332) AVRUPA TARİH YARATIYOR, BİZ UNUTUYORUZ!

Yayin Tarihi 5 Ocak, 2013 
Kategori SİYASİ

 

AVRUPA TARİH YARATIYOR,

BİZ UNUTUYORUZ!

image0011.gif

Batılı devletler, milli ve dini şuurunu geliştirmek için kültürel yayınlara değer vererek tarihlerini önemsetmeye çalışıyorlar. Gelecek nesillerine milli hedeflerini koruyacak ve yaşatacak yatırımlar yapıyorlar…

Biz ne yapıyoruz?

Milli bayram kutlamalarını önemsizleştiriyor, mahalli kurtuluş günü kutlamalarını iptal edebiliyoruz!

Buyurun; Akif’in tanımladığı “Tek dişi kalmış canavar’ın” son teşebbüsünü görelim:

İspanya’da Gırnata’nın 2 Ocak 1492 tarihinde Müslümanların elinden çıkışının her yıl kutlama törenleri yapılır. Bu yıl ise kutlamanın ulusal boyuttan, uluslar arası kutlamaya dönüşmesi için UNESCO devreye girmiş. UNESCO Endülüs Devleti’nin yıkılışı ve Gırnata’nın Hıristiyanların eline geçişini bir kültürel miras olduğuna karar vermiştir.

Bundan sonra ne olabilir?

Medeniyetler ittifakı çerçevesinde İspanya’nın bu kutlamasını belki biz de kutlar, Müslümanları katleden ve süren Kastilya kraliçesi I.Isabel ve Aragon kralı II.Ferdinand’ı da saygı ile anarız(!)

Avrupalılar en küçük bir gelişmeyi dahi değerlendirerek kendilerine tarih yaratmaya çalışırken, ne yazık ki hiçbir millete nasip olmayan Türk Tarihi lekelenerek unutturulmaya çalışılıyor.

Mustafa Kemal Atatürk, sanki bugünleri görmüş gibi Türk milletine şu uyarıyı yapmıştır:

“Ey Türk Milleti! Sen yalnız  kahramanlık ve cengâverlikte değil, fikirde ve medeniyette de insanlığın şerefisin. Tarih, kurduğun medeniyetlerin sena ve sitayişleri ile doludur. Mevcudiyetine kasteden siyasî ve içtimaî amiller birkaç asırdır yolunu kesmiş, yürüyüşünü ağırlaştırmış olsa da, on bin yıllık  fikir ve hars mirası, ruhunda bakir ve tükenmez bir kudret halinde yaşıyor. Hafızasında binlerce ve binlerce yılın hatırasını taşıyan tarih, medeniyet safında lâyık olduğun mevkii sana parmağıyla gösteriyor. Oraya yürü ve yüksel! Bu, senin için hem bir hak, hem de bir vazifedir.”

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“332) AVRUPA TARİH YARATIYOR, BİZ UNUTUYORUZ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Nuriye Karakurt yorum tarihi 5 Ocak, 2013 17:10

    Sayın Karahan;
    Yukarıdaki yazınız için teşekkürler.Çok ihtiyacımız var bu fikirleri dillendirmeye.Elinize,yüreğinize,beyninize Allah sağlık versin..

  2. Ayça' Seda Uzun yorum tarihi 5 Ocak, 2013 17:39

    Sayın Hocam,

    Milli Ruh ve algılayışı coşkulandıracaklarına malesef ki değindiğiniz üzere bu ateşi söndürmeye hevesliler, yeni nesile bırakılacak tarih bir yana,birde üstüne köreltilip eğitim sistemi ile de tembelliğe teşvik çabası içerindeler.Çünkü biz bilgilenir herşeyi öğrenirsek Türkler Dünya için tehlike arz edecektir.Dış ve İç mihraklar tarafından Ülkemizin eğitim kalitesi yani tabiri caizse kale içten fethedilmeye çoktan başlandı.Bayramlar,Anma törenleri,yitirilen şehitler,gelmiş geçmiş edebiyat sanatçılarının eserleri bir yana kendilerini tanımayan bir nesil yürüyor bomboş adımlarla..Lakin boşlukların doldurulması gerekiyor ki bu da ancak ve ancak doğru bilgi ile yenilikçi gençlerimize ışık tutup aydınlığa kavuşturmaktan geçiyor.Öyle Gölgelerin gücüne giden He-man olamayan,At’a binmeyi bilmeyenlerden değil! Bu yazınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Saygılar

Yorum yap