her adıma çok dikkat etmeniz gereken bir ülke..100 dolarlık bir rüşvetle sokakta satın alamayacağınız bir kişi yok gibi bir şey..gece saat 23 ten sonra misafirlik yasak..hele hele yatılı misafir olarak kalmak hapse girmenize neden..türkmenistanda yaşamak için can atanlarınız varsa ben tekrar düşünün derim..arzu hanım bir turist olarak anlatmış..ama işin içine girdiğinizde o kadar güllük gülistanlık bir şey değil..sakın aldanmayın..ki bu yazdıklarım sadece küçük bir özet..nerdenmi biliyorum..aşkabat ve türkmenbaşı arasında yıllardır mekik dokuyorumda ondan..vizeye gelince..bir arkadaşımızında söylediği gibi öyle kamuoyu oluşturmaya falan gerek yok..bunada imkan yok zaten..adamlar çok katı..vize almanın en kolay yolu orada iş yapan bir türk şirketinde çalışıyor olmanız..ki o vizeyide şirket başvurduğu halde 1 ayda zor alıyorsunuz..beni az süründürmediler..gerisini siz düşünün artık..özür dilerim biraz karamsar oldu bu yazdıklarım ama maalesef gerçekler bunlar..

 17. mehmet yorum tarihi 11 Mayıs, 2010 15:36

  sevgili arkadaşlar yorumlarınızı isteklerinizi okudum fakat size katılmıyorum hersey dışardan göründüğü gibi değil içinde olmayan bilemez ben 8 ay yaşadım türkman başında ama lütfen başka bir ülke tercih edin bekar arkadaşlarda varsa evlenmeyi hiç düşünmesinler ordan onlar bizi hiç sevmiyor onlar rusları daha çok seviyorlar lütfen akıllı olalım yanlış yapmayalım.türke eziyet çektiriyorlar vede türke herşeyi çok pahalıya satıyorlar daha anlatılacak çok çey var ama kısa ve öz yeter anlayan anlar

 18. ilhan altun yorum tarihi 28 Mayıs, 2010 12:48

  merhabalar,görüntüve yazılarınızla beni sevindirdiniz.emeklilikten sonra orada yaşamak istiyordum ama yapılan yorumlar ve yazılanlardan sonra şimdilik orada yaşama fikrini askıya aldım.seven kardeşlerim inşallah kavuşur,hala gitmek isteyenlerede kolay gelsin diyorum. teşekkürleeeeeeeeeeeeeeeeeeeer.

 19. adem dereli yorum tarihi 31 Mayıs, 2010 00:27

  arkadaşlar abiler ablalar ben geçen sene çok uğraştım konsolosluk dernekler başvurmadığım yer kalmadı ve netice hayır ve ilginç tir bana dış işleri bakanlığından davetiye gelmesi lazım dediler eğer parası olupda ucuz yaşamak için gitmek isteyen abiler ablalar varsa ben taylantı sonunakadar tavsiye ederim ve türkrlerede çok yakın davranıyorlar mükemmel bir ülke cennetin yeryüzüne inmiş hali çok ucuz aylık150 200 dolaraçok rahat geçinirsiniz yorum sayfasında arkadaşımızın biri türkün türkten başka dostu yok demiş bende ona kesinlikle katılıyorum

 20. murat saglam yorum tarihi 1 Haziran, 2010 15:30

  yasamak gerekır uzaktan konusmak kolaydır
  her insan bır degıldır
  ıyısıde vardır kotusude

 21. maysa meredova yorum tarihi 5 Temmuz, 2010 15:55

  evet doğru yazmışsınız katılıyorum türkmeninde türkmenden başka dostu yoook. sizi kimse zorlamıyor beğenmiyorsanız gitmeyin. türkiyede de herkes mükemmel değil. bu arada mehmet türkmenlerin türkleri sevmediklerinden bu kadar emin olmana şaşırıyorum sanki burda türkmenlere çok iyi davranıyorlar konuşmıyım bazı şeyleri bende kalsın. bende pişmanım burda üniversite okuduğuma ama maalesef yapacak bişey yok artık katlanmak zorundayız…

 22. erman tol yorum tarihi 7 Temmuz, 2010 09:30

  arkadaşlar ben türkmenistanda 1 ay turist olarak kaldım.vize işini devlet görevlisi olarak gittiğimden dolayı kolay hallettim..ama normal bir insanın oraya girmesi çok zor..hadi gittin diyelim yaşamak çok zor..ülke ucuz..ama yabancılar için bir açık cezaevi.kendi vatandaşını insan yerine koymayan bir ülke..halkın yüzde 80 i sefil bir hayat yaşıyor.para yok iş yok..ama gösteriş meraklısı devlet başkanı tüm imkanları seferber etmiş kendileri için..türkmenistan çok güzel..temiz..modern binalar var..ama içleri boş..sadece gösteriş meraklısılar..kadınlar sabaha kadar sokak süpürüyor aldıkları para 50 -100 dolar..erkekler işsiz, parasız..alkolik ve eroinman..kadınlar çalışıp a,ilesine bakmaya çalışıyor..ancak yüzde 5- 10 luk bir kesim iyi yaşıyor.çok güzel kadınlar kızlar var..ama düzgün erkek az..birçok kadın çaresiz metres hayatı yaşıyorlar..özellikle rus kadınları..türkleri erkekler sevmiyor, ama kadınları seviyor..eğer kültürlü zengin ve bakımlıysanız sizin için herşeyi yapabirirler.kendi vatandaşının yurtdışına çıkmasına çok zor izin veriyor..kaçak çıkanları vatandaşlıktan atmakla tehdit ediyor..insanların umudu kalmamaış..herkes kaçmak istiyor..ama beceremiyorlar..eğer onları gerçekten bizim atalarımız olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz..amerikalılar orada çok değerli..türklerin pek değeri yok..bizim inşaat işçileri orada pek iyi intibalar bırakmamış..birkaçyıl öncesine kadar türklerle beraber olan kadınların evlenmeleri için 50 bin dolar para istiyormuş devlet..bu parayı verebilecek insan az olduğu için orada şu anda babası türk olan çok çocuk var..ama babasını tanımayan..bu çok acı..fahişelik yasak..ama insanlar çaresiz..para için yapıyorlar..100 metrede bir polis var..araba kullanmak işkence..rüşvet istiyorlar..hersokak başında asker ve polis kontrol noktası..sanki sıkıyönetim..insan bunalıyor..oraya gitmek isteyenler varsa tekrar düşünsünler..mail [email protected]..sorusu olana yardımcı olabilirim..saygılar

 23. Maksat Öwezow yorum tarihi 7 Ağustos, 2010 05:29

  merhaba ben buraya tesadüfen geldim.Bende 2 senedir istanbulda okuyorum.yukarda yazılan yorumları tek tek okudum.içinde dogrularda var sadece bir açidan bakarak yazılan yorumlarda var.Türkmenistanda Türkleri sevmiyorlar dıye yazmışlar.evet sevmiyorlar nedeni inşaatda çalişan türklerin çogunluk kısmı türkmen halkına ıkıncı sınıf muamelesı yapmaya çalışıyor.nasılmı bakınız orda çalışan türkler en az 1500 dolar maaş alıyorlar ve normal halkın maaşıda 100-200 dolar arası dolaysıyla ordakı turkler bıraz üsten bakmaya çalişiyorlar.onun içinde türklere normal fıyatdan daha pahalıya satıyorlar(bazı yerlerde olur).gelelim türklerin sevilmediklerinin ençok sebebine.sebeb Türkmenistandaki inşaatların %80 türk ŞİRKETLERİn ve orda çalişan binlerce işçi var VE bu işçilere ordaki türkler pek fazla iyi dawranmıyorlar(hepsini kassetmiyorum)ve kendı ülkende ikinci sınıf muamelesı gÖRMEK HİÇKİME hoş gelmez.devamını yazıcam………

 24. Ziya Doğan yorum tarihi 20 Ağustos, 2010 01:42

  Kıymetli arkadaşlar! Herkes birşeyler yazmış ,kimisi doğru kimisi yanlış.Türkmenistan herkesin düşündüğü gibi bir yer değil.Ben 4 yıl kaldım.Türkmenler Türkleri çok severler.Ama ilk giden Türklerin çok yanlışları oldu.Kimisi dolandırdı kimisi hileli işler yaptı.Böyle olunca bizlere karşı fikirleri değişti.Şimdi Türkmenistanda çok büyük yatırım hamlesi var.Her yer şantiye gibi.Uzun yıllardanberi Dürüst çalışan Mütehatlik hizmeti veren birçok firmamız 10 bine yakın insan çalıştırıyor.Hepsi çok başarılı.Yalnız Türkmenistandaki kanunlar hala eski Rus kanunları.Bu yüzden bizlere bazı şeyler ters geliyor.Her geçen gün Türkmenistan daha modern hale geliyor.Benimde eşim Türkmen vizede problemler var ama ben bunlarında düzeleceğini düşünüyorum.Bütün arkadaşlara selamlar..

 25. öykü kılıç yorum tarihi 22 Ağustos, 2010 13:53

  benim eşim de türkmenistanda aşkabatta çalışıyor.bizde çocuklarla yanına gideceğiz .ama yorumları görünce çok ürktüm açıkçası.bu kadar kötü mü.çocuklarım ilköğretim çocukları aşkabatta okula vereceğiz eğitimi nasıldır.bilgi verirseniz sevinirim.

 26. Ziya Doğan yorum tarihi 23 Ağustos, 2010 12:44

  Kıymetli kardeşim.Aşkabatta T.C Milli eğitim bakanlığının Okulları var.Yalnız Lise olarak hizmete bağlı lise var.Eğitim olarak gayet iyidirler.Gidincede göreceksiniz,Aşkabat çok güzel bir yerdir.Selamlar.

 27. öykü kılıç yorum tarihi 24 Ağustos, 2010 18:46

  çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 28. ahmet durmaz yorum tarihi 3 Eylül, 2010 14:31

  Merhabalar

  bende muhendıs olarak calısmak ıcın yakında gıdıyorum.ailemide götürmek konusunda kararsızım.kucuk bır cocugum var.

  saglık hızmetlerı nasıldır.esım ve cocugum orada guvende olurlar mı?

  bılgı verecek arkadaslara selamlar

 29. Ziya Doğan yorum tarihi 4 Eylül, 2010 11:50

  Selamlar.Ahmet bey! Ailenizi ve çocuğunuzu götürün.Hiçbir sorun olmaz.Ayrıca Aşkabatta Central hospital adında Türk hastahanesi var,oradaki arkadaşlar sizlere yardımcı olurlar.Selamlar.

 30. ahmet durmaz yorum tarihi 14 Eylül, 2010 11:44

  bazıları bıraz korkuttu.cok sıkı dıye.gece dısarı cıkamazsın.baska sehıre gıdemezsın.her yerde polıs kontrolu var diye.

  esım ve cocugumu göturunce dısarı cıkamazlar ve sıkılırlar dıye cekınıyorum.kıme sorsam boyle dıyor.daha ıyı bır seyını sayan olmadı.

  orada yasayanlar detaylı bılgı verırlerse cok sevınırım.

 31. Ziya Doğan yorum tarihi 15 Eylül, 2010 21:34

  Kıymetli arkadaşlar! Ben her yıl iki defa Türkmenistana gidip geliyorum.Ayrıca devamlı arkadaşlarım ile görüşüyorum.Çok önemli Türkmenistan ile ilgili sorularınız olursa yardımcı olabilirim.

 32. fatih babacan yorum tarihi 27 Eylül, 2010 04:20

  ben bir yıl kaldım ve gene gidicem çalışmak için
  aşkabatta çalışmadım ama gelirken orada dagezdim her 100 metrede 1 polis var.gezilecek yer pek yok istanbul ankara izmir gibi falan değil
  koca koca binalar var ama hepsi gösteriş için yapılmış her şey devletin tarlalar pamuk ve bugday ekiliyor genellikle ben kırsalkesimde kaldım oranın halkı yabaniydi bide devletin ben hiç türkmen şirketi göremedim vardır ama duymadım ben
  hala kominizmin kanunları sürüyor devletin yönetim sekli demokrasi ama bence suudi arabistanda yaşamak orada yaşamaktam kolaydır .ünkü arabistanda iletişim cok ucuz fiyatlar herkese aynı internet var türkiyeyi aramak ucuz
  türkmenistanda türkiyeyi aramanın dakikasını bilemiyorum ama arayıpta buradan açtıkları anda 5 dolarım gidiyo bunu türklere özel kitleme yapıyorlar çünkü türkmenler türkiyeyi aramaz biliyorlar hatta türkiyrdrn bizi aradıklarında bile 3.5 dolarlık konturle 10 yada 15 dakika anca konusabiliyoruz
  internet 1900 den kalma 2 g ile 1.5 gb internet şu anda 35 dolar aylık
  sigara gene arabistana göre pahalı (para pirimi manat) malboro 5 manat
  1 dolar 2.80 manat (türkmenistan)
  1 dolar 3.75 riyal (s.arabistan)
  türkmenler zaten sigara içmiyorlar
  yani türklerin ne ihtiyacı varsa orada bunu
  bizlere veren türkmen devleti de olsa vatandaş da olsa dşerinden çok üstüne veriyor.eskiden güzelmiş türkleride severlermiş türkmenler ama bizim türklerde üyü değil kardeşim insanlara bazen cok kötü davnıyorlar artık onlarda haklı olarak
  türklere kızıyorlar ama haklı yanları yok değil tabi fuhuş yapmanın cezası 2000 dolar yada 15 gün hapis tabi yatmak isteyeen olursa para vermiyormuş
  ama bana sorsalar veririm ben 3000 de veririm yatmamak için hapishanelerine cok rezilmiş veririm derken başkasının evinde yakalsalarda bu cezayı ödüyorsun firmanın bizlere gösterdiği adreslerde kalamıyoruz kalanlar var ama cok saglam dost buldukları zaman sorun olmuyor yakalananlar da var
  hatta ben gelirken 2 kişi (ben tanımıyorum)15 yaşında ki kızla yakalanmışlar birisinin firması 13 dolar veriyomuş diyodular cıkarmak için kalanada 8 yıl hapis diyodular parayı vermeyen firma net-yapı inşaat
  bu firmaya sakın güvenipte oralara gitmeyin bu firma ana firma olmasına rağmen parayı karşılamazken taşören firma vermiş 13 bin doları
  tabi işçilerin yaptığıda şerefsizlikten başka bir şey değil ama adamın karısı cocuğu varmış türkiye de hatta işçiler arsında maaşlarından kestirmek istedi pnuda kabul etmedi bu firma yani oraya bizleri götüren firmalar sanki türkmenlerden cok mu iyi bana kalırsa türkmenler
  türkiyedeki ve oradaki türk şirketlerinden daha iyi davranıyordur türklere yalnız
  devlet fuhuşa karşı oldugu için de her yerde bi ispiyon söz konusu olabiliyor.yada işyerinde türkmene iyi davranmayan bir türkü tehdit ediyolar (ama boş tehdit)
  ispiyon edebilirler yalnız.
  gelelim oradaki aylık masrafınıza sigara içen biri ayda 200 doları harcar diyebilirim.
  tabi şehirde calışacaksanız bu 3 yüzden aşağı olmaz zannediyorum
  gelelim kızlara kızları ince bell ve fıstık gibiler
  bakımlı olsalar türk kızlarına 10 basarlar ağda yapmıyolar ha..
  türkleri değilde parayı seviyolar
  gelelim erkeklerine
  hepsi ayyaş 100 kişiden 90 kişisi kesin
  votka içiyodur oda 5 manatlık votka ha..
  her akşam icerler bir adam bir şişe 50 lik votkayı cok rahat içiyor onlarda zevklerine düşkünler yani
  işe gelince türkmenler calışmazlar türklere yardımcı olurlar tabi işögrenmek için hevesli olanlar olabiliyor
  hiçbirinde el becerisi yok usta hepsi okumuş diye yazmışlar.okula gitmişler ama tahtaya bakıp bakıp gelmişler hoca da içiyomuş heralde akşamları sabah sızıyomuştur.ama 10-15 yıl sonra orada yaşamak türkiyede yaşamaktan iyi olu herhalde
  elektrik beleş
  su beleş
  doğalgaz beleş
  ev tel. beleş
  cep türkmenlerin kullanabildiği özel ve cok indirimli devletin şebekesi var her yerde cekmiyo ama gelişir
  ama genede türkiyeyi yakalamaları 20 yıldan fazla sürer
  medeniyet acısından.
  sanayileri sıfır 3-5 pammuk iplik fabrikası
  halıları orada 1000 dolar dan satıyorlar
  tabi halılar el dokuması evlerinde
  benzinde beleş ha türkmenlere yıllık benzin tolonu veriyo devlet bir aileye bir araba için
  zaten cok ucuz benzin arabalar bmw toyota opel. 2000 motordan aşağı arabalar ruslarda kalma ladalar sadece
  ucak bileti sehirler arasında dolaşmak için 15 dolar kişi başı. ordan buraya türkmen ucagı biletini 225 dolara aldım ben.
  gelelim iklimine
  havalar cok aşırı suk diyebiliriz kışın cok fena rüzgar esiyor zaten havayı sotutanda rüzgar oluyor.daha türkmenler kışın iyi gectiğini söyleyip durdular bize
  10-15 gün bi soguk oldu makinalar dondugu icin santiye çalışmadı gidenlerin kışlık elbiseyi bol bol götürmeleri tavsiye olunur orada aşkabatta degılsenız istediginizi bulmanız cok zordur oradada neyin nerede satıldıgını bilemezsiniz aşkabatta ensoguk yerlerinden biridir oranın
  yazlarıda bildiğiniz cöl sıcagı havada rüzgar olmazsa
  bu seferde yazları cekilmiyor bak şu Allah ın işine
  yazın rüzgar istiyo insan orda kışın da tam tersi istemiyo

 33. fatih babacan yorum tarihi 27 Eylül, 2010 04:25

  üst yazıdaki harf hatalaları klavyemde hem ingilizce hem arapca harfler olmasından birazda acele olmasından kaynaklanıyor
  gideceklerin işlerine yar inşallah

 34. ovshukov hojamurat yorum tarihi 29 Eylül, 2010 01:05

  Ahmet bey kim olsada yalnış talimat vermiş yoldan dogru yüresen kimsi sana birşey diyemez hatta polis bile bn hatırlamiyorum üzerimde kimlik yada pasaort taşidıgmı ya kimlik kontroli yapdılarıny gece konusunda saat11:00dan sonra normal insan dışarda dolşamaz ondam bişey diyemez yani yabanci oldugunı ya sarhoş oldugunı fark etmese rahatlık konumunda söz yok memlekedimin gözzini sevim çogu polisler üzeride silah taşimiyolar merark etme bizim orası çoh rahatdır

 35. meral DÖVLETOVA yorum tarihi 19 Kasım, 2010 18:27

  MERABA ARKADAŞLAR bende türkmenistandan istanbula geleli 4 sene oldu.Ben bu söylendiklere katılmıyorum.21 yaşında geldim istanbula şuanda 25 yaşındayım ve istanbulu çok seviyorum.Memleketimdende ayrılmak istemiyorum.Ayrıca kardeş devletiz.birde burda çalışan türmenistan vatandaşlarına oturma izini verseler çok iyi olur.öylece ben iki memleketimde de yaşamış olurum.teşekkürler

 36. sülgün tan yorum tarihi 24 Kasım, 2010 17:47

  meraba arkadaşlar bende türkmenistanlıyım .buradaki arkadaşların ayorumlarına katılmıyorum vize konusu gitmek hariç.burada oraya gitmek için can atan insanlar var .

 37. sülgün tan yorum tarihi 26 Kasım, 2010 22:19

  merhaba arkadaşlar ben maysa kardeşime katılıyorum beğenmiyen gitmez bende 12senedir türkiyede yaşıyorum burayla memleketimi kıyaslamak bile istemem her yerde her ülkede olduğu gibi iyside kötüsüde var sen sen oldukdan sonra kimse sana gözünün üstünde kaşın var demez ülkemiz hakında çok güzel yorum yapanlarda var teşekür ederim yanlız şunuda unutmasın kardeşlerimiz burada restoran nedir bilmeyen vatandaşlarımız türkmenistanda gidebiliyordular halada öyle 1000 1500yüz maş alırlar tepeden tepeden bakarlar ayıp madem gidilecek görülecek yerleri yok hala nediye gitmek için uraşıyolar anlamış deylim yanlışım varsa düzeltin sevenler buluşsun 1daha ayrılmamak üzeri

 38. M.Borahan Bilen yorum tarihi 20 Aralık, 2010 04:46

  Maalesef biz Türkleri Almanyada Fransada da sevmiyorlar.Çünkü Türkmenistan da dahil yurt dışına turistten evvel eğitim seviyesi sıfır insanlar gönderdik.Şimdi inşaatta çalışmış işçilerden yorum dinliyoruz.Bir ülkede siyasileri ve sistemi eleştirebiliriz ama o ülke halkını eleştirme hakkımız yok.Türkmenler Rusları çok sever diyenler var,peki biz Azerileri,Türkmenleri unutup Filistinlileri,Arapları daha çok sevmedik mi?Türkmenistana nefsini doyurmaya giden birisine kaba muameleyi hak görüyorum.Ve en yakın zamanda turist olarak gitmek istiyorum.Türkmen dostlarım lütfen mail atın –
  [email protected]

 39. Ali AKKÖSE yorum tarihi 22 Aralık, 2010 22:22

  Merhaab hagi turla gitmiştiniz ?? msn mi cevap atarsanız sevnirim SAYGILAR…

 40. sülgün tan yorum tarihi 30 Aralık, 2010 16:56

  bora bey size katılıyorum bence siz gidin en kısa zamanda gidip görmenizi isterim sonra güzel güzel yorumlarınızı yaparsanız sevinirim

 41. yusuf yaman yorum tarihi 28 Ocak, 2011 21:53

  Merhaba arkadaşlar bende işyeri acmak için mayısda gitmeyi düşünüyordum gercekdenmi bukadar zorlukmu cıkarıyorlar vize konusunda hazır mutfak ve kapı yapmayı düsünüyorum bilgilendirirseniz cok sevinirim şimdiden teşk

 42. Necmiye Güneş yorum tarihi 29 Ocak, 2011 09:56

  Türkmenistan’ın vize konusunda katı olmasını onaylıyorum. İpsizi,sap’sızı hep oraya akın eder.Orayı da bozarlar. Bu güzellik ve doğallık kalmaz.”Türkiye han geçen yeri oldu. Güzel mi oldu sanki!” Birçok vizesiz yaşayan insan var içimizde. Ucuza çalışıp insanlarımızın iş imkanlarını da yok ediyorlar. Bunun için eleştirirken mantıklı eleştirelim. Ben saygı duyuyorum. İnşallah hep böyle katı olurlar…

 43. engin doğan yorum tarihi 22 Şubat, 2011 22:52

  ben türmenistan gidiyon ben bir şirket götürüyor ben orda çalış maya gidiyon

 44. yasin tokcan yorum tarihi 18 Mart, 2011 18:12

  yorumlarınızı okudum biraz korktum daha önce özbekistana gittim hiç bir sorun yaşamadım.Türkmenistan içinde tır vizesi aldım.ucakla gitsem sorun cıkar mı sorun yaratırlar mı?teşekkür ederim…

 45. Hasan Altun yorum tarihi 30 Mart, 2011 13:50

  Arkadaslar, Ben türkmenistana turist olarak gitmeyi düşünüyorum. bunun için bana detaylı, sağlam bilgiler lazım. İyi Bilenler Lütfen Mail Atsın. Bende Ayrı kalanlardanım 🙁

 46. Hasan Altun yorum tarihi 30 Mart, 2011 13:51

  Mail Adresimi Yazmayı Unutmusum.
  [email protected]

 47. murat yorum tarihi 1 Haziran, 2011 11:27

  s.a bende türkmenistana gitmek ıstiyorum orda nişanlım var ama gidemiyorum firma davetiye gerekiyormuş yardımcı olursaniz sevinirim orda çalışabilirim ış imkânı olursa turizm okudum başka işlerde de çalıştım birazda ış makinasi kullanıyorum lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 48. erdoğan çeribaş yorum tarihi 6 Haziran, 2011 00:46

  sayın arkadaşlarım şimdiye kadar yazdığınız yorumlarınızı okudum kimi doğru kimi yanlış ben türkmenistan aşığıyım şu an bekarım ama yakında Allah izin verirse oradan evleneceğim.türkmenistan bağımsızlığına kavuştuğundan bu yana türkiye ile iş birliği içinde çeşitli türk firmaları oraya gittiler ve çalışmaya başladılar bunların içinde iyiside var kötüsüde işini iyi yapan firma orada kaldı halende çoğu çalışıyor. şimdi gelelim vize işine türkmenistan bize neden vize vermiyor. vemez tabiki sebeb bizim insanımız uçkuruna sahip çıkamyor çalışıyor eline üç kuruş para geçtimi dünyayı ben yarattım diyor para ile herşeyi elde edeceğini sanıyor basıyor parayı sen benimle olacaksın diyor veyahut evlenme vaadiyle birtakım yalan dolanla kandırıyorlar.geçmiş zaman bu tür olaylar çok olmuş ve halende bu tür olaylara şahit oluyorum çünkü bizim orada türk olarak adımız çıkmış birkere.türkmenler bizleri çok çok seviyorlar fakat burada iyi niyete suistimal var.arkadaşlar oraya giden on kişiden sekizini dürüst görmüyorum ben. 1992den buyana heryıl gidiyorum çok olaylarla karşılaştığım için bunları yazmak zorunda kaldım.türkmenistan.a gidecek olan bütün türk arkadaşlarıma sesleniyorum.oraya gittiğimiz zaman lütfen rica ediyorum oranın gelenek ve göreneklerine uyalım.tamam bazı arkadaşlarımızın kendilerine göre çeçitli vs ihtiyaçları olabilir bunları usulüne ve kaidesine göre yapın ne yaparsanız kurallara uyduğumuz sürece hiç bir problem olmadığını ileriki zamanlarda göreceğiz saygılarımla

 49. murat yorum tarihi 6 Haziran, 2011 20:21

  erdoğan bey doğru söylüyorsunuz bizim türkler öyle hepsi demeyeyim ama çoğu öyle uçkuruna sahip olamiyor ve ordaki halkı küçümsüyor bende kazakistanda yaşadım orda tanıdığım bir çok türk oldu orda kimsesiz çocuklar yurdu var çoğu türklerden olan çocuklar bizimkilerde güzel bir sey gibi anlatıyor sonra diyorlar türkleri niye sevmiyorlar diye. Ben orda 2 yıl kaldım hiç bir sorun yaşamadım ve bir çok arkadaş kazandım ordaki ınsanların evlerinde misafir oldum düğünlerine gittim köylerinde ve her gittiğim yerde çok ıyi davrandılar çoğu ile sohbet ettim sordum da niye türkleri sevmiyorsunuz diye yok öyle bir sey dediler. Asil onlar bizi sevmiyor bizi kendilerinden aşağıda görüyorlar diyorlar paraları çok diye her şeyi alacaklarını sanıyorlar diyorlar haklılar da. Babam bana ” sen nasıl olursan karşındaki de öyle olur sen iyilik edersen iyilik bulursun”derdi . Türk devletlerine giden arkadaşlar lütfen ordaki insanlara kötü örnek olmayalim.

 50. yusuf bostan yorum tarihi 12 Haziran, 2011 21:49

  Merhaba arkadaşlar bende 15 haziranda türkmenistan aşkabata çalışmaya gideceğim.Yazılanları okudum kısaca adam olana iyi olmayana dar bir ülke olduğunu anladım Ama benim asıl sorunum oraya laptop götürebilirmiyim internet ne durumda pahalımı ucuzmu diyelimki götürdüm gelirkken geri getirebilirmiyim sorun çıkarırlarmı ? Bunları iyi bilen birisi cvp larsa bana çok yardımcı olur şimdiden teşekkür ederim…

 51. gonca genç yorum tarihi 13 Temmuz, 2011 01:18

  bende turistik amaçlı arkadaşımı ziyaret için gitmeyi düşünüyorum türkmenistana bilgi verirseniz sevinirim.hiç yurtdışına çıkmadım pek bir acemisiyim herşeyin..

 52. Yılmaz Karahan yorum tarihi 7 Ağustos, 2011 03:30

  TÜRKMENİSTANLI DOSTUMUZDAN DUYURUDUR:

  Ad Soyad: Mergen HUDAGULYYEV
  Email: [email protected]
  Konu: Türkmenistan\’a gezi

  Mesaj:
  Sayfanızdaki bilgileri ve değerli yorumları gördüm. Herkese çok teşekkür ederim. Bendeniz Türkmenistan\’da Turizm işi yapan Türkmen vatandaşı birisiyim.
  Bu toprakları gerçekten merak edenler varsa gelin birlikte bir grup oluşturalım ben de Size unutulmaz bir seyahat düzenleyeyim. Herşeyi kendi gözleriniz ile görürseniz Türkmenistan hakkında düşünceleriniz mutlaka değişecektir. Benim Tel: +99365674213.
  Herkese hayırlı geziler şimdiden.

 53. chary yorum tarihi 12 Eylül, 2011 19:45

  selamlar turkmenistanlym turkiyede unverste okuyom.yorumları okudm.bazı arkadaşlar @erman tol, @fatih babacan hele @zafer denen kişilerin yazdıgı yalanları görünce bende bişeyler yazım dedm. ilk olarak dyecem orda turkleri sevende sevmiyende ama gerçek şuki orda firmalarda çalşpta hertürlü pisligi yapıp türklern kötü blnmesne sebep oldlr (kastm herkes degl) ama çok şkür orda türk kolejlern açılmasıyla türkleri seven çok aile var .sıkı yonetme gelnce adam gibi yaşarsn kimse sana bulaşmıyor orda ailecek yaşıyan türk arkadaşlarmda çok hiçbir sıkıntlarnı gormedm.bundan sonraki yorum yazacak arkadaşlarada insaflı olmalarını dilerm

 54. mehmet emin turgutlu yorum tarihi 8 Kasım, 2011 17:11

  merhaba arkadaşlar siz bu ülkeyı bukadar neden merak edıyosunuz demokrasının olmadıyı sonunun libyadan dahada beter olacayı bır yere neden bu kadar ılgı sız bılmeden ıs yapmayın evli yada evlenecek olan arkadaslar bakın bu ulkeden evlenmek ıcın cok guvenmenı z yetmez cunkı ınanmak ıstedıyınız yanları kuvvetlıdır tam profesyoneldırler sadece pasaport ıcın gerekırse 3 yıl kolenız olurlar anlayamazsınız sıze tavsıyem katıl olmamak ıcın bu ulkeden evlılık yapmamamanızdır ayrıca vızeye gelınce kendını avrupa ulkesı sanan bu gerı kalmıs gerı ulkede ne varda vızede vıze haykırıyosunuz bu ulke col den ıbaret bır yer halk sessiz devletten allah gıbı korkar zen gın olsan hapse gırersın araba alsan el konur ev alsan yıkarlar burda ne yapıcanız guclu olanların ulkesı deyıl aslada olmaz yıllarca wotkayla kafaları uyusmus halkın bunlara bızım ulke gıbı bır lıder gelmelı sayın basbakanımız bu ulkeyı yonetıyor olsaydı olurdu ama orayı ne ıdu bellı olmayan berdı adında bır sadist yonetıyor ne derse o oluyor sız sız olun bu ulkede arkanız saylam dılse gıtmeyın yada kendınıze guvenıyorsanız gerı vıtesınız yoksa gıdın cunku her turk bu ulkede yasananlara boyun eymez vede sessız kalmaz kalanlarda ya parasını yada cıkarları doyrultusunda doyru zamanı bekler yanı sahte polıtıka yaparsan bu ulke de kralsın ama olaylara kayıtsız kalırsan oda mumkun deyıl arkadaslar bu ulkede ya kral olucan yada cok guclu sozu dınlenen bırı yoksa bosuna gıtme gıdıpte uzulmek var bırde asık olup evlenırsen asla olmaz cunkı kalbıne bu ulkede kımseyı sokma 1 gorduyunu bır daha tanımakı senden ıyısı olmaz arayan olma aranan bırı ol kı deyerın bılınsın asil ol cunku bız turkuz bu ulkedekı gıbı sınırlerımız alınmısda deyıl her anlamda bızler asiliz sevgilerimle bu sözlerim anlayanlara onlar kendını bılıyor korkularından ulkeye donemıyorlar burda yasama oradakı gıbı olmıyacak cunkı burda ınsanlık var ama orada haramzadelık varrrr

 55. sevil yorum tarihi 14 Kasım, 2011 03:13

  benim eşimde 4 aydır türkmenistan mary de çalışıyor bizde türkmenistana gitmeyi düşünüyoruz ama burada okuduklarım ve duyduklarım hemen hemen aynı ben gitme konusunda çok kararsızım ama eşim orada çalışıyor napıcaz bilmiyorum çocuk olunca korktum biraz orda naparız diye aşkabat dışındaki yerler çok kötü diyorlar biz büyük ihtimal mary de yaşıcaz ve şukadarını söyleyim wclerde musluk bile yok diye duydum yani bukadar vahim durumdamı bilgi verirseniz sevinirim

 56. sevil yorum tarihi 19 Kasım, 2011 01:50

  lutfen maryi bilen varsa mary hakkinda goruslerinizi ogrenebilirmiyim…

 57. yusuf yorum tarihi 1 Aralık, 2011 15:37

  Sevil hanım ben şu anda aşgabat dayım mari ye hiç gitmedim ama giden arkadaşlarım oldu ve anladıgım kadarıyla aşgabat kadar gelişmiş bir yer degil ama aşgabattan ucuz oldugunu biliyorum gitmek istiyorsanız burdan size davetiye göndermeleri gerekir ve onun icinde bir şirkette çalısıyor olmanız şart evleri iyi degil (asgabatta gördügüm) ama maride çalışan arkadaşım bizim yaşam biçimimizede uygun evlerin oldugunu söylüyor tabi o evler 300 dolar civarı kirası. ama bir TÜRK AİLENİN türkmenistanda yaşayabilecegi en uygun şehir aşgabat. tuvaletlerinde muslugun olmadıgınıda sorun etmeyin medeni insanların yaşayabilecegi evlerde var ama parasal sıkıntınız yoksa tabi. sizin türkmenistanda yaşayacagınız asıl sorun yönetim biçimi yani burdaki kurallara (saçma sapan ) ayak uydurmak. sigara icmiyosanız ve araba kullanmak gibi bi derdiniz yoksa gece gezmem diyosanız (zaten gezilecek bi yer yok cumhurbaşkanının gösteriş icin yaptırdıgı aslı yok şeyler hariç) alışmanız zor olmaz. türkmenler kötü bir millet degil esasında.

 58. yusuf yorum tarihi 1 Aralık, 2011 15:42

  Burayı daha mrk eden arkadaşlar varsa sorabilirler. Türkiyeme döndügümde baştan sona gördügüm bütün türkmenistanı anlatacagım.

 59. HÜSEYİN CAHİT yorum tarihi 28 Aralık, 2011 10:48

  merhaba arkadaşlar,
  burada çeşitli yorumlar okudum,her milletin iyiside kötüsüde mutlak vardır.Türkiyede tanımış olduğum bir çok türkmen oldu bunlar kadınıyla erkeğiyle gerçekten sağlam karakterli insanlar örf
  ve adetlerini unutmamışlar insanlara karşı saygılı hareketlerinde ölçülüler.Türkleri sevmemelerine gelince bu bizlerin onlara davranışları ile ilgili bir durum ne ekersen onu biçersin sen karşındakini Allah içinseversen mutlak oda seni sevecektir.bu insanlar memleketlerinden maddi koşulları iyi olmadığı için
  çalışmak için türkiyeye geliyorlar ne olursa olsun onlar bizim misafirimiz olup onları küçük
  görme alçaltma gibi bir lüksümüz olamaz onlarda 9 aylık bizlerde bizim onlardan üstün neyimiz varki
  karşımızdaki kişiyide insan olarak görürsek onlarda bizde mutlu oluruz. Allah’a emanet olun

 60. Bir dost! yorum tarihi 30 Aralık, 2011 07:24

  Merhaba arkadaşlar. Şunu söyleyebilirim ki şimdilik bu ülkeye gelmeyi kesinlikle düşünmeyin eğer kendinizi seviyorsanız! 100 yıl sonra konuyu tekrar değerlendiririz. Bu süre zarfında Türkmenistan ında yaşanılabilir ülkeler sınıfına girmek için bir gelişme kaydedeceğini umuyorum! Saygılar…

 61. aksoy murat yorum tarihi 4 Ocak, 2012 03:03

  selam arkadaslar ben o türkmenistana hem 2010 da hemde 2011 de gittim calışmaya valla bilmiyorumda kız arkadasımda oldu orada hatta gelmek istiyor buraya evlenmek istiyor benimle sonumuzu ALLAH bilir hayırlısı ne ise o olsun. ama korkularım var çünkü ben orda türkmenbasında insanları takip ettim gencecik kızlar aclıktan kendilerini resmen pazarlıyolar yani fuhus yasak ama çokda var kac tane arkadasım deport oldu mesela ben sahidim. neden fuhus çok millet ac evlenen adam karısına cocuğuna bakamıyo terkediyo kadınına votkaya verdiği önem kadar önem vermiyo devlette öyle orda devletin işcileri kadın yani hiç adamlık adam yok orası kesin. gitmek isteyen iş bulsun. gitsin.biri diyo imam nikahlı karım orda görüşmüyonmu karınla bassın gelsin resmi nikah yap kalıcı olmasanda illaki gidersin olmadı bi şirket adına davetiye gönderttir bas git hem ben kendime kadın yapmayı düşündüğüm kadını orda bi basına hayatta komam koyarsam ayrılmısım demektır. orda kadınlara hayat acımasız bu gercek unutmayın seytan kadınıda cok ben cok tanıdım çok sohbet ettim onlarla biri taktı işte netten geldi tanıştık resmen diyorum ona ben burda kızları gördüm sana güvenemiyorum korkuyorum. biliyorum diyor kız onların paraya ihtiyacı var ondan kötülük yapıyolar benim paraya ihtiyacım yok diyor calışıyorum. ya iyiside var kötüsüde ama biliyonuzki kurununda yanında yasıda yanarmıs oyuzden dikkat etmek gerek. gerci orda ermeni var rus var özbek var tatar var kazak var var oğlu var işte. bişi sormak isteyen hayata61@hotmaile yazabilir tşkler.

 62. rıdvan arslan yorum tarihi 8 Ocak, 2012 02:17

  arkadaslar ben bu sıteye oylesıne gırmıstım ama sıkıntısı alan ayrılmak zorunda olanla bıle karsılastım mecbur olmayan gıtmesın ıkı kurus fazla almak ıcın ucuzluk var dıye turkıye ınsan kendı devletın de askerlık yapıyor ama meöleketı gozunde tutuyor nasıl gıde bılıyosunuz Allah kımseyı dusurmesın Allah dıleklerınızı dualarınızı kabul etsın ıyı geceler

 63. fahrettin şehit yorum tarihi 21 Şubat, 2012 17:52

  türkmenistana gidemeyen arkadaşlar beni arayın 0538 577 59 73 size yardımcı olayım bende sizin gibi çok uğraştım dilekçe yazmadığım devlet dairesi kalmadı ama gitmeyi başardım

 64. ertekinkara yorum tarihi 2 Mart, 2012 02:20

  slm türkmenistan gitmenize gerek yok aksaraya gidin

 65. elif türkmen yorum tarihi 16 Mart, 2012 11:21

  mrb arkadaşlar mende türkmenistanliyim evliyim bazi konuda dogru söyliyorsunyz ama burdan gidyorlar türk kadinlari eşleriyle ben ordeyken emlakcilik yapiyordum eşim türk oldugi icin cogunlikla türklere ev buluyordum ama türk kadinlari dört dörtlik dayali döşeli evi begenmiyorlar orda kiralik evler lüks döşenmiş ve hemen evine hizmetci istiyorlar sanki burda hizmetci vardi onlarin kendileri aliştirmiş taksiye 1sorsa 2 verip bizide burda yabanci oldugimizi anlasalar hemen fiyatini yükseltyorlar heryer ayni iyiside var kötüside oraya gitmek isteyen arkadaşlar polisten ne korkyorsuniz polis güvenlik icin degilmi rahat gezersen kimsa sana dokunmaz orda türk erkekleri her gece diskoya gidiyorlarmiş ne orda yaşayan cok türk var 15 20sene calişan ne onlara pişe yapmiyorlar burda biz evli oldugimiz halde viza alip yaşiyoruz rahat rahat gidebilirsiniz orasi da cok genc 20 yaşinda ne burasiyla kiyasliyorlar anlamyorum 60 sonra orasi nasil olur düşünemyorum her ğün ğelişyor türkmen arkadaşlar

 66. ELİF TÜRKMEN yorum tarihi 16 Mart, 2012 12:21

  AKSOY MURAT bey okumadinmi türkmen kadinlari nekadar fedakar olduklarini demeki sen öyle görmek istemişin kendini güvenmeyen karisinada güvenmez deport olan arkadaşlar neyle deport oldu yasak işler yapmiştir rahat gezeni ne deport etmitorlar güvenmiyorsan evlenme arkadaşim burda neden boşanyorlar işsizlik kumar ihanet alkoldigilmi orda kadinlar gayet mutlular sen hic düşünme orda en garibinbile bir evi var 100 200 dolar gayet güzel yetyor bir giden bida gitmek icin can atiyor memleketimi hiiiicbirşeye degişmem

 67. dunya kerim yorum tarihi 21 Mart, 2012 03:54

  ben Dunya hep yazilanlari teker teker okudum polisden niye korkyorsunuz o kadar katı kural diyorsunuz esas istanbulda her yerde çevirme buda benim hoşuma gidiyoo güvenlik açisindan ben turkmenistanda kimlik istendigini hiç bilmem dogru yolda gezeni egri gezyoosun demezler.türkleri cok severler türk türkmen kardeş oldugunu devletimizden övrendik yoksa biz nerden bilebilirdikki türkler bazilari hatta çogu fuhguş ile deport olyoorlar ama yaban eldesin senin saygi duyman gerekmiyormu türkmenistan kurallarina ekmek yedigin yere sıcma.her yerin iyisi de var kötüsüde var bunu genellemeyin sizin yokmu sayarsam neler sayarym…ateş olmayan yerden duman cıkmaz polis kendi kendine gelip seni dürtmez..ama ben istanbuluda cok severim airim yapamiyorum orasi burasi diye. dogduk yerde doyduk yerde, benim vatanim cnm vatanym. türkmenistandaki rahatlik dünyayin hiç bir yerinde yok her kesin kendi evi var evet yurt dışına cıkmak bıraz az azcyk zor ama oda bu yüzden bizim nufus az oldugu için galiba kötü çevreler edinmişsen her kesi kötü olarak görürüsun lütfen her kes adina yorum yapmayin günahımızı almaın gıybet iyi bir sey deil hakınnız hadınız de deil ,aff edersiniz orda insanlarin kira derdi yok elektrik su gaz aidat oile dertleri yok yine tekrarliyorum. türkmenistanli türkyeli rusyali v.c diye bir şey yok ne 5 tane kötü insana denk geldin her kez mi kötü hiç vıjdan sahibi deilsiniz o zaman .türklerin de isi de cok kötüsüde cok bizde burda neler çektik türk elinde bize niye kardeş demeip çingene dediler 1 tane türk kötü diye hep türke kötü diyemem nankör deilim iyi türk arkadaşlarim cok var hakkını yiyemem türk-türkmen kardeşdir bu soyunu inkaar eden namerttir türki de severim türkmenide severim lütfen bizi üzücek kelime kullanmain bizde sizi üzmeelim yalnysym varsa özür dilerimm

 68. cahan dudu yorum tarihi 28 Mart, 2012 20:25

  selamlar.evet bende dunya elif arkadaşlara katılyorum kötü millet olmaz kötü inasan olur.100 kere duyacagına 1 kere gör demiş atalarımız her şey insanın içindeki niyetine baglı ben dil merkezinde okudum bizim hocalarımız vardı sagolsunlar hepsi bir birinden iyiler neden onlar deport olmuyorda inş.işçileri oluyor acaba…. kardeşim sen oraya çalışmaya gidiyosun gönül eglendirmeye degil begenmiyosan gitme. iyi insana Allah ta iyisini rast getirir türkünü çerkezini lazını kürdünü türkmenini özbegini severim yeterki insan olsun evet türkmenistan belki diger ülkelere göre biraz geridedir ama güvendedir her şey halkının güvencesi icindir sadece zaman lazım oda olacak inşallah…sevenler kavuşsun gitmeyenler gülle güle gidip güle güle gelsin her şey gönlünüzce olsun dilegiyle selamlar saygılar….

 69. ertekinkara yorum tarihi 4 Nisan, 2012 22:12

  sevdim türkmen kızını aksarayda tanıştım çok iyi arkadaş olduk ona yardımcı oluyorum iyi bir kız bunu söylemektende gocunmuyorum istanbulda çok sıkıntı çekmiş biz türkmenlere misafirperverliğimizi gösterdik mi şimdi türkmenleri eleştiriyoruz her milletin iyisi kötüsü vardır biz türkler ne zaman medeni oldukta başaka milletleri eleştirelim önce kendimizi eleştireli derim türkmenler güzel insanlar ata yurdumun insanları keşke rusların egemenliğinde değilde kendi bağımsız devletleri kurup daha önce bağımsız olsalardı türkmen kız arkadaşımdan hep insanlık gördüm onu seviyorum herkese duyurulur yaşasın türkistan birliği kardeşliği hepimiz biriz kırgız,kazak,türkmenistan,özbek,azerbeycan

 70. konuralp oğuz yorum tarihi 6 Nisan, 2012 22:06

  öncelikle selamlar.ben türkmenistana hiç gitmedim ama istanbulda bulunduğum sürece bir çok türkmen işçi tanıdım.hemen hepsi çok namuslu düzgün efendi insanlar.öncelikle bizler kardeşiz türk ve türkmen aynı millet aynı oğuz boyundan geliyoruz bir çok yönümüz aynı.ben şahsen türkiye dışında dünyada türkmenistanı sanki kendi ülkemmiş gibi hissediyorum ve bu ülkenin gelişmesini canı gönülden istiyorum.türkmenistanı fuhuş fazla diye eleştirenler hiç istanbul,ankara,izmir yada bir çok büyük şehirde sokakların halini görmüyor mu.bu sadece türkmenistana has bir şey değil.bizde de var her yerde var.yakında yurt dışına çıkacağım görevli olarak inşallah. türkmenistanı çok ama çok istedim ama olmadı.ileride turist olarak gitmeyi düşünüyorum ailemle çocuklarımla.onlara göstermek istiyorum ata yurtlarımızı.türkmenlerle çok sohbetlerim oldu neden türklere karşı mesafelisiniz diye çok sordum.anlattıklarına göre yerden göğe kadar haklılar beş kuruş para bulan gidip milletin karısına kızına sarkarsa olacağı bu.ama türkmen kardeşlerim şunu iyi bilsinler orada inşaatlarda çalışanların çoğu cahil,yobaz,ve hatta türk pasaportu taşıyan ama aslında türk olmayan kişiler.e tabi siz onları türk olarak bildiğiniz için bütün türkleri öyle zannediyorsunuz.türkiyenin köylerindeki yaşam sizinkiyle aynı.biz biriz kardeş iki ülke bir milletiz.bana kalsa türkiye de çalışmak isteyen tüm türkmenlere çalışma izni veririrm.elin ermenisi gelip çalışıp bana düşmanlık yapacağına,türkmen kardeşim gelsin buradan kazandığı paralarla türkmenistanı mamur etsin.burada yapılan olumsuz yorumlara kafanızı takmayın.türkiyedeki gerçek türkler sizleri çok seviyor ve kendinden ayırmıyor.Allaha emanet olun.

 71. ertekinkara yorum tarihi 6 Nisan, 2012 23:33

  konuralp beye canı gönülden katılıyorum gerçek türkler türkmenleri çok seviyor bir zamanlar medeniyet görmeden almanyaya giden işçi takımı türkmenistana giderse türkler kötü tanınır tabiki ben türkmenleri atayurdumun insanlarına saygı ve sevgi duyuyorum hep söylediğim gibi kendimizi eleştirmesini millet olarak istemeyiz gelişmemişliğimizin sebebi bu olsa eğitim sistemiz herşeyimiz eleştireye düşünmeye ve kültüre kapalı gençlere hep kaba kuvvetle kaba dayılıkla adam olması öğretilirse olacağı budur atayurdumuzun insanları bile bizden nefret eder duruma düşer ne kadar yazık türklük bunu haketmiyor

 72. dunya kerim yorum tarihi 4 Mayıs, 2012 21:35

  konuralp,cahan du,ertekin kara,size gönülden cok teşekkür ederim Allah razy olsun sizeden türkmenistan geride deil sadece yeni daha 20 sene oldu özzgür oldugumuza her sey binalar sokaklara her sey yeniden yıkılyor yapilyor inşaat halınde bu yüzden iş bulmamiz zor her yere gurbete gidebilirdik ama biz türkyeyi seçdik kardeşisz diye ne var bunda :((biz cahil de deiliz tek birtane bulamasınız cahil her kes okumus mesleg sahibiler ama diorum ya her yer yıkılyor yeniden yapilyor sovetler birligi içinde tek zengin ülke bizis kim dedi geride bizim sadece yurt dışı kurallarymyz katı buda normal 1993 yilinda tacıkıstanda savaş olmusdu cogu tacıkıstanlılar bize yerleşmişdi ama onlar ne yapty utrcu tacirligi yapdilar ulkeye leke gedirdiler 🙁 bu yuzden katy da olabilir .bizde türkleri severis kardeşiz biz ya bunu bilmeyen cahildir bi tarihi okusunlar türkler nerden gelmiş türkmen olmasaidi türk de olmasdi oguzhan ,alpaslan,selcuk,hazar türklerisi biz türk-men demek türk-ben demek yani men -sizde -ben olmuş men farsice ben demek türkmen türkben yany ben türk demek Allaha cok şükürler olsun vize verilyor artık iyi dilekleriniz için Allah razi olsun sizden biz sovetler birligini görmüş kişileris bizde ayilik hiç bir zaman olmadi biz alişigiz kardeşce yaşamaga nedense siz bizi airyoosunuz :(( tabiki bazilariniz hepiniz diyemem hakkinizi yiyemem Allah razi olsun bizi seenlerden sevmek sevilmek Allah’ın verdigi duygudur sevmeyi bilen vijdanlı kişidir demek Allah sevgiyi duyguyu söküp aldiysa merhametsiz kişi olur sevilelim sevelim sevinelim kardeşler 🙁

 73. ömer yılmaz yorum tarihi 12 Mayıs, 2012 12:29

  ben türkmenistanda calışıyordum birileri sözlümle beni çekemediği için işime son verdiler ve beni memleketim türkiyeye gönderdiler benim oraya tekrar çalışmaya gitmem gerek orada şirketlerde tanıdıgı olan Allah rızası için yardım etsin ne olur bunaldım artık gecen günlerde sinir kırizi gecirip hastaneye kaldırdılar o dereceye geldim artık oıraya gitmenin tek yolu bir şirkette iş bulmak ne olursunuz Allah rızası için yardım edin yokmu bir insan oğlu bana yardım edecek bu kadarmı aciz olduk bu kadarmı merhametsiz ne olur yardım edin canımdan bezdim artık 5413565377

 74. cihan cebeci yorum tarihi 7 Haziran, 2012 02:49

  @dunya kerim, mesajımı okursan lütfen benimle iletişime geç. [email protected], tşk…

 75. hakan yuce yorum tarihi 20 Haziran, 2012 00:41

  selam.türkmenistanlı bir bayanla türkiyede evlenmek istiyorum.ama kız arkadaşımın vizesi geçmiş ondan dolayı evlenemiyoruz ne yapmamız gerek.lütfen bilen varsa cevaplasın

 76. murat çekiç yorum tarihi 20 Haziran, 2012 23:24

  merhaba arkadaşlar ben türkmenistana gidip orada un ve unlu mammülleri kurmak istiyorum ama nasıl bir yol izlemem gerekir vize gerekirmi ve en önemlisi orada iş yapabilirmiyim bilgisi olan varsa bana yazarsa sevinirim

 77. Volkan Çoban yorum tarihi 28 Haziran, 2012 22:52

  arkadaşlar, vize sorunu olanlar var anladığım kadarıyla. Türkmenistana gitmek için öncelikle sizin bir şekilde davetiye bulmanız gerek. Benim burda okuyan Türkmen arkadaşımın ailesi aracılığıyla aldım davetiyeyi. Her tür pasaport için davetiye gerekir. Her vilayette bunu yapan kurumları vardır. Davetiyenin çıkma süresi 1 ile 1 buçuk ay arasıdır. bir de gelişi var 2 hafta. Kendinizi ona göre ayarlayın. Sonrasında da gerekli belgeleri toplayın ve gidin. Uçak bileti, tren bileti, bankadaki para durumunuz, maaş bodrosu, öğrenci belgesi, sağlık-hayat sigortası vb.. her belge lazım olabilir toplayın öle gidin konsolosluğa. Türkmen konsolosluğunun tel numarası Ankara başkonsolosluğu: 03124417122, istanbul konsolosluğu: 02126620221. İstanbulu aramanızı tavsiye ederim. çünkü tel.e genelde bakmıyorlar. Anakra telesekretere bağlıyor boşuna liranız gitmesin. Ama tel.i açanların kırık bi türkçesi var yavaş ve tane tane konuşun ki anlasın. çünkü o kadar konuşuyorsunuz o da dinliyor sonra anlamadım diyor. Biraz da kabalar. Tel.i açıyor ne var gibi bişi diyor, o yüzden direk kendini tanıt konuya gir. İstediğin soruyu sor, gerekli cevabı verir. T

  İkinci konu da ulaşım. Aşkabat’a uçak git gel 300-350 dolar falan. Ama biz treni tercih ettik. Anakaradan her çarşamba kalkan transasya ekspresi tahrana gider. İran için vizeye gerek yok Türkler için. Ama türkmenler vize almalı. Ordan da Meşhed şehrine trenle devam. Ordan da saraks’dan türkmenistana girin. Aşkabat 2 saat taksiyle ve 3 dolar falanç ama Türk görünce kazıklamaya çalışıyorlar dikkat edin 5 dolardan fazla vermeyin bekleyin elbet kabul eder. Başk türkmen bulun birlikte gidin yardımcı olurlar. Bu yolculuk 5-6 en çok 7 gün sürüyor ama yataklı tren bunlar. Üstelik irana göz atma fırsatınz olur.

 78. engin turan yorum tarihi 22 Ağustos, 2012 13:05

  bana gore turkmenıstan cok harıka bır yer grek ınsan ınsan lar gerek sehırlerı temız ucuz ve yesıl ama kendını bılmegen ler ıcın tabıkı zor halkın fakır olması zaman la duzelecek tır ama dedıgım gıbı turkıyeye oranla ınsan ları cana yakın bırd sen karsındakınden ne beklıposan ole davranacaksınkı karsındakı de sana ole davransın dedık lerı kadarda sıkı bır yer degıl sonucta kac bın tane yabancı var ıllakı yasaklar olacak ben 3 yıl kaldım yasaklara ragmen her turlu gezıp eglenıyordum kavga cıkarmaıgın surece sorun yok

 79. mustafa dirlik yorum tarihi 8 Eylül, 2012 11:05

  benimde bir karım var imam nikahlı beş sene deportlu bir senesi kaldı bana yardım eden dayanm gücüm kalmadı şimdiden teşekürler

 80. itir yorum tarihi 10 Eylül, 2012 13:29

  2005 yılında turkmenistan hava yolları ile taylanda gitme ve donme gafletinde bulundum. turkmenistan aktarmalı idi yani bagajlarımız ın daha buyuk bir ucaga transferi vardı. bu nedenle 2 saat havalimanında konakladık. havalimanı korkunçtu. wc lerinde ki tuvalet kagidi olarak kesilmis gazete parcalarini unutamiyorum. bir kalip sabun kesilim diger iki lavaboya pay edilmisti. insanlar ile sohbet etmeye calistigimizda bize arkalarini donuyorlar rusları yalıyorlardı. su icmek istedik ama sıra bizde olmasına ragmen oncelik rusların dı bufesindeki alisveriste bile. istanbuldan hareket ettigimizde turkmenlerin bagajlarını sardiklarini gordum ve bir anlam verememistim. bagajlar battaniye kalın bez ile sarilmis uzerinden posetle tekrar baglanmisti. tayland donusunde bunun nedenini cok iyi anladık cunku turkmenistanda bekledigimiz o iki saat icerisinde hepimiz bagajlari dikis yerlerinden kesilerek kıyafet dısındaki degerli seylerimiz çalınmıştı. 7 yılda ne kadar çağfaşlaşmışlardır bilemiyorum. yazılanların çoğunu okudum. Kimse kimseye fazla para kazanıyor diye kızamaz ve kötü davranamaz. fuhuşa gelince kendini pazarlayan olduğu sürece alıcısı olur. Neden pazarlayanlara kızılmıyorda Türk işçilerine tantana ediliyor. Ülkemizdede kendini pazara çıkaran çocuk yaşta bir sürü kız yaşlı iş adamları ile eğitimli proflarla birlikte olmuyormu? Haaa kardeşe gelince kimse kimsenin kardeşi falan değil. Herkes çıkarına göre hareket ediyor. Hiç bir ülke Türkie ilerlesin daha zengin olsun onlar bizim kardeşimiz aşasın Türkler demez. Bizde başka ülkeler için demeyiz. Herkes en iyi ben olayım biz olayım der yani herkes lokmaı önce kendi ağzına götürür. Türkiye çok kardeş diye geçinenlerin kazığını yedi. o nedenle herşeyi yeniden gözden geçirip başkalarından medet yada iyi niyet ummayı bırakıp birbirimize kenetlenmeliyiz. Misafirlerimizin törelerimiz gereği her zaman başımızın üstünde yeri var. Ama sadece misafirimiz…

 81. itir yorum tarihi 10 Eylül, 2012 13:36

  unuttum yazmayı turkmenistan hava alanını bizim kiler yapmışlar, birde şu anı bilmiyorum. o donemdeki ucakların hepsi turk hava yollarının turkmenistana hibesi idi.

 82. Yalçın bayram yorum tarihi 14 Eylül, 2012 09:43

  Hepinize selamlar bu kadar yorum okudum hepsi boş laflardan ibaret çıktı hiç Türkmenistan’a gidip ticaret yapan yokmu hanımlardan ve polisten başka şey yok ticaret icin ne yapılıp orada yasam nasıl kurulur cocuklar icin egitim nasıl türkmen vatandaşı nasıl olunur tr den kaç dolarla gidilip oraya ailecek yerlesilir bu gibi konulara değinen kimse yokmu lütfen faydalı konulara girelim bence 20 30 bin dolarla iyi bir hayat kurulabilirmiyi tartışalım bence tr den daha iyi yasam kurulabilir

 83. ata watan yorum tarihi 6 Ekim, 2012 10:59

  yukarıdaki yorumları teker teker okudum. kendim türkiyde öğreniciyim. burada bir sıkıntım ve ya sıkıntımız yok burslu olduğumuz için. neyse, öğrenicilik başka, gerçek hayat başka.
  bir söz var : kıyafetine bakarak karşılarlar, edebine bakarak ağırlarlar. türkmenistana çalışmaya veya kalıcı olarak gitmek istiyorsanız edepli olmak zorundasınız. nasılsan öyle muamele göreceksin. kin besleyici ve nefret içeren yazıları yazmaya gerek yok.

 84. sena gedikoglu yorum tarihi 6 Ekim, 2012 12:05

  ben sena nebittagda dogdum sonra da aşgabata gitmişiz.arkadaşlıklarımı hep orda edindim ve hepsinide çok seviyorum iyiki orda dogmusum iyikide onarı tanımısım öğretmenlerimizde çok iyiydi.Bu sene dönüş yaptık babam hala orda kurban bayramın da nasip olursa buraya gelecek 14 sene orda kalıp herseyıne alısıpta buraya hiç bilmedigim ülkeme gelmek bana çok zor geldi yaz tatillerinde geliyoduk ailecek akraba ziyaretleri diye 1 ay kalıyoduk sonra ver elini turkmenistan.Türkmenistandayken türkıyeyi turkıyedeykende turkmenistenı cok ozluyodum

 85. sena gedikoglu yorum tarihi 6 Ekim, 2012 12:07

  ve burdan beni tanıyanlara selam yolluyom:) :))

 86. ali unutulmaz yorum tarihi 28 Ekim, 2012 01:21

  herkeze merhaba bende türmenistanda 5 yıl çalıştım ve orada bir insanla tanışıp imam nikahı ile evlendik kanuni sebepler dolayısı ile evlenemedik sonra döndüm ve karımı türkiyeye getirdim evrakların eksik olması ve biz o evrakların geçkalması sonucu eşim bir aylık vizesi geçmiş olması nedeniyle evlenemedik fakat eşimin anne annesi ölmeden 10 önce eşimin gitme arzusu ile tükmen istana gönderdim fakat eşim 5 yıl deport yedi gelemiyor ben şu an çok ama çok kötüyüm ve kızımı orada kendi üstüme yazdırdım ve benim soy ismimi aldı karımın ise bir yılı kaldı sonra evlenecegiz düşünüyorum da biz iki devlet bir millet mantıgına bakınca alakası yok biz burada onlar orada insanları küçümsüyoruz üç günlük dünya neyin mücadelesini veriyoruz orada insanları binbir tuzaga getirip olmadık işler çıkarıyorlar burada yabancı diye eziyet ediliyor bırakın insanlar dilediği gibi yaşasın ben her şeyi yaşadım orada güzel ve çirkin günler fakat halkına kalkıpta birşey diyemem ne varsa polis ve asker den ibaret bizim kiler çok mu iyi bütün bu olanları ancak devletler halledebilir fakat kimse yanaşmıyor yüzlerce çocuk babasız bekliyr babasını bilmiyor babalar analar çırpınıyor insan evladından koparılıyor bırakın insanlar nerede yaşarsa yaşasın ne var bunda hani kardeş ülke idik elin gavuru bizim ülkemizde diledigince yaşarken türkmen kardeşlerim kaçak yaşamaya mahkum bırakılıyor bizler ise vize bile alamıyoruz çok ama çok üzülüyorum seneye 11 da evlenecem eşim türk vatandaşı olacak fakat bütün ailesi orada dönemeyecek bu ne çelişki utanıyorum öksüz ve yetim çocukların ve bali büyüktür Allah katında yardımcı olmaları gerekirken bunlar önlerini kapatıyor beni türkiye ve türkmenistan devlet büyüklerimin duymasını isterdim ve benim gibi yüzlerce insanın cocukları yetim öksüz boynu bükük garip bumu büyüklük devlet büyüklerim şu an çaresiz bekliyoru vize iş için varmadığım yer kalmadı sayın abdullah gül sayın başbakan recep tayip erdoğen telvizyondadaki sanatçı hacılar hocalar hiç bir şey yapamadı yada yapmak istemedi arkadaşlar işimiz Allah’a kalmış sevmek ve kavuşaşamak çook acı Allah bizlere yardım etsin yazmak ve konuşmak isteyen arkadaşlara [email protected] teşekkürler

 87. ali unutulmaz yorum tarihi 28 Ekim, 2012 16:28

  sorun halklar diyil yönetimlerimiz birçok iş adamı işçilerine sahiplik yapamadı içimizde kendini bilmeyen insanlar çok şey yaptılar örnegin ben 1500 kadınla çalıştım Allah’a şükür hiç bir sorun çıkmadı ne polis ne asker şu an çok kötüymüş orada gelen türkü izliyorlar her hangi bir yerde kadınla konuş sa park ta kafede diskoda eglence yerlerinde hemen deport ediliyor dünya istediğiy le istedigini yapıyor kimene neyimiş efendim kızlarla konuşması yasakmış neden insan hakları hani illa kötülük mü konuşuyor insanlar uzaya çıktı biz hala vay efendim türkler şöyle düşmanlık yönetimlerde bütün insanlar yasakları sever oysa açın önümüzü bırakın isteyen istediği gibi yaşasın mutluluklarını kapamayın bir arkadaşım burada bahsediyor orası
  libya gibi olacak doğru çünki insanlar mutsuz kapalı rejim nedeni ile sıkıntılı ama korkuyorlar o halk bizi biz ise o halkı seviyoruz böyle olunca elbet sıkıntılar bir gün baş kaldıracak evet zengin ülke ama halkı yaşam mücadelesi veriyor yüzler ce kadın türkiyede çalışıyor 3 yıl çalışıtor sonra orada rahat ediyor bazı arkadaşlar herşey bedava diyor sıtandartlar hemenhemen aynı haerşey badava ama aylık 200 dolar maaş alıyorlar doktorlar ögretmenler yol boyu temizlik yapıyorlar kınamıyorum ama durum böyle
  bizde geçmişimiz de neler yapmadık kısacası birakın düşmanlıgı karışalım birbirimize mutlu olmak isteyen insanların mutlulugunu paylaşalım siz biz öteki leşmeyelim bizler müslüman toplumlarız dayanışma içerisin de yaşayalım bu dünya kimse ye kalmaz yetkililer den isteğimiz vize konusunu çözsünler biz türkiye olarak bütün dünyaya vize veriyoruz sorun mu oluyor hatır ülke kalkınıyor türizm canlanıyor şu an ben rehberli yapıyorum her gün yüzlerce yabancıya hizmet ediyorum gezdiriyorum onların yatmaları yemeleri içmeleri ülkemim ve insanına fayda getirmekte
  ne güzel isteyen istediğini yapıyor kimene banane üstelik o gelen insanlara dahada ayrı bir itibar var yabancı diye rahat etsinler diye bize ne yapabilirler kimi ev alıyor kimi araba kimi evleniyor kimi iş kuruyor ne güzel bizde böyle olmalıyız herkezin kavuşması dilğiyle hoşçakalın

 88. MURAT GOKCE yorum tarihi 3 Kasım, 2012 15:00

  merhabalar herkese selam yukardaki yorumları hepsibi okudum neredeyse ancak hiç su sekilde gidebilirsin diye bir yoruma rastlamadım turkmenistaaa gitmek bu kadar zormu gercekden bende oraya gitmek istiyorum ama bu fikri cok gecneden kafamdan silmelimiyim acaba diyorum buraya girdikden sonra ben masif parke lamine parke ve laminant parke ustasıyım bi şekilde oraya gidip orda calışmak istiyorum herkes yazmıs bende yazayım dedim.) nasıl gidebilicegim konusunda yardımı olabilicak kimse varmı acaba tel:05428254268

 89. refianur doğan yorum tarihi 23 Kasım, 2012 17:32

  mükemmel bir ülke 11 sene kaldım tam yaşanacak ülke insanları ülkesi gibi mükemmel ….elektrik su telefon bedava…artık gerisini siz düşünün…

 90. BaHaR R:"CAN VATANIM TURKMENISTAN yorum tarihi 29 Kasım, 2012 21:45

  Ben Bahar. Hepinizin yorumunuzu teker teker okudum. Neden Libya gibi olucakmis. Gelecegi gorup geldinmi? Benim Turkmenistanimin halki cok kanagatlidir. Allaha sukurler olsun cok huzurlu ulkem var. Basbakanimiz da cok iyi. Turkmenistan hakkinda iyi dusuncelerini bildiren arkadaslara cok tesekkur ederim. Turkiyeyi seviyorum ve iki ulkenin kardesligini tarihi bilen hepimiz biliyoruz. Nasil davranirsan karsiligini da oyle alirsin. Bizde bir soz vardir:” Niyetin yoldasin olur”

 91. Batyr yorum tarihi 11 Aralık, 2012 22:01

  Kardeş Kardeşi bıçaklamış sonra gelip kucaklamış!

 92. tequila sunrise yorum tarihi 27 Aralık, 2012 19:32

  iş için Türkmenbashi ne gidicem bir iki ay içinde şu an orada olan varsa lütfen aşagıdaki mail adresine yazabilir mi. gidip gitmeme konusunda çok kararsızım.
  [email protected]

 93. aksoy murat yorum tarihi 3 Ocak, 2013 20:18

  elif türkmen hanım ben kadınlarınıza laf etmiyorum sizin orda kadınlara kıymet veren yok diyorum anlatabildimmidua edinki türkle evlenmişsiniz. benim ev sahibim t.başında eğitimli bir kadındı okul müdürüydü eşide polismiş 3 cocuğu var ve kocasından ayrı diğer arkadasların ev sahibide kocasından ayrı cafede calısan gencecik kızlar kocalarından ayrı siz değersizsiniz orda. ticaret merkezinizde t.başı ben orda neler gördüm neler anlatmak istemiyorum daha ya bu kadar sey görüpte birine güvenmekte cok zor benim için bak ama sevdiğim için hala bekliyorumki gelsin.sen cok sanslısın hadi kalın sağlıcakla.

 94. aksoy murat yorum tarihi 3 Ocak, 2013 20:22

  6 milyon nufusu var ya oraya iş kurmak için vize istersiniz yada işci olarak gidersiniz orda kalıcam diyosanızda işci olarak gidin türkmen kanunlarına göre orada evlenin ömrü billah orda kalabilirsiniz eger burda türkmen biriyle evlenirseniz eşiniz gidebilir fakat siz gidemezsiniz.

 95. aksoy murat yorum tarihi 3 Ocak, 2013 20:32

  elif hanım bişeyi görmemişim kusura bakmayın orda kesinlikle adalet yok türksen suclusun bitti. ama burda sana biri bişe yapmaya kalksın bizim polis kimi koruyo bak tamammı. polisle calısan kadınlarınızda var bunuda bil.taksicilerde var bunlarıda bil.

 96. aksoy murat yorum tarihi 3 Ocak, 2013 20:34

  tamam daha bişey demiyorum ben bakmazdım bilede işte gökhan bey mail atmış gidicem diye ona cvp verirken girdim bu sayfaya hade kalın sağlıcakla.

 97. ayna yorum tarihi 5 Ocak, 2013 15:52

  selam arkadaşlar bütün yorumları okudum ve başım agırdı her memleket gibi iyiside kötusi var. ben türkmenistan lıyım 7 sene burdayım 3 sene evliyim. vizasız evlenmek zor gerçekten bayabi ugraştım 5 sene yatılı çalıştım herşey çok güzeldi. para fatura yok geziler alışveriş merkezler istediklerini almak güzeldi. şimdi ev kirası faturalar vergi dairesi kerdi kartı sırf onlara çalışıyorum nalet olsun .Türkmenistan da hiç biri yoktu ama işte yok
  şimdi fark ne bilmiyorum. avantam var iki kızımın istedigi okullarda okuyup bilecekler. orada ise okul YOK. üniversitelere rüşvet ile giriyolar .

  ayrıca türkmenistan kötü bir yer degil ona bakarsan türkiyede teror silahlı soyguncular hırsızlarvar bunlarıda göz önünde bulundurunAMA türkmenistanda bunların hiçbiri yokdegil elbet birkaç tana hırsız var ama elim de silahlı dolaşan insanlar yok teşşekkürler 😀

 98. muzahir simsek yorum tarihi 5 Ocak, 2013 22:52

  selam arkadaslar
  bende bir türk olarak düsüncelerimi paylasmak istedim.simdiki durumdan sikayetcisiniz ama unutmayalimki ata yurdumuz egemenligini daha yeni kazanmis bir ülkedir,sikintilarin olmasi gayet normal karsilanmali.beni sevindiren en cok sey ise kiz almis kiz vermisiz,aramizdaki diyalog acilmis olup bunun kefini cikarin,nekadar sanslisiniz.oysa ben hala bir türkmen kardesimle tanisma imkani bulamadim,nedeni ise almanyada yasiyor olmam.seyse lafi fazla uzatmadan konuya girecem,benim istedigim sey türk ve türkmen kardeslerimden.ata vatanimiz bagimsizligini kazanmamis olsaydi,kimin türkmenistanin varligindan haberi olacakti.yillar sonra bir birimize kavusmusken,kimse kiseyi kirmadan incitmeden tartisalim lütfen,ülke ve pölislerimizi karistirmadan.insallah zamanla hersey yoluna girecek bunlar gecis dönemi elbette biraz sancili olacak.yasasin türkmenistan yasasin ,türkmenistanin onurlu evlatlari iyiki varsiniz,iyiki sizlere kavustuk allah ayirmasin birdaha,gerci ben bir türkmen taniyamadim ama you tube den takip ediyorum saygilarimla

 99. Bekir Arslan yorum tarihi 6 Ocak, 2013 09:29

  Sevgili arkadaşlarım, bende bir buçuk yıl kaldım Türkmenistan’da. Şunu hiç bir zaman unutmayalımki herkes neye layıksa onu gider kendisi bulur. Türkmenistan’daki yaşadığım 18 aylık dönemde hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Elbetteki her ülkenin kendine göre kuralları kanunları var, unutmuyalımki Türkmen doğanlarımızda Türkiye’de Türk kural ve kanunlarına uymak zorundalar. Ben inanıyorumki Türkmen doğanlarımız ve Türkmenistan bu geçiş dönemini çok kolay ve’de kısa bir zaman içerisinde aşacaktır. Türkmenistan Türkmenler ve Aşkabat’ı çok sevdim, Bütün Türkmenlere Kucak dolusu sevgi ve selamlarımı sunarım.

 100. Bekir Arslan yorum tarihi 6 Ocak, 2013 09:43

  Ayrıca şunu belirteyimki Türkmenistan ve Türkmen’ler hakkında bilgi almak isteyenler arayabilirler. [email protected] 05433920833

 101. Özgür harmancı yorum tarihi 25 Ocak, 2013 15:02

  oncelikle merhaba türkmenistan tamamiyle yasaklar dolusu bir ulke ve her an ceza yeme deport olma riskin buyuk ben 2 yıla yakın turkmenıstanda yasadım esım oralı. yabancı sube polislerı benı denetlemeye geldı dusundurus yazdırdı ve tarıhı yanlıs yazdıgım ıcın 850 usd ceza yedım ve pecet (kırmızı damga) yedım enson 22 01 2013 tarıhınde esımın evıne geldım hamıle oldugu ıcın kontrole gelıyor ve 2 gun kalabılıyordum
  fakat polısler gece yarısı 2 de evımıze gelerek benı deport ettıler hıc bır gerekcesı olmadan dılekceler verdık konsoloslukalara bsvurduk herkes bızı haklı bulmasına ragmen hıc kımse bır sey yapamıyor. fakat turkmen vatandasları buraya 28 gun boyunca vızesız gelerek ıstedıklerı yerede gezıp ıstedıklerını yapabılıyor. ben sunu cok ıyı bılıyorum kı bızım devletımız bıze turkmenıstanda hıcbır sekılde sahıp cıkmıyor benım oradakı bursuru ısım kaldı ve cok zarar ettım kayınvalıdem orada yalnız kaldı.oradakı yabancısube polıslerının zıhnıyetlerı ve karakterlerı cok kalıtesız evde kayınvalıdem oldugu ıcın benı sucladılar onu yabancı kadın olarak nıtelendırdıp sankı onunla fuhus yapıyormusum sozlerıne getırdıler telefonumu karıstırıp esımın fotograf ve vıdeolarına saatlerce baktılar anlayacagınız onlardan kardes fılan olmaz cunkı onlar turklerı sevmıyorlar bızler sadece onların gozunde dolar olarak gozukuyoruz saygılarımla

 102. Esra ve Gökmen yorum tarihi 31 Ocak, 2013 23:01

  Merhaba
  Eşim bir inşaat firmasında işe başlayacak yakında. Aşkabat da. Ben de gidip orada eşim ile yaşayabiliyor muyum ? Ne yapmamız gerekiyor. Bugün belli oldu ve saatlerdir ağlıyorum. Lütfen yardım edin. Bir cevap yazın. Beni de aldırabilir mi eşi olduğum için. Bir de deport neden veriliyor ?

 103. Ayna ayna yorum tarihi 13 Şubat, 2013 19:35

  Türk türkmen kardes olsaydi deport olup turkiye gelmek için can atan türkmenlere biraz kolaylik tanrdi.çikarkän ödiyemedigim ceza parayi simdi ödeyip gelmek istiyorum.ama olmuyo çok yere bas vurdum.madem kardesiz ne farh ederdiki çikisda ödemediysem gelim ödim.kardes kardese bunu yaparmi birakn bu isleri ne kardesiya.4 senedir ask yasadìgìm insanla her sey bitdi dünyam yìkìldì deport yüzünden.artk gelmicam bir yere gitmek istersem rusiya gidecegim.kardes olmasalarda sizin yapdgnz yapmiyorlar ruslar.

 104. aslan yakup yorum tarihi 18 Şubat, 2013 20:21

  arkadaşlar türkmenistan dediğn yer varsa paran on numara yoksa bakarsın boş avluya paradan kastım gecelik 15 dolar ben 2002 de ordaydım tabii ozmanlar 23 yaşında birisi olarak 23 oo dan sonra gezerdim birgün olsun o rüşveetçi polis bana pasaport sormadı 10 tane kapı çal 9uzu sizi içeri alır ahlak denen şey sıfır herkez çatır çatır çogu disko türkmen erkeklerini almaz sadece ruz kızları güzel olan türkmen kızlarını bide türk erkeklerini alır. fuhuş diz boyu çarcovda marede 3 doları geçmez yanlış anlamyın gecelik fiyat bnlar bu fiyatlarıda oraya türkiyeden giden gundilerin yüzünden olmuştur bir kıza bir çiçek ver oda sana dünyalrı verir güzel kelimeler söle yelkenleri idirirler gözlerini para hırsı bürümüştür bizim orda aldığımız 1000 dolar çok gelir gözlerine ama elektirk doğalgaz benzin et giyecek içecek ev kirasını çıkar aynı paraya gelir gelmesinde anlatamzsın bunu onlara

 105. mia ask..maya yorum tarihi 23 Şubat, 2013 23:45

  Merhaba arkadaslar!
  Yorumlar farkli ama sunu soylemek istiyorum,bu ulkede her ulkede gibi bazi rahatsiz verici seyler var,cok guzel seylerde.Mutlaka imkanlari var olan isteyenler gelmeli.Ben eminim is veya turizm amaciyla gelenler icin cok avantajli olur.Ben Askabatta yasiyorum,gelmek isteyenlere bilgi konusunda yardimci olabilirim:[email protected]

 106. volkan bozkurt yorum tarihi 2 Mart, 2013 13:37

  BEN AŞKABATTA 1YIL KALDIM 1 HAFTA SONRA TEKRAR GİDİCEM ORA BENİM ANA YURDUM GİBİDİR ŞİMDİYE KADAR Bİ ALLAHIN KULU GÖZÜNÜN ÜZERİNDE KAŞIN VAR DEMEDİ ERKEGİNİN BİZLERİ SEVMEMESİ NORMAL ADAMLARIN HANIMLARINI BACILARINI DÜDÜKLEMEK İÇİN HER İ….YAPIYORUZ SONRADA YOK EFENDİM SIKI YÖNETİM VAR YOK ÖYLE BİŞE BEN GÖRMEDİM Bİ SORUN Bİ KIZLA EVDE YAKALANIRSAN ŞAPA OTURDUN BAŞKADA Bİ SORUN YOK UCUZ YER İNSANLARI CANDAN SAF TEMİZ YANLIŞ GELMEZ KİMSEYE EMİN OLUN SİZİ COK SEVİYORUM TÜRKMEN DOSTLARIM

 107. sapar yorum tarihi 6 Mart, 2013 12:08

  yorumlarniz icin saygi duyaris.ama yorum yaparken gercekleri yazmanizi istiyorum.turkmenistan kibi ulke bulamazsiniz arkadashlar diger ulkeleride biliyorus. Okulda okuyan cocuklar bile silah kullaniyorlar, ulke icinde savashlar cok, olumsiz haberniz yok cok shehit veryorsunuz. Uyushurucu cok kullaniyorlar, sokakta uýýanlariniz cok. Shunada soylemek isterim yorum yaparken kendinize bakin. Turkmenistan insanlari sokakta uýýanlari ýok herkerin evi var kendin insan olsan ish problemleride ýok. Bunuda soylemek isterim 20 sene’de bundan iyi devlet bulamazsiniz. Ulkede herkes okuma ýazmasi var, okullar para vermiyorus cogu ulkeler gibi. Ýorum yaparken sizden ricam Cumurbashkanimiza laf soýlemeyin, bizimki kibi lider bulamazsiniz. Kôtú ýorumlarnizi kendinizde saklayin lütfen. Turkmenistan calishmak ucin gelecek turk kardeslerimizi buraya bekleyorus, soyledikleri kibi kôtú úlke degil. Kendin insan olsaniz cok iýi insanlari vardir kardeshler. Kendiniz iýi olsaniz buraýa gelmek ucin dushünmeýin bile!

 108. erdal habib yorum tarihi 12 Mart, 2013 22:23

  kısmetse nisan ayında akşabad a gideceğim. yorumları sabırla okudum herkesin derdi farklı . derdi cinsellik olanlar polisten ve ispiyondan şilayetçi , işi hayatın cinsellikten ibaret olmadığını anlayıp evlilik boyutuna getirenler, bürokrasiden şikayetçi . çoğunun çocuğu olana kadar bürokrasiden haberi bile olmamıştır. bana gelince ben bozulmamış ne varsa tadını çıkaracagım .burada organik diye biryerlerinizi yırtıyoruz mesela azerbeycanda yediğim ekmeğin tadı hala damağımda burada yok öyle tatlar çünkü bığdayımız bile bi tuhaf eh insanlarımız da tabii. köy pazarı bulabilirsem yaşadım madem ucuzmuşda doğal beslenmenin keyfini çıkaracağım. ben türkmenleri seviyorum. sağlıcaklakalın…

 109. Mive Bekmuradova yorum tarihi 15 Mart, 2013 13:28

  Türkmen demek imanlı Türk demek.Bir Millet.Yorumları okudum bazen sevindim,bazen üzüldüm. Tabbi ki memleketime milletime kötü sözler söylendiginde üzülyorum.İstanbula çalişmaya gelen kadinlar kocadan ayrilmiş yazyor.Dogru olabilir.Çünki 1991 den sonra Türkiye İran Afganistan gibi memleketlere gidip gelme sinirler açıldı Ülkemize uyuşdurucu (eroin)geldi. ayleler bozuldu.Bizim türkmen kadinlar ayaklari üzerinde durmak için Türkiye gibi memleketlere gidip çalişmak zorunda kaldı.Ama farketdiyseniz 100 de 90 ev işlerinde manlay teriyle para kazanip memlekete gönderyor.rusları türklerden daha çok sevyor yazmişlar. Dogru. Çünki ruslarla 70-80 sene ayni ülkede oturduk.ruslar hiç bir zaman türkmenlere sarkindılık yapmadı, taciz etmedi,fuhuş nedir türkmen bilmedi. şimdi niye böyle şeyler çikdi.Aslında Türkmen kocadan ayrilmakdansa ölmesini terciye eder ama malasef.ölemiyorsun çünki 2-3 çocuk var onlarin gelcegi için çalişmak lazim.kati kurallardan bass etmiş.Bizim Türkmen polisimiz bazen silah bile taşimiyor.Polisimiz gaz sıkdı diye duymadik. Ama adam karisini öldürdi diye hiç duymadik demekki çok güzel kanunlarimiz var insanlar kolayca adam öldürmiyor. Bizi seveni deger vereni çok iyi bilen mıhmansever Milletiz.Ayrica S türkmenbaşimizdanda GURBANGULY BERDİMUHAMMEDOWdan çok memnunus Allah onlardan razı olsun böyle bizim için rahat ülke sagliyadigi için

 110. emisova xanim yorum tarihi 16 Mart, 2013 10:50

  selam ben azerbeycanla turkiye arasinda vizenin 3 ay oldugunu biliyodum ama yolda oyrendimki 3aymiw bi erkek bana dediki hastalik kagitimla senide bakicim olarak gecrcem gecirdi beni ama yine de oyrenmek istyorum deport olmuwmuyum belkide hic kecirmedi yalan soyluyo lutfen emailime yazin

 111. Aziz yorum tarihi 27 Mart, 2013 06:56

  Welcome to Uzbekistan – Along the Great Silk Road!!!

  Hello from Uzbekistan!!!
  Ladies and Gentlemen!

  Travel agency «CA-MILLE TOURS EXCURSIONS» (Uzbekistan, Samarkand, License № 717-11 “Uzbektourism” and a certificate – for all kinds of activities in the tourism sector, is pleased to offer you a wide range of tourist services) welcomes you welcome to our country!
  We are a young tour operator, but our experts have been working in the field of international tourism for more than 25 years of reliable partners, both in the region of Uzbekistan and Central Asia (Turkmenistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan).
  Search our company and like it; https://www.facebook.com/CaMilleToursExcursions
  Tour operators firms can develop and organize tours of every type and duration by appointment by providing a comprehensive and individual service on a free basis.
  List of tourist services offered to the customer P.E. «CA-MILLE TOURS EXCURSIONS»:
  • agricultural tour;
  • historical;
  • archeological;
  • pilgrimage;
  • ethnographical;
  • combined (city tours + active forms of tourism – camel riding in desert; swimming and fishing at the desert’s lakes; getting acquaintance with flora and fauna of mountain ranges; picnics on the landscape; horse riding)
  We will be glad to provide any information for You regarding itineraries, services, etc.
  Please do not hesitate to contact us.
  The set of our services:

  • visa support
  • transfers on arrival and departure
  • room-reservation and accommodation in various types of hotels and “B&B”
  • local interpreters and guides
  • conference halls rental for holding business meetings
  • domestic air tickets reservation
  • transportation by cars, mini-buses and coaches
  • sightseeing
  • meals – half board or full board (European and Uzbek cuisines)

  We will be delighted to see You in Uzbekistan !

  We are ready to fulfill all of your desires!!!
  With the best regards,
  Aziz A.Sirojov
  Director
  “CA-Mille Tours Excursions” PE.
  Adres in Tashkent;
  2 V-G/2, Centre 15, Tashkent, Uzbekistan
  Adres in Samarkand;
  1, square Kuk-Saroy, 140157, Samarkand, Uzbekistan
  Tel: 00998-933332277; Fax: 00998-2334392
  Mobile: +998933332277
  E-mail: [email protected], [email protected]
  Web: http://www.ca-milletours.com, http://www.ca1000tours.umi.ru
  Skype: voyageurdumonde777

 112. Aziz yorum tarihi 27 Mart, 2013 06:58

  Ozbekistandan selamlar,
  Sizlari Buyuk Ipek Yolu turleriya teklif eteceyiz, sizin hayirli mektublerinizi beklaceyiz.
  Selamlar.
  [email protected]

 113. BİRDAL yorum tarihi 11 Nisan, 2013 04:45

  selam arkadaşlar ben nişanlım türkmen ama 3 yıldan beri kaçak nasıl hallederiz ve ne kadar ücret tutar yardımlarınız için teşekürler.TÜRKMENLER ÇOK İYİ BİR İNSAN BENCE..

 114. BİRDAL yorum tarihi 11 Nisan, 2013 04:46

  3 YILDAN BERİ KAÇAK SİMDİ BİZ EVLENMEK İSTİYORUZ.NELER YAPMAMIZ GEREKİOR

 115. murat akpınar yorum tarihi 13 Nisan, 2013 04:28

  TURKIYEDEKI KAÇAK YABANCILARA AF GELMİŞTİ BİRDAL 8 AY ÖNCE OZAMAN ŞUBEYE GIDIP CEZASINI ÖDESEYDINIZ 6 AYLIK ÇALIŞMA İZNİNİ ALABILIRDINIZ O ARADADA EŞİN OLACAK ŞAHISLA TURKMEN KONSOLOSLUGUNA GIDERDINIZ ORDAN NIKAH BELGELERINI FAKS ARACILIĞIYLA İSTETIRDINIZ EWLENEBILIRDINIZ…NE DIYIM ZAMANINDA BOŞWER DIONUZ YUMURTA AGZA GELINCE KIRILMASIN DIYE AGLIONUZ 🙂

 116. murat akpınar yorum tarihi 13 Nisan, 2013 04:34

  DEPORTUN NE OLDUNU BILMEYEN ARKADASLAR DEPORT BAŞKA ULKENIN VERDIGI VIZE TARIHINI GECEREK KAÇAK DURUMA DÜŞEN ŞAHISLARA VERILEN ÜLKEYE SÜRELİ WEYA SYRESIZ GIRIŞ YASAGIDIR ODA GÖREVLININ INSAFINA KALMIŞ BAZEN DEPORT OLMAYABILIORSUNUZ PARA CEZASI WEREBILIOLAR SANSINIZA ARTIK 🙂

 117. Taner Tas yorum tarihi 6 Mayıs, 2013 03:39

  Selam arkadaslar,

  bütün yazilanlarinizi okudum, cok ilginc.
  ben almanyada yasiyorum, nasipse Türk yurtlarini siyaret edeceyim.
  ben cok farkli düsünüyorum, o ülkeleri hic görmedim, ama sempatim cok büyük.
  benim amacim hem oralari görmek, hemde evlenip mutlu olacagim bir bayanla tanismak istiyorum.
  Sizler kesinlikle sunu soracaksiniz, neden böyle bi karar aldigimi (-:
  Ben Türkiyedeki insanlarin sahtekarliklarindan biktigim icin, ve akrabalarim, ya ver yada benden degilsin anlayisina doydum.Almayadaki türklerede güvenmiyorum, ama Türk olmayan birisiylede evlenmek istemiyorum.
  Biz Türkler özelligimizi coktan yitirdik, iyi olan cok az kaldi, yani Atalarimiza ve Attatürkümüze laik olamadik…

  herkezi selamliyorum

  cok tsk.

 118. Sezgin yorum tarihi 16 Mayıs, 2013 17:37

  Merhabalar bende Türkmenistan’a bir firma ile gitmeyi düşünüyorum şuan karar aşamasındayım öyle fuhuşla v.s. işim olmaz yakında Türkiye’de düğünüm olacak şimdi tüm bu yazılanlar kafamı karıştırdı açıkcası aklı şeyinde olmayan işinde gücünde olan arakdaşların yorumlarını bekliyorum

  Şimdiden teşekkür ederim.

 119. h. ansen yorum tarihi 25 Mayıs, 2013 21:46

  Bazi turkmen arkadaslarin yorumlarini gorunce acaba votka mi icmis – yoksa uyusturucumu kullanmis diye dusunuyorum;

  Arab Bahari bittiginde emin olun bir gun sira Asya nin sozde Demokratiklestirilmesine gelecek.Emin olun ki ne Misir Ne libya nede Suriye gibi bir savas olacak Turkmenistan da. Cunki kimse mutlu degil, Insanlar ac.Devleti yoneten yukardaki 2000 kisi haricinde kimse hayatindan memnun degil.Rusvetsiz hic bir Turk firmasi veya Turk is adami birakin is almayi caddenin birinde WC bile acamaz.Dolari vermeden devlet dairesinden sana vermek zorunda olduklari evragi bile alamazsin.Lenet edersiniz ana avrat soversiniz verirsiniz dolari ve evraginizi alirsiniz.Ben cumle icinde Turk kelimesinin beraber gectigi lakin bizden dunyada bu kadar nefret eden baska bir ulke devlet yonetimi – polis teskilatinin oldugunu sanmiyorum.Halk iyidir lakin sindirilmisdir.Degil hakkini aramak, aklinin ucundan geciremez hakkini aramayi.Kadinlarin ozellikle bekar bayanlarin ( aralarinda evliler bile var) akillarinda bir turk bulup kapagi turkiyeye atmak oldugunun matematikdeki 2+2 esittir 4 gibi bir denklem oldugu ulkedir.Nice salak 50-60 yasinda turkler 25-30 yaslarinda kadinlarla evlenmek icin koca koca cocuklari ile hanimlarindan ayrilip bu kizlarla evlenirler.Hatta bu kizlardan bir coklarinda; turk kocasi isde iken kendine yasit sevgilisi ile goruldugunu zamanlar bir hayli fazladir.Ren geyigi isde para pesinde, bizim kizimizda sevgilisi ile serdar yolunda gezintide dusumlari bir hayli fazladir.Kimse ar namus kavramlarina girmemis ben gireyim musade ederseniz; AR DAMARLARI KOKUNE KADAR hemde catlamistir malesef parasizlik ve issizlik yuzunden.Devletin igrenc politikasi yuzunden bu.5 manat sisesi votka ile erkekleri mutlu ederek toplumsal gerginligi aliyor devlet.ama o adamin evdeki karisinin ve cocugunun acligini umursamaz.Devlet dairesine girecek bir cok bayanin ise alinma karsilinda , ise alan kisi tarafindan cinsel rusvet almadan ( kisaca kadin o kisi ile yatmalidir) ise aldini mi saniyorsunuz.
  Bakin tekrar yazicam ; Once devletinizde sizi yoneten o yukardaki 2000 kisilik para cetesini elestirin.Ozbekistan Kazakistan Azerbaycan gibi ulkeler deli gibi yatirim icindeler.Ya siz?
  siz ici bombos kullanilmayan geceleri onunde bir tane elinde job la asker diktiginiz o binalarlami ilerlediginizi saniyorsunuz.Siz aklinizi yitirmisiniz benin Turkmen Kardeslerim.Once yaninizda Ozbekistana bakin sonra bir Kazakistan a.Bu ulkeler sizinle ayni zamanlarda Gararsizlik aldilar.Sizler yuruyorsunuz.AmA onlar suan kosuyorlar.Ha su var.Onlarin sizin gibi ici bombos kullanilmayan sirf sozde gucunuzu dunyaya gosterdiginiz abuk sabuk kimliksiz mimari orneklerle bezeli bir bina yapma ve paralari ota boka harcama kulturleri yok.
  Askabat in cikin 20 km disina bak bakalim yol varmi?
  cik askabatin disina 20 km hayat nasil.
  Kusura bakmayin bu yazdiklarima turkmen kardesler.
  Sizler bu ulkenin cok iyi yolda oldugunu dusunuyorsunuz ya, inanin butun yabancilar ( her milletden) biz agizlarimizi biraktik kardeslerim gulmek icin artik. Sizler halen bir kisinin agizinin icinden cikan sozle yonetiliyorsunuz.Bundan 5 ay sonra “oksurmek yasak” dese butun ulke oksurmeyeceksiniz hasta olsaniz.Siz nasil bir ulkede yasadiginizi gormuyormusunuz? ya sizin de o 2000 kisi gibi tuzunuz kuru sanirim. MILLET AC !!!!!
  MILLET AC !!!

  Cok guclu turkmenistan!
  gararsiz Turkmenistan!
  bitarap Turkmenistan!

  wc lerdeki tuvalet kagidindan tutunda , kapi mentesesine kadar herseyin ithal oldugu bir ulkeniz var farkinda degilmisiniz? Allaha biz turkler 5 vakit namaz kiliyorsak emin olun ben turkmen olsam 15 rekat kilardim.Allahim bize dogalgaz i verdin diye . o Gaz olmasaydi su anda afganistandan en ufak bir farkiniz olmazdi sevgili turkmen kardeslerim.

  Olsun bizi gene begenmiyin.
  paramiz var diye bize kotu gozle bakin.
  Ama sunu unutmayin; bizlerin bu ulkeye gelme nedenimiz bu igrenc yasaklarla yasamak zorunda kalip( dunyanin en buyuk acik ceza evi) bir yandan da itilip kakilmamiz sirf colugumuz cocugumuz icindir.

  Allah TURKMEN MILLETININ tez zamanda gercek anlamda demokrasi ve duzgun adamlar tarafindan yonetilecegi gunleri gostersin.

  yoksa isiniz cok zor turkmen kardeslerim.

 120. emirhan celiktas yorum tarihi 3 Ağustos, 2013 02:24

  arkadaslar hani su budala, cahil kardaslerimizin yazdiklarina pek inanmayin… Evet her ulkenin kendine has eksikleri,kusurlari var. ama sizi temin ederim ki TURKMENISTAN bir cennet mekani. Yasam icin dunyanin belkide en uygun ulkesinden bir tanesi. Yukarda bom-bos abuk-subuk seyler yazmislar, tamamen palavra . Ben Turkmenistan 3 senedir calisiyorum ve hayatimdan gayet memnunum. Her sey cok ucuz, turkiyede litresi 3,5 lira olan benzinin fiyati burada 20 kurus. Elektrik,su ,dogal gaz bedava. Bir de turkmen ekmegini bir tatsaniz, harikaaa. Sehir tertemiz, insanlar dost canlisi. Sehir modern, eglenmek istiyorsan istedigin kadar eglen gidecek bir suru yer var inanin istanbul kadar var. Cok guvenli bir ulke. Cinayet seviyesinin en dusuk oldugu ulke. Polismis bilmem neymis sen kurallara uydugun surece kimse sana dokunmaz. Halk yukarda yazili oldugu gibi hicte ac degil nerdeyse herkesin evi var barki var. Yuzde doksan her ailenin en az bir arabasi var.yolda hic bir dilenciye, caddede uyuyan sefillere raztlayamazsin. Fuhusmus bilmem neymis biz turklerin bu konuda konusmaya bile hakkimiz yok. Bizim turkiyede resmi devlet tarafindan izin verilen karhanelemiz yok mu gerizekalilar ne diye bu konuda laf ediyorsunuz. turkmenistani soven kardeslerim hic mi vicdaniniz yok sizin, nasil olur ekmegini yediginiz ulkeye laf edersiniz. Bilmiyormusun polimeks turkmenistana gelmeden once nerde duydun ismini gariban bir sirket, buraya gelipde Turkmenistan sayesinde bu seviyeye geldi. Hani bir AWAZA turistik yer kelimenin tam anlamiyla cennet parcasi. Ucuz,temiz, luks bodrumu aratmiyor. Anlatilacak daha cok sey var ama kelimelerle tarif edilmez. O yuzden sevgili arkadaslar bilip bilmeden konusmayalim lutfen. Sevgilerle

 121. Merwli yorum tarihi 6 Ağustos, 2013 06:15

  Önce hepinizi selamlıyorum arkadaşlar. Yorumlar bayadır devam ediyormuş. Herkes kendi başına geleni söylemeiş, tabi ki objektiv davrananları da var. İlk önce demokrati hakkında konuşmanızın bir anlamı yok. Her devlet belli bir basamaklardan aşmak zorundadır, yoksa hızlandırılmış demokrasi şekli olan Arap baharı ve türk dabeleri ortaya çıkar. Türkmenistan bu konuda çok güvenli, saglam ve yeterince hızlı ilerleme gösteriyor. Ekonomi ve diğer şeylerde de en güvenli olanı seçtik, yani çok olsun risk alınır yöntemi değil, çünki bizim başımızdakı riskler çook fazla. Para için her türli bokculuğu her yerde yapanlar vardır, bizdeki türk şirketler de yapıyor, bizimkiler de yapıyor. İnşaatda dolaşan parayı, yatırımların ne kadar olduğunu hesapladığınızda bu işi anlarsınız zaten. Yurtışı vize işlemleri de bir risk faktor engeli diye düşünebilirsiniz, bu yüzden kızmaya gerek yok.
  Türkiyedeki türkmenler hakkında söylersek, öğrenici, işçi ve tüccar olan üç kısım var. Tüccarlar kendi ticaretini yapıyor, öğreniciler de kendi halıyla. İşçilerinki sıkıntılı, maksatları burada daha fazla para kazanmak, ama bu pek de yoluna gitmiyor çoğunda. İnsan kaçakçıları tarafından dökümanları ele geçiriliyor ve köle haline geliyorlar. Orada çoluk çocuk, her şeye razı oluyorlar sonuçta. Buradakı fahişelik yapanlar falan da “ileri demokrasinin” , ruslaşmanın bir ürünü. Bu konuda tüm ülkeler türkmenistanı geçmiş durumda.
  Gelelim neticeye,, Türkmenistana gitme zorunluluğunuz veya kolaylaştırıcı faktorunuz yoksa boşuna gitmeyin. Gittikden sonra oranın kurallarına ayak uydurmak zorundasınız. Polis de kendin düzgün yürürsen sana taş atmaz. Siz türk de olsanız, kendi iyi niyetinizi ıspat edemezseniz, herhangi bir rusdan veya çinliden farkınız yoktur. Ha , iyi olduğunuzu ispat ederseniz, o zaman türkmen seni yarı yolda bırakmaz.
  Neyse, türkiyeye ve türkiye halkına teşekkür ediyorum. Öğrenici olduğumuz sürece arkadaşlar ve vatandaşlar tarafından dışlanmıyoruz( çogu ülkelerde de öyle, sadece türkiye değil) ama yabancı olduğumuz için bazı kolaylıklar saşlandığının da farkındayım( bu sadece türkiyede denebilir)

 122. ayaz can yorum tarihi 29 Ağustos, 2013 13:53

  SELAM HERKESE SAYGILARIMLA BENDE TURKMENİSTANA GİTMEK İSTERİM AMA ÇOK ZOR GERÇEKTEN TURKMENLERİ ÇOK SEVİYORUM BAZILARI ÇOK İYİ İNSANLAR TURKMENİSTANLA İLGİLİ BUTUN HERŞEYİ TAKIP EDİYORUM VE SEVİYORUM İSTANBULDA OTURUYORUM BUTUN HAYALİM BİR TURKMEN KIZIYLA EVLENMEK ÇUNKU ONLAR İYİ İNSANLAR BİRİ BANA YOL GİSTERİRSE TURKMENİSTANA GİTMEYİ ÇOK İSTİYORUM 0534 584 33 29

 123. alparslan yorum tarihi 10 Eylül, 2013 05:02

  benim annem yörük türkmeni babam manav türkmeni bütün hayalim türkmen bir kızla evlenmek

 124. S can yorum tarihi 19 Eylül, 2013 11:03

  Emirhan celik kardes kusura bakma ama sen burda 3 yil bosuna yasamissin heralde bundan onceki hayatinda burda tatiklarini tatmadigin icin burasi sana tatli gelmis hersey turkmen coreginden ibaret degil. (H.ansen kardesimiz gercekleri yerinde yasamis ve dile getirmis katiliyorum goruslerine.

 125. AYAZ CAN yorum tarihi 24 Eylül, 2013 17:31

  HERKESİ CANİ GÖNULDEN SELAMLIYORUM DEĞERLİ YORUM SEVER KARDEŞLERİM ÖNCELİKLE YORUM YAPARKEN BİR ULKE HAKINDA İYİ DUŞUNUN ÇUNKU BUTUN DUNYADA İYİLERDE VAR KÖTU LERDE VAR AMA HER ULKENİNDE KENDİNE GÖRE KOYDUĞU KURALLAR VAR VE O KURALARA O ULKEDE YAŞAYAN İNSANLARINDA SAYGI DUYMASI GEREKİYOR HER ULKENİN İYİSİDE KÖTUSUDE VAR BEN KUÇUKLUĞUMDEN BERİ TURKMENİSTANI TAKIİP EDİYORUM EVET BAZI KISITLI KURALLARI VAR MESELA TURKİYEYLE TURKMENİSTAN ARASINDA OLAN VİZE VE CEZA PROBLEMİ KEŞKE O OLMASA 28 YAŞINDAYIM İSTANBULDA OTURUYORUM DUNYADA EN BUYUK HAYALİM BİR TURKMENİSTAN KIZIYLA EVLENMEK ÇUNKU TURKMEN KIZLARI ŞEFKATLİ VE SEVGİSİNE SAHİP ÇIKAN KİŞİLERDİR 542 528 97 78

 126. BİRAZ DELİ yorum tarihi 27 Eylül, 2013 17:20

  selam herkese herkes bir dert herkes bir acı şikayetlerde cabası sabahtan beri yorumlarınızı okumaktan başıma ağrılar girdi bi susunda kafa dinleyelim yahu şurda her ulkenin kendine göre kuralları vardır gitmek isteyen o kurallara uymak zorunda kardeşim yok sevdim yok defort oldum yok ne gelipte burda edepsizlik edersen defort olursun gidipte orda karı kıza asılırsan şapa oturursun dunya genelinde öz bir söz vardır adam gibi adam ol canımı ye ama adamlıktan haberin yoksa ulke yöneticileri ne yapsın benim burada tanıdığım bir suru turkmen kardeşlerim var hepsine gayet iyi yorum yapacaksan o ulke hakında çok iyi bilgilere sahip olman lazım gelipte burda yorum yaparmış gibi şikayet yada rencile etme saygılarımla ah olen turkmen kızları ah yaktınız şu bizim erkek milletini 05425289778

 127. hasan gunay yorum tarihi 15 Ekim, 2013 03:15

  Türkmenistanda 6 ay çalıştım.ve sevdiğim kız defalarca beni aldattığı için kaçtım.aileside bana destek oldu ama cidden ardamarlari çatlamış bu toplumun.evli olan türkmen kadınların bile mutlaka türk sevgilisi vardır.ben gittiğime pişman oldum.saçma sapan bir ülke.ne yatırım yapabilirsiniz nede ticaret…6 ay çalışıp onuda deport olurken polise geri ödeyip dönen cok arkadashim oldu..ben kaçtim))şanslıyım.

 128. ümit yorum tarihi 4 Kasım, 2013 01:43

  ben gitmek istiyorum lütfen yardımcı olun bana 5353621873 istanbuldayım

 129. can galiçyalı yorum tarihi 5 Kasım, 2013 14:24

  arkadaşlar merhaba. benim bir kız arkadaşım var adı Sona, burada evlenmeyi düşünüyoruz. kendisi türkmen ve türkmen vatandaşı şuan istanbulda yaşıyor ve çalışıyor. (çalışma izni de var) ama yeni pasaportlar çıktığı için, türkmenistana gidip pasaportunu alması gerekiyor. Ama bir problem var daha önce devlet kurumlarında çalıştığı için pasaportu alsa bile ülkeden çıkış yapamayabilirmiş. Bu doğru mu? Eğer giderse onu oradan getirmek için kimden yardım alabilirim? Ya da ne yapabilirim?

 130. mavı boncuk yorum tarihi 13 Kasım, 2013 13:07

  Arkadaslar Turkmenistan hakkindaki bilgileri H.AHSEN adli arkdasimiz gayet guzel ozetlemis.

 131. Anadolu Türkmeni yorum tarihi 20 Aralık, 2013 01:48

  Taşıdığım Türkmen kanı için gurur duyan, Türkiyedeki her Türkün kökünün Türkmen olduğunu bilen bir Türküm.Türkiye vatanım, Türkmenistan Atayurdumdur. Türkmenistan’ın bayındırlığı, dirliği, zenginliği bizi ancak çok mutlu eder.Oraya gidipte uçkur sevdası yüzünden kuyruk acısı olanlar ne buraya yorum yazsın nede bir daha o topraklara adım atsınlar.Tamam elbetteki orasıda mükemmel değil eksik-noksan tabiki olacak ama zamanla düzelecek.Hata varsa suçlusu aziz Türkmen halkı değil devleti yönetenlerindir.Rus idaresinde yaşamak büyük hata idi. Almanların biz Türkleri adam yerine koymamasının nedeni burda çobanlık yaparken değneğini atıp oraya giden işçiler olmuştur. Türkmenlerin de Türklere ön yargılı davranmasının nedeni oraya giden amelelerin çıkardığı kepazeliklerdir. Benimde çok akrabam, arkadaşım, eşim dostum, işçi olarak oralara gitti ve Türkmenler de Türk olarak bu kişileri tanıdı ne yazıkki.Türkmenistan candır, Türkmenler kardeştir..Tüm Türkmen halkını kucaklıyor, Ruhname’ye 4 elle sarılmanızı bekliyorum.(Bizim oraya giden ameleler gece gündüz uçkurlarıyla uğraştıkları için Ruhname’den falan haberleri yoktur tabi).

 132. gülay yorum tarihi 8 Ocak, 2014 02:07

  arkadaşlar ben turkıyede turıst olarak yaşıyorum..burda nışanlıyım ..tüekmenıstana gıdıp nışanlım ile düğün yapmak istiyoruz..ben ailecek istemeye gidicekler…bunu nasıl gerçekleşdirebiliriz..bi bilginiz varsa lütfen yardamcı olunn

 133. kemal aknehır yorum tarihi 13 Ocak, 2014 21:02

  kusura bakmayın turkun turkten başka dostu yoktur arkadaşlar ben işlemedıgım halde tek sucum saat 11 30 eve gelmem 18 gun zından yattım turkmenler ıyı olanları var ama şerefsı polislerıde var benı alan polısler kor kutuk sarhoşlardı hıc bırzaman o şerefsız polislere hakkımı helal etmıyorum benım 18 gun artı işimden oldum Allah polıslerı bildıgı gıbı yapsın

 134. Yusuf Kara yorum tarihi 5 Şubat, 2014 14:27

  Ben yaklaşık 3 yıl türkmenistanda çalıştım.Eşimde türkmen vatandaşıdır(birde kızımız var :D).Ben sorunun tek taraflı olduğuna inanmıyorum.8 yıldır yurtdışındayım bazen kendi vatandaşlarımı diğer ülkelerde gördüğümde bu dallamalarla aynı pasaportu taşıdığım için utanıyorum.Vatandaşlarımızın Ahlaksız hareketleri sadece türkmenistana has bir durum değil.Bunu ben bütün Eski sovyet ülkelerinde gördüm.Türkmenlere sıra gelince,özellikle Türkiyede yaşayan türkmen arkadaşlarda ülkemizin insanın her zaman herşeye iyi yada kötü bir yorumu oldugunu,Bu yorumu yapmazsa olamayacağını 😀 gözlemlemiştir.Bizim yapımız her zaman düzene itiraz etmeye meyillidir.Türkmenistanda açık ve net bir şekilde diyebilirimki sözde bir demokrasi var.İnsanların kaderi yasalara değil kişilere bağlı.Bir arkadaşımın çok güzel bir tespiti var bu zaten bütün konuyu özetliyoru”Türkmenistanda kanunlar kişilere ve zamana göre değişiklik gösterir.” Ben bir Türkmenle evlenmenin kolaylığını değil sürekli zorluğunu çekiyorum.Bir çok kişide benzer sorunlar yaşıyor.Özellikle siyasilerin insanların gözüne bakarak türkmenistanı öven ama yalan sözlerine tahammul edemiyorum.”Acık kapılar politikası”ndan bahsediyorlar tamamen yalan.Şunu söyleyebilirim Muhafazakar Türkler için çok ideal bir yer.Çok güvenlikli,ama her an deport olma riskiniz var.Anlatsam çok şey varda mesajıma yapacağınız yorumlara gore devamı gelebilir 😀

 135. zuleyha yorum tarihi 5 Şubat, 2014 18:04

  19 yaşında yegenim var nasıl getirtebilirim kızı davetyemi göndermem gerekyo gönderirsem geçermi acaba

 136. ilaman türkmen yorum tarihi 12 Şubat, 2014 03:21

  ben 2008 den beri istanbuldayim.bu memleketin insanının iyisinide kötüsünüde gördüm. ama nankörsün fatih babacan senin şikayet edip aşşağlamaya çalıştığın TÜRKMENİSTAN seninde ata vatanın,tabi gercek türksen…

 137. İlaman Yergeşov yorum tarihi 12 Şubat, 2014 10:02

  slm TÜRKMEN VE TÜRK kardeşlerim yukardaki yorumlarınızı sabır la okudum.ve ben bir TÜRKMEN olarak şunu demek istiyorum,
  Bizi anlamak için önce biz olmak lazım.
  tabiki herkesin memleketi kendine özel tabiki her ülkedede piçi çakalı yalakası ALLAH korkusu olmiyan ları var. ve TÜRKMENİSTAN daha 22 yaşında TÜRKİYE se 91 yaşında ve 22 yaşla 91 yaşı kıyaslıyan bazı türk kardeşlerime sesleniyorum sizin o aklınızı…Türkiye de gördüğün her güzellik ve her kolaylık 2000 yılından itibaren Başbakan R.T.Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir tabi daha önce hayaldi.yani acıyı tatmadan rahat gören herkimse kıymet bilmez nankördür!.bende İstanbulda yaşıyorum burda da neler gördüm neler bende Türkiye hakkında yorum yapabilirim ama benim ne haddime ben nankör değilim. “kula bela gelmez Hakk yazmayınca,Hakk bela yazmaz nankör kulu azmayinca”

 138. natgiza yorum tarihi 20 Şubat, 2014 23:11

  selaminaleykim bende türkiyede okuyorum
  burdada iyi insan var kötüsünüde gördüm ama türklerin hepsi aynı demedim çünki hocalarım ALLAH RAZI OLSUN ONLAR ANLAYİŞLİ AMA ÖĞRENCİLERİNE GELİNCE HEPSİ DEĞİL AMA ÇOGU ŞMARIK DÜNYA BAKİŞİ ALİŞVERİŞ VE PARA HARCAMAK O PARALARİ KENDİLERİ ÇALİŞİP ALİRSA KADİR KİYMETİNİ BİLİRLER

 139. nargiza yorum tarihi 20 Şubat, 2014 23:21

  BENDE TÜRKİYEDE BANKAYA PARA YATIRDIM HALDE YURT PARAM YATMAMİŞTİ 3 AY BEKLEDİM EN SON ŞİKAYET ETİM GERİ VERDİLER ANLATİCAK OLURSAM SAYFALAR TAŞAR GİDER BEN OKULU BİTİRİNCE KENDİ MEMLEKETLİM SEVDİM İNSANLA EVLENİCEĞİM İNŞALLAH TÜRKİYEDE KALMİCAM ANA VATANIMA GİDİCEM FAKİR OLSADA ORASI BENİM TOPRAĞİM TÜRKMENİSTANDAKİ TÜRKLERE GELİNCE BİZİM EVİMİZE MİSAFİR ETİK KOYUN KESTİK BABAMİN HEP SÖYLEDİ EVİNE GELEN MİSAFİRE EKMEK TADINA BAKSIN

 140. Muhammet Öztop yorum tarihi 20 Mayıs, 2014 14:04

  Selamun Aleyküm…
  Bir anne babanın beş tane evladı olsa ve o anne baba ne kadar takva ehli bile olsa nasıl ki onların beş evladının beşide birbirine benzemezse ben inanıyorum ki kardeşlerimizin arasında da ne yazık ki tabiatın gerekliliği mi demeliyim bunuda bilemiyorum ya bir birine benzemiyorlar,iyi huylu iyi niyetli temiz yüreklisi olduğu gibi niyeti bozuk olanlarıda olabiliyor.Hem dikkat etmenizi istiyorum Türklerin ve Türkmenlerin içinde de demiyorum Kardeşlerim diyorum çünkü Ayrılık yapan bizden değildir,hangi tarafta olursa olsun.Kaldı ki içten içe türkmenistana gitmeyi arzu eden biri olarak ben yeminle aklıma yukarıda yazılı olan yorumları hiç getirmemiştim ve türkmenistan hakkında bu gibi yorumları değil düşünmek içime sığdıramamıştım.Üzücü hemde çok üzücü ; devlet yönetiminden türkiyeye bakı açısına ve kadınlarını düşürdüğü çaresizliğe varana kadar…Allahım birliğimizi sağlasın…Herşeye rağmen kardeşlerimi görmeyi çok isterim o topraklarda yağmur sesi eşliğinde toprağın kokusunu teneffüs edebilmeyi,kaybolan duyguları tekrar onlarla tadabilmeyi çok istiyorumm Fakat bütün b unları nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.Elimden tutanınız olursa Ecdat emaneti topraklarımızı görmeyi canı gönülden istiyorummm bana bu konuda bilgisi,yardım ve desteği olabilecek gönlü mert kimselerden yardım istirham ediyorum…505 955 50 82…

 141. Reyhan yorum tarihi 30 Mayıs, 2014 14:08

  Merhaba arkadaşlar bende turkmenistanliyim çok şükür çok rahat yaşıyoruz Allah’a çok Şükürler olsun. yukardaki yapılmış yorumlari teker teker okudum bu kadarda turkmenistani eleştirmeyim ama doğrularda yazılmış yalanlarda turkmenistani kotuleyen insanlara şunu söylemek istiyorum kötüyse gelmeyin buraya iyi olan yerlere gidin burda çalışan turk insanlarin çoğu burda çalıştıkları için çok memnunlar 🙂

 142. hasret4 kara yorum tarihi 22 Haziran, 2014 02:56

  Ilaman iyi yazmssin.yok turkmen kadinlar.kizlar fuhus yapyormus.onlar caresizlikten dir.ama o bicareleri buraya gelip burda ayiplayanin kendisi serefsizdir.

 143. hasret4 kara yorum tarihi 22 Haziran, 2014 03:06

  Yok Libya mis da.yok arap bahari mis da.o size kalsin.biz almayalim.savas istemiyoruz.

 144. atabey yorum tarihi 10 Temmuz, 2014 11:04

  ben bir er sari turkmenim ben istanbulda 7 senedir çalışarak hayatimi yaşiyorum evet siz iş verdiniz bizde çalişyoruz ama sizde bizden çok şey isliyorsunuz yabanci hayin gibi bakyorsunuz biz çaresiz mecburyetle geldik bizim dovlet iş vermiyor onlar hepsi hirsiz kendini duşunen bir yaratiklar turkmen filan dil onlar başkentin halki turkmen dil onlar kendi vatanini kurmak isleyen kimi olmoyan bir milet bizim milet turmen mileti çalişkandir sizin gibi her yerde hakini arar helal hizmet eder evet ozaman ne kendi vatanizda çalişmiyorsunuz diyen soriya karşilaşyoruz her yerde evet siz bir insan olarak hirsiza hizmet edermisiniz onlarin kazigina duşermisini elbete o sizin karariniz burada konuşlacak laf cok …

 145. atabey yorum tarihi 10 Temmuz, 2014 11:21

  ben dünyenin her yerinde olan Türkmenlere size bizim şimdiki turmenlere seslenyorum biz turmenistani sayip çikalim zaman kaybolmadan hirsizlarin elinden kurtaralim çaresiz kardeşimizi akrabalarimizi knşularimizi şimdiden beraber olalim devletimize sayip çikalim onlar hirsizlar bitirdi bizi afganistanda ve başka ulelere çaresiz olarak giden turkmenlere şimdiden ses verelim artik zamani geldi biz turkmen mileti çoğuz miz korkak diliz onlar gibi hirsizlarin elinden alalim şerefimizi namusumuzu onlar bizi sati yerden yere vurdu hep beraber adaletçe çözelim hepimiz bu caresiligi hepinize Allahim hudayim sabir güyç versin saglikla hoşça kalin kardeşlerim

 146. Trkmn Stdnt yorum tarihi 10 Ağustos, 2014 04:17

  Ya Sabr…

 147. Trkmn Stdnt yorum tarihi 10 Ağustos, 2014 04:19

  @Atabey Biraz Namus diye biseyin varsa dediklerine dikkat et! Burda rezil olacagina git uyu, kafani dinle.

 148. hasret4 kara yorum tarihi 16 Ağustos, 2014 01:07

  Atabey bey.ne demek istediginizden hic anlamis degilim.Hirsizlik tek Baskent de midir.Bir de Afganistan deki vatandaslar la ne alaka.

 149. yunus yorum tarihi 8 Eylül, 2014 16:33

  arkadaslar turkmenıstana gıtmek ıstıyorum askabat a fakat yorumları okudukca vazgectım. oraya neticede çalışmak için gidiyorum fakat yuzme havuzu spor kompleksi varmı. kadın erkek ayrımı yapıpda içeriye falan almamazlık yapıyorlarmı. buz pisti varmı, sosyal yaşam illa alkol eğlence değil ben öyle düşünmüyorum. fakat spor yapabileceğimiz işlemler varmı

 150. yunus yorum tarihi 8 Eylül, 2014 16:35

  turkmenıstanda bu konularda yardımcı olabılek bırısı varsa [email protected] adresime mail atabilirmi?

 151. hasret4 kara yorum tarihi 9 Eylül, 2014 23:11

  Yunus bey.merak etmeyin her sey var.Istanbul gibi kalabalik bir memleket degil ama seviceksiniz eminim )

 152. Maral yorum tarihi 2 Ekim, 2014 09:10

  Rusya ukraina gibi ülkelerde ögrenciyseniz para sorununuz varsa türkiyede vize ihlali yapmayiniz türkmenistana dönünce 1.5 sene deport basiyo( türkiyede cezanizi ödesenizde) ve polisler türkmenistandan çikiş yasagi veriyo! Ben ukrainaya vize aldigim halde davetyemde var bütüm dokumentlerimde vardi bizimkiler geçirmedi benim için üzücü bi olay.

 153. Maral yorum tarihi 2 Ekim, 2014 09:16

  Erkek kiz ayrimi yapiyolar kizlara deport erkekleri gönderiyolar bu nasil bi kanun, şimdi türkmenistanda mejbur kalmak zurundayim ben ise okulumu devam edip bitirmek istiyırum.

 154. hasret4 kara9 yorum tarihi 4 Ekim, 2014 21:28

  Vize ihlalini yapmasaydin keske.vizeni uzatsaydin.Ana Babanin parasina yazik.seninde emegine.Acaba konsolosluga gidersen bir care bulunmaz mi

 155. H.T. yorum tarihi 8 Ekim, 2014 12:46

  slm arkadaşlar banada türkmenistan la alakalı iş teklifi geldi fakat buradaki bütün yorumları okudum açıkcası iyi söyleyende var kötü diyende var EŞİNDEN AYRILMIŞ BİRİ OLARAK bi türkmen bayanıyla evlilik yapmayı düşünüyordum ama vize konusu cok büyük proplemmiş .Bütün hayellerim suya düştü.Hayalim başka bahara kaldı.TÜRKİYEDE kalmış ve vizesi olan bi türkmen bayan varmıdır onunla evlenmek istiyorum 05354485700 saygılar.

 156. hasret4 kara9 yorum tarihi 9 Ekim, 2014 22:26

  H.T bey insallah gönlünüze göre bulursuniz.türkmen bayanlari hakkinda kötü seyler de söyleniyor ama hicde söylendigi gibi degildir.türkmen bayanlari sade.esine sadik.becerikli dir.yeter ki karsisindeki insan da sevgi saygi olsun. 🙂

 157. sevil mammadova yorum tarihi 28 Kasım, 2014 14:34

  salam ben sevil xanim bir anne gibi baki seherinden muraciyet ediyorum mecburum turk halgim benim anne tarafi aslim marashlidi ben hasteyim damarlarim partlayir ayagimda ambulans doktorlari her zaman tedavi edirler gocam vefat etmis 1998 yilde bir odali evimi satarken alan adam cok az para verdi benim 31 yasinda oglum o da zeif ve agrilari vardi oglum uzbekistanda dunyaya goz acmis imigracion pasaportu var vatansiz azerbaycanda bir cok adamlar bize dediler bakida bir tv var ismi atv orada bir program var siz oraya gedin size imdat tedavi ederler biz ayin 12 si saat dortte ben shu haste ayaklarla ve oglumla geddik orada calisanlar guvenlik ve mudurleri ile bize gedin buradan yalancilar kafaniz cashmish biz imdat etmiriz dediler bende soyledim siz niye bizi tehgir edirsiz bizi azerbaycanda bir cok adamlar yolladi derdimizi dinliyesiniz sonra duzgun sozumuze gore ben haste anneni ve oglumu atv azad azarbaycan televizionun guvenlikleri ve mudur ellerimizi kollarimizi burarak iceriye aparmak isteyirdiler bizi vursunlar kimse izlemesin ben onlari elimle kollarina vurarak kishkirirdim imdat edin onlar bizi burakmayirlar ben anne hasteyim kimse imdat etmedi boyle bir taxi shofer bizi aldi apardi o bize imdat oldu ben bir anne olarak size yazirim bizim numaramiza arayin bizi dinleyin+994703073601 sevil xanim

 158. sevil mammadova yorum tarihi 28 Kasım, 2014 14:35

  uzbekistana da done bilmiyoruz bakidaki uzbekistan konsulu diyor ki bizim imkanimiz yok ve azarbaycanda biz allahin ismi ile anlatiriz pasaportlarimiza bakirlar gorurler dogrudur amma bir cok adamlar diyorlar biz cocuklarimizla ac kaliriz ben anne her gun aglayiram allah gorur bize imdat olun

 159. hasret4 kara9 yorum tarihi 29 Aralık, 2014 23:49

  Allah Yar ve yardimciniz olsu insallah Sevil hanim.

 160. serhat bengir yorum tarihi 6 Ocak, 2015 02:33

  Herkese selamlar.Öncelikle cahilce yazılmış yazılardan dolayı utandım.Türkmen kardeşlerimden ben özür diliyorum.Aşkabatta bir kaç yıl yaşadım. Doğrudur henüz bir demokrasiden söz edilemez.Doğrudur eğitim ve gelir seviyeleri çok düşük.Doğrudur türklere karşı bir önyargıları oluşmuştur ki bunda bir nebze hak payları vardır.Eğitim seviyesi düşük insanların yerel halktan daha fazla para kazandıklarında takındıkları ahlaksız hareketlerden ötürü ve birazda türkmenlerin fazla korumacı olmalarından dolayı bu durum ortaya çıkmıştır.Türkmenistanda bir nevi diktatörlük rejimi vardır.Çok katı kurallar vardır ki bu özellikle yabancılar için geçerli.Ancak herşeyin yasak olmasına rağmen doğru yolu izlerseniz ve abartmassanız her şeyin rahatça yapılabileceği bir yerdir.. Her ülkenin kendine has gelenekleri ve kuralları vardır.Kuralları deleceksenizde bunun bile kurallı yolları vardır. Siz iyi niyetli olursanız etrafınızdaki türkmenler bu kapıların hepsini size açar ve her zaman yardımcı olurlar.Her toplumun iyisi kötüsü vardır.Gece 11 den sonra gece kulübünde dansda edersiniz.Sarhoş sokağada çıkarsın, kayıtlı olduğunuz evin dışındada yatarsınız, düğünlerde, bağ evlerindede ağırlanırsınız..Ha evet aklınızın bir köşesinde hep bi küçük sıkıntı vardır ama bunada alışırsınız. Ben satın almacı olarak çalıştığım için bir çok türkmenle ticari yada arkadaşlık ilişkim oldu.Hala bayramı seyranı geçtim ayda bir beni arayıp tek tek halimi hatrımı sorarlar.İnşallah hepsini istanbulda misafir edeceğim.gündüz iş amaçlı kendi araçlarıyla benim şoförlüğümü yapıp, gecenin köründe her sıkıştığımda, yemek, ulaşım, gezmece vs aklınıza ne gelirse yardım için iki- üç araba gelen o çocuklara borçluyum.Türkmen pilavını pişirip her seferinde beni arayıp davet eden türkmen annelere borçluyum. Bayramlarda yemekler yapıp kapımızı çalıp tepsiyle benim gibi bekara yemek veren komşularımıza borçluyum.. Duymasalarda hepsine selam söylüyorum.Evet polistende saklandım, yeri geldi insanların mevcut sisteme ses edemeyişlerindende bunaldım ama doğru yada yanlış herşeyin bir sebebi var.Yaşayınca daha net görebiliyorsunuz yazdığım gibi harika anılarda yaşayabiliyorsunuz.Şantiye kampında asker gibi yaşayıp haftada bir gün sokağa çıkınca bazı işçi arkadaşlarım sadece kötü şeyleri görüyor, yada kısa süre kalanlar.onlarda haklı kendilerince ama uzun süre kalıpta hiç türkmen dostum yok diyen çıkmaz..saçmalıktır..

  Vize konusunda,

  karayoluyla gidilebilir.5 günlük transit vize uygulaması vardır.Ücreti 35$ dı en son..Birçok insan gelip geçti ve misafirim oldu bu şekilde 2014 ten bahsediyorum..İrana vize yok.Aşgabatta iran sınırı zaten geçiş yapabiliyorsunuz transit vizeyle.

  Türkmen vatandışının yada bir firmanın davetiye göndermesiyle vize müracatı yapılabilir.Bu belgede bakanlık onayı olmalıdır.Yani bakanlık yazı göndermeyecek bazı arkadaşlar yanlış anlaşılmış.Turistik turlarda düzenlenmektedir zaman zaman.. Arayın Akaltyn Oteli bilgi alın var mı yok mu..Internette bulabilirsiniz..

  Kurallara gelirsek, zamanla yumuşuyor ama çok ağır tabi.. Örneğin geçtiğimiz yıl hapis deport vs kalktı yabancılar için uygulamasıda yavaş yavaş oturacaktır.Para cezası yükseldi.Artık insanlar dükkan firma açabiliyor AVM ler yapılıyor.Eskiden bunlar mümkün değildi.Özelleştirme süreçleri başladı.Şimidilik tanıdıklara verilsede bi yerden başlamak lazım 🙂 Umarım herşey çok daha güzel olur.Çünkü çok güzel arkadaşlarım var orda.Yakında geliyorum.. Hepinizi seviyorumm..

 161. serhat bengir yorum tarihi 6 Ocak, 2015 03:01

  Yunus arkadaşıma cevap vermeyi unutmuşum bu arada.Buz pisti genellikler öğrenciler için bildiğim kadarıyla ancak otellerde veya özel işletmelerde havuz ve spor salonları bolca mevcut.o konuda rahat olabilirsin.Git çalış gör derim..Hiç bişey olmasa bile öyle bir ortamda bir süre yaşamak dahi herkese nasip olmayacak değerde bir tecrübedir..

 162. hasret4 kara9 yorum tarihi 11 Ocak, 2015 23:15

  Serhat bey cok tesekkurler.Ben Ashkabatliyim.Bizim insanlar
  sade.sevecendir.Ayrimcilik yoktur.Misafirlige davetsiz.rahatca gidibilinir.herzaman kapilari aciktir.Tekrar sagolun 🙂

 163. can yorum tarihi 20 Şubat, 2015 18:41

  aklınız varsa ne türkmenistana gidin neden türkmen bir bayanla evlenin derim benden size bir tavsiye ordaki bayanların hepsi ordaki hayattan düzenden sıkıldıkları için bir türkle evlenip türkiyede yaşayıp vatandaş olmak istiyolar herkez kocalarına çok sadık diyo bayanlar için dogru ama evlenene kadar daha açık olmak gerekirse atalarımızın dediği gibi ( köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyolar ) onların hayatı menfaat ve çıkar üstüne kurulmuş varsa hayatları içki içmek gezmek dolaşmak ve en önemlisi safın birini bulup ah canım vah canım deyip parasını yemek 🙂 evlenen arkadaşlar zamanla bu dediklerimin hepsini teker teker anlıycaklar zaten

 164. hasret4 kara 9 yorum tarihi 22 Şubat, 2015 17:47

  Can bey.Ne kadar ayip.her milletin iyisi.kotusu vardir.Biz kocamla 9 sene evliyiz.sukur paradir.maldir diye derdimiz olmadi.Siz once KADIN a siddeti.KADIN a kalkan elleri dusunurseniz.Olurmu

 165. talipduman yorum tarihi 27 Nisan, 2015 17:32

  Ben bir Türküm,ve utanıyorum bazen türk olduğumdan. Rusya’da yasadığım dönemlerde beni tanımayanlar ilk zamanlar ‘it’gibi davranıyorlardı bana,ama tanıdıktan sonra hepsi söylediler özür bile dilediler.. Biz Türkler herşeyin bokunu çıkartıyoruz,yabancı bi ülkeye gittiğimiz anda hemen karı kız hile düşünüyoruz bunun peşinden gidiyoruz.Sonra Ukrayna’da yaşamaya başladım(İşlerimden Dolayı-Ayakkabı Fabrikamız var İstanbul’da) bu seferde magaza açmaya ve oturtmaya Kieve gittim orada da durum aynı Türküm dediğimde oo dikkat et brat kızlar yemesin senin paraları diyorlar hemen.. Neden? çünkü millet artık biz Türklere parası olan aptallar olarak görüyorlar,paramız var ve kadınları satın alabiliceğimizi düşünüyoruz. Gerizekalıyız böyle düşünüyoruz biz Türkler.Ukrayna’da kaldığım dönemlerde hastahanede bir doktorla tanıştım(eşim olur kendisi) )))) Türkmenistan’lı). 3 yıl konuştuk ama kesinlikle (cinsel bir birlikteliğimiz olmadı- ne ben düşündüm ne de o öyle bir insandı) Sakın demeyin türkmenler ahlaksız şöyle böyle,benim tanıdığım birçok türkmen Türklerde (bizlerden) daha namuslu ve ahlaklı.
  neyse 3 yıl sonunda artık evliliğe karar verdik ama eşim ailesinden bahsetti bana..(( ve çok acı utandım bildiğiniz.. neden mi? ailesinin biz türkleri kötü bilimesiydi,haklıydı da zaten biz oraya zamanında çok inşaatcı göndermişiz ve bu aptallar görgüsüzler milletin karısına kızına salça olmuşlar. İnşaatcı diye kesinlikle küçümsemiyorum,lise yıllarında bende inşaatlarda çalıştım İstanbulda. ama adamlığımdan insanlığımdan ödün vermedin hiçbir zaman.. Ama eşim şunuda söyledi seni tanıdıkların da bile sırf senden dolayı sülalemin türklere bakış açısı değişicektir diye. ve eşimin babası savcıydı Aşgabat’ta annesi ise adalet bakanlığında özel kalemdi.ilk vizemi kendi başıma aldım hiçbir zorluk çekmeden neden? çünkü pasaportumda 20 den fazla ülkenin vizesi vardı,hepsinde işlerimi halletmiş ve efendi gibi ülkeme geri dönmüştüm. Ben yaklaşık 10 yıla kadar rusya ukrayna belarusya ve kazakistanda yaşadım ama hiçbir zaman işimden başka birşeyle ilgilenmedim, Çok fazla kadınla beraber olabilirdim hemde çoook çook fazla paramda vardı hemde fazlasıyla. jeep hastasıyımdır,bilenler bilir rusyada ukraynada pahalı bir jeepin varsa kadınlar etrafında döner ama hiçbirine yüz vermedim çünkü ben bir müslümanım,bunları yazmamın sebebi siz iyi olursanız Allah karşınıza iyi insanları çıkarırr.. Sonra sıra geldi ailemi götürmeye kız istemeye)) 10-12 kişi gidicektik ama vize oraya degil heryere zor olur bu kadar insana)) ama dediğim gibi ben hep Allaha iyi kul olmaya çalıştım ve türkmen kızına aşık oldum ve rabbim bana öyle bir türkmen kızı çıkardı ki karşıma ailesinin devletle ilgili çözemeyeceği ley yoktu) Allaha hamdolsun davetiye yolladılar ve 1 haftada çıktı vizemiz) ve ben 4 yıldır evliyim 2 çocugum var. İstanbul’da yaşıyoruz. Karım dünya iyisi Şükür Allaha.. ve istediğimiz zaman türkmenistana çok rahat gidip gelebiliyoruz.. :Bu arada yok poli böyle şöyle falan geçin bunları, düzgün insana kim ne yapabilir? Önce kendinizi düzeltin sonra polise falan laf söyleyin. ve yok orda kalınmaz gece misafirlik yasak falan haha kim uyduruyor bunları?? Allaha emanet olun arkadaşlar..

 166. faruk arıcı yorum tarihi 9 Mayıs, 2015 23:48

  türkmenistandan daha önce deport yemiş bi arkadaşımı türkiyeye çağırmak istiyorum acaba çağrı için ne gibi bir işlem yapmak gerekiyor bilen birisi varsa çok memnun olurum

 167. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 31 Mayıs, 2015 09:26

  bu yorumlarin içinde en dogrusunu almanyali musahir şimşek yazmiştir, sikinti her yerde var nerede yok ki. aslini geçmişini bilen her turkmen soydaş milletlerinin hic birini hem sevmemek problemi yok, aksine seviyoruz. yorumcularin biri oyle diyor yani bizden on kat fazla maaş alan firma işçisi bir turk turkmenden kendini ustun tutuyor ve turkmen işçisini aşagilamaya çalişiyor, sanki biz 70 yil ruslarin kolaltında mal gibi yaşamişiz. Tam tersine, dogal faz petrol gibi varliklarimiz yarı pahasindanda az pahaya ruslara aksada bilim sanat sektorunde turkmenler çok ileri gitdiler, bir örnek vereyim: şu anda Rusya devlet başkani Putin’in bir danişmani sovyetler zamaninda Moskovda okuyup orada kalmiş olan Cahan Pollıyeva Aşgabatda yetişen bir turkmen kadını. Çekişmek isteyene bu hususda dahada çok örnekler verebilirim (isteyen yazsin: [email protected]) buraya çalişmak için gelen turkler ve tircilar kafe barlarda içki içiyorlar her turli rezaleti apiyorlar, onlarda bizim gibi insanlar, geride karisi vardir çocugu vardir buraya ekmek parasi fiye gelen birinin çocugundanda küçük yaşli bir sütü bozuk birinin etegini okşayip durmasu dogrusu bizi yadirgadiyor, bunu çok iyi bilen fahişelerin hepsi turklerin yaninda, sebep desen onlar kelleri göçdukden sonra yanlarinda bw kadar paralari varsa veriyorlar onlara. tabi bu fahiselerin içinde rüşvetçi polislere çalişanlari hem var, bende bir polis memuru, ama bir kez boyle pis işleri yapmadim, yapmaya bir niyetimde yok. once kendine bakmali, birinin evinde kizla yakalanip sonra kendi yurduna deport edilmişsen lekeyi once kendinden arayacaksin. yaşadigin azda olsa duzunu yedigin yurda, ondada ata vatan saydigin ulkeye bok atmiyacaksin, başda dedigim gibi sorunlarimiz var tabi devlet işlerindede, her yerimizde ama kardeşseniz yardimci olmali, gülmeli degil..

 168. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 31 Mayıs, 2015 16:38

  devamini yazicam ama kardeşler sabirli olmak zorundasiniz, kendi getirdikleriniz sorunlarin neticesini dinlemeyi hem başarmalisiniz..

 169. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 31 Mayıs, 2015 17:14

  bizim turkmenlerin kardeşimiz turkleri pek çok sevmemesi şunlardan kaynaklaniyor: 1.buraya ilk gelen turkler oylesine bir sapik insanlardi. bir ornek vereyim: 90’lı yillarda ulkemizin Kaka etrabında bir türk bir turkmen kadinina meyletmiş ve söz katmiş, bunu zamaninda duyan kadinin kayinpederi o turkü yakalayip tüfekle vurup öldurmüş, şimdi siz soyleyin: hangi namuslu bir turkun namusuna goz diksen bunu yapmaz. Bizde Sizin gibi insanlar, dinimiz islam, mezhebimiz imami Agzam Hanefinin mezhebi, birakin bir turku vir namuslu bir turkmen kadinina soz katsan turkmen bile olsan hatda akraba bile olsan oyle yapar, köylerde töre adat oylesine bir kuvvetli ki, hatda ilin namusuna goz diken birini tecavuz bile etmekden çekinmiyorlar.. gerisini siz düşünün.. 2. yinede 90’lı yillarda gelen turkler tuurkmenlere abilik felsefesini satmaya kalkdilar, ne abisi kardeşler: 70 yil ruslarla beraber ve sovyet propogandasiyla yaşiyan bir insana 100 yila yakin gormedik insani bir yerlerden çikipda ben senin abi’nim diye ağabeylik yapmaya kalksa sonuç ne olur… hata sizde. gerisini siz düşünun

 170. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 31 Mayıs, 2015 17:31

  3. buraya gelen turklerin çogunlugu gece hayatina merakli. Ak Altin Plaza, Grand Turkmen gibi otellerin kazinolarindan çikmiyorlar, genelde turkmen milleti gece hayatini çok sevmez, gençlerin arasinda azda olsa çapkinlik yapanlar ve gecelerine kafe barlara kazinolara gidenler olsada onlar hem evlendikden sonra birakiyorlar bu işleri. ulkemizin genelde Daşoguz Lebap vilayetlerinden gelen ozbek kani karişmiş turkmencilik terbiyesi azalmiş birçok fahişe kizlar hem bunu biliyor ve onlari sogan gibi soymaya çalişiyor, bazi rüşvetçi polis meslektaşlar hem bunu iyi degerlendiriyor, ama şunu bilmek lazim: bunun gibi kirli pis işleri yapan polis arkadaşlarimi taniyorum ve onlarin hrpside işlerinden çetleşdirildi, haram hiç bir yerdede uzaga gitmiyor. neticede oyle sonuç ortaya çikiyor biZler turkleri sapik ve gece hayati surduren bOzuk insanlar olarak taniyoruz, bu gelen turkler içinem biz ruşvetçi, devletimiz kati rejimli, yok oyle bir şey, kanunlar kati bile olsa saygili olmali ve yerine yetirmek zorundasiniz.bunlari gorerek turkler hakkinda hiçde iyi duşunmek istemeyen bir turkmene nasil olupda turklerin islamin koruyuculari olandigindan, Osmanlidan, dinden mezhepden, beraberligimizden kardeşlikden soz açabileceksiniz? Kusura bakmayin sizin çok şeyleri yanliş anlafiginiz gibi bunlarada o güzel şeyleri bir turkun agzindan eşitmek hiç inandirici gelmiyor

 171. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 1 Haziran, 2015 07:00

  4. buradaki turk inşaat firmalarinin çogu hileli işler yapiyorlar, mesela bir firma alan binasini veriyor bir taşeronciya, o taşeroncı hem yine günlukçi çalişdiran birine. Turkmenlerde tilki tiljiye tilki hem kuyruguna diyen bir soz var. işte o oluyor. sonuçda binani buyrucu kimden kabul edip alacagini bilmiyor inşaat bittiginde, en kotu yeri kalitesi düşük oluyor binalarin. bazi yerlerde fransiz firmalarinin kurdugu binalari goruyorus, onlarda bunun gibi şeyler yok. hatda bir kez fransIz firmasinin yaptigi binadan yikilip bir işçinin ayagi dowuliyor, o firma tedavisi bitene kadar o işçinin maliyetini kendisi odedi, ama turk firmalarinda boyle şeyler yok, ben turk firmasinda çalişan bir işçinin kaza yuzunden ayagindan olan yerinide gordum, maalesef hiç kimse ona bakamadi, bir kimse omrunun sonuna kadar engelli kaldi, bugun biz tv’larda soma, ermenek gibi yerlerinizde olan kazalari gorup hiçde yadirgamiyoruz dogrusu. kendilerinde boyle olsa bizde ne olsun diyoruzda bitiriyoruz konuyu. sonuçda biz beş milyon millet, butun istanbulun dortde biri, her bize yapilan iyi yada kotü davranişlar veya bir insan hepimizi derinden etki yaratabiliyor.. gerisini siz duşünun.

 172. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 1 Haziran, 2015 07:17

  5. yazar diyorki: turkleri pekde sevmezler, ama ruslarla oldukca aralari iyidir. Ruslarla aramiz niye kötü olsun ki? Biz ruslarla 1881 senedeki Gokdepe katliyamindan beri iç içe yaşiyoruz.. Bu zamana kadar ne onlardan bizim dinimize zarar veren oldu, ne’de bizlerden onlara. turkmenler oyle dindar degil, ama dine oyle bir saygili ki.. mesela bir adam ölse yakininda yaşiyanlar bir gaftaya kadar müzik dinlemezler tv açmazlar, cenazeye başi açik gitmezler, kapidan girende çep ayagiyla girmezler, ekmek yediklerinde sag eliyle yerler ve sabah temizlenmeden sofra başina geçmezler, besmelesiz işe başlanmaz kuçukler buyukleri gorduginde salam vermezse edepsiZlik sayilir… ve buna benzer binlerce ornek verebilirim. butun bu dediklerimi turkmenler dini kitaplari açarak ogrenmiyorlar, onlarin hepsi kuçukliginden akillarina ana babalar tarafindan veriliyor, bizde turkmencilik diye bir şey var yani adet ve töre gelenekleri, islamdan onceki adetlerimizle oylesine kaynaşipdirki selcermek mumkin bile degil. butun bunlara ruslardan bize kotu sergilemeler olmadi, yuzlerce rus arkadaşlarim var onlarda bize geliyor, bizde gidiyoruZ onlarin evine, hiç kimse hiç kimseye zarar verme ihtimali yok. mescitlerle ortadoks kiseler yan yana ve hatta sunu soyleyim: paska kutlu dogum gununde onlarin bayraminda içki bile içebiliyor bir turkmen ama hristiyan dinine girme niyeti yok olamaz’da.. kendini sevdirmek için hoşgorulu olmali,

 173. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 1 Haziran, 2015 07:36

  5. şunu bilmek istermisiniz Sovyetler zamaninda Şaca Batırov diye devlet başkanimiz oldu, o bir dönem Gürcistanda devlet başkanligi yapmiş.. niye biyormusunuz? Stalinin kendi fermaniyla! Stalinden sormuşlar niye bir göçebe turkmeni kendi çikdigin yer olan Gürcistana devlet başkani yapiyorsun diye.. Stalin konuşmadan onlara sigarasini uzadipdır, yanindakilar çakmaklarini yakip ćabuk hersi onun sigarasini yakmaya çalişipdir. O firsat Stalin oyle demiş: Bakin siz hepiniz benim sigarami yakmak ićin yerinizden kalkdiniz. şi.di Şaca Batırovı deneyelim demiş. Sonra Stalin Şaca’ni huzuruna buyrupdur ve sigarasini yakmayi tica edipdir. Şaca ayri ateş yakmaya ne gerek var diye al benim sigaramdan yak diye sigarasini uzadipdir Staline.. Stalin manali gulumseyip yanindakilara bakıpdır ve Şaca gitdikden sonra gordunuzmu işte bu yUzden en uşak bir şeydede israf etmediginden onu secdim diye cevap vermiş… anliyan anladi… ve yine belirteyim.. Bagimsiz Turkmenistanin ilk devlet başkani rahmetli Saparmurat Turkmenbaşi hem bir yetim ve Sankt Peterburgda ilim almiş… ilişkilerimiz katliamla başlasada 70 yilin içinde ruslar bize kotu davraadilar, siyasetde olsa olmuş, aydin insanlarda yanalmış, p ayri mesele… ama rahat milete onlardan zarar gelmedi. ama size avrupanin yapmadigi kaldimi? bu gun içinizde mason, gay, lezbiyen, lgbt… her şey var… dahada kotusu bunlar yer altindan firsat ariyorlar ce kendilerine zemin hazirliyorlar, hak hukuk diye bagirip milletinizin arasina nifak sokmaya çalişiyorlar.. butun bunlari sizden goruyoruz ve tirklerin hepsi boylemi diye kardeşleriniz sizden gitdikçe uzaklaşiyor… gerisini siZ düşunin..

 174. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 1 Haziran, 2015 07:50

  5. Turk peygamber Bozkirin Sirri diye kitabin yazari Ahmet Turgut burada çalişmiş. maalesef milletimiz onun gibi şerefli insanlarinizi gormuyorlar. hep gordukleri kafe barlardaki içki sever kadin düşkunü turkler, yapmayin arkadaşlar… biz sizi seviyoruz ve sizden sadece güzellik gormek istiyoruz. Okumadiklara nasihatim Hasan Karamanin Turkun ölumū diye romanini okuyun ve kendinize gelin. bilmeden eleştirmeyin. zamanla her şeyimiz iyi olur. Turkiye bizimde vatanimiz, Turkiye Orta Asyanin Avrupaya açilan penceresi, burasi sizinde vataniniz, gelin yaşayin vatandaş olun tecrubelerinizi paylaşin kotülük olsa aradan ayirmak için yardimci olun, kotuliklerden menfaat aramayin siZe bu yakişmiyor, osmanli gibi olun. gelin ki sizi sevelim ruslari degil.. her yadorgadiginiz şeyin yasak olmasinin ardinda bir sebep vardir. saygili olun. Imam Buharinin Sahih Hadisinde bile yaşadigin yurdun rejimi kotu be olsa sabirli olun, fitne cikarmayin çunku o rejim kotu bile olsa asayışi sagliyor diyor. gerisini siz düşünün…. Allaha emanet olun.

 175. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 1 Haziran, 2015 08:03

  ben şu anda Turkmen-Eyran savaşinda turkmenlere yesir düşüp birkaç yil turkmenlerin arasinda yesirlikde yaşiyan fransiz elçisi Gullibef de Blokvilin “Turkmenlerde yesirlikde” diyen kitabini turkçeye çeviriyorum. Turkmenlerin yaşami onlarin bu gunki geleneklerinin nereden gelmişligini bilmek isteyen benimle iletişime geçebilir. [email protected]

 176. Yılmaz Karahan yorum tarihi 1 Haziran, 2015 09:55

  Sayın Mojekler Mekany, açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Türkmenistan’a selamlar, sevgiler.

 177. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 2 Haziran, 2015 10:38

  sayin Yilmaz Karahan! saol varol, anlayiş gosterdigine.

 178. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 2 Haziran, 2015 10:40

  benim burda koymuş olan ismim Mojekler Mekany kod adim. ismim başka. Mojekler Mekany: bu turkce manasinda Kurtlar Vadisi demek oluyor.

 179. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 2 Haziran, 2015 11:12

  her kendini turk milletlerinden olan diger turk milletini gardaş sanan şu dort direniş hikayesini mutlaka bilsin: Birincisi 1881’de turkmenlerin ruslara karşi direniş savaşini, ikincisi irandaki kaşkay turklerinin ingilizlere karşi direnişini, 1804’de azerbaycan gardaşlarimizin Gence direnişini ve turklerin muttefik devletlere emeryalist ingiliz donanmasina karşi vermiş Çanakkale mucadelesini.. çunki bunun gibi kahramancilikli bu buyuk dort direniş turk milletlerinin tarihinde başka yokdur.. hey bu Bogaz savaşi, varmi dunyada eşi diyor ya Mehmet Akif Ersoy. gelin gardaşlar kimseyi otekileşdirmeyelim, bizi biz yapan ortak tarihimizdir, medenyetimizdir, dinimizdir, inancimizdir.. gardaşlik bagimizi bir birimizin derdini sorununu bilerek yardim ederek çözelim, Eski duşman dost olmaz. Başda Bati Avrupa devletleri, ABD ve Israille dostlukdan hiç birimize iyilik gelmez. her yerdeki avantajlarimizi iyi okumayi başaralim Rusyadaki nufusun 3-de biri musliman, oralara gidelim ve musliman çeçenler tatarlar başkirlerle ilişki kuralim, savaşla gerginlikle degil güzel medenyetlw ahlakla Rusyayi etkimiz altına alalim.Arakana, Afrikaya gidelim dolaşalim, basdigimiz yerleri saglam yapalim ki sonra Batiya kafa tutalim, bu Turkiyeye Avrupa birliginden hiç hayir gelmez, hatda girse bile turkiyeyin zararina ur, ben yukaridaki yorumlarin içinde bilmeden eleştirenleri AKP zihniyeti insanlar zannediyorum, çunki onlar bilmeden konuşuyorlar, sonucunu duşunmeden gavure yardim yataklik ediyorlar, kendileri gibi duşunmeyenleri vatan haini ilan ediyorlar.. Gitdigimiz yerde kadin duşkunligi yapmayalim, rezaletlerden kaçinalim.. Muslimani musliman yapan onun ahlagidir, ahlagi olmayanin imani’da yokdur, ahlaksiz muslimanin gavurden ne farki olabilir ki?? hić kimseyi vataninda başka neredede olsa kuçük gormeyin, her kesin iktidar olmayada cumhurbaşkan olmayada hakki vardir. oyle duşunursek Kirgizistandaki ozbek-kirgiz irkci dava hem biter, Turkiyedeki turk-kürt sorunu hem biter, mesela ben bir turkmen hindi kardeşimdir veya kürt kardeşimdir desem hindimi olurum, kürtmü olurum? ya onlar benim turkmen kardeşim dese ne olur kanimi degişir? kardeşlik yetmiyor bize kardeşlik. kendimizde ornekmi yok? kimden hor bu musliman tarihi? hangi tarihden ustun degil bu şan şerefli turk milletlerinin tarihi? ya olmazsa gavurlerebir bakin.. Kenyali bir ogrencinin oglu Amerikada cumhirbaşkani oluyor? neden ben gunun birinde Turkiyeye gidersem ve orda kalirsam benim oglum orda cumhurbaşkani olmali degil? Hizmetmi etmiyecek, vatanseverligimi düşük olacak? ya bir turk kardeşim turkmenistanda kalip burda çocugu buyurse adam olursa gunun birinde o cumhurbaşkani olursa ben neden onu sevmemeli? Bu dediklerim hiçde hayal gibi gelmesin akliniza. Gavurler her şeyi başarirken biz neden yapmali degil? Dogrulukdan şaşirmayalim. Hayal gibi gordukleriniz bir birimizi sevirsek gardaşlik bagimizi kuvvetlendirirsek, yanimizdaki birinin hak hukugunu kendimizle eşit tutarsak her şey oluverir..Allahin izniyle

 180. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 3 Haziran, 2015 09:33

  degerli kardeşler, bu h.ahsen dedikleri ne kötü yorumcuymuş, agzindan ateş çikiyor sanki burada diyarbakir cezaevi gibi bir cezaevinde kalip polisden gece gündüz dayaklar yemiş gibi, sanki uçakdan düşdügünde bir türkmen askeri tarafindan silahli kafasina vurulmuş gibi.. ne olduda burata geldinde kim seni azarladi? anlamiyorum… sen ne duyorsun yaa? ozbekistan gibimi ilerleyelim? o devletin başinda aslinda adi Isaak Karimov atli bir oldugundan haberin yokmu ve Ozbekistanda Said Nursinin kitabini okudugu için insanlarin tutuklandigindan haberin yokmu? veya Kazakistanda köylere hiç bir devlet görevlisinin hatda askerin polisin bile gitmeye cesaret etmediginden haberin varmi? butun bunlari ben bir yerlerden okumuyorum. Kazakistanda benim küçuk kardeşim okuyor,Ozbekistana her günde gidip geliyorlar Daşoguz ve Lebap velayatlarindan vizesiz arabayla gidiyorlar şimdi. eger oralarda refah varsa millet ustanbula degilde Taşkende gidirdi Alma Ataya gidirdi, Ozbekistanda ne karişiklarin vardigini biyormusun? Tacigistandaki iç karişikliga milletin fukaraligina ne dersin? Kirgizistandaki vakalari bilmeyen yok, benim bir yegenim Bişkekde okuyordu ve kaçip geldi sonunda oradan. Kazakistanda okuyan kardeşim her şeyin pahalarini dediginde agzim uçukluyor.. Allaha ćok şukur çalişana yol açik. su yumuz problem, yoksa tarim eksende mal baksanda gelip senden devletden para talep edecek yok, ne kadar zengin olsan ol. sen nereye geldinde bu kadar kötuluk gordun bizden? her mermer binanin onunde asker yok, bu sozun yalan. binalar 40 yilligina krediyle veriliyor, ustelik herkese, evet geçim zor, ama fakir yok, ben zengin degilim ama arabam var evim var..başka neye gerek var? Taksimemi? Arap baharinami? Her gun olaylar çiksa iyimi sence? her bir fakir dedigin burada bir ya iki yil çalişsa toyota, bmw, ve rus ürünü “Waz-Ziguli” arabalarindan alabiliyor, haksizliklar var ama nerede yok ki? haksizliklar var diye kavgami çikaralim? asayişimi bozalim? senin dedigin ozgurliklerden bize ne fayda ustumizden suriyedeki gibi bomba yagacaksa? bir denesene bunlari.. bir işçinin bir çopanin cumhurbaşkanina laf atmasi demek ne demek? her kes haddini biliyor o kadar. evet tv’larda medyada sesini duyurmamak problemi var, ama şimdilik bize bu iyi geliyor. Siz 77 milyon ama biz 5 milyon butun istanbulun 4’de biri. ne siyasi gerginlikmi istiyorsun? ya bir cumhurbaşkanina sizdeki gibi senin her yerin şupheli diyen muhalefet liderimi istiyorsunuz? ya kendisi gibi düşünmeyenleri vatan haini ilan eden bir cumhurbaşkanmi istoyorsunuz bizde? boyle soylemeyin Allah aşkina.. üç gun once bir akeabam oğlu dogdugu için bir toy etdi restoranda o toyda turk arkadaşlar vardi, onlar hayran oluyor butun bunlara, ne cennet mekaniniz ve serbest yaşaminiz var diye. butun bunlar degilmi insan oglunun istedigi, butun bunlar degilmi insanin hayati boyunca çalişmasinin amaci.. yoksa kobani duşecek diye sokaklara çikarak onune geleni yakmakmi yikmakmi ozgurluk? Allah aşkina gerçekçi olun..

 181. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 3 Haziran, 2015 09:47

  burada her ozgür, her evde plazma televizyonlar var her elde en son model telefonlar var.. dunyanin neresinde ne olup bitse aninda herkes biliyor. internet kafeye ne gerek var herkes telefondan giriyor ona.herkesin evinde bilgisayar var. başka ne gerek bize? uzayami uçalim? bu özgürluk degilde ne? ben günün içinde şehrin heryerini gezsem yesem içsem dolaşsam kafe barlara gitsem yine bu bana gece sagat 11’e kadar yetiyor. ne gerek var o saatdan sonraya iyi adam gece dolaşirmi? kusura bakma bizde boyle h.ahsen. çunku turkmen halkı gece dolaşanlari çok sevmiyor. rahat başa demir darak, dolaşan ayak bok getirir, arkadaşin karga olsa yedigin bok olur, zamaninda yat zamaninda tur(kalk) 6 sofayi fazla ur diyen turkmen atasozleri onlarin gece hayatini ne kadar sevmediginin kanitlari olsa gerek..

 182. duarli ı yorum tarihi 11 Haziran, 2015 16:28

  yorumları tüm okudum kimisi demiş ya türkün türkten başka dostu yok diye arkadaşlar hepimiz türküz zaten türkmenlerde en az bizim kadar hatta bizden bile daha ileri türkler kim ne derse desin ben atayurdumu gidip görecem bu konuda yardımcı olmak isteyenler varsa [email protected] dan ulaşabilirler

 183. Kaan yorum tarihi 21 Ağustos, 2015 15:55

  Selam, dogru kanunları eksik ve katı aynı türkiyenin 50 yil önceki kanunlari gibi 50 yıl önceki halkimiz gibi cahillik cok ins zamanla dahada iyi olur. Ayrica bir söz var b.k b.ku kenef çukurunda bulurmuş siz iyi insanlarla tanisip dost olursaniz cok iyi türkmen aileler var aynı bizim gibi temiz misafir sever yardim sever ama yok kirli namussuz yalanci insanlarla dost olursaniz ee gözunuz var akliniz var olmayın böyle şerefsiz insanlar türkiyedede var

 184. holida şeripova yorum tarihi 27 Kasım, 2015 03:31

  Ben türkmenistan vatandaşiyim ama türkiyede evliyim oturma iznim var 2 tane cocuğum var cocuklarimla türkmenistana gidebilirmiyim? Cocuklarima 6 aylik pasaport aldim 6 aylik pasaporta viza alabilirmiyim lütfen bilgisi olan yazsin annem hasta gitmmem gerek

 185. Emre yorum tarihi 11 Ocak, 2016 10:06

  Turkmenistana gittigim gune nalet olsun.turkmen karim var .para varken ask sevgi kiyamet.para bitti ne aski kaldi ne sevgisi.surekli terkedilmekle tehdit ediliyorum. Sadakat yok. Paran varsa iyisin yoksa seni adam yerine koyan yok

 186. Yeni Türkistanlılar yorum tarihi 22 Ocak, 2016 21:40

  Her ülkenin birbaşka halki, birbaşka halk anlayişi, birbaşka kanunu, birbaşka mentaliteti var. Kanunlarin bazilari kati gelebilir, ama çabuk degişdirmeye kalkmak hem sosyal hayati ve insanlarimizi zor duruma düşürebilir. Kanunlar zamanla degişir. O yuzden bilmeden konuşmayin, tartişmak istyen gelsin Line’de id şifrem: mojeklermekany.

 187. Türkmenistanlı Ülküciler yorum tarihi 22 Ocak, 2016 21:56

  Emre gardaş, sen kiminle evlendin turkmenistana gittigim güne nalet olsun diyorsun. Bizde bir atalar sözü var: Iyi kiz’la iyi at köyünden dışa gitmez. Kusura bakma Emrecim bir sütü bozuk sürtüge evlenmiş olmali sen. Zaten burdski sürtükler Turkiyeli gardaşlarin içinde uçkur derdine düşen sapik ve soyulmayi hak eden adamlarin varligini çok iyi biliyorlar ve onlara heçici olarak kari olmaya çalişip paralarini soymaya kalkişiyorlar.. eee dogal degilmi bu?? hangi ülkenin fahişeleri boyle degil? Benim bir polis arkadaşim var ve o arkadaşimin kadin doktor sevgilisi var, o kadin doktor arkadaşima birkez demişki: sen kusura bakma ben Polimeksde çalişan bir salak türk sevgilim var, o haftada bir kez geliyor ve benim tüm ihtiyaçlarimi hem karşiliyor.Turkiyeli gardaşlarimizin arasindaki bazilarinin salakliginin bundan öte göstergesi varmi arkadaşlar??

 188. Shirin Turkmen yorum tarihi 10 Mart, 2016 21:36

  BIR MILLET , IKI DEVLET.
  Kotu ve iyi insanlar her bir millette/halkta var.
  Ana -Vatana hos gelin.
  TURK KARDESLERIMIZE sevgililer ve selamlar.

 189. cihan parlar yorum tarihi 31 Mart, 2016 17:48

  arkadaslar türkmenistan ashgabat iline is için gidicegim ailemide götürmeyi düsünüyorum orasıyla ilgili bilgi verebilirmisiniz ev kiralari nasil yasam kosulları nasıl internette arastırdım beni tahmin edicek bir yanita ulasamadım ev kiralari ve ailemle oturabilecegim yerlerin bilgisini yasam kosullarını bılen bırısı varda benı bılgılendırebılırmı ? sımdıden tsk ederım.

 190. cihan parlar yorum tarihi 31 Mart, 2016 17:50

  mail adresim [email protected] bu adresimede mail atabilirsiniz

 191. mustafa şen yorum tarihi 13 Nisan, 2016 20:20

  slm arkadaşlar ben uzun yıllar moskovada .yaklaşık 3 yıl da türkmen başında çalıştım,öncelikle türkmenler.özellikle orta yaşlıları ve orta yaşın üzerindekiler türkleri çok severler ,türk gibi davranmayan ,yobazlar yüzünden adımız kötüye çıkmıştır ,güzel bir memleket ve güzel insanları var biraz candanlık ve adamlara tepeden bakmzsanız çok sıkı dostluklar ve arkadaşlıklar yaşanabilir saygılarımla
  mustafa ŞEN

 192. ozlm ozlm yorum tarihi 2 Temmuz, 2016 11:11

  merhaba, erkek arkadaşım kısa bir süre önce Türkmenistan a gitti hazar denizi kıyısında bir proje var mühendis kendisi. işin başında gitti.
  herkes iyi kötü yazmış sadece . her millette iyi ve kötü var o konuda bir yorum yapamayacağım ama sormak istediğim şeyler var;
  1) iletişim hep mi kötü telefon internet çekmiyor o bölgede tam olarak neresi olduğunu da bilemiyorum ama merkezden uzak bir yerde.
  2) ben vize ye başvurmak istiyorum onlar şirket olarak iş yaptıkları için 6 ayda çıkmıştı vizesi ama ben sadece turist olarak Aşgabat a 2 – 3 günlük gitmek istiyorum .
  ne yapmam lazım ? vize çıkma ihtimali var mı imkansız mı ?
  3) onların şirketi orada çalışmasam da bana davetiye gönderebilir mi ?
  4) 1 yıl kalacak orada 6 ay dan uzun vize verilmiyor denmiş bazı yorumlarda işi ortama 18 ay falan sürecek istediği zaman Türkiye ye girip çıkabiliyor mu? mesela ayda 2 kez buraya gelip gitse sıkıntı çıkar mı ?
  5) tur şirketlerini araştırsak onlarla gidebilmemiz daha mı kolay olur ?

  çok mutsuzum çünkü gerçekten çok saçma kuralları şartları olan bir ülke 🙁 belki oralı olanlara yaşayanlara çok güzeldir kendi memleketleri olduğu için ama bizim için biraz kötü 🙁
  en azından rahat iletişim kurabilseydik çok iyi olurdu 🙁

 193. türkmen kızı yorum tarihi 2 Aralık, 2016 16:33

  selam arkadaşlar ben yorumları okudum ve çok üzüldüm bazıları yanlış yorumlamış bizim oraları. her ülkenin kötüsü de var iyisi de sonuçta hepimiz türksoyundan geliyoruz. O yüzden ayrımcılık yapmayın lütfen. bende 8 senedir burdayım eğitim görüyorum bende iyi ve kötülerle karşılaştım ama kimseye kötü gözle bakmadım her şeyden önce hepimiz bir insanız bunu unutmayalım. Her kez hata yapabilir hayatta kimse dört dörtlük değildir…

Yorum yap